Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako odstrániť čierne bodky na nose? Prečítajte si, ako sa zbaviť komedónov domácou starostlivosťou

Čierne bodky na nose – čo sú zač a prečo vznikajú?

Čierne bodky sa odborne nazývajú komedóny. Ide v podstate o póry, ktoré sú upchaté odumretými kožnými bunkami, kožným mazom a baktériami. Keď sa pór upchá, vytvorí sa na pokožke malý hrbolček. Ten môže mať telovú, bielu, prípadne čiernu farbu. Jeho farba pritom závisí v prvom rade od toho, či je otvorený alebo zatvorený. Zatvorený komedón je telovej až bielej farby. Otvorený komedón má zas tmavú farbu.

cierne bodky

Prečo je otvorená čierna bodka tmavej farby?

Ako sme už spomenuli, vznik čiernej bodky súvisí s nahromadením nadbytočného kožného mazu, odumretých kožných buniek a baktérií. Táto „zmes“ vytvorí akúsi olejovú zátku, ktorá sa pretlačí cez otvor póru, rozšíri ho a vystaví pôsobeniu vzduchu. Na vzduchu potom vzniká chemická reakcia spôsobujúca, že komedón zmení farbu na tmavú.

cierne bodky na nose vs mazove vlakna

Komedóny nie sú to isté ako mazové vlákna

Mazové vlákna alebo mazové zátky sú bielej, žltej alebo sivastej farby. Zvyknú sa tvoriť na nose a v T-zóne, kde pokožka produkuje najviac kožného mazu. Mazové vlákna na nose sa pre svoju farbu veľmi často zamieňajú s čiernymi bodkami. Hlavným rozdielom medzi nimi je však práve farba a veľkosť. Čierne bodky sú naozaj čierne a sú väčšie. Mazové vlákna však na rozdiel od komedónov neblokujú pór úplne, preto sa z nich zvyčajne nevytvorí akné ani vyrážky.

Faktory ovplyvňujúce vznik čiernych bodiek na nose

  • Nadmerná produkcia kožného mazu: Produkcia kožného mazu je zvýšená najmä v období puberty a tiež pri hormonálnych zmenách.
  • Upchaté póry: Odumreté kožné bunky a nečistoty upchávajú póry a nedovolia pokožke dýchať.
  • Baktérie: Baktérie zhoršujú zápal a spôsobujú vznik vyrážok.
  • Nevhodná kozmetika: Tak, ako vám vhodná kozmetika môže pomôcť s čiernymi bodkami bojovať, tak nevhodná kozmetika zase spôsobuje ich vznik.
  • Stres: Stres dokáže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a zvýšiť produkciu kožného mazu.
  • Životospráva: Hovorí sa, že ak máte problémy s čiernymi bodkami, mali by ste sa vyhýbať jedlám a nápojom s vysokým obsahom cukru. Na vznik komedónov môže mať taktiež vplyv aj fajčenie.

Pravidelné používanie peelingov pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky – no a práve tie, ako už viete, sú jednou z príčin vzniku čiernych bodiek. Siahnite po kvalitnom peelingu. Niektoré sú vhodné na každodenné použitie, iné sa zas odporúča aplikovať niekoľkokrát do mesiaca. Použitie daného prípravku si vždy overte na obale.

starostlivost o mastnu plet

Máme pre vás tipy na starostlivosť o mastnú pleť

Prečítajte si viac o starostlivosti o mastnú pleť a objavte náš široký výber kvalitných pleťových produktov.

Neprehliadnite