Alergia v tehotenstve: Ako liečiť alergiu a ktoré lieky sú pre mamičky – alergičky bezpečné?
Alergie dokážu poriadne znepríjemniť život. Bez ohľadu na to, či vás trápi alergická nádcha, kožná alebo potravinová alergia, určite viete, že ich netreba brať na ľahkú váhu. Vyhýbanie sa alergénom, pravidelná kontrola u alergológa a samozrejme užívanie vhodných liekov – to sú 3 základné zásady každého alergika.
Čo však robiť ak čakáte bábätko? Určite vám v hlave behá množstvo otázok ohľadom liečby alergie v tehotenstve. Zozbierali sme pre vás preto niekoľko základných informácií a tipov pre budúce mamičky-alergičky. Čítajte ďalej a zistite, ktoré lieky sú pre vás v tehotenstve vhodné a čomu sa vyhýbať.
Čo môžete ako tehotná od alergie očakávať?
Priebeh alergie u tehotných žien je rôznorodý. Niektoré mamičky pocítia počas tehotenstva zlepšenie alergie a budú môcť lieky bez problémov vysadiť. U iných sa však môže situácia vyvinúť presne naopak a alergia sa zhorší. Pomerne častá je predovšetkým alergická nádcha, pričom v niektorých prípadoch sa objaví aj jej komplikácia – bronchiálna astma.1 V prípade, že ste alergička, rozhodne by ste alergiu v tehotenstve nemali podceňovať. Navštevujte pravidelne lekára. Ten bude sledovať váš stav a postará sa o to, aby ste mali liečbu nastavenú správne, a to nie len pre vás, ale aj pre vaše maličké.
Môže sa po prvý raz alergia objaviť v tehotenstve?
Tehotenstvo je veľmi špecifické obdobie, počas ktorého si telo budúcej mamičky prechádza mnohými zmenami. Niektoré poznať aj z vonku, iné sú vnútorné, ako napríklad hormonálne zmeny. Nie je preto vôbec nezvyčajné, ak sa u vás alergia spustí práve počas tehotenstva. Pokiaľ spozorujete, že sa u vás prejavuje alergická reakcia, určite sa čo najskôr obráťte na lekára.
Ako liečiť alergiu v tehotenstve?
Alergiu charakterizuje prehnaná reakcia imunitného systému na látky, ktoré sú za normálnych okolností pre organizmus neškodné. Prvé, čo si musíte ako budúca mamička s alergiou uvedomiť je, že liečba alergie patrí do rúk lekára. Samoliečba nie je vhodná, nakoľko pri mnohých liekoch z radov antihistaminík chýbajú presné informácie o tom, či sú v tehotenstve bezpečné. Lekár preto musí zhodnotiť závažnosť alergie, potrebu nasadenia lieku a predovšetkým pomer medzi rizikom pre plod a zdravotným prínosom pre matku.
Zásadný je predovšetkým prvý trimester tehotenstva – čiže prvé tri mesiace. Tie sú najdôležitejšie pre vývoj dieťatka a súčasne najrizikovejšie z hľadiska užívania liekov. Vyvíjajúci sa plod môžu totiž ovplyvniť nielen ochorenia, ktorými budúca mamička trpí, ale aj užívané lieky. Pokiaľ teda chcete/potrebujete začať užívať liek, je nevyhnutné, aby ste sa najprv poradili s lekárom.2
Lieky na alergiu v tehotenstve – ktoré sú nebezpečné?
Lieky na alergiu rozdeľujeme na 3 generácie:
Tieto lieky sú na trhu viac ako 70 rokov a účinkujú primárne v centrálnej nervovej sústave (v mozgu a mieche) a tiež v jej periférii. Špecifikom týchto liekov je, že majú sedatívne účinky a je u nich bežnejšia interakcia s inými liekmi.
Antihistaminiká 2. generácie boli vyvinuté v 80. rokoch minulého storočia a pôsobia na histamínové receptory H1 v periférii CNS, to znamená, že je u nich nepravdepodobný prienik do mozgu, a tým pádom zvyknú mávať aj menej vedľajších účinkov.
Ide o novšie lieky, ktoré by mali kombinovať prvé dve generácie a prinášať tak lepšie účinky. Tieto lieky však ešte nie sú na trhu dostatočne dlho na to, aby bolo možné s istotou potvrdiť alebo vyvrátiť, či je bezpečné ich užívať počas tehotenstva.3
Väčšina liekov na alergiu nie je určená pre tehotné ženy. V príbalových letáčikoch môžete však pri niektorých nájsť informáciu, že v malom množstve by nemali ohroziť zdravie plodu. Do tejto skupiny patria napríklad lieky Zyrtec alebo Xyzacal. Nezabúdajte – riziko musí vždy posúdiť lekár.
Spomedzi obľúbených liekov na alergiu by sme spomenuli ešte tablety Zodac. Obsahujú liečivo z druhej generácie liekov s názvom cetirizín. Ak ste zvyknutá užívať toto antihistaminikum, je potrebné, aby ste ho počas tehotenstva vysadili. Zodac by ste nemali užívať ani počas dojčenia. Liečivo totiž prechádza aj do materského mlieka.
Chcete vedieť viac?
Prečítajte si náš článok a zistite všetky potrebné informácie o užívaní lieku Zodac počas tehotenstva.
Po akých liekoch teda môžete ako budúca mamička siahnuť?
Medzi lieky na alergiu, ktoré sú pre budúce mamičky bezpečné, patria homeopatiká. Asi najznámejším homeopatikom na alergie, po ktorom siahnu mnohé mamičky, je liek Rhinallergy. Pomáha predovšetkým pri alergických prejavoch ako kýchanie, kašľanie, výtok z nosa alebo očí. Vyskúšať môžete tiež tablety Coryzalia. Sú určené na liečbu nádchy a ochorení nosohltana.
Alergická nádcha v tehotenstve
Pri alergickej nádche sa ešte na chvíľu zastavíme. Ak ste zvyknutá mať svoj nosový sprej na alergiu vždy po ruke, je šanca, že ho budete musieť počas tehotenstva vymeniť za iný. Predovšetkým by ste si mali dať pozor na liečivo fenylefrín a vyhýbať sa mu vo všetkých formách počas celého tehotenstva. Bezpečné sú napríklad hypertonické a izotonické spreje do nosa.
Hypertonické roztoky
Obsahujú väčší podiel a koncentráciu solí. Pomáhajú znižovať opuch nosovej sliznice a vďaka tomu prinášajú úľavu upchatým dutinám a zmierňujú výtok z nosa.
Izotonické roztoky
Tieto roztoky obsahujú nižšiu koncentráciu solí, podporujú činnosť riasinkového epitelu. Sú vhodné v rámci prevencie a na prečistenie nosa. Na rozdiel od hypertonických roztokov však neuvoľňujú upchatý nos.
Bezpečnou voľbou sú pre vás spreje ako Sterimar, Quixx alebo Mar Plus. Ide predovšetkým o prípravky s obsahom morskej vody, ktorá preukázala pozitívne účinky na zvlhčenie nosovej sliznice. Sprej Sterimar Mn je navyše obohatený o mangán, vďaka čomu potláča vylučovanie histamínu a zmierňuje prejavy alergie.
Môže sa alergia preniesť na bábätko?
Alergia ako taká dedičná nie je. Dedí sa len predispozícia, respektíve zvýšená citlivosť organizmu. Pokiaľ sú teda rodičia alergici, je šanca, že sa u dieťaťa počas života alergia vyvinie vyššia. Nemusí však nevyhnutne ísť o ten istý typ alergie ako u matky či otca. Ak by sme chceli riziko vzniku alergie u dieťaťa vyjadriť percentuálne, vyzeralo by to asi takto:
- 15 % v prípade, že ani jeden z rodičov nie je alergik,
- 40 % pokiaľ je alergický jeden z rodičov,
- 60% ak trpia alergiou obaja rodičia (nemusí ísť o ten istý druh alergie),
- 75% v prípade, že okrem rodičov je v rodine aj iný alergik (v rámci blízkych príbuzných).
Na vznik alergie u detičiek má vo veľkej miere vplyv aj prostredie, v ktorom sa matka pohybuje. K faktorom s vysokým vplyvom na spustenie alergie patria:
Vonkajšie znečistenie (napríklad smog či výfukové plyny)
Vnútorné znečistenie (baktérie, aerosóly)
Aktívne aj pasívne fajčenie
Ovzdušie, vetranie priestorov, prekurovanie
Čo ďalšie môžete urobiť pre zmiernenie alergie?
Všeobecne platí, že alergici by mali dodržiavať niekoľko pravidiel, aby znížili frekvenciu a silu alergických reakcií. V prvom rade by ste mali urobiť všetko pre to, aby ste sa vyhli alergénu. V prípade potravinových alergií je nevyhnutné danú potravinu vylúčiť z jedálnička. Ak vás trápi alergia na prach či roztoče, nemali by ste podceňovať pravidelné utieranie prachu, vysávanie a umývanie podlahy, vetranie a tiež zvlhčovanie vzduchu. Pri alergii na peľ sa zamerajte aj na ochranu počas pobytu vonku – použite slnečné okuliare, prípadne vhodné oblečenie. Po príchode domov si umyte ruky, tvár a v niektorých prípadoch sa odporúča aj umytie vlasov.
Upozornenie
1. MUDr. BERGENDIOVÁ, K. PhD. Alergia a Astma v tehotenstve. 2018. [online] [cit. dňa 20.4.2023] dostupné z: https://imunovital.sk/alergia-astma-v-tehotenstve/
2. MUDr. DEMJANOVÁ, I.; Mgr. Elena ŠAFRANKO KITAN E. Lieky v tehotenstve: V prvom trimestri samoliečbu neriskujte! 2021. [online] [cit. dňa 20.4.2023] dostupné z: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Lieky_v_tehotenstve.aspx?did=1&sdid=51&tuid=0&page=full&
3. Mgr. NEUSCHLOVÁ, H. Antihistaminiká (lieky na alergiu) – aké druhy poznáme, ich účinky, použitie. 2021. [online] [cit. dňa 20.4.2023] dostupné z: https://zdravovek.eu/antihistaminika/