Peľová sezóna začala skôr. Ako spoznáte príznaky alergickej nádchy a čo vám na ňu pomôže?
Peľová sezóna – strašiak všetkých alergikov, nastáva zvyčajne až v jarných mesiacoch. Vplyvom teplej a miernej zimy však tento rok prvé dreviny a kry začali kvitnúť už vo februári. Keďže ešte stále prebieha aj chrípková sezóna, môže byť ťažké rozpoznať, či vás trápi alergia alebo prechladnutie. Nádchu z prechladnutia častokrát sprevádza aj únava, bolesti kĺbov, horúčka a bolesť hrdla.
Naopak alergická nádcha je špecifická tým, že sa celkovo cítite zdravo, no aj napriek tomu máte upchatý nos či zaslzené oči. Odborne ju nazývame alergická rinitída či senná nádcha. Môže závažným spôsobom ovplyvniť kvalitu vášho života a jeho každodenné osobné aj pracovné aktivity. Pokiaľ nie je adekvátne liečená, môže rozvinúť ďalšie komplikácie, ako je astma, sinusitída, otitída a iné. Pomocou zmien životného štýlu, liekov na alergiu alebo imunoterapie sa však dá týmto komplikáciám aj prejavom zabrániť1.
Upozornenie:
Aj keď alergická rinitída môže javiť ako okrajový medicínsky problém, nie to však správny pohľad. Trpí ňou približne 25% populácie vyspelých krajín.
Ako vzniká alergická rinitída?
Alergická rinitída je alergická reakcia na alergény – drobné čiastočky roztrúsené vo vzduchu. Tieto dráždivé látky sú také malé, že ich môžete ľahko vdýchnuť nosom alebo ústami. Pre väčšinu populácie sú tieto alergény neškodné a nevyvolávajú u nej precitlivenú reakciu. U alergikov však môžu vyvolať nádchu, kýchanie, svrbenie nosa, bolesť hrdla, slzenie očí či kožnú reakciu.
V prípade, že trpíte alergickou rinitídou, alergény indukujú vznik zápalového ochorenia v dýchacích cestách a váš imunitný systém pracuje a vytvára protilátky proti konkrétnym antigénom. Keď nabudúce prídete do kontaktu s alergénom, tieto protilátky signalizujú vášmu imunitnému systému, aby uvoľnil chemikálie ako histamín do krvného obehu, čo spôsobí reakciu, ktorá vedie k príznakom a symptómom sennej nádchy. Okrem histamínu sa na vzniku symptómov podieľajú aj leukotriény, prostaglandíny, kiníny a iné.
Aké sú príčiny vzniku alergickej reakcie?
Sezónne aj celoročné alergie môžu byť spôsobené mnohými alergénmi. Zaraďujeme sem:
Roztoče
Peľ
Srsť
Potraviny
Spóry plesní
Šváby
Kedy ľudia zvyčajne dostanú sennú nádchu?
Alergická nádcha sa tradične podľa príčinných alergénov a prevažujúceho výskytu delí na celoročnú a sezónnu. Sezónne alergie, polinózy, sa vyskytujú najviac na jar, v lete a začiatkom jesene, keď kvitnú stromy, buriny a počet peľov je vyšší. Celoročné alergie sa môžu vyskytnúť po celý rok. Vyplývajú z dráždivých látok, ktoré sú vždy okolo, ako srsť domácich zvierat, šváby a roztoče.
Aké sú príznaky alergickej rinitídy?
- Upchatý nos, kýchanie a výtok z nosa
- Svrbenie nosa, hrdla a očí
- Bolesti hlavy, bolesti dutín a tmavé kruhy pod očami
- Zvýšený hlien v nose a hrdle
- Únava a malátnosť, celkový pocit nepohodlia
- Bolesť hrdla z hlienu kvapkajúceho do hrdla, postnazálne kvapkanie
- Sipot, kašeľ a problémy s dýchaním
Príznaky sennej nádchy sa môžu objaviť počas celého roka. Sezónne alergie sú horšie na jar, v lete a začiatkom jesene, kedy je v teplom počasí počet peľov vyšší. Alergie v interiéri, napríklad tie, ktoré sú výsledkom srsti domácich zvierat a roztočov, sa môžu zhoršiť v zime, pretože ľudia trávia viac času v uzavretých priestoroch.
Ako sa diagnostikuje senná nádcha?
Základom diagnostiky sennej nádchy je anamnéza, a teda podrobný rozbor ťažkostí pacienta lekárom – alergológom. Súčasťou diagnostiky je fyzikálne vyšetrenie, kde sa hodnotí celkový stav pacienta. Často je potrebné špecializované vyšetrenie ďalšími lekármi, napríklad otorinolaryngológom, gastroenterológom alebo inými.
Neoddeliteľnou súčasťou diagnostiky alergie sú testy na zistenie vyvolávacieho alergénu. Najčastejšie sú používané kožné testy a najmä tzv. prick-vpichový kožný test. Tento bežný test je bezbolestný a presný, no niekomu nepríjemný. Lekár umiestni malú vzorku rôznych alergénov na vašu pokožku, zvyčajne na predlaktie alebo chrbát. Následne sa pokožka prepichne jemným vpichom ihlou, aby sa alergén dostal pod povrch. Ak ste na testovaný alergén alergický, oblasť začervená, bude svrbivá a podráždená asi 15 až 30 minút. Okrem toho sa môžu objaviť vyvýšené škáry, tiež nazývané šrámy, ktoré sprevádzajú alergickú reakciu.
Na meranie protilátok proti špecifickým alergénom vám môže lekár odobrať vzorku krvi a poslať ju na testovanie do laboratória. Tento krvný test sa nazýva test imunoglobulínu E (IgE). Dokáže odhaliť všetky druhy alergií vrátane potravinových. Niekedy sú však potrebné ešte ďalšie doplňujúce laboratórne vyšetrenia na posúdenie celkového stavu organizmu2. Novinkou oblasti testovania je, že na určité typy alergénov v súčasnosti už existujú aj voľnopredajné domáce testy.
Ako sa lieči alergická rinitída a čo vám pri nej pomôže?
Zhodnotenie vášho zdravotného stavu, ako aj nastavenie konkrétnej medikamentóznej liečby, patrí do rúk vášho lekára, alergológa. V terapii alergickej rinitídy sú k dispozícii viaceré liečivá, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky sennej nádchy. V praxi sa používajú najmä antihistaminiká, a to buď dostupné na lekársky predpis alebo aj na voľný predaj. Pôsobia tak, že blokujú histamín, ktorý sa uvoľňuje počas alergickej reakcie.
Pri liečbe alergií sa uprednostňujú nesedatívne prípravky tabliet s obsahom antihistaminík s rýchlejším nástupom účinku. Najúčinnejšia je dlhodobá profylaktická perorálna aplikácia antihistaminík, podávanie iba pri prejavoch ochorenia je menej účinné.
Okrem tabletovej formy sú antihistaminiká dostupné aj vo forme očných kvapiek a sprejov do nosa. Lokálne antihistaminiká aplikované do očí alebo nosa rýchlejšie ovplyvňujú symptómy a je možné ich použiť aj preventívne pred záťažou, respektíve podľa potreby pri ťažkostiach.
- Zápalovú reakciu v nose najúčinnejšie potláčajú topické intranazálne kortikosteroidy, ktoré pôsobia komplexne a znižujú zápalový proces v nosovej dutine, čím znižujú opuch sliznice.
- Po aplikácii nosných sprejov s obsahom kortikosteroidov sa netreba obávať systémového účinku, nakoľko sú aplikované lokálne.
- Aplikácia lokálnych kortikosteroidov sa uprednostňuje pred dlhodobou aplikáciou dekongestív, ktoré sa často zvyknú nadužívať.
- Pri používaní dekongestív dlhšiu dobu ako jeden týždeň dochádza k znižovaniu citlivosti cievnych receptorov na tieto liečivá, a to vedie k potrebe stále častejšej aplikácie spreja. Mali by sa preto používať iba obmedzený čas a najlepšie spolu s topickými intranazálnymi kortikosteroidmi.
Ktoré nosové spreje sú vhodné pri alergickej nádche?
Osvedčiť sa vám môže aj používanie nosových olejov s obsahom rastlinných silíc a vitamínov A a E, alebo minerálnej vody a roztokov morskej vody v sprejovej forme. Tieto prípravky pomáhajú predchádzať príznakom alergickej rinitídy a ich použitie odporúčame aj pred aplikáciou nosových antihistaminík alebo kortikosteroidov, kde očistením sliznice napomáhajú ich účinnosti.
Ďalšou možnosťou liečby je alergénová imunoterapia, ktorá pomáha naučiť organizmus tolerovať okolité alergény. Spočíva v podávaní nízkych dávok alergénu, ktorými sa zvyšuje tolerancia organizmu. V priebehu času si váš imunitný systém vytvorí imunitu voči alergénu a prestane naň prehnane reagovať. O možnostiach alergénovej terapie sa poraďte so svojím lekárom3.
Ako môžete zmierniť príznaky sennej nádchy?
Neexistuje spôsob, ako zabrániť sennej nádche, ale zmena životného štýlu vám môže pomôcť žiť s alergiami. Ako zmierniť príznaky sennej nádchy?
- Vyhýbajte sa dráždivým látkam.
- Nedotýkajte sa tváre a nešúchajte si oči alebo nos.
- Zatvorte okná vo svojom dome alebo aute počas jari, leta a začiatkom jesene, keď je počet peľov najvyšší.
- Udržuje domáce zvieratá mimo pohovky a postele. Zatvorte dvere do spální, aby tam zvieratá nevstupovali.
- Umývajte si často ruky, najmä po kontakte so zvieratami.
- Používajte a pravidelne vymieňajte a čistite filtre vo vysávači a klimatizácii, aby ste znížili množstvo alergénov vo vzduchu.
- Prezlečte sa hneď, ako prídete dovnútra z vonkajšieho prostredia.
- Pred spaním sa sprchujte, aby ste odstránili čo najviac peľov.
- Nesušte bielizeň vonku, kde by mohla prísť do kontaktu s peľmi2.
Trápi vás alergia?
Uľavte si od nepríjemných príznakov pomocou voľnopredajných antihistaminík. V našej ponuke nájdete tabletky, spreje do nosa aj kvapky do očí.
Zdroje použité v článku:
1. HRUBIŠKO, M., 2006. Alergická nádcha. Via practica. 2006, roč. 3, č. (3), s. 114–119.
2. Hay fever. In:my.clevelandclinic.org [online]. 16.7.2020 [cit. 6.4.2022]. Dostupné z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/symptoms-causes/syc-20373039
3. WHEATLEY, L.M. a A. TOGIAS. Allergic Rhinitis. In SOLOMON, C.G.Ed. New England Journal of Medicine . 2015. Vol. 372, no. 5, s. 456–463.