Chcete vedieť, ako sa zbaviť strií? Zistite viac o prevencii ich vzniku a objavte tipy na starostlivosť o pokožku so striami
Koža je najväčší orgán ľudského tela, nachádzajúci sa na jeho povrchu. Je teda nielen takzvanou prvou líniou obrany vášho organizmu pred vonkajšími vplyvmi, ale je tiež dôležité, aby sa prispôsobovala rôznym telesným zmenám. Najčastejšie sú to zmeny vo vašej váhe a tvare tela. Aby bolo toto prispôsobovanie sa možné, musí byť vaša koža pružná a elastická. Pokiaľ sa zmeny na tele udejú veľmi rýchlo, pokožka nebude mať dostatok času na to, aby sa prispôsobila, a tak vzniknú strie.
Strie pozná takmer každá žena. Nevyhýbajú sa však ani mužom a dokonca ani deťom. Ide o vcelku bežný a primárne estetický problém. Najčastejšie sa hovorí o striách v tehotenstve, striách v puberte a tých, ktoré vznikli po prudkom náraste telesnej hmotnosti. Napriek tomu, že sú strie veľmi bežným javom, môžu spôsobiť nepríjemné pocity neistoty a nespokojnosti s vlastným telom. Prečítajte si o o nich viac a zistite ako, a či vôbec, sa strií možno zbaviť.
Ako vznikajú strie?
Strie sú v podstate jemné jazvy na koži, ktoré vznikajú v dôsledku prudkého zväčšenia objemu kože. Strie sa vytvárajú v spodnej vrstve pokožky nazývanej aj zamša. Zamša je bohato zásobená krvou a tvorí ju väzivové tkanivo. Práve zamša teda dodáva pokožke pružnosť. Pokiaľ sa však koža naťahuje a enormne napína, dostane sa do bodu, kedy sa už nemá kam natiahnuť a roztrhne sa. Výsledkom takéhoto roztrhnutia je stria.
Strie sa vytvárajú na nohách, stehnách, rukách, bruchu, chrbte a u žien veľmi často aj na prsiach. K ich vzniku prispieva niekoľko faktorov, pričom najčastejšie ide o rýchly rast, rýchly nárast alebo pokles hmotnosti či tehotenstvo.
Na vznik strií vplývajú aj ďalšie faktory, napríklad:
- puberta,
- nadváha a obezita,
- zmena štruktúry dermy a spojivového tkaniva kože,
- genetická predispozícia,
- mechanické poškodenie kože,
- hormonálne zmeny,
- užívanie liekov z radov kortikosteroidov.
Hoci sa teda strie môžu objaviť u akéhokoľvek človeka v rozpätí od 5 do 50 rokov bez ohľadu na pohlavie, niektoré skupiny ľudí sú predsa len na vznik stríí o niečo náchylnejšie. Ide predovšetkým o tehotné ženy, dospievajúcich ľudí a ľudí so sklonom k prudkej zmene hmotnosti.
Ako vyzerajú strie?
Strie sú symetrické línie rôznej dĺžky, pričom ich šírka môže byť od niekoľkých milimetrov až po centimetre. Najprv sú hladké a mierne vyvýšené s nepravidelnými okrajmi. Od okolitej kože ich možno jasne odlíšiť. Vyzerajú ako prúžky červenej, ružovej alebo až bordovej farby. Sprevádza ich pocit svrbenia, pálenia či pnutia na pokožke.
Postupom času, a myslíme tým v priebehu mesiacov až rokov, svoju farbu menia, respektíve blednú. Na pokožke je ich teda vidieť o niečo menej, avšak stále sú viditeľné. Farba strií sa mení v dôsledku toho, že funkčné tkanivo sa postupne nahrádza spojivovým tkanivom jazvy, ktoré neobsahuje pigment.1
Ako sa zbaviť strií?
Každá žena, ktorá má problémy so striami, sa snaží nájsť ten najefektívnejší spôsob, ako sa ich zbaviť. V prvom rade by ste si ale mali uvedomiť, že keď sa vám strie na pokožke vytvoria, je len veľmi malá šanca, že sa vám ich podarí odstrániť. Správnou starostlivosťou, prípadne určitými špeciálnymi metódami, je však možné dosiahnuť to, že strie nebudú takmer vôbec viditeľné.2
Kozmetika a krémy na strie
Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť strií, je pravidelne používať krémy, oleje a iné prípravky na strie. Krémy na strie majú špeciálne zloženie prispôsobené tomu, aby pokožku ošetrovali, hydratovali a prinavrátili jej pružnosť a elasticitu. Okrem toho napomáhajú tiež zníženiu viditeľnosti strií – teda ich vyblednutiu.
Opäť pripomíname, že ak sa vám na pokožke strie objavia, pravdepodobne sa ich už nezbavíte úplne. Ak však s aplikovaním krémov na strie, masážnych olejčekov a iných prípravkov začnete čo najskôr, môžete uľahčiť ich hojenie a urýchliť zjemnenie a vyblednutie jazvičiek.
Oleje a krémy na strie sú tiež vhodnou formou prevencie vzniku strií. Napríklad budúce mamičky si zvyknú natierať tehotenské bruško. Práve u nich sa totiž strie vyskytujú veľmi často – predovšetkým vo vyšších štádiách tehotenstva, kedy bruško rastie najrýchlejšie. Dôležité je, aby ste si našli krém na strie určený pre tehotné ženy, ktorý vám bude vyhovovať zložením. Následne by ste ho mali pravidelne aplikovať a jemne ho vmasírovavať do pokožky so striami. To platí samozrejme nie len pre strie v tehotenstve, ale aj pre všetkých ľudí bojujúcich s týmto problémom.
V prípravkoch a krémoch na strie nájdete napríklad zložky ako:
- retinol,
- vitamín E,
- kolagén,
- elastín,
- kyselina hyalurónová,
- kyselina askorbová,
- trofolastín,
- prírodné oleje, napríklad mandľový, kakaový, olivový a podobne.
Upozornenie
Počas tehotenstva sa odporúča vyhnúť prípravkom s obsahom retinoidov, čiže retinolu a kyseline retinovej. Ak teda čakáte bábätko, popozerajte sa po produkte bez tejto zložky.
Bi-Oil na strie: Vyskúšajte prírodný ošetrujúci olej na jazvy a strie
Bi-Oil pomáha so starostlivosťou o jazvy a strie už od roku 1987. Táto značka je priekopníkom v používaní olejov pri starostlivosti o strie a jazvy. Ošetrujúci olejček Bi-Oil je nenahraditeľným spoločníkom nejednej mamičky. V Bi-Oile nájdete len prírodné zložky, ktoré sú vhodné aj na strie v tehotenstve. Obsahuje olej z nechtíka, levandule, rozmarínu, harmančeka a vitamíny A a E.
Pokožku by ste mali hydratovať každý deň
O vašu pokožku by ste sa mali starať pravidelne, a to bez ohľadu na to, či vás strie trápia alebo nie. Ak máte totiž pokožku ošetrenú a hydratovanú, je zdravšia, pružnejšia a menej náchylná na vznik rôznych ťažkostí, medzi nimi aj strií, zápalov, vysušenia, podráždenia a podobne. Na zdravie kožnej bariéry, a teda pokožky celkovo, má pozitívny vplyv napríklad kyselina hyalurónová, vitamín E, ceramidy, urea a iné.
Čo ďalšie pomáha na strie?
V rámci priamej liečby strií sa používa aj laserová terapia (pulzná laserová terapia a excimerový laser), frakčná fototermolýza, svetelná terapia, rádiofrekvenčná ablázia, mikrodermabrázia, galvanopunktúra, karboxyterapia, chemický píling a ďalšie úkony vrátane chirurgických zákrokov. Ani tieto metódy však nemusia zaručiť, že sa vaše strie úplne stratia.
Laserová terapia
Laserová terapia je efektívna metóda na zlepšenie vzhľadu strií. Laserové svetlo preniká do vrstiev kože a stimuluje tvorbu nových buniek a kolagénu. Proces pomáha zjemneniu a vyblednutiu strií.
Mikrodermabrázia
Mikrodermabrázia je neinvazívny postup, ktorý odstraňuje vrchné vrstvy kože pomocou jemnej exfoliácie. Tento proces môže zlepšiť textúru kože a vyhladiť strie.
Prevencia proti striám
Do akej miery je možné vzniku strií úplne zabrániť? To sa presne nedá povedať. Na vznik strií totiž vplýva viacero faktorov, ktoré sú často podmienené aj geneticky. Faktom však ostáva, že ak chcete riziko ich vzniku znížiť na minimum, mali by ste dodržiavať tieto preventívne opatrenia:
- Snažte sa eliminovať prudké zmeny hmotnosti. Týka sa to priberania na váhe, ale aj chudnutia.
- Starajte sa o pokožku zvonka i zvnútra. Natierajte pokožku vhodnými krémami a prijímajte dostatok vitamínov.
- Dbajte na zdravú stravu a dostatok pohybu. Aj tieto faktory ovplyvňujú zdravie, stav a pružnosť pokožky.
- Dodržiavajte pitný režim. Hydratácia je základom pre vaše celkové zdravie, pohodu a tiež stav pokožky.
Upozornenie
1. Tóth, L. Bc. Čo sú to strie (biele, červené), ako vznikajú? Ako ich odstrániť? 2023. [online] [cit. 23-4-2024] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/priznaky/co-su-strie-vznikaju-odstranit/
2. American Academy of Dermatology. Stretch marks: Why they appear and how to get rid of them. ©2024. [online] [cit. 23-4-2024] Dostupné z: https://www.aad.org/public/cosmetic/scars-stretch-marks/stretch-marks-why-appear