Asi každý z nás by chcel mať krásny a žiarivý úsmev. Pre niekoho je to jednoduchšie, pre iných zas zložitejšie. Na zdravie a farbu zubov má totiž vplyv hneď niekoľko faktorov, ako napríklad genetika, konzumovaná potrava, fajčenie tabakových produktov a samozrejme aj to, ako sa o ne staráte. Pre tých, ktorí s odtieňom svojho chrupu spokojní nie sú, existuje viacero spôsobov, ako zuby vybieliť. Zistite viac o procese a metódach bielenia.
Zuby, podobne ako celý náš organizmus, sa postupom času menia. Stenčuje sa zubná sklovina a mení sa jej minerálne zloženie, čo vplýva na nielen na farbu, ale aj na zdravie zubov. Opticky sa potom môže zdať, že zuby akoby stmavnú. Ďalším faktorom je tiež to, čo pijete a jete, nakoľko niektoré jedlá a nápoje obsahujú pigmenty. Tie sa prichytia na zuby a môžu časom spôsobiť ich sfarbenie do žlta či siva. Čo môže vplývať na zafarbenie zubov?
Červené víno
Káva, čierny čaj
Kari
Sýtené nápoje
Paradajky, niektoré druhy ovocia
Sladkosti, ktoré zafarbujú jazyk
Fajčenie a žutie tabaku
Užívanie niektorých liekov
Je viacero spôsobov, ako môžete vašim zubom navrátiť belosť. Niektoré prinesú viditeľný výsledok ihneď. Pri iných budete zas potrebovať dávku trpezlivosti, kým sa zmeny ukážu. Čas a trpezlivosť nie sú však to jediné, čo pri výbere bieliacej metódy zaváži – svoju úlohu tu totiž zohrávajú aj financie. Ambulantné bielenie zubov patrí medzi finančne náročnejšie záležitosti, zatiaľ čo domáce metódy sú cenovo dostupnejšie. Pozrite sa s nami na jednotlivé metódy bielenia zubov.
Pokiaľ si chcete dať vybieliť zuby ambulantne, musíte sa najprv poradiť s vaším dentistom a zubným technikom. Je to tak predovšetkým preto, že ambulantné bielenie sa vykonáva len na zdravom chrupe a po kompletnej dentálnej hygiene. Keďže je tento zákrok vykonávaný odborníkom v profesionálnom prostredí, je len veľmi malé riziko nejakých komplikácií či poškodenia zubov a ďasien.
Celá procedúra trvá približne hodinu. Po konzultácii s lekárom a odbornej dentálnej hygiene sa pohodlne usadíte a lekár vám do úst vloží rozvierač. Následne vám na ďasná nanesie ochranný gél. Ten sa postará o to, aby nedošlo k ich podráždeniu alebo poraneniu bieliacou látkou. Keď sú ďasná chránené, potrie vám chrup bieliacim prípravkom a nasmeruje naň špeciálnu LED lampu. Prípravok sa následne po 10 minútach zotrie a v prípade potreby sa postup zopakuje. Na záver sa odstránia zvyšky gélu, zuby sa dočistia a lekár vám dá inštrukcie, ako sa o chrup starať ďalej.
Medzi ďalšie spôsoby, ako si môžete nechať profesionálne vybieliť zuby, patrí aj použitie bieliacej látky s vysokým obsahom peroxidu vodíka. Ide o účinný spôsob, ktorý je vykonávaný pod dohľadom odborníka. Je teda bezpečný.
Po bielení zubov by ste sa niekoľko dní mali vyhýbať konzumácii jedál a nápojov, ktoré môžu spôsobiť ich zafarbenie. Taktiež by ste nemali fajčiť.
Pri bielení zubov u stomatológa musíte počítať s tým, že si za zákrok priplatíte. Je ťažké učiť, kde sa zhruba pohybujú ceny za bielenie, nakoľko závisí od lekára, použitých nástrojov a metódy. Môžete však počítať s cenou od 200€ vyššie.
Pokiaľ hľadáte cenovo dostupnejší spôsob, ako prinavrátiť zubom ich bielu farbu, môžete siahnuť po niektorých prípravkoch na domáce bielenie zubov.
Ide o sady prípravkov, ktoré fungujú na podobnej báze ako tie u odborníka, sú však určené na použitie v pohodlí domova. V zásade ide o set násady a bieliaceho prípravku, bieliaceho pera či LED lampy.
Medzi produktami na bielenie zubov sú veľmi obľúbené a veľmi rozšírené bieliace pásiky. Veľmi jednoducho sa používajú a nemusíte sa báť, že by poškodzovali zubnú sklovinu či ďasná. Čo sa týka použitia, stačí jeden pásik aplikovať na horné a druhý na dolné zuby. Následne pásik jemnučko postláčajte, aby ste sa uistili, že pekne priľnul k celému povrchu zubov a nechajte ho pôsobiť 10 minút. Po uplynutí času pásiky odstráňte, ústa vypláchnite a vyčistite si zuby bieliacou pastou.
Bieliace pasty sú na použitie asi najjednoduchšie, nakoľko ich viete zaradiť do vašej dennej zubnej hygieny. Ide taktiež asi o najlacnejší spôsob bielenia zubov, do úvahy však musíte vziať aj to, že výsledok sa nedostaví zo dňa na deň. Zväčša trvá niekoľko týždňov a možno až mesiacov pravidelného používania, kým sa zmena ukáže. Nezabúdajte tiež na to, že zubná pasta vám neprinesie až taký výsledok ako ambulantné bielenie – dosiahnete vybielenie maximálne o 1 či 2 odtiene.
Práve fajčiari často hľadajú spôsob, ako zubom vrátiť bielobu. Fajčenie je totiž, okrem iného, veľmi častou príčinou zažltnutého chrupu. Ešte horšie následky má však žuvanie tabaku, ktoré zanecháva na zuboch ťažko odstrániteľné škvrny. Bieliace zubné pasty pre fajčiarov mávajú zväčša silnejšie bieliace účinky a niektoré majú zloženie obohatené o látky, ktoré pomáhajú zlepšiť celkový stav ústnej dutiny fajčiara.
Aj pre ľudí s citlivým chrupom existujú bieliace zubné pasty. Majú nižší stupeň abrazivity (RDA). To znamená, že sú šetrnejšie voči zubom, nezhoršujú ich citlivosť, nedráždia ďasná a nenarušujú zubnú sklovinu.
Niektorí z výrobcov sa rozhodli priviesť na trh zubné pasty, ktoré v sebe spájajú hneď niekoľko účinkov. Nielenže účinne čistia zuby a odstraňujú aj zubný povlak, ale chránia váš chrup aj pred vznikom zubného kazu, pomáhajú obnovovať sklovinu, osviežujú dych, ale majú aj bieliace účinky.
Chcete vedieť viac o bieliacich zubných pastách?
Kliknite na tlačidlo a prečítajte si, ako bieliace zubné pasty fungujú a ako si vyberiete tú najlepšiu práve pre vás.
Najpredávanejšie v skupine
Zoradenie
Počet výsledkov
Zobrazených 1 - 4 z 4 výsledkov