Ako začína celiakia? Zistite, ako odhaliť toto ochorenie a kedy navštíviť lekára
Špecifikovať to, ako začína celiakia, je veľmi náročné. U každého človeka sa totiž môže objaviť v inom období života a prejavovať sa rôznymi príznakmi. Je to ochorenie, ktoré skomplikuje život ľuďom rozličných vekových kategórií. Môže sa u vás po prvý raz prejaviť už keď ste malé dieťa a prvýkrát vám mama zaradí lepok do stravy, ale počkať si tiež môže až do dospelosti.
Pri celiakii hrá veľkú úlohu genetika a dedičnosť. Pokiaľ máte v rodine celiatika, šanca, že sa u vás ochorenie na lepok objaví, je až 10-násobne vyššia. V prípade, že o tomto riziku viete, existujú vyšetrenia, na základe ktorých je možné predpovedať, či sa ochorenie rozvinie alebo nie. Máte pocit, že sa aj u vás vyskytujú niektoré z prejavov celiakie? Prečítajte si náš článok a zistite, aké príznaky a prejavy by ste mali sledovať.
Je to celiakia, alergia alebo intolerancia na lepok?
Hneď v úvode je dôležité vysvetliť si rozdiel medzi celiakiou, intoleranciou aj alergiou na lepok, nakoľko sa často stáva, že si ľudia tieto ochorenia mýlia. Hoci všetky tri spája jedno – negatívna reakcia organizmu na lepok, nejde o ten istý zdravotný problém.
Alergia
Telo na konzumáciu potraviny s lepkom odpovedá neodôvodnenou a nadmernou reakciou. Príznaky vymiznú ihneď po odstránení / vylúčení alergénu. Prejavuje sa zväčša žihľavkou, závratmi, dýchavičnosťou, zvracaním a v horších prípadoch anafylaktickým šokom.
Intolerancia
Intolerancia je príznakovo veľmi podobná celiakii, avšak nedochádza pri nej k poškodeniu tkanív stien tenkého čreva a klkov. Prejavuje sa nafukovaním, hnačkami, zápchami, bolesťou žalúdka, únavou a podobne.
Celiakia
Je zo všetkých troch najzávažnejšie ochorenie. Po konzumácii lepku totiž dochádza k poškodeniu stien čreva, tráviacim ťažkostiam a mnohým ďalším zdravotným komplikáciám vyplývajúcim z malabsorpcie živín. Pri celiakii je nevyhnutné dodržiavanie bezlepkovej stravy – nakoľko je to momentálne jediný účinný spôsob liečby.
Ktoré príznaky by ste mali sledovať?
Nie u každého sa môže celiakia prejaviť rovnako. Existuje široké spektrum príznakov, z ktorých sa u vás môže objaviť kombinácia viacerých, iba jeden alebo dokonca žiaden. Pri malých detičkách sú veľmi časté práve črevné ťažkosti a poruchy rastu. Po zaradení lepku do jedálnička sa zvykne objaviť plynatosť a hnačky, ktoré striedajú zápchy a bolesť bruška.
U dospelých závisia príznaky celiakie vo veľkej miere od toho, či majú typickú, atypickú alebo už spomínanú bezpríznakovú formu celiakie.
Typická celiakia
Nazýva sa aj symptomatická. Ako už nasvedčuje názov, sprevádzajú ju typické príznaky celiakie, čiže:
Malabsorpcia živín
Chronická hnačka
Úbytok na váhe
Nedostatok energie
Nadúvanie a plynatosť
Strata chuti do jedla
Atypická celiakia
Je špecifická tým, že sa plne prejaví až neskôr v živote. Obvykle sa neprejavuje vyššie spomenutými tráviacimi ťažkosťami, ale následkami dlhodobej konzumácie lepku:
Nedostatok železa (anémia)
Chronická únava
Migrény
Periférna neuropatia
Intolerancia na laktózu
Nepravidelná menštruácia a problémy s plodnosťou
Osteoporóza a osteomalácia
Problémy s pamäťou
Bezpríznaková celiakia
Vyznačuje sa tým, že sa u vás neprejavia žiadne typické príznaky, a to aj napriek tomu, že dochádza k poškodzovaniu tenkého čreva.1
Otestujte sa na celiakiu doma
Ak vás trápia niektoré zo spomenutých príznakov, mali by ste sa jednoznačne obrátiť na lekára. Celiakiu je totiž možné s veľkou presnosťou určiť už z krvného odberu. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí chcú ísť za lekárom už s „dôkazom“, môžete si v lekárni zakúpiť samotest na celiakiu. Samotesty majú vcelku vysokú presnosť a môžu byť pre vás „odrazovým mostíkom“. Nezabúdajte však na to, že domáce testovanie nikdy nenahradí návštevu u lekára.
- Ak vám test ukáže pozitívny výsledok, kontaktujte vášho ošetrujúceho lekára. Ten vykoná krvný test, prípadne vám odporučí návštevu gastroenterológa, ktorý s určitosťou potvrdí alebo vyvráti diagnózu.
- Pokiaľ by vám test ukázal negatívny výsledok, avšak zdravotné ťažkosti u vás pretrvávajú, mali by ste sa taktiež obrátiť na lekára. Môže ísť totiž o iné ochorenie tráviacej sústavy.
Čo nerobiť, ak máte podozrenie na celiakiu?
Mnoho ľudí si myslí, že pokiaľ vysadí zo stravy lepok, môže si len pomôcť. Je však veľmi dôležité, aby ste lepok dlhodobo nevyraďovali z jedálnička – predovšetkým v prípade, že nemáte diagnostikované jedno z vyššie spomínaných ochorení. Pokiaľ by ste tak urobili, môžete si vybudovať intoleranciu. Vaše telo si totiž zvykne na to, že lepok neprijíma a ak zjete po dlhej dobe potravinu s jeho obsahom, môže naň váš organizmus zareagovať ako na nepriateľskú látku.
Chcete mať prehľad o bezlepkových potravinách?
Pozrite si, aké typy gluten free potravín nájdete u nás v eshope a objavte múky, cestoviny, raňajkové zmesi, sladkosti a mnoho iného.
Zdroje použité v článku:
Different types of coeliac disease. Oficiálna stránka výrobcu Schär. [online] [citované dňa 8.3.2023] Dostupné z https://www.schaer.com/en-int/faqs/types-of-coeliac-disease