Cena

Cena

Dostupnosť tovaru

Dostupnosť tovaru
  • Doprava zadarmo (1)

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (21)
  • Out of Stock (8)

Pre

Pre
  • Deti (4)
  • Ženy (18)
  • Muži (16)
  • Seniori (15)

Forma

Forma
  • Tabletka (22)
  • Prášok (4)
  • Pastilka (2)
  • Šampón (2)

Výrobca

Výrobca
  • NUTRICIUS s.r.o. (29)

Menopauza

Obdobie prechodu je prirodzeným obdobím v živote zrelej ženy, počas ktorého dochádza k postupne znižujúcej sa funkcii vaječníkov a plynulému poklesu tvorby ženských pohlavných hormónov. Ide o obdobie, ktoré každá žena prežíva veľmi citlivo, či už po emočnej alebo po fyzickej stránke. Dôležité je pochopiť, čo sa s telom deje, čo spôsobuje nepríjemné prejavy menopauzy a ako sa s nimi popasovať tak, aby netrpela žena ani jej okolie. Pre každú ženu je tiež dôležitá podpora od jej najbližších, a preto by každý mal vedieť, ako menopauza prebieha. Práve v tomto texte vám to všetko vysvetlíme.

Menopauza či klimaktérium: Ide o jedno a to isté? 

Prechod, menopauza či klimaktérium – tieto pojmy zdanlivo ukazujú na jedno a to isté obdobie života ženy, z lekárskeho hľadiska však medzi nimi existuje rozdiel. Čo tieto pojmy znamenajú? 

Klimaktérium

Ide o prirodzené obdobie u zrelej ženy, kedy dochádza k zníženiu funkcie vaječníkov, slabnúcej tvorbe estrogénu a postupnej strate plodnosti. Ľudovo toto obdobie nazývame „prechod“. 

Menopauza

Aj keď sa práve pod slovom menopauza v bežných rozhovoroch označuje „prechod ženy“, nie je to tak. Menopauza v lekárskej terminológii znamená posledné menštruačné krvácanie.

Vo všeobecnosti však široká verejnosť chápe pod pojmom menopauza celé obdobie klimaktéria, a tak sa toto označenie pomerne ustálilo. Používajú ho dnes aj mnohí lekári, a tak ho budeme používať aj my v tomto texte. Poznať by ste mali ešte 2 dôležité pojmy – perimenopauza a postmenopauza:

  • Perimenopauza je obdobie nepravidelného menštruačného krvácania, u ženy sa rozvíja pred obdobím menopauzy.
  • Postmenopauza prichádza až po menopauze a ide o obdobie, ktoré prirodzene prechádza do fyziologického starnutia ženy.

Kedy nastáva menopauza?

Presný vek nie je možné povedať, nakoľko u každej ženy je to individuálne. Jej nástup ovplyvňuje dedičný faktor, ale tiež to, či žena rodila, či je fajčiarka, kedy začala menštruovať alebo aká je jej životospráva. Najčastejšie je vek poslednej menštruácie medzi 50 – 52 rokom života. Celé obdobie prechodu môže trvať niekoľko rokov medzi 45 – 55 rokom života. Pokiaľ nastane skôr, alebo naopak neskôr, môže signalizovať rôzne zdravotné problémy. 

Ako prebieha klimaktérium?

Toto obdobie je u žien veľmi obávané a neobľúbené predovšetkým kvôli jeho nepríjemným prejavom. Ide však o prirodzené obdobie, tzv. prechod medzi plodným a neplodným obdobím u ženy. Počas tohto obdobia dochádza k zníženiu funkcie vaječníkov, a tým aj postupnému a plynulému poklesu hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré sa tvoria práve vo vaječníkoch.

Čo je to estrogén a akú má v ženskom tele úlohu? 

Aby sme dokázali naplno a citlivo porozumieť zmenám v ženskom tele počas prechodu, je dôležité vedieť, ako funguje estrogén. Ide o ženský pohlavný hormón, ktorý pomáha rozvíjať a udržiavať ženský reprodukčný systém a tiež ženské znaky, ako sú napríklad prsia.1

Okrem toho sa podieľa aj na správnom fungovaní kostnej hmoty, kognitívnom zdraví, funkcii kardiovaskulárneho systému ale tiež na dobrej nálade.1 Spolu s progesterónom sa starajú o pravidelný a „bezproblémový“ ženský cyklus. Keď v menopauze produkcia estrogénu klesne, žena sa dostáva do tzv. estrogénového deficitu, vplyvom čoho sa u nej môžu postupne objavovať rôzne nepriaznivé príznaky – zmeny v cykle, riziko vzniku osteoporózy, striedanie nálad a podobne.

menopauza a klimakterium

Čo sa deje s telom ženy počas prechodu?

Obdobie prechodu trvá niekoľko rokov, počas ktorých sa telo ženy mení nie len zvnútra, ale aj zvonka. Niektoré prejavy cíti len žena, iné sa môžu prejavovať aj navonok, a tak si ich všimne aj blízke okolie. Čo všetko sa so ženským telom počas prechodu deje a ktoré časti jej organizmu prechádzajú zmenou? 

  • Intímna oblasť: Znižuje sa funkcia vaječníkov a tvorba vajíčok, maternica sa zmenšuje a dochádza k vysychaniu a stenčovaniu pošvy, pričom mnohé ženy pociťujú tzv. vaginálnu suchosť. Spôsobuje to nižšiu odolnosť voči vonkajším mikroorganizmom.
  • Močová rúra: Svalstvo panvového dna, teda v okolí močovej rúry a močového mechúra, môže slabnúť. V dôsledku toho sa u ženy môže objaviť únik moču, tzv. inkontinencia.
  • Pokožka: Znížená hladina estrogénov spôsobuje rýchlejšie starnutie pokožky. Tá nie je taká pružná, naopak je suchšia a častejšie jej hrozia poškodenia (malé ranky).
  • Prsia: Tukové tkanivo v prsiach sa zmenšuje a nahrádza ho tkanivo väzivové. Tieto zmeny môžu viesť k tvorbe cýst, a preto je potrebné vo zvýšenej miere dbať na mamografické kontroly. 

Aké sú príznaky menopauzy?

Niektoré z uvedených zmien sa jasne prejavujú aj navonok – napríklad zmeny na pokožke.  Iné však ostávajú „skryté“ a spôsobujú iné nepríjemné prejavy, ako pokles estrogénu spojený s výkyvmi nálad. Aké všetky príznaky sa u ženy počas menopauzy môžu objaviť?

  • Nepravidelný cyklus: Zmena či porucha menštruačného cyklu zvyčajne prichádza ako prvý príznak klimaktéria. Nie je však zaručené, že bude cyklus meškať. Práve naopak, najprv dochádza k častejšiemu krvácaniu počas mesiaca, mení sa aj jeho intenzita.
  • Návaly tepla: Zväčša sa objavujú v hornej polovici tela – najmä na tvári, krku a hrudníku. Trvať môžu od pár minút až približne do hodiny. Spúšťačom býva stres, alkohol či kofeín, objaviť sa však môžu aj „len tak“. 
  • Zvýšené potenie, najmä v noci: Spôsobiť ho môžu buď návaly tepla, alebo sa objaví samostatne. V noci vedie zvýšené potenie k slabému spánku, cez deň zase k nepríjemným pocitom, ktoré ženu stresujú či už doma alebo v práci. 
  • Nespavosť: Nespavosť spôsobuje buď potenie, alebo ďalší častý príznak menopauzy –  nervozita. Žena sa v noci často budí, čo nasledujúci deň vedie k únave, podráždenosti a zníženiu výkonnosti po fyzickej aj psychickej stránke. To do veľkej miery môže ovplyvniť jej pracovné nasadenie alebo osobné vzťahy.
  • Výkyvy nálad: Nižšia hladina estrogénu súvisí s viacerými zmenami v organizme, napríklad aj s emočnou stabilitou, respektíve labilitou. Žena môže byť počas menopauzy podráždená, môže mať výkyvy nálad, zrýchlené búšenie srdca, úzkosti, depresie či trpieť pocitmi osamelosti. Ojedinelé nie sú ani bolesti hlavy, migrény, poruchy pamäte a koncentrácie.
  • Priberanie na váhe: V období prechodu sa u ženy biologicky spomaľuje metabolizmus a kolísajú jej hormóny, čo vedieť k priberaniu. Ďalším faktorom vplývajúcim na priberanie môžu byť úzkosti a emočné výkyvy – niektoré ženy majú totiž tendenciu zaháňať smútok prejedaním sa.
  • Strata libida: Výrazným znakom menopauzy sa stala aj strata libida, zjednodušene povedané strata chuti na sex. Sprevádzajú ju aj telesné zmeny, ako napríklad vaginálna suchosť.

Keď sa na jednotlivé zmeny v tele ženy a ich prejavy pozriete podrobnejšie, zistíte, že všetko je so všetkým prepojené. Ide doslova o uzavretý kruh, v ktorom jeden faktor ovplyvňuje druhý, jeden príznak zhoršuje ďalší. Toto obdobie pre ženu teda skutočne nie je jednoduché, a tak by aj jej okolie malo byť chápavé, trpezlivé a milujúce. 

Dá sa prejsť klimaktériom bez ťažkostí? Dá. Bez akejkoľvek podpornej liečby či odbornej lekárskej pomoci sa to však podarí len malému percentu žien. Realita je teda skôr opačná – väčšina žien zmeny svojho tela pociťuje výrazne, často im znemožňujú aj vykonávanie bežných činností dňa. Na toto obdobie sa teda treba včas pripraviť, a to najmä psychicky.

Ako menopauzu zvládnuť? Je vhodná medikamentózna liečba, alebo stačí zmena životného štýlu?

Menopauza sa nedá liečiť, dajú sa len zmierňovať jej nepríjemné prejavy. Za každých okolností by mala patriť do rúk gynekológa, a preto by ste mali dodržiavať pravidelné prehliadky. Pri slabších a relatívne znesiteľných príznakoch sa odporúča užívať včelie produkty či prírodné fytoestrogény – látky rastlinného pôvodu, ktoré svojimi účinkami pripomínajú účinky hormónu estrogén. Sú to napríklad ploštičník strapcovitý, vitex jahňací, ďatelina lúčna, ľan siaty, sója fazuľová, šalvia lekárska a pod. Výťažky z týchto rastlín nájdete v rôznych formách aj v našej online lekárni.

Pri výrazných prejavoch môže lekár žene predpísať hormonálnu substitúciu založenú na estrogénoch a gestagénoch. Podmienkou je dobrý zdravotný stav ženy a negatívna mamografia. Pokiaľ aj vás trápia výrazné a doslova neznesiteľné prejavy menopauzy, určite navštívte svojho lekára. Návaly tepla, nervozita, striedanie nálad či nespavosť totiž nemusia ublížiť len vám, ale aj vášmu okoliu. V dôsledku emočnej nestability môžu vzniknúť konflikty na pracovisku či v rodine, ktoré sa budú pripisovať práve vášmu správaniu. Majte však na pamäti, že to nie vaša osobnosť, no hormonálna nerovnováha spôsobuje všetky problémy. Nie je teda hanbou obrátiť sa na lekára a zároveň vysvetliť svojim najbližším, čo sa s vami práve deje a ako sa cítite. 

Zdroje použité v texte: 

1. WILSON, D. R. Everything you need to know about estrogen. 2020. In: Medical News Today [online]. Dostupné na:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177

2. FIALOVÁ, S. Fytoestrogény a ich použitie v menopauze. 2012. In: Solen.sk [online]. Dostupné na: https://www.solen.sk/storage/file/article/7c6529082a9bd8761b47a5fda166037f.pdf 

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty
Doprava zdarma
Doprava zdarma

Načítať viac

Stránkovanie Product category

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 28 z 29 výsledkov