Aké bylinky pomôžu pri prechladnutí?
Prechladnutie už zažil takmer každý z nás. Vždy je to viac menej rovnaké – najskôr prichádza pocit únavy, potom plný nos, niekedy sa k tomu môže pridať aj zvýšená teplota či pokašliavanie. Najčastejšie nás prekvapí na jeseň, kedy sú jeho príčinou napríklad chladné počasie, dážď alebo „slabé“ oblečenie.
Pri liečbe prechladnutia má každý svoje postupy. Niekto ihneď siaha po voľne predajných liekoch, iní sa snažia oddychovať a prijímať vitamíny, ďalší zase hľadajú pomoc v prírode. Práve prírodnú liečbu prechladnutia si podrobnejšie rozoberieme aj my. Ktoré liečivé bylinky sú účinné pri prechladnutí?
Je to prechladnutie, chrípka alebo covid?
Keď ochoriete, je veľmi dôležité zistiť, či ide o obyčajné „prechladnutie“, alebo naopak o chrípku či covid. Prechladnutie je miernejšie ako zvyšné dve ochorenia, má pomalší nástup príznakov (rozvíjajú sa aj niekoľko dní) a človek s ním dokáže relatívne normálne fungovať. Chrípka má naopak rýchly nástup príznakov (večer vám je dobre a ráno nedokážete vstať z postele, alebo naopak – ráno vám je dobre a večer máte zimnicu). Pre vylúčenie covidu je zase vhodné urobiť si domáci antigénový test. Pri podozrení na chrípku alebo covid kontaktujte svojho lekára, liečba bylinkami nebude dostatočná.
Echinacea purpurová pre podporu imunity
Echinacea purpurová (lat. Echinacea Purpurea) vyzerá skôr ako kvietok než bylina. Má nádherné modro-fialové kvietky, a preto sa používa aj ako okrasná rastlina. Babky bylinkárky však echinaceu odporúčajú na prevenciu prechladnutia a zmiernenie príznakov pri nádche a prechladnutí. Pôsobí totiž ako prírodný antioxidant a navyše obsahuje zložky, ktoré môžu podporovať imunitný systém.
Dostanete ju vo forme sušenej byliny, a tak čaj z nej môžete popíjať počas prechladnutia, ale aj bežných dní. V poslednej dobe sa však čoraz väčšej obľube tešia výživové doplnky s obsahom echinacey. Často sú doplnené napríklad o látky ako vitamín C, zinok či selén, ktoré spolu účinne pôsobia na podporu imunity a ochranu pred vznikom ochorení. Vhodné sú aj pri už vzniknutom ochorení, kedy môžu pomôcť k rýchlejšej rekonvalescencii.
Rumanček kamilkový alebo harmanček
Rumanček kamilkový (lat. Matricaria Chamomilla), známy aj ako harmanček, môžete vidieť rásť na poliach, pri plotoch alebo cestách. Svojím krásnym žlto – bielym kvetom pripomína sedmokrásky. Nie je však známy len svojou krásou, ale najmä svojimi liečivými účinkami. Pôsobí protizápalovo, dezinfekčne a tiež upokojujúco. Využíva sa preto pri tráviacich ťažkostiach, podráždenej pokožke, ale aj pri chrípke, nachladnutí alebo zápale priedušiek. Formu využitia má tiež všestrannú – je výborný ako čaj, kloktadlo aj obklad. Špeciálne pri prechladnutí je vhodný vlažný čaj, ktorý vás zahreje, upokojí, doplní tekutiny a pomôže zabojovať s chorobou.
Šalvia lekárska
Šalviu lekársku (lat. Salvia Officinalis) oceníte v kuchyni ale aj v lekárničke. V podobe čaju či ako súčasť výživového doplnku vám pomôže aj pri prechladnutí, angíne či chrípke. Môže pôsobiť na zmiernenie zápalu, bolestí hrdla či kašľa. Využiť ju môžete aj v podobe kloktadla, prípadne na výplach ústnej dutiny. Pozor: Šalvia by sa nemala užívať počas tehotenstva a dojčenia.
Materina dúška
Materinu dúšku (lat. Thymus Serpyllum) si väčšia ľudí zvykne spájať s pokojným spánkom. Nepôsobí však len na našu nervovú sústavu a zaspávanie, no využíva sa aj pri prechladnutí, nádche, bolesti hrdla či zápaloch dýchacích ciest. Dezinfikuje sliznicu dýchacích ciest a pôsobí proti väčšine baktérií, ktoré zápaly spôsobujú. V podobe čaju s medom má navyše výbornú chuť. Neodmietnu ju teda ani deti.
Pľúcnik lekársky
Účinky pľúcnika lekárskeho (lat. Pulmonaria officinalis) vám určite napovie aj jeho názov. Pomáha pri kašli, zápale priedušiek alebo pľúcnych ochoreniach. Rovnako priaznivo pôsobí na odhlieňovanie, takže by mohol byť účinný aj pri nádche. Rovnako ako predošlé bylinky, aj z pľúcnika je pri prechladnutí vhodné pripraviť si čaj. Pozor: Pľúcnik obsahuje alkaloidy, preto by sa nemal užívať viac ako 3 týždne nepretržite. Nemal by sa tiež podávať malým deťom a tehotným alebo kojacim ženám.
Ako si pripraviť ten najlepší liečivý čaj?
Na záver už len jedna rada: Účinné bylinky si môžete aj zmiešať a pripraviť si chutnú bylinnú zmes. K vyššie spomenutým bylinám môžete primiešať aj iných pomocníkov z prírody – pri prechladnutí sú výborné aj baza, lipa, šípky , zázvor či rakytník. Kvety bazy čiernej podporujú potenie (dôležité pri zvýšenej teplote), ničia baktérie, uvoľňujú hlieny a podporujú odstraňovanie toxínov z nášho tela. „Potopudne“ pôsobí aj lipa. Taktiež znižuje teplotu, rozpúšťa hlieny, podporuje imunitu a pomáha pri zápaloch dýchacích ciest. Šípky a rakytník zase obsahujú veľa vitamínu C, ktorý je pre rýchlejšiu rekonvalescenciu veľmi potrebný.