Ako odstrániť čierne bodky na nose? Prečítajte si, ako sa zbaviť komedónov domácou starostlivosťou
Trápia vás čierne bodky? Určite v tom nie ste sami, nakoľko čierne bodky na tvári, a predovšetkým na nose, sú veľmi častým problémom nielen u dospievajúcich ľudí, ale aj u mnohých dospelákov. Čo sú vlastne zač a ako ich odstrániť? Čítajte ďalej a zistite, aké produkty by ste si mali zaradiť do vašej dennej rutiny starostlivosti o pleť, aby ste sa čiernych bodiek zbavili.
Čierne bodky na nose – čo sú zač a prečo vznikajú?
Čierne bodky sa odborne nazývajú komedóny. Ide v podstate o póry, ktoré sú upchaté odumretými kožnými bunkami, kožným mazom a baktériami. Keď sa pór upchá, vytvorí sa na pokožke malý hrbolček. Ten môže mať telovú, bielu, prípadne čiernu farbu. Jeho farba pritom závisí v prvom rade od toho, či je otvorený alebo zatvorený. Zatvorený komedón je telovej až bielej farby. Otvorený komedón má zas tmavú farbu.
Čierne bodky patria k nezápalovým formám akné, čo znamená, že sa „liečia“ ľahšie ako zápalové formy, čiže pustuly a papuly. Najbežnejšie sa čierne bodky vyskytujú na nose, avšak potrápiť vás dokážu aj na čele, lícach, hrudníku či chrbte. Ide primárne o estetický problém trápiaci tínedžerov, ale aj dospelých.
Prečo je otvorená čierna bodka tmavej farby?
Ako sme už spomenuli, vznik čiernej bodky súvisí s nahromadením nadbytočného kožného mazu, odumretých kožných buniek a baktérií. Táto „zmes“ vytvorí akúsi olejovú zátku, ktorá sa pretlačí cez otvor póru, rozšíri ho a vystaví pôsobeniu vzduchu. Na vzduchu potom vzniká chemická reakcia spôsobujúca, že komedón zmení farbu na tmavú.
Komedóny nie sú to isté ako mazové vlákna
Mazové vlákna alebo mazové zátky sú bielej, žltej alebo sivastej farby. Zvyknú sa tvoriť na nose a v T-zóne, kde pokožka produkuje najviac kožného mazu. Mazové vlákna na nose sa pre svoju farbu veľmi často zamieňajú s čiernymi bodkami. Hlavným rozdielom medzi nimi je však práve farba a veľkosť. Čierne bodky sú naozaj čierne a sú väčšie. Mazové vlákna však na rozdiel od komedónov neblokujú pór úplne, preto sa z nich zvyčajne nevytvorí akné ani vyrážky.
Faktory ovplyvňujúce vznik čiernych bodiek na nose
- Nadmerná produkcia kožného mazu: Produkcia kožného mazu je zvýšená najmä v období puberty a tiež pri hormonálnych zmenách.
- Upchaté póry: Odumreté kožné bunky a nečistoty upchávajú póry a nedovolia pokožke dýchať.
- Baktérie: Baktérie zhoršujú zápal a spôsobujú vznik vyrážok.
- Nevhodná kozmetika: Tak, ako vám vhodná kozmetika môže pomôcť s čiernymi bodkami bojovať, tak nevhodná kozmetika zase spôsobuje ich vznik.
- Stres: Stres dokáže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a zvýšiť produkciu kožného mazu.
- Životospráva: Hovorí sa, že ak máte problémy s čiernymi bodkami, mali by ste sa vyhýbať jedlám a nápojom s vysokým obsahom cukru. Na vznik komedónov môže mať taktiež vplyv aj fajčenie.
Ako sa zbaviť čiernych bodiek na nose?
S odstránením čiernych bodiek na nose rozhodne pomáha domáca starostlivosť pozostávajúca z čistenia pleti, peelingov a používania vhodných hydratačných a ošetrujúcich prípravkov. Správna starostlivosť je totiž základ, a to bez ohľadu na typ pleti. V kozmetike určenej na čierne bodky nájdete zložky, ako sú:
- Kyselina salicylová: Rozpúšťa kožný maz a pomáha uvoľňovať upchaté póry.
- Niacínamid: Zmenšuje póry, reguluje tvorbu mazu a má protizápalové účinky.
- Retinol: Stimuluje obnovu kože a zlepšuje jej textúru.
- Hydratačné zložky: chránia pleť pred vysušovaním.
Čistenie pleti pri výskyte čiernych bodiek na nose
Pleť by ste si mali čistiť ráno i večer. Používajte prípravky, ktoré sú účinné, ale zároveň šetrné. Nechcete pleť totižto príliš vysušovať – vysušená pleť je na jednej strane náchylnejšia, citlivejšia a na druhej strane je jej obranným mechanizmom zvýšená produkcia kožného mazu. A to je v tomto prípade neželaný efekt. Obľúbené sú napríklad prípravky značky La Roche Possay Effeclar, Eucerin Dermopure, Cerave či Vichy Normaderm.
Pravidelné používanie peelingov pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky – no a práve tie, ako už viete, sú jednou z príčin vzniku čiernych bodiek. Siahnite po kvalitnom peelingu. Niektoré sú vhodné na každodenné použitie, iné sa zas odporúča aplikovať niekoľkokrát do mesiaca. Použitie daného prípravku si vždy overte na obale.
Aj problematická pleť s čiernymi bodkami potrebuje hydratáciu a starostlivosť
Mnoho ľudí si myslí, že ak majú mastnú problematickú pleť, nie je potrebné ju hydratovať. To je však veľký omyl – aj mastnú pokožku by ste mali pravidelne hydratovať. Hydratovaná pokožka je zdravšia, odolnejšia a pružnejšia. Lepšie sa chráni pred infekciami, vonkajšími vplyvmi a podobne. Siahnite preto po kvalitnom hydratačnom kréme na problematickú pokožku. Dostupné sú tiež zmatňujúce a ošetrujúce krémy, gély a fluidy so špeciálnym zložením na čierne bodky. Pomáhajú ich liečiť a brániť ich ďalšiemu vzniku.
Čo robiť, keď na odstránenie čiernych bodiek nepomáha domáca starostlivosť?
Ak máte s čiernymi bodkami dlhodobý problém a domáca starostlivosť nepomáha, obráťte sa na odborníkov. Kozmetičky na takúto pleť odporúčajú ošetria ako napríklad:
- Mikrodermabrázia: Jemné mechanické odstránenie povrchovej vrstvy kože.
- Chemický peeling: Použitie kyselín na odstránenie odumretých buniek a stimuláciu obnovy kože.
- Extrahovanie čiernych bodiek: Ručné vytláčanie čiernych bodiek vykonávané odborníkom.
Máme pre vás tipy na starostlivosť o mastnú pleť
Prečítajte si viac o starostlivosti o mastnú pleť a objavte náš široký výber kvalitných pleťových produktov.