Atopický ekzém alebo aj atopická dermatitída je chronické kožné ochorenie spôsobujúce začervenanie, svrbenie a zápal kože. Najčastejšie sa prejavuje už u malých detičiek, no prepuknúť môže v podstate v každom veku. Čo by mal každý atopik o svojom ekzéme vedieť a ktoré prípravky vám pomôžu so starostlivosťou o ekzematickú pokožku?
Presná príčina vzniku atopického ekzému nie je dodnes známa. Ide v podstate o autoimunitné ochorenie, pri ktorom vaše telo prehnane reaguje na určité látky, pričom v tele vzniká zápal. Ten buď drieme pod povrchom, alebo sa prejaví na pokožke vo forme svrbivého ekzému. Preto hovoríme pri atopii o kľudovom období a období vzplanutia ekzému. Atopici sú vo všeobecnosti náchylnejší na vznik alergií, sennej nádchy, potravinových alergií či astmy. Najpravdepodobnejšie je za atopickú dermatitídu zodpovedná kombinácia genetickej predispozície a vonkajších faktorov.
Prvý typ alergickej kožnej reakcie
Porucha funkcie kožnej bariéry
Alergény
V zásade to znamená, že pokiaľ ste atopik, trpíte hypersenzitivitou sprostredkovanou protilátkami IgE. Telo začne po prvom kontakte s určitou látkou produkovať protilátky v domnienke, že je pre vás škodlivá. Túto reakciu si telo zapamätá a pri následnom ďalšom kontakte s ňou, bude automaticky produkovať spomínané protilátky.
Keď si teda spojíte hypersenzitivitu, alebo teda precitlivenosť vášho organizmu, s narušenou funkciou kožnej bariéry (ochrannej lipidovej vrstvy kože) a pridáte k tomu kontakt s daným alergénom, dostanete atopickú dermatitídu.
Ekzém vyzerá zvyčajne u každého trochu inak. Vo všeobecnosti ide o začervenané škvrny, prípadne vyrážky či pľuzgieriky, ktoré splývajú do skupiniek. Postihnuté miesta nie sú jasné ohraničené. Na ich povrchu sa zvyknú tvoriť šupinky či chrasty a niekedy sa môže objaviť aj krvácanie alebo mokvanie – predovšetkým vtedy, ak sa škriabete. V prípade infekcie ekzémových ložísk je prítomný zvyčajne aj hnis.
Atopická dermatitída sa môže prejaviť hocikde na tele. Veľmi často ide o kožné záhyby, napríklad v lakťových ohyboch či na vnútornej strane kolien. Práve tam sa koža totiž dosť ohýba a naťahuje. Ložiská ekzému sa však často vytvoria aj na:
Nielen výzor, ale aj príznaky symptómu sa líšia. U niekoho môžu byť výraznejšie a závažnejšie, u iného zas miernejšie. Vo všeobecnosti sú však najčastejšie symptómy atopickej dermatitídy nasledovné:
Suchá pokožka
Svrbenie (niekedy veľmi intenzívne)
Opuch a infekcia pokožky
Červený, hnedý alebo až bordový výsyp
Malé pľuzgieriky, prípadne rohovatenie pokožky
Popraskaná pokožka
Liečba atopického ekzému je beh na dlhú trať. Môžete ho úspešne liečiť a snažiť sa, aby pokojové obdobia trvali čo najdlhšie, je ale veľmi pravdepodobné, že ekzém sa raz za čas aj tak objaví. Liečba sa líši podľa toho, v akej fáze ekzém je, a tiež podľa veľkosti a stavu ložísk.
Vzplanutie ekzému
Dermatológ vám pravdepodobne predpíše krémy, prípadne iné prípravky s kortikosteroidmi. Ide o steroidné hormóny s protizápalovým, protialergickým a imunosupresívnym účinkom. To znamená, že pomáhajú potláčať prehnané reakcie vášho imunitného systému. Pokiaľ sú ložiská ekzému infikované, môžete vám lekár predpísať aj antibiotiká, ktoré si s infekciou poradia. Veľmi dôležitá je tiež pravidelná a poctivá starostlivosť o pokožku a jej hydratácia.
Pokojové obdobia
Pokojové obdobie ekzému je čas medzi dvoma vzplanutiami. Pri vhodnej liečbe a starostlivosti sa budú pokojové obdobia predlžovať. Základom je predovšetkým používanie vhodných prípravkov na starostlivosť o suchú pokožku a jej hydratácia. Najpoužívanejšie sú látky zvané emolienciá. Ich úlohou je pokožku zvlhčovať.
Nie, ekzém infekčný nie je, a to ani v prípade, že sa momentálne nachádza vo fáze vzplanutia. Pokiaľ by ste mali ložisko infikované bakteriálnou alebo inou infekciou, tú posunúť ďalej dokážete. Ekzém ako taký však nie.
Keďže máte ako atopik poškodenú funkciu kožnej bariéry, malo by byť vašou prioritou túto funkciu v čo najvyššej možnej miere obnoviť. S tým vám pomôžu napríklad ceramidy. Ceramidy sú lipidové molekuly prirodzene sa nachádzajúce v pokožke. Sú kľúčové pre hydratáciu a obnovu pokožky. Nájdete ich napríklad v dermokozmetických prípravkoch značky CeraVe, ktorá ponúka telové a pleťové krémy, mlieka, čistiace emulzie a mnoho iných produktov pre vašu pokožku.
V rámci dermokozmetiky nájdete dokonca celé produktové rady prípravkov určených špeciálne pre atopickú pokožku. Medzi najznámejšie patrí napríklad Eucerin Atopi Control, La Roche-Posay a ich rad Lipikar alebo Bioderma Atoderm.
Tieto produkty boli vyvinuté tak, aby vyhovovali potrebám suchej ekzematickej pokožky, upokojovali ju, vyživovali a hydratovali. Majú jemné zloženie bez dráždivých látok a alergénov a väčšina z nich je vhodná aj pre malé detičky.
Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale to, čo konzumujeme, vplýva nielen na naše trávenie, ale aj na veľké množstvo iných aspektov zdravia – napríklad na zdravie a krásu pokožky.
Najpredávanejšie v skupine
Zoradenie
Načítať viac
Stránkovanie Product category
Počet výsledkov
Zobrazených 1 - 28 z 358 výsledkov