Najčastejšie otázky o liečbe inkontinencie
Pozrite si prehľad najčasjtejších otázok o liečbe inkontinencie a zistite, ako si poradiť so stresovým únikom moču, nočnou inkontinenciou a mnohými inými.
Liečba inkontinencie závisí od jej závažnosti a predovšetkým základnej príčiny. V niektorých prípadoch ťažkej inkontinencie je totiž potrebné kombinovať viaceré druhy liečby. Keď lekár stanoví príčinu vašich problémov s únikom moču, zvolí vhodnú liečbu. Pravdepodobne vám spočiatku odporučí takú, ktorá je najmenej invazívna. Následne ju môže doplniť alebo zmeniť podľa potreby.
Existujú dva druhy liečby inkontinencie: konzervatívna a chirurgická. Ku konzervatívnej liečbe patrí napríklad dodržiavanie určitého režimu, rehabilitácia a cviky na posilnenie panvového dna. Do tejto kategórie spadá aj užívanie liekov a prírodných doplnkov, elektrostimulácia a tiež používanie rôznych inkontinenčných pomôcok. Chirurgická liečba prebieha pomocou zákrokov na zvýšenie efektivity uzavieracieho mechanizmu močového mechúra a podobne.
Pri ľahších formách samovoľného úniku moču v noci môže lekár odporučiť tréning močového mechúra. To znamená, že lekár pevne stanoví plán močenia, ktorý je potrebné dodržiavať. Inou možnosťou je, že vám predpíše lieky na uvoľnenie stien močového mechúra, ktoré pomáhajú znižovať frekvenciu močenia. V pokročilých štádiách vám môže lekár odporučiť zákrok na podopretie močovej trubice, prípadne implementáciu umelého zvierača močovej trubice.
Pomôcť si môžete tiež pitím urologických čajov. Prospešná je aj úprava životosprávy a redukcia váhy. Medzi pomôcky, ktoré vám pri inkontinencii uľahčia život i spánok, patria rôzne typy inkontinenčných vložiek a nohavičiek. Poskytnú vám ochranu pri drobných „nehodách“. Na ochranu matraca môžete použiť špeciálne návleky a plachty, ktoré zabránia zašpineniu.
Nočná inkontinencia sa najčastejšie objavuje u ľudí v strednom a pokročilom veku. Potrápi mužov i ženy, pričom často súvisí s obezitou alebo cukrovkou. Spájať sa môže aj s prekonaním ťažkého zápalu močových ciest, operáciou močového ústrojenstva alebo mŕtvicou. Často potrápi aj ženy v prechode, nakoľko s pribúdajúcim vekom dochádza k ochabnutiu svalstva panvového dna.
Existujú chirurgické zákroky, ktoré vám lekár môže odporučiť pri ťažších formách inkontinencie. Jedným z nich je napríklad upevnenie TVT pásky. Ide o špeciálnu pásku, ktorá slúži na podporu močovej rúry. Táto operácia sa vykonáva len u žien a pod úplnou anestéziou, pričom sa pacientke uľaví ihneď po zákroku. Ide o riešenie, ktoré je v mnohých prípadoch trvalé. Iným druhom zákroku pri inkontinencii u žien je laserová operácia. Tento typ operácie úniku moču sa vykonáva ambulantne a je bezbolestný. Pomocou laseru sa zahrievajú vrstvy sliznice, dochádza k skracovaniu kolagénových vlákien a vzniku nových.
Liečba inkontinencie u mužov závisí predovšetkým od príčiny a závažnosti problému. Pokiaľ vás trápi hyperaktívny mechúr, a teda zažívate často náhle neodkladné nutkanie ísť na malú potrebu, môžu vám pomôcť lieky na potlačenie sťahovania svaloviny močového mechúra. Pri problémoch s únikom moču pri zväčšenej prostate môžu pomôcť napríklad liek Prostamol UNO. Je určený na dlhodobé a pravidelné užívanie. Nové lieky a doplnky by ste mali vždy konzultovať s lekárom. Pokiaľ vás trápia čo i len drobné problémy s únikom moču, nečakajte s návštevou lekára. Čím skôr tak totiž urobíte, tým je väčšia šanca, že sa problém podchytí ešte v začiatkoch a nevyvinie sa do závažnejších problémov.
Pri inkontinencii závisí liečba vždy predovšetkým od príčiny a závažnosti problému. To platí aj pri stresovej inkontinencii. Liečbu stresovej inkontinencie by vám mal vždy nastaviť lekár, a to po dôkladnej prehliadke a potrebných vyšetreniach a testoch. Okrem liekov a pomôcok je často tiež potrebné upraviť životosprávu, dodržiavať určité režimové opatrenia a návyky.
Medzi režimové opatrenia patrí optimalizácia pitného režimu, odporúča sa napríklad nepiť veľké množstvá vody naraz, ale skôr priebežne upíjať po troškách. Mali by ste mať tiež dostatok fyzickej aktivity. Medzi ďalšie režimové opatrenia patrí zabezpečenie dostupnosti toalety a nosenie vhodného oblečenia.
Ďalšou formou liečby stresovej inkontinencie je elektrostimulácia. Ide o podnecovanie svalstva panvového dna pomocou nízkofrekvenčných elektroprúdov cez vaginálne zavedenú sondu. Je možná aj liečba pomocou farmakoterapie (liekov), ktoré pozitívne vplývajú na sliznicu močovej trubice a jej okolia.
Operačná alebo chirurgická liečba pokrýva viacero zákrokov, respektíve operačných techník. Ich úlohou je prinavrátiť podporu močovej rúry, obnoviť jej pôvodnú funkciu a podporiť ústup inkontinencie. Medzi bezbolestné zákroky patrí napríklad ošetrenie laserom.
Únik moču ako taký nie je ochorenie, ale skôr príznak iných zdravotných problémov. Pri jeho liečbe je teda vždy potrebné poznať príčinu. Pokiaľ trpíte inkontinenciou spôsobenou ťažkým zápalom močových ciest, môžu vám pri liečbe pomôcť čaje s obsahom byliniek na podporu zdravia močovej sústavy. Takéto čaje nazývame urologické a obsahujú bylinky a rastlinné zložky, ktoré pôsobia protizápalovo a tiež upokojujúco na močový mechúr aj močové cesty. V niektorých prípadoch môže únik moču súvisieť aj s obdobím prechodu a menopauzou. Vtedy môžu liečbu podporiť čaje s pozitívnym účinkom na ženské zdravie a hladinu hormónov.
Mužom, ktorých trápi inkontinencia v dôsledku problémov s prostatou, môžu pomôcť čaje s bylinkami, ako sú napríklad vŕbovka, cyprián či zlatobyľ. Nájdete ich ako samostatné jednozložkové čaje, prípadne ako čajové zmesi aj s inými bylinkami, ktoré podporujú ľadviny, močové cesty a prostatu.
Cviky na únik moču nielenže existujú, ale sú tiež lekármi veľmi odporúčané. Inkontinencia môže mať viacero príčin, pričom jednou z nich je aj ochabnutie svalov panvového dna. Práve posilňovaním týchto svalov pravidelným cvičením môžete inkontinenciu zmierniť a zlepšiť tak kvalitu vášho života.
Cviky na únik moču sa nazývajú Kegelove cviky. Hoci sa veľmi často spájajú predovšetkým s inkontinenciou, ich účinok na zdravie je oveľa väčší. U žien môže pravidelné posilňovanie svalstva panvového dna pomôcť s pôrodom, prípadne po pôrode môže cvičenie posilniť ochabnuté svalstvo. U mužov môžu tieto cviky zlepšiť kvalitu erekcie. Cviky sú v zásade veľmi jednoduché a je možné ich cvičiť skoro všade – pozor by ste však mali dávať na to, aby ste ich robili správne. Kegelove cviky je pre čo najlepší účinok potrebné cvičiť dlhodobo a pravidelne.
Kegelove cviky slúžili v minulosti primárne na pomoc s posilnením panvového svalstva u žien, a to po pôrode alebo v období menopauzy. V súčasnosti sa však čoraz viac vyzdvihujú ich pozitívne účinky na zdravie muža. U mužov môžu Kegelove cviky zlepšiť sexuálny život tým, že pomáhajú s erekciou a výdržou. Okrem toho majú tiež pozitívny vplyv na zdravie prostaty, ktorá môže súvisieť aj so vznikom inkontinencie. Zväčšená prostata je totiž častou príčinou úniku moču, prerušovaného močenia a neúplného vyprázdnenia mechúra.
Niektoré z produktov, ktoré vám môžu pri liečbe inkontinencie pomôcť: