Ako uvoľniť upchaté ucho? Kedy postačí žuvačka či kvapky a kedy je potrebné navštíviť lekára?
Uši sú párový orgán zodpovedný nielen za jeden z našich piatich zmyslov – sluch, ale sú tiež centrom rovnovážneho systému ľudského tela. Ak teda s uchom niečo nie je úplne v poriadku, dokáže vám to poriadne znepríjemniť každodenné fungovanie. Práve pocit upchatého ucha patrí medzi tie najčastejšie ťažkosti, ktoré v bežnom živote zažívame. Určite ste sa s týmto zvláštnym pocitom stretli aj vy. Zvyčajne nejde o nič závažné a ľahko si s tým dokážete poradiť aj sami. Dnes sa preto spolu pozrieme na to, ako upchaté ucho uvoľniť. Čítajte ďalej a zistite viac.
Čo spôsobuje pocit, že máte upchaté ucho?
Je hneď niekoľko príčin, ktoré môžu s pocitom upchatého ucha súvisieť. K tým najčastejším patrí:
- Zmena atmosferického tlaku – ide asi o najčastejšiu príčinu. Stretávame sa s ňou pri prudkej zmene nadmorskej výšky, cestovaní autom, lietaní alebo napríklad potápaní.
- Nadmerné množstvo ušného mazu – ušný maz má svoju úlohu. Chráni vnútorné ucho a zvukovod pred infekciami. Ak sa však mazu tvorí priveľa, prípadne ho správne neodstraňujete pri čistení uší, môže na nahromadiť, zatvrdnúť a vytvoriť mazovú zátku. Tá je potom príčinou prechodného upchatia ucha.
- Voda – pocit zaľahnutia v uchu niekedy spôsobuje aj nahromadenie tekutiny, ktorá sa vám do ucha dostane pri sprchovaní, kúpaní a plávaní. Tekutina tiež niekedy vzniká priamo v uchu – napríklad pri zápalovom procese.
- Zápalové ochorenie stredného ucha alebo horných dýchacích ciest – pri zápale stredného ucha je zaľahnutie jedným z príznakov ochorenia, pri zápale dýchacích ciest ide zas o sprievodný prejav nádchy.
- Menierova choroba – ide o menej častú príčinu. Menierova choroba je ochorenie vnútorného ucha sprevádzané viacerými nepríjemnými symptómami, ako je napríklad hučanie v ušiach, zaľahnutie a podobne.
Okrem toho môže na dočasné upchatie ucha vplývať aj prudká zmena krvného tlaku – napríklad ak máte nízky tlak, alebo sa vám tlak zvýši pri úzkosti či strese. Niekedy súvisí zaľahnutie aj s alergickou reakciou, vrodenými ochoreniami uší, nadmerným hlukom a inými faktormi.
Kedy si upchaté ucho vyžaduje návštevu lekára?
Na lekára sa obráťte v prípade, že:
- zaľahnutie sprevádza silná bolesť ucha,
- vám z ucha vyteká tekutina, hnis alebo krv,
- zaľahnutie neodznie a trvá dlhšie ako 2 až 3 dni,
- sa u vás objavia aj ďalšie symptómy, ako napríklad horúčka a závraty.

Ako uvoľniť upchaté ucho? Správna metóda závisí od príčiny
V prípade, že upchatie ucha nie je spôsobené vážnejším zdravotným problémom alebo ochorením, dokážete si zvyčajne pomôcť aj sami, a to vcelku jednoducho. Uvoľniť upchaté ucho vám pomôže napríklad:
- žutie žuvačky,
- zívnutie,
- odstránenie mazovej zátky,
- odstránenie prebytočnej tekutiny z ucha,
- kvapky do ucha,
- spreje do nosa.

Ako uvoľniť upchaté ucho pri cestovaní?
Upchatie ucha počas cestovania nie je síce úplne príjemné, avšak vo väčšine prípadov je neškodné a tiež vcelku jednoducho riešiteľné. Veľmi často si stačí dať žuvačku alebo si poriadne zívnuť a nepríjemné upchatie je preč. Pri cestovaní lietadlom vám tiež môžu pomôcť špeciálne chrániče na uši.
Ako uvoľniť upchaté ucho z nádchy?
Pri nádche je zaľahnutie v uchu zvyčajne spôsobené upchatím prínosových dutín. To znamená, že je v prvom rade potrebné liečiť nádchu samotnú. Vyskúšajte niektorý z kvalitných nosových sprejov, prípadne iné prípravky na riedenie hlienov a podporu zdravia prínosových dutín.



Okrem toho vám v tomto prípade môžu pomôcť aj tieto ušné kvapky:

Ako uvoľniť ucho upchaté mazom?
Ak máte ucho upchaté ušným mazom, potrebujete sa v prvom rade jemne, ale účinne zbaviť mazovej zátky. Môžete navštíviť lekára, no v mnohých prípadoch si dokážete poradiť aj doma. Na odstránenie mazovej zátky možno použiť roztok slanej vody, prípadne rastlinné oleje, teplú vodu alebo peroxid vodíka.
Nakloníte hlavu na bok, nakvapkáte niekoľko kvapiek do jednej zo spomenutých látok do ucha, necháte 5 minúť pôsobiť a následne hlavu vrátite do normálnej polohy, aby mohla tekutina z ucha vytiecť.
Ako na prevenciu?
Ak sa chcete vyhnúť problémom s upchatým uchom, mali by ste v prvom rade siahnuť po správnej metóde čistenia uší. Chyba je napríklad, ak si uši čistíte príliš často vatovými tyčinkami. Používanie vatových tyčiniek je navyše vo všeobecnosti častou príčinou vzniku mazových zátok. Pri nesprávnom čistení si totiž maz zatláčate hlbšie do ucha, kde sa hromadí.
Odborníci zvyčajne odporúčajú používanie čistiacich sprejov do ucha. Tie pomáhajú ušný maz rozpustiť a odstrániť veľmi jednoducho a rýchlo.


Ďalší spôsob, ako zabrániť upchatiu ucha, je používať špeciálne chrániče sluchu. Dostupných je viacero variantov – chrániče do lietadla, do vody i klasické zátkové chrániče chrániace pred nadmerným hlukom. Stačí si len vybrať podľa toho, akej činnosti sa idete venovať.


