Flowflex SARS-CoV-2 Antigen Rapid samodiagnostický test 300ks
Nazálny antigénový test deteguje vírus SARS-CoV-2 i jeho variant omikron. Veľké balenie je vhodné pre testovanie v podni ...
COVID-19 je infekčné ochorenie vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2 postihujúce dýchací systém*. Pandémia k nám prichádza vo vlnách, počas ktorých sa denne objavujú nové a nové prípady infekcie. Ako ostať v bezpečí a ochrániť seba aj svoju rodinu? Najúčinnejším spôsobom je prevencia, dodržiavanie pravidiel a používanie ochranných pomôcok.
Medzi najzákladnejšie ochranné pomôcky patria respirátory a dezinfekčné prostriedky. Na prevenciu vám zase môžu poslúžiť domáce antigénové testy. V období pandémie môžete taktiež zvážiť posilňovanie imunity, nakoľko oslabený organizmus je náchylnejší na rozvoj všetkých ochorení.
Ako prevencia pred nakazením alebo na spomalenie šírenia COVID 19 odporúča WHO a Úrad verejného zdravotníctva SR rôzne opatrenia. Čo by ste mali robiť, aby ste sa chránili pred infekciou?
Testovanie na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 je v boji proti pandémii neskutočne dôležité. Dokážeme vďaka nemu odhaliť ohniská nákazy, začať chorých pacientov liečiť včas, a aj odhaliť ľudí s bezpríznakovým priebehom, ktorí však môžu ochorenie ďalej roznášať.
V bežnej praxi rozlišujeme molekulárne PCR testy, antigénové testy a testy na protilátky. Práve PCR testy sú najspoľahlivejšou metódou zisťovania prítomnosti vírusu, nakoľko dokážu vírus v tele zdetegovať ešte predtým, ako sa stane infekčným. PCR test teda prítomnosť vírusu odhalí pred prvými príznakmi, a aj v prípade, že osoba ochorenie prekoná bezpríznakovo. Táto metóda je ale náročnejšia na testovanie, nakoľko overovanie výsledkov prebieha v špecializovaných laboratóriách, trvá niekoľko hodín a musí ho vykonávať špecializovaný pracovník. Alternatívou je antigénové testovanie. Toto rýchlotestovanie ukáže výsledok už do niekoľkých minút.
Na rozdiel od PCR testov, antigénové testy ukazujú prítomnosť, respektíve neprítomnosť, vírusových antigénov – a teda bielkovín nachádzajúcich sa na povrchu vírusu SARS-CoV-2. Ich výhodou je rýchlosť výsledku, nevýhodou však nižšia citlivosť. Výsledky môžu byť nepresné, nakoľko test odhalí len to, či je testovaná osoba infikovaná koronavírusom v danom momente. Neodporúča sa používať tieto testy u bezpríznakových osôb, prípadne krátko po potenciálnom nakazení sa.
Za antigénovým testom dnes už nemusíte ísť na špecializované pracovisko, stačí si ho objednať z lekárne. Pre jednoduchšie testovanie vyvinuli vedci testy, ktoré nevyžadujú vzorku z nosohltana, ale z prednej časti nosa, prípadne zo slín. Test si tak viete urobiť aj sami, a to kedykoľvek a kdekoľvek. Široko využívané sú rodičmi školákov, firmami s väčším počtom zamestnancov alebo jednotlivcami, ktorí sa kvôli povahe svojho povolania stretávajú s množstvom ľudí. Slúžia na preverenie zdravotného stavu, pokiaľ sa objavia nejaké príznaky.
Použite samotestu závisí od toho, či máte test na výter z nosa alebo zo slín. V každom balení samotestu nájdete aj návod na použitie, podľa ktorého je potrebné postupovať. Pri obidvoch testoch ide o pomerne jednoduchú „procedúru“, vďaka ktorým dokážete test spraviť aj sami sebe alebo svojim deťom. Výsledok testu sa ukáže v priebehu 15 – 30 minút. Pokiaľ je výsledok testu pozitívny – a teda test zistí prítomnosť vírusových antigénov, kontaktujte svojho lekára pre ďalší postup.
Samotesty na domáce testovanie objednáte s raketovou dopravou aj v našom eshope. Vo výhodnej cene vám prinášame napríklad set piatich antigénových testov značky ROCHE, ktoré majú vysokú citlivosť. V ponuke máme aj testy balené po jednom. Všetky nájdete v kategórii Antigénové testy COVID-19.
Pred koronavírusom je potrebné chrániť sa prakticky neustále, a to aj v prípade, že sa stretávate s ľuďmi, ktorí nevykazujú žiadne príznaky ochorenia. Množstvo ľudí nakazených koronavírusom je totižto bezpríznakových, a tak na prvý pohľad nie je nijako možné určiť, že v sebe nesú vírus. Najrozšírenejším ochranným prostriedkom je nosenie rúšok a respirátorov, a to najmä v uzavretých a nevetraných priestoroch.
Všetci si ešte určte dobre pamätáme začiatok pandémie Covid-19, kedy si takmer každá domácnosť šila vlastné rúška. Ich význam v začiatkoch pandémie nemožno poprieť, no dnes nevieme s určitosťou stanoviť ich percentuálnu účinnosť. Je to aj z dôvodu, že textilné rúška sú ušité z látkoch rôznej hrúbky a kvality. Dnes, keď už sú verejnosti dostupné aj respirátory, odporúča sa rúška nosiť predovšetkým v menej rizikovom prostredí.
Alternatívou k textilným rúškam sú jednorazové rúška. Táto certifikovaná ochranná pomôcka je široko využívaná v zdravotníctve. Aj pri nej však platí, že pokiaľ nedodržíte pravidlá jeho používania, môže byť neúčinná. Vymeniť by ste si ho mali každé 2 hodiny. Dôležité je aj správne nasádzanie. Nedotýkajte sa ho z vonkajšej strany, neodkladajte ho do kabelky ani na stôl. Po použití ho hneď vyhoďte.
Účinnejšou ochrannou pomôckou sú respirátory. Nevýhodou rúšok totiž je, že lepšie chránia okolie, než samotného nositeľa. Aj keď eliminujú vdýchnutie škodlivých častíc, pôsobia skôr smerom von. Používať by sa mali najmä v prípadoch, kedy chce človek ochrániť ľudí okolo seba.
Na Slovensku delíme účinnosť respirátorov podľa FFP normy, ktorá určuje, akú veľkosť častíc sú jednotlivé respirátory schopné udržať:
Na ochranu pred nakazením sa vírusom SARS-CoV-2 sú vhodné respirátory FFP2 bez výdychového ventilu.
Pokiaľ si nie ste istí, v akých priestoroch je momentálne nariadené nosiť respirátor, pozrite si aktuálne opatrenia v Slovenskej republike v súvislosti s nosením rúšok a respirátorov na stránke korona.gov.sk.
Časté umývanie rúk a používanie dezinfekčných gélov sa stalo naším základným spolubojovníkom proti Covid-19. Účinné je už aj obyčajné mydlo. Po umytí rúk mydlom totiž ruky odmastíte, pričom práve mastnota na rukách udržuje rôzne mikroorganizmy, vrátane vírusu.
Ak nemáte možnosť umyť si ruky, noste pri sebe dezinfekčný gél. Použite ho vždy po tom, ako sa dotknete verejných plôch – napríklad kľučky na dverách, nákupného vozíka, madla v MHD a podobne. Najlepšie sú gély na báze alkoholu. Vhodné je tiež častejšie dezinfikovať plochy v domácnosti, kľučky na dverách, mobilné telefóny a podobne.
To, či sa vírusom nakazíte, a aký bude váš priebeh ochorenia, závisí od viacerých faktorov – napríklad od vírusovej nálože, ale aj od stavu vášho organizmu. Silný imunitný systém je základom zdravého organizmu, ktorý vďaka nemu dokáže účinnejšie bojovať s akoukoľvek chorobou. Na čo teda slúži imunita a čo to vlastne je?
Imunita predstavuje schopnosť organizmu obrániť sa voči pôvodcovi choroby či inému nebezpečnému vplyvu. Každý človek má 2 druhy imunity:
Jednou z foriem získanej imunity je napríklad očkovanie. Práve očkovanie je tou najlepšou prevenciou proti ochoreniu Covid-19. Prevencia ide potom ruka v ruke so zdravým životným štýlom, ktorý je kľúčom k silnej imunite.
Na organizmus s oslabenou imunitou vírus zaútočí úplne inou silou, ako na silný a zdravý organizmus. Netýka sa to len ochorenia Covid-19, ale rôznych iných ochorení, napríklad chrípky či prechladnutia. Imunitu by sme preto mali posilňovať dlhodobo. Zamerajte sa na nasledovné faktory:
Z prírodných látok môžu mať na posilňovanie imunitného systému pozitívny vplyv napríklad echinacea, hliva ustricová, ženšen, cesnak, rakytník, šípky či betaglukány.
* Čo je COVID-19? Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. https://korona.gov.sk/co-je-covid-19/
Zoradenie
Počet výsledkov
Zobrazených 1 - 19 z 19 výsledkovNačítať viac
Stránkovanie Product category