Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Je to zápal slepého čreva alebo len bežná bolesť brucha? Odlíšiť ich nemusí byť jednoduché

Diskomfort v oblasti brucha, strata chuti do jedla, nevoľnosť či zvracanie… Aj z takýchto nenápadných príznakov, pripomínajúcich skôr pokazené trávenie, sa môže vykľuť nebezpečný zápal slepého čreva. Ako ho rozoznať a kedy začať konať? Zistite s nami viac o rozdieloch v bolesti.

Na čo slúži slepé črevo?

Na úvod je nutné pochopiť, prečo slepé črevo v našom organizme vôbec máme. Slepé črevo (odborne intestinum caecum) je slepo ukončený 5 – 10 cm dlhý výbežok, nachádzajúci sa na začiatku hrubého čreva. To, akú funkciu v ľudskom tele zastáva, bolo donedávna neznáme. Vedecky sa však potvrdilo, že slepé črevo je tzv. rezervoárom črevnej mikroflóry. Zároveň sa v ňom nachádza početné lymfatické tkanivo. Slepé črevo je preto dôležité pre imunitný aj lymfatický systém a hrá významnú rolu v obranyschopnosti organizmu.

Slepé črevo sa nachádza v pravej spodnej časti brucha v oblasti nad pravým bedrom. Časť slepého čreva, ktorá sa zvykne zapáliť, sa nazýva červovitý výbežok (odborne apendix vermiformis).1

Kedy sa slepé črevo zapáli?

Zápal slepého čreva (odborne apendicitída) patrí k najčastejším brušným príhodám. Zvyčajne sa vyskytuje u detí a mladých dospelých, postihnúť však môže človeka v akomkoľvek veku. Priebeh zápalu slepého čreva môže byť dvojaký:

apendix - slepe crevo ikona

Akútny zápal slepého čreva

Má veľmi rýchly nástup príznakov.

apendix - slepe crevo ikona

Chronický zápal slepého čreva

Zápal prebieha dlhodobo, mierne a nešpecificky.

Príčinou zápalu slepého čreva býva najčastejšie jeho upchatie, odborne nazývané ako obštrukcia. Tá môže byť spôsobená kôstkami či jadierkami z ovocia alebo črevnými kameňmi vznikajúcimi pri veľmi hustej stolici. Rizikom je tiež nedostatok vlákniny v strave, nezdravá životospráva a narušená črevná mikroflóra. U detí môžu upchatie slepého čreva zapríčiniť aj črevné parazity, najčastejšie mrle alebo hlísty. U tehotných žien je zas rizikom zvýšený tlak na črevá v dôsledku zväčšenej maternice.

Ako sa prejavuje zápal slepého čreva?

Typickým príznakom zápalu slepého čreva je tupá kŕčovitá bolesť brucha – najprv v hornej časti brucha, ktorá sa neskôr presunie do oblasti pupka, a napokon sa usídli v pravom podbrušku. Bolesť je zhoršovaná kašľom, hlbokým nádychom aj pohybom. Práve tieto príznaky a lokalizácia bolesti by vám mali priblížiť, že ide o zápal slepého čreva, nie o bežnú bolesť brucha. K ďalším typickým príznakom patrí:

Objaviť sa ale môžu aj menej časté, netypické príznaky. Zaraďujeme sem:

  • dráždenie močového mechúra, podobne ako pri zápale močového mechúra,
  • dráždenie konečníka,
  • bolesť brucha, ktorú nie je možné lokalizovať na konkrétnu brušnú oblasť.

Ako prebieha diagnostika „slepáku“?

Keďže príznaky zápalu slepého čreva môžu indikovať aj iné bežné ochorenia, diagnostika zápalu slepého čreva nie je vždy jednoduchá. Podobnými príznakmi sa totiž môže prejaviť vírusové črevné ochorenie (črevná chrípka), žlčníková kolika, obličková kolika, vredová choroba, gastritída, pankreatitída, močové kamene alebo cysta na vaječníku. Veľmi často na urgentný príjem prichádzajú pacienti so závažnou bolesťou brucha, ktorej príčinou sú napokon len zastavené vetry.

Napriek tomu nie je dobré akýkoľvek diskomfort v oblasti brucha podceňovať. Neliečený zápal slepého čreva môže vo svojej akútnej forme viesť až k prasknutiu (ruptúre) apendixu, čo môže byť život ohrozujúci stav.2 Akákoľvek náhle vzniknutá bolesť brucha patrí do rúk lekára, obzvlášť ak je pretrvávajúca.

Pri podozrení na zápal slepého čreva lekár využíva:

1. Vyšetrenie pohmatom

  • Zelenkovo znamenie – zatlačenie na pravé podbruško vyvolá bolesť v okolí pupka
  • Blumbergov príznak – zatlačenie a uvoľnenie postihnutého miesta vyvolá bolesť
  • Pléniesovo znamenie – poklep po pravom podbrušku vyvolá bolesť
  • Rovsingov príznak – zatlačenie ľavého podbruška vyvolá bolesť v pravom podbrušku

2. Zobrazovacie metódy

  • Sonografia brušnej dutiny (USG, SONO)
  • Počítačová tomografia brucha (CT)
  • Röntgenový snímok brucha (RTG)

3. Laboratórne vyšetrenie krvi

  • Pri zápale slepého čreva je typická leukocytóza, zvýšená sedimentácia a zvýšené CRP

Aká je liečba zápalu slepého čreva?

Pokiaľ trpíte vyššie spomenutými príznakmi, urýchlene vyhľadajte lekára. Ak sa podozrenie na zápal slepého čreva diagnosticky potvrdí, dochádza k okamžitej hospitalizácii. Apendix je následne čo najskôr chirurgicky odstránený.

Ku chirurgickému zákroku sa nepristupuje len vo veľmi výnimočných prípadoch. Lekár tak rozhodne jedine vtedy, ak sa jedná o chronický zápal slepého čreva alebo o pacienta, u ktorého by bol chirurgický zákrok z rôznych príčin riskantný.

Chronický zápal slepého čreva je možné dostať pod kontrolu aj antibiotickou liečbou, ktorá však nie je vždy postačujúca. Vo väčšine prípadov sa antibioticky preliečený zápal slepého čreva do roka vráti. Aj preto je pri akejkoľvek forme zápalu slepého čreva prvou voľbou chirurgické odstránenie apendixu.

zapal slepeho creva

Dá sa zápalu slepého čreva zabrániť?

Zvyčajne sa nedá vopred predpokladať, u koho sa zápal slepého čreva rozvinie a u koho nie. Preto 100% prevencia neexistuje. Veľmi známe opatrenia zlepšujúce kondíciu tráviaceho systému však môžu pomôcť riziko vzniku zápalu slepého čreva znížiť. Patrí k nim:

  • dostatočný príjem vlákninyprobiotických kultúr,
  • zdravé stravovanie s nižším obsahom mäsa a cukru,
  • dostatočný pitný režim,
  • pravidelná pohybová aktivita primeranej intenzity (aspoň 30 minút denne).

Aj keď zápal slepého čreva rozhodne nepatrí k príjemným zážitkom, netreba mať obavy. Chirurgické odstránenie apendixu dnes patrí k tým najrutinnejším zákrokom. Dôležitá je predovšetkým včasná diagnostika, a preto sa pri akomkoľvek podozrení radšej zverte do rúk lekára.

Zdroje použité v článku:

  1. KOUDA M., JECH Z. Akutní apendicitida. Interní medicina pro praxi, 2004. (8):399-401. Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2004/08/06.pdf
  2. HLINKOVÁ, E., NEMCOVÁ, J. a kol. 2015. Multimediálna e-učebnica Ošetrovateľské postupy v špeciálnej chirurgii [online]. Univerzita Komenského Bratislava, Jesseniova lekárska fakulta v Martine, 2015. ISBN 978-80-89544-72-1. Dostupné z: http://oschir.jfmed.uniba.sk/NPB-4-1.php

Neprehliadnite