Cena

Cena

Dostupnosť tovaru

Dostupnosť tovaru
  • Doprava zadarmo (1)

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (2)

Pre

Pre
  • Ženy (2)
  • Muži (2)
  • Seniori (2)

Forma

Forma
  • Kvapky (2)

Výrobca

Výrobca
  • Novaliq GmbH (2)

Bolesť brucha

Zrejme každého už niekedy aspoň raz bolelo brucho, a to bez ohľadu na to, či je malý alebo veľký. Bábätko môžu potrápiť koliky, u dospelých sa zas bolesť môže ozvať v stresových situáciách, prípadne keď to človek preženie s obľúbeným jedlom. Bolesť brucha má teda rôzne príčiny a dokonca aj rôzne formy. Práve tieto „indície“ vám (prípadne lekárovi) pomáhajú zistiť, aký problém vás trápi – lebo ako už asi tušíte, bolesť brucha nie je ochorenie, ale symptóm. Prečítajte si, aké najčastejšie typy bolesti brucha poznáme a ako ich riešiť.

Ako definovať bolesť brucha?

„Bolí ma brucho.“  Táto krátka veta síce vyjadrí, že vám nie je dobre, ale len ťažko z nej určiť, čo vás trápi naozaj. Bolí vás spodná časť brucha, stred či žalúdok? Je bolesť ostrá, tupá alebo trpíte kŕčmi? Toto všetko sú veľmi dôležité informácie, vďaka ktorým je možné zdravotný problém definovať a odhaliť príčinu bolesti brucha.

Aký typ bolesti brucha pociťujete?

ostra bolest brucha

Ostrý

Ostrá bolesť brucha sa nazýva aj akútna. Zväčša sa objaví náhle a vychádza z konkrétneho miesta, na ktoré viete ukázať prstom. V mnohých prípadoch indikuje tento typ bolesti závažnejší zdravotný problém.

tupa bolest brucha

Tupý

Pri tupej bolesti neviete presne určiť, odkiaľ vychádza. Niekedy sa hovorí, že miesto bolesti dokážete ukázať len dlaňou (čiže nie konkrétne ako pri ostrej bolesti). Pocitovo by ste ju mohli prirovnať napríklad k tlaku.

krce v bruchu

Kŕče

Definuje pocit silnej a ako keby zvieravej bolesti, ktorá zvykne prichádzať návalovo. To znamená, že príde vlna bolesti a potom mierne uvoľnenie. Najčastejšie sa prejavuje kŕčmi v žalúdku, podbrušku a kolikami u malých detičiek.

Kde vás bolí brucho?

Brušná dutina sa rozdeľuje na takzvané kvartály, pričom bolesť v každom z nich môže indikovať niečo iné. Niekedy môže ísť o mierne a nezávažné bolesti, ktoré súvisia s tým čokoľko ste zjedli. Inokedy môže bolesť brucha indikovať vážnejšie ochorenia, ako napríklad zápal pankreasu, slepého čreva či žalúdočné vredy. Ktoré miernejšie ťažkosti vás môžu trápiť podľa miesta bolesti?

bolest brucha

Bolesť v podbrušku

Bolesť v podbrušku môže súvisieť s tráviacimi ťažkosťami, ako sú napríklad:

Hnačka

bolest brucha pri zapche

Zápcha

bolest brucha pri zastavenych vetroch

Zastavené vetry

bolest brucha pri menstruacii

Menštruácia

Hnačka, zápcha či plynatosť sú vcelku bežné problémy, s ktorými ide ruka v ruke kŕčovitá bolesť v spodnej časti brucha. Hnačka sa u vás môže objaviť ako sprievodný jav alergie na potravinu, intolerancie či črevnej virózy. Pokojne sa však môže stať, že ste len skonzumovali niečo, čo má na vás laxatívny účinok.

Pri zápche vás potrápi opačný problém než pri hnačke. Spomalené trávenie, nedostatok vlákniny v strave či málo pohybu môžu spôsobiť problémy so zatvrdnutím a vylúčením stolice. Tie často sprevádza aj bolesť v spodnej časti brucha. Pomôcť vám môžu prípravky:

Denne sa vám v črevách prirodzene tvoria plyny. Pokiaľ sa ich však z nejakého dôvodu tvorí viac ako by malo, prípadne nedochádza k ich vypusteniu, môže sa ozvať bolesť brucha. Základným opatrením v takomto prípade by mala byť samozrejme vyvážená a zdravá strava spojená s dostatkom pohybu. Ak sa však potrebujete s nafúknutým bruchom popasovať akútne, pomôcť vám môžu napríklad:

Bolesť pri menštruácii býva spôsobená sťahmi maternice. Za tie sú zodpovedné látky zvané prostaglandíny, ktorých zvýšená hladina počas cyklu spôsobí aktiváciu receptorov bolesti. Pri menštruačných bolestiach pomáha suché teplo (napríklad prikladanie termoforu), horúca sprcha, niektoré bylinky ako napríklad alchemilka, vitamíny a tiež tabletky od bolesti:

bolest-zaludka

Bolesť žalúdka

Žalúdok zvykne bolieť v prípade, že sa najete veľa, no rád sa pripomenie aj vtedy, keď ste celý deň nič nejedli. Bolesti sa môžu objaviť aj po konzumácii potraviny či jedla, ktoré už nebolo čerstvé – v takom prípade hovoríme o otrave z jedla. Pri otrave z jedla sa môže ďalej pridružiť aj vracanie či hnačka.

Bolesť žalúdka po jedle môže byť, okrem vyššie spomenutých dôvodov, príznakom alergie, intolerancie, vážnejšieho ochorenia (zápal žalúdka či žalúdočné vredy), ale napríklad aj stresu. Mali by ste si odsledovať či sa bolesť objavuje pravidelne, je ostrá alebo mierna a či súvisí s konkrétnou potravinou alebo jedlom. V prípade, že sa bolesť objavuje pravidelne, je prudká, prípadne sa stupňuje, navštívte lekára.

Čo na bolesť žalúdka?
Na sklade

Bolesť v hornej časti brucha na ľavej strane

V hornej časti brušnej dutiny, zhruba v oblasti pod ľavým rebrom, sa nachádza pankreas produkujúci enzýmy na podporu trávenia, konkrétne štiepenia bielkovín, tukov a cukrov. Na zdravie pankreasu vplýva vo veľkej miere životospráva, predovšetkým:

  • strava,
  • fajčenie,
  • nadmerné pitie alkoholu a kávy,
  • konzumácia ťažkých a mastných jedál,
  • hltavé konzumovanie potravy.

Pokiaľ pociťujete bolesť v oblasti pankreasu, môže ísť o jeho zápal (pankreatitídu), ktorý sa prejavuje okrem spomínanej bolesti aj problémami s trávením a negatívnou reakciou na niektoré potraviny. Podporiť činnosť pankreasu môžete okrem zdravej životosprávy bylinnými prípravkami s pestrecom mariánskym, ale aj liekmi s obsahom pankreatických enzýmov.

Bolesť v hornej časti brucha na pravej strane

Pri bolesti brucha v pravom hornom kvartáli môže ísť o ťažkosti s pečeňou alebo žlčníkom. Žlčník vás môže bolieť pod pravým spodným rebrom, pričom bolesť akoby vystreľovala až pod pravú lopatku, do chrbta či oblasti žalúdka. V nezávažných prípadoch môže žlčník podráždiť ťažké, mastné či korenisté jedlo. V horších prípadoch môže byť táto bolesť predzvesťou žlčníkového záchvatu, zápalu žlčníka a podobne, preto by ste sa mali obrátiť najprv na lekára.

Bolesť brucha ráno

Ak sa u vás objavuje bolesť brucha v ranných hodinách, môže ísť o psychosomatický problém. Príčinou psychosomatickej bolesti nie je problém v nejakom orgáne, ale v psychickej záťaži. Jednoducho povedané, psychosomatické bolesti brucha môžu nasvedčovať zvýšenému stresu. Niekedy sa objavujú u detí ráno pred školou alebo u dospelých pred ťažkým dňom, náročným mítingom a podobne. Pri týchto bolestiach lieky nepomôžu. Dôležitá je predovšetkým psychohygiena a eliminácia čo najväčšieho množstva stresu.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty
-6% Doprava zdarma

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 2 z 2 výsledkov