Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Chcete vedieť, či ste tehotná? Výsledok ukáže spoľahlivý tehotenský test

Dnes už sú tehotenské testy dostupné v každej lekárni či dokonca drogérii. V minulosti to nebolo také ľahké a možnosť urobiť si doma tehotenský test je pre mnohé staršie ženy nepredstaviteľným pokrokom. Ak ste však v očakávaní, a chcete zistiť, či ste tehotná, spoľahlivé domáce tehotenské testy vám túto otázku môžu zodpovedať ešte skôr ako lekár.

Ako funguje tehotenský test?

Tehotenské testy z lekárne či drogérie sú vhodné na použitie v domácom prostredí. Existuje však viacero prevedení, ktoré sa odlišujú aplikáciou, dobou vyhodnotenia a citlivosťou. Aby ste získali správny výsledok, je preto nutné si pred použitím konkrétneho tehotenského testu prečítať návod od výrobcu. Tehotenský test stanovuje graviditu pomocou analýzy prítomnosti hormónu ľudského choriového gonadotropínu (hCG) v moči. Okrem toho je tiež možné aj stanovenie hCG v krvi, ktoré vám spraví váš lekár. Oba testy sledujú hladinu hCG – glykoproteínového hormónu, ktorý sa vyskytuje v krvi a v moči iba počas tehotenstva. Je vylučovaný tkanivom placenty a slúži na stimuláciu funkcie žltého telieska a napomáha rastu a vývoju maternice a plodu. Ľudský choriový gonadotropín začína produkovať placenta až po uhniezdení oplodneného vajíčka v maternici, a teda približne 6 až 12 dní od počatia. Jeho hladina sa počas jednotlivých týždňov tehotenstva mení a každé dva až tri dni sa zdvojnásobuje. Maximálne hladiny dosahuje hCG v 8. až 11. týždni tehotenstva a následne postupne klesá.

Ako najskôr test ukáže tehotenstvo?

Tehotenské testy využívajúce moč sú schopné odhaliť prítomnosť hCG približne 12 až 14 dní od počatia – teda dokonca ešte pred termínom ďalšej očakávanej menštruácie. Samotná koncentrácia hCG je na začiatku gravidity nízka, a preto sa odporúča robiť test z ranného moču. Napriek tomu sa môže stať, že test bude falošne pozitívny. Výrobcovia preto odporúčajú robiť test až v deň vynechania menštruácie, kedy je výsledok najspoľahlivejší. Na trhu je možné nájsť množstvo tehotenských testov stanovujúcich hladinu hCG z moču. Ľahšie použitie majú tie, ktoré sú určené priamo do prúdu moču, tie sú však aj drahšie. Iným typom testu je tehotenský test určený na ponorenie do vzorky moču odobratého do nádobky. Okrem toho existujú aj digitálne testy, ktoré vám ukážu výsledok na displeji. Rozdiel medzi tehotenskými testami môže byť aj v ich citlivosti. Citlivejšie testy dokážu rozoznať aj nižšiu koncentráciu hCG v moči, a teda slúžia na čo najskoršie stanovenie gravidity. Na trhu nájdete testy s citlivosťou 10 mIU/ml, ktoré sú citlivejšie a dokážu odhaliť tehotenstvo skôr, no je pri nich vyššie riziko falošnej pozitivity výsledku. Spoľahlivejšou možnosťou sú testy s citlivosťou 25 mIU/ml, ktoré sa vykonávajú až v deň vynechania menštruácie.

Čo teda spraviť, ak chcete vedieť, či nie ste tehotná?

Tehotenský test obsahuje protilátky, špecifický reagujúce s hormónom hCG. Po vložení testovacej tyčinky alebo prúžku do prúdu moču alebo nádoby s močom, sa moč nasáva pozdĺž membrány. Ak moč obsahuje hCG a dosiahne testovaciu oblasť v membráne, dochádza k vzniku farebného prúžku.

V prípade správneho prevedenia testu sa v kontrolnej oblasti objaví farebný prúžok slúžiaci ku kontrole správnosti vykonania. Dva farebné pásiky znamenajú pozitívny výsledok – a teda, že ste tehotná. Pokiaľ sa na teste objaví iba jeden farebný pásik v kontrolnej oblasti, je výsledok negatívny. V tomto prípade to znamená, že žena nie je tehotná, alebo bol test uskutočnený priskoro, kedy ešte hladina hormónu nie je dostatočne vysoká. Aj preto je vhodné test zopakovať s dvojdňovým odstupom. Vždy treba postupovať podľa návodu výrobcu tehotenského testu, nakoľko existuje viacero typov ich prevedenia. Samozrejme ani najcitlivejší a najpresnejší tehotenský test nenahradí návštevu lekára.

Prvé tehotenské testy sa robili už v starom Egypte

Tieto moderné tehotenské testy sú schopné s vysokou špecificitou stanoviť graviditu u tehotnej ženy. Avšak snaha človeka o stanovenie gravidity siaha hlboko do našej histórie. Najstaršia metodika pochádza z roku 1350 pred naším letopočtom. V Egypte skúmali moč žien takým spôsobom, že ním polievali zrná pšenice alebo jačmeňa. Pokiaľ začali tieto zrná klíčiť, tvrdili, že žena je tehotná. Zaujímavé však je, že i súčasné moderné testy preukázali, že močom vylučované ženské hormóny majú podobný účinok ako niektoré rastlinné hormóny, ktoré dokážu urýchliť a predĺžiť dobu kvitnutia kvetu.

Túto metódu staroegyptskí lekári používali aj na určovanie pohlavia nenarodeného dieťaťa. Ak moč ženy urýchlil rast pšenice, predpokladali, že v tele ženy rastie mužský potomok. Pokiaľ naopak došlo k urýchleniu rastu jačmeňa, predpokladali, že počala potomstvo ženské. Vychádzali pritom z rodu podstatného mena, pšenica bola v starej egyptčine mužského rodu a jačmeň rodu ženského.

V stredoveku používali na určenie tehotenstva najmä vzhľad moču alebo tiež využívali nádoby s močom, kde vkladali hrdzavý kľúč. Ak počas niekoľkých dní hrdza zmizla, predpokladali, že žena bola tehotná. Skutočne na prevratný obrat prišli vedci až na konci 19. storočia, kedy začali skúmať chemické procesy v ženskom organizme. Zistili, že existujú látky vznikajúce vnútornou sekréciou a ktoré sa vylučujú do moču. V roku 1920 vedci objavili špecifický tehotenský hormón hCG, ktorý sa na stanovenie gravidity používa dodnes.

Použité zdroje:

  1. SHIELDS, Jesslyn. Ancient Egyptian Pregnancy Test Survived Millennia Because It Worked. In:science.howstuffworks.com [online]. 22.8.2018 [cit. 14.1.2021]. Dostupné z:https://science.howstuffworks.com/life/biology-fields/ancient-egyptian-pregnancy-test-survived-millenia-because-it-worked.htm
  2. SMITH, Lori. Pregnancy tests: All you need to know. In:medicalnewstoday.com [online]. 24.5.2017 [cit. 14.1.2021]. Dostupné z https://www.medicalnewstoday.com/articles/295001
  3. VILLINES, ZAWN. What to known about HCG pregnancy tests. In: medicalnewstoday.com [online]. 11.12.2019 [cit. 14.1.2021]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/327284

Neprehliadnite