Alchemilka žltozelená je vznešená rastlinka lúk. Odkiaľ pochádza a prečo ju nazývame aj ako ženský plášť?
Alchemilka žltozelená, nazývaná aj obyčajná, je nenápadná trvalka známa pre svoje liečivé účinky. Radíme ju do čeľade ružovité (Rosaceae). V rode alchemilka sa nachádza okolo 300 druhov. Niektoré z nich sa pestujú ako okrasné záhradné rastliny, iné našli využitie v liečiteľstve.
Rastlina sa šíri cestou pakoreňa. Základné listy sú pokryté jemnými chĺpkami, sú laločnaté so zúbkovaným okrajom, žltozelené. Majú 5 – 9 lalokov. Majú takú vlastnosť, že odpudzujú vodu, sú superhydrofóbne.1 Malé žlté kvietky vytvárajú neveľké okvetie. Sú pomerne nápadné, a preto ich celkom ľahko identifikujete.
Alchemilka je vyhľadávaná už po stáročia
V odbornej literatúre alchemilku nájdete pod názvami Alchemilla xanthochlora Rothm. alebo Alchemilla vulgaris. Samotný názov alchemilky je odvodený od arabského slova alkimiya, čo znamená „univerzálny liek na ochorenie“.
Ľudové názvy rastliny sú bylina Panny Márie, dážďniček, husie pazúriky, levia stopa, nebeská rosa, perlová bylina, ženský plášť či žindava.2 V anglickej literatúre sa pre túto bylinu zaužíval názov lady’s mantle, v nemeckej Frauenmantel. Oba názvy v preklade znamenajú „ženský plášť“.
Možno aj z pomenovaní ste vydedukovali, že Alchemilka žltozelená je známa už od stredoveku. Vtedy sa napríklad verilo, že dokáže ženám navrátiť panenstvo. Alchymisti zase verili, že kvapka rosy vyzerajúca ako perla, ktorá sa objavuje na jej listoch, je tzv. nebeská rosa a používali ju pri hľadaní kameňa mudrcov.3
V kresťanských dobách bola alchemilka zasvätená Panne Márií. Počas sviatkov Kristovho tela sa plietli venčeky, ktorými zdobili hlavu spasiteľa.
U nás je najznámejšia spomínaná Alchemilka žltozelená. Menej známy druh alchemilka mäkká (Alchemilla mollis) pochádza z Eurázie a bola zanesená ako okrasná rastlina aj do Ameriky. Rastie do výšky 60 centimetrov na kamenných a trávnatých pôdach, na vlhkých lúkach, na okrajoch lesov a ciest, hlavne v horských krajoch. V polohách nad 1000 m.n.m. zase rastie alchemilka alpská (Alchemilla alpina), ktorú prezývame aj strieborný plášť.
Pre aké možné účinky je alchemilka vyhľadávaná?4
- Adstringens – má sťahujúci účinok na tkanivá, vhodná preto môže byť na hojenie rán
- Stomachikum – uľahčuje trávenie, zabraňuje rozmnoženiu nežiadúcej flóry v čreve, vďaka trieslovinám pôsobí protizápalovo na sliznicu, zvyšuje apetít
- Dermatikum – môže sa ordinovať pri liečbe vredov ako aj hnisavých afekciách
- Mierne hemostyptikum – čiastočne zastavuje krvácanie, napríklad po extrakcii zubu
- Spazmolytikum – uvoľňuje hladké svalstvo
- Gynekologikum – pôsobí priaznivo pri väčšine ženských ochorení
Pri akých problémoch sa alchemilka zvykne vyhľadávať?
Tvar listu alchemilky pripomína sukňu. To nám pripomína, že je to rastlina použiteľná najmä pri ženských ochoreniach. Aké rôzne účinky na ženské zdravie môže mať alchemilka?
- Posilňuje maternicu a znižuje riziko potratu.
- Zmierňuje menštruačné bolesti a kŕče.
- Používa sa aj pri liečbe nepravidelného či silného krvácania (dysmenorhea, hypermenorhea). Upravuje menštruačný a ovulačný cyklus.
- Prospieva pri zápaloch vaječníkov, výtoku, vaginálnom svrbení a kvasinkových infekciách.
- Pomáha s nepríjemnými prejavmi menopauzy.
- Spolu s rebríčkom obyčajným je vhodná pre mladé ženy, u ktorých práve začína menštruácia. Jej použitie vedie k pravidelnému cyklu.
- Tiež je rozšírené použitie alchemilky pri oslabení väzov a svalov malej panvy po pôrode.
- Môže byť prospešná pri zápaloch a infekciách v oblasti genitálií.
Upozornenie:
V tehotenstve nie je vhodné užívanie alchemilky, pretože môže viesť ku kontrakciám maternice a neodporúča sa ani v období dojčenia. U citlivých žien môže zvýšiť menštruačné krvácanie.
Okrem toho je častou prísadou do zmesí na trávenie a močenie. Má sťahujúci účinok na cievy, odvodňuje, posilňuje srdce, lieči hnisavé rany a vredy. Používa sa ako utišujúci účinok po vytrhnutí zubu. Pomáha pri chudokrvnosti.
Môže byť vhodná na užívanie aj pri liečbe roztrúsenej sklerózy, nevyliečiteľných svalových ochoreniach, insomnie (nespavosť) či pri obezite. Alchemilka by mohla byť odporúčaná aj ako zdroj prírodných enzýmov bojujúcich proti cukrovke a ochoreniam kože. Potenciálny preventívny účinok javí pri neurodegeneratívnych chorobách ako Alzheimer alebo Parkinson (inhibičný efekt na cholínesterázy).
Medzi látky, ktoré alchemilka obsahuje, radíme triesloviny (tanín alchemilín), horčiny, malé množstvo kyseliny salicylovej, stopy silice, organické kyseliny a minerálne látky. V rastline je prítomný aj quercetín, rutín, kaempferol a fenolové kyseliny (gallová a kávová). Práve vďaka týmto látkam môže mať liečivé účinky. Flavonoidy a ich glykozidy sú zodpovedné za antioxidačný, protirakovinový účinok a za kardioprotektívnu aktivitu alchemilky.
Z alchemilky si môžete pripraviť čaj aj kúpeľ. Ako sa používa?
Alchemilkový čaj
- Na jednu šálku čaju použite vrchovatú kávovú lyžičku sušiny (vňať, list, koreň), nechajte lúhovať pol minúty.
- Pite denne 2 – 3 šálky.
- Tiež môžete popíjať výluh, ten sa pripravuje z 10 – 25 gramov sušiny na 500 ml vody.
Alchemilkový kúpeľ
- 200 gramov alchemilky namáčajte 12 hodín v 5 litrovom vedre so studenou vodou.
- Výluh potom zahrejte, sceďte a prilejte do kúpeľa.
- Kúpeľ by mať trvať 20 minút.
- Po kúpeli je vhodné, ak si urobíte zábal. Zabaľte sa do plachty či osušky, aby koža vyschla postupne.
- Bylinný sedací kúpeľ si môžete pripraviť aj zo zmesi bylín. Použite okrem alchemilky rebríček, pastierku kapsičku či prasličku.
Iné použitie alchemilky
- Na ranenú kožu si môžete prikladať alchemilkovú kašu. Bylinku rozdrvte pomocou valčeka či mažiara a prikladajte na ranu.
- Pri vredových zápaloch hrubého čreva (ulcerózna kolitída) môže byť vhodná tzv. klyzma. Používa sa odvar z 2 lyžíc na 2 poháre vody, aplikovaný niekoľkokrát denne. Pozor: túto formu používania alchemilky vždy najprv prediskutujte so svojím lekárom.
Upozornenie:
Bylinka interaguje s antikoagulanciami a kontraceptívami. Je preto dôležité neužívať ju aspoň 2 týždne pred plánovaným operačným zákrokom.
Zdroje použité v článku:
1. THE EDITORS OF ENCYKLOPAEDIA BRITANNICA. Lady’s mantle. 2024. Britannica [online] [cit. 03.26.2024]. Dostupné z: https://www.britannica.com/plant/ladys-mantle-plant-genus
2. TREBEN, M. Moje léčivé rostliny (z nemeckého originálu Meine Heilpflanzen). Kontryhel obecný. 2010. Eminent. s.66-70. [cit. 03.26.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7281-413-8
3. DUGAS, D. 500 nejlepších receptů lidové medicíny. Kontryhel žlutozelený. 2007. Knižní expres. s.195-197. [cit. 03.26.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7347-036-5
4. MIKA, K. Fytoterapia z pera lekára. Alchemilka žltozelená. 2016. Osveta. s.77. [cit. 03.26.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0