Zvoľte želaný variant:
- Lesné plody
- Mentol
Zvoľte želaný variant:
Jednotková cena: 0,34 €/ks
Bolesť hrdla (odborne faryngitída) nastáva, keď sa vám zapáli nosohltan, teda zadná časť hrdla. Príznaky bývajú odlišné a bez testov sa väčšinou nedá hneď zistiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu. Nápovedou môže byť sila a nástup bolesti. Ak je bolesť hrdla pri prehĺtaní náhla a intenzívna, no nechcete hneď letieť k lekárovi po perorálne antibiotiká, vyskúšajte antibiotické pastilky Dorithricin dostupné v dvoch príchutiach – mentolovej a s príchuťou lesných plodov.
Voľnopredajný antibiotický liek Dorithricin rafinovane využíva kombináciu 3 liečiv zo skupín antiseptík, anestetík a lokálnych antibiotík. Prvé je benzalkóniumchlorid – antiseptikum so širokým antimikrobiálnym spektrom pôsobenia. Druhé je benzokaín – lokálne anestetikum s rýchlym nástupom účinku.
Tretím liečivoom je lokálne antibiotikum tyrotricín. Je účinný proti streptokokom a stafylokokom, najčastejším bakteriálnym pôvodcom infekčných zápalových ochorení horných dýchacích ciest. Antibiotická zložka lieku funguje tak, že narúša bunkové membrány a vitálne funkcie bakteriálnej bunky, čím spôsobuje jej smrť. Liek je taktiež schopný inaktivovať niektoré vírusy a kvasinky z rodu Candida.* Liek obsahuje 0,5 mg tyrotricínu, 1 mg benzalkónium-chloridu a 1,5 mg benzokaínu.
Pastilky Dorithricin sú vhodné pre deti od 6 rokov, dospievajúcich a dospelých. Pri bolesti hrdla cmúľajte 1-2 pastilky každé 2-3 hodiny, viackrát denne. Neprekročte však maximálnu dennú dávku v množstve 8 pastiliek. Liek sa nemá hrýzť ani prehĺtať v celku. Ak ho teda podáte dieťaťu, dohliadnite na to, aby pastilku naozaj cmúľalo. Je určená na rozpúšťanie v ústach a lokálne pôsobenie. Aby mali liečivá čas pôsobiť, po podaní by ste nemali hneď jesť ani piť.
Pre zápaly a bolesti hrdla vírusového pôvodu je príznačné trvanie po dobu 2 – 3 dní. Utíchajúcu bolesť hrdla strednej intenzity vystriedajú príznaky chrípky alebo nachladnutia (kašeľ, kýchanie, upchatý nos, bolesť hlavy a tela, horúčka). „Užívanie antibiotík v liečbe vírusových ochorení horných dýchacích ciest je zbytočné a je hlavnou príčinou narastania antibiotickej rezistencie.”** Takmer nulový úžitok z antibiotickej liečby sprevádzajú veľké riziká vedľajších účinkov.
Pokiaľ máte tri či štyri z týchto symptómov, alebo vás bolí hrdlo dlhšie než tri dni, je oveľa pravdepodobnejšie, že infekciu i zápal spôsobujú baktérie a môže byť nutná silnejšia zbraň – antibiotikum. Liek Dorithricin kombinuje lieky potrebné na liečbu vírusového aj bakteriálneho zápalu hrdla.
Hoci v súčasnosti neexistuje žiadny liek priamo na bolesť hrdla spôsobenú niektorým z virálnych pôvodcov prechladnutia, existujú liečivá z dvoch skupín, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie:
Pri ochoreniach bakteriálneho charakteru je bolesť hrdla často závažnejšia, väčšinou nemenná a pretrváva. Ak si baterkou posvietite do hrdla, ochorenie obvykle prezradí prítomnosť hnisu vo forme bielych fľakov / bodiek, no kašeľ nie je prítomný. Ďalším príznakom sú zdurené lymfatické uzliny na krku a horúčka.
Pokiaľ máte tri či štyri z týchto symptómov, alebo vás bolí hrdlo dlhšie než tri dni, je oveľa pravdepodobnejšie, že infekciu i zápal spôsobujú baktérie a môže byť nutná silnejšia zbraň – antibiotikum. Liek Dorithricin kombinuje lieky potrebné na liečbu vírusového aj bakteriálneho zápalu hrdla.
Jedna tvrdá pastilka obsahuje 0,5 mg tyrotricínu, 1,0 mg benzalkónium-chloridu a 1,5 mg benzokaínu.
Pomocné látky: sorbitol (E 420), mastenec, stearát sacharózy typu III, dihydrát sodnej soli sacharínu, aróma (okrem iných zložiek obsahuje aj košenilovú červeň A (E 124)), povidón a sodná soľ karmelózy.
Nikdy nepresahujte maximálnu odporúčanú dávku ani liek nepodávajte deťom mladším ako 6 rokov.
Liek neodporúča výrobca podávať v prípade, že sa na sliznici úst a hltanu vyskytujú čerstvé poranenia, ak ste tehotná alebo dojčíte.
Liek Dorithricin tvrdé pastilky obsahuje 860 mg sorbitolu, čo zodpovedá približne 0,07 sacharidovým jednotkám (SJ), benzalkónium-chlorid, 11,2 mg sacharózy a menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej pastilke.
Bolesť hrdla dokáže vyvolať celý rad ochorení. Ak ani po niekoľkých dňoch nespozorujete žiadne zlepšenie, objaví sa horúčka (nad 38 stupňov), ťažkosti s dýchaním, obráťte sa na lekára.
Pred užívaním lieku si nezabudnite prečítať informácie na obale produktu / príbalovom letáku.
Pokiaľ na vás lezie chrípka alebo ste prechladli, na liečbu sa vám môžu hodiť i ďalšie lieky úspešnej značky Teva. Pri pretrvávajúcom kašli rôzneho pôvodu dobre zaberá liek Stoptussin. S opuchom nosovej sliznice a výtokom z nosa pri nádche pomôže sprej do nosa Nasal Duo Active. Na podpornú liečbu pri alergických a zápalových ochoreniach je skvelý liek Calcium Chloratum-Teva – tzv. Calcium sirup.
*H.C. Korting, C. Schöllmann, M. Stauss-Grabo, M. Schäfer-Korting – Antimicrobial peptides and skin: a paradigm of translational medicine. Skin Pharmacol Physiol 25: 323-334 (2012)
**J.M. Miller, M.J. Binnicker, S. Cambell a kolektív – A Guide to Utilization of the Microbiology Laboratory for Diagnosis of Infectious Diseases: 2018 Update by the Infectious Society of America and the American Society for Microbiology. Clin Infect Dis; 67(6)e1-e94.
***T. Scholten, M. Pautler, G. Kober. Deutscher Apotheker Zeitung 16.01.2005, 145. ročník Stuttgart. Veľkosť súboru: 253 osôb.
Hmotnosť | 0,039 kg |
---|---|
Cesta podania | Do ústnej dutiny – prehĺta sa |
Forma | Pastilka |
Klasifikácia produktu | Humánne lieky |
Výrobca | |
Skupina | Deti, Ženy, Muži, Seniori |
Značka |
Produkt zatiaľ nikto nehodnotil. Napíšte svoju skúsenosť a pomôžte ostatným vo výbere.
Pridajte hodnotenie produktu