Bolesť päty sa neoplatí podceňovať. Čo znamenajú pojmy plantárna fascitída a ostroha na päte?
Bolesti nôh už za svoj život pocítil snáď každý. Či je to bolesť z únavy, preťaženia alebo po nejakom úraze, vo všeobecnosti nám zhoršuje mobilitu a každodenné činnosti. Lekári často upozorňujú, že zanedbávanie alebo zľahčovanie bolesti v nohách v mnohých prípadoch vedie k vážnejším komplikáciám.
Veľmi špecifické sú aj bolesti lokalizované na päte. Tomuto miestu na našom tele neprikladá mnoho ľudí veľký význam, čo však nie je veľmi rozumné. Nedostatok pozornosti bolestivým stavom päty privádza pacientov na vyšetrenie častokrát už v zlom stave. Ak vás alebo vášho blízkeho takéto bolesti trápia, v nasledujúcich riadkoch zistíte, čo môže byť ich príčinou a ako ďalej postupovať.
Plantárna fascitída vs. ostroha na päte: Čo tieto pojmy znamenajú a aký je medzi nimi rozdiel?
Bolesť päty alebo chodidla je príčinou dlhodobého zaťaženia vplyvom veku, váhy a životného štýlu. V prípade, že sa bolesť tiahne od pätovej kosti až po články prstov chodidla, ide o tzv. zápalovú plantárnu fascitídu. Zo začiatku pacient pociťuje stuhnutosť chodidla, no s rozvíjajúcim zápalom sa objavuje zhoršujúca bolesť päty a celého chodidla. Dlhodobým dráždením chodidlovej šľachy a následnou kalcifikáciou (zvápenatením) v mieste jej úponu na pätovú kosť sa postupne vyvíja ostroha.
Ostrohu päty poznáme aj pod názvom kalkaneálne výbežky. Sú to fibro-chrupavkové trojuholníkové útvary, ktoré sa vzhľadom na stupeň kalcifikácie líšia veľkosťou. Čím viac výbežok kalcifikuje, tým väčší tlak vytvára na úpon chodidla. Pacient postupne pociťuje bolesť pri každom došliapnutí. V ťažkých prípadoch pociťuje silnú bolesť aj v kľude1.
Aká je príčina vzniku fascitídy?
Odborné štúdie sa v súčasnosti venujú hľadaniu príčin vzniku fascitídy i ostrohy. Zatiaľ čo fascitída postihuje osoby v mladšom veku, ostroha sa u ľudí vyvíja starnutím. Príčiny fascitídy môžu byť nasledovné:
- U mladých ľudí môže fascitída vzniknúť v dôsledku náhleho úrazu po dopade na pätu, preťaženia pri rekreačnom športe alebo nevhodnou obuvou2.
- U žien je príčinou predovšetkým nosenie úzkej obuvi na podpätkoch alebo topánok s príliš tenkou podrážkou.
- Ďalším faktorom bolesti je vyššia telesná hmotnosť a obezita. Vtedy je záťaž na chodidlá a päty omnoho vyššia. Vyššia telesná hmotnosť vytvára vyšší tlak na klenbu chodidla a šľacha je viac napínaná3.
Odborníci varujú pred každodenným nosením úzkych topánok, pretože pohyb po betónových a iných tvrdých povrchoch spôsobuje nohám nepríjemné otrasy a tlaky. Pozor by si mali dávať tiež ľudia s vrodenými deformáciami chodidla, pretože nosenie nevhodnej obuvi môže viesť k tvorbe výrastkov. Títo ľudia by mali pravidelne navštevovať ortopéda, ktorý im na základe vyšetrenia odporučí nosenie ortopedických vložiek zhotovených na mieru.
Aká je príčina vzniku pätnej ostrohy?
Pätná ostroha – kalkaneálne výbežky, sa ukázali častejšie u osôb nad 45 rokov. Toto sú niektoré z možných príčin ich vzniku:
- U mladších pacientov je častou príčinou namáhanie kostí a spojivových tkanív chodidla pri cvičení a behu.
- Príčinou môže byť aj doskakovanie na tvrdý povrch pri určitých typoch športu, gymnastike alebo tanci. Náhly skok na pätu totiž môže spôsobiť natiahnutie šľachy a vznik mikrotrhliniek. Šľacha začne strácať elasticitu, rozvinie sa zápal a následne môže dôjsť k jej degenerácii. Priestor v oblasti päty zhrubne a má tendenciu kalcifikovať2.
- U ľudí nad 65 rokov môže byť výskyt ostrohy spojený aj s inými ortopedickými či reumatickými ťažkosťami, ako sú dna, reumatoidná artritída, osteoartritída a ankylozujúca spondylitída. Pri týchto zápalových a degeneratívnych ochorenia sa zvyšuje pravdepodobnosť kalcifikácie pätovej kosti1.
Zmena pohybu, ťažkopádna chôdza, artritída, dna alebo iné ochorenia súvisia s bolesťami nôh, preto výraznejšia kalcifikácia pätovej kosti ide ruka v ruke s inými diagnózami. Napríklad pri dne – zápalovom ochorení kĺbov, sa v kĺboch ukladá kyselina močová. Kryštály kyseliny močovej sa môžu ukladať aj v mäkkých tkanivách, ako je Achillova šľacha, čím sa postupne môže vytvoriť kalkaneálna a Achillova ostroha.
Diagnostika a liečba týchto ochorení patrí do rúk lekára
Pätovú ostrohu je možné s presnosťou diagnostikovať jedine z RTG snímku. Začiatok liečby spočíva v nechirurgických opatreniach, pričom približne 90% pacientov pocíti úľavu od bolesti do niekoľkých mesiacov. Metódy nechirurgickej liečby spočívajú najmä v zmene životného štýlu, ktoré si popíšeme nižšie3.
V niektorých prípadoch lekár pristupuje k podávaniu kortikosteroidných injekcií. Pomôžu zmierniť bolesť a znížiť opuch v oblasti päty v prípade, že voľnopredajné prípravky nie sú účinné. Medzi efektívne fyzikálne metódy liečby patrí ultrazvuková či laserová intervencia. Napríklad kryo-ultrazvuková terapia je kombinácia elektromagnetických vĺn a chladenia na zmiernenie bolesti. V mnohých prípadoch sa volí ošetrenie RTG žiarením či lasermi, ktoré efektívne prenikajú do hĺbky, čím stimulujú úľavu od bolesti a regeneráciu.
Chirurgický zákrok volí ortopéd až po zlyhaní predchádzajúcich konzervatívnych metód. Najbežnejšie pacienti podstupujú operáciu, pri ktorej je väzivový úpon oddelený od päty s následným odstránením kalkaneálnych výbežkov špeciálnymi nástrojmi. Nevýhodou chirurgického zákroku je dlhodobá rekonvalescencia a možnosť obnovenia ostrohy2.
Aké zmeny v životnom štýle jednoznačne pomôžu pri liečbe ostrohy na päte?
- Ak trpíte nadváhou, je vhodné znížiť svoju telesnú hmotnosť. Tým sa zníži aj záťaž na chodidlá a päty.
- Športovci by mali zmierniť intenzitu tréningov a na čas vylúčiť cviky, ktoré zaťažujú chodidlá a päty – napríklad skoky a dopady.
- Boľavú nohu je potrebné šetriť. Vždy, keď je to možné, by ste ju mali mať vyloženú a v kľude. Vhodné je prikladanie studených obkladov, príprava domáceho kúpeľa so soľou z Mŕtveho mora či pravidelné cvičenie odporúčaných strečingových cvikov.
- V prípade iného ochorenia, ktorým pacient trpí, je dôležité zamerať sa aj na liečbu toho daného ochorenia (napr. artritídy, dny a pod.).
- Na tlmenie bolesti a zápalu môžete na boľavé miesto aplikovať lokálne protizápalové prípravky.
- V prípade veľkej bolesti môžete po konzultácii s lekárom užívať na tlmenie bolesti a zápalu lieky vo forme tabliet – napríklad s obsahom ibuprofénu, naproxénu či diklofenaku.
- Noste ortopedickú obuv, prípadne vhodné ortopedické pomôcky. Vyhýbajte sa noseniu úzkej obuvi s nízkou podrážkou. Ženy by nemali nosiť topánky na podpätku.
- Aj keď bolesť miestami ustupuje, nemali by ste dlhodobo zaťažovať nohy, napríklad behom ani dlhou turistikou.
Liečba ostrohy je dlhodobá a vyžaduje si mnohé zmeny v živote. Ľudia trpiaci fascitídou a ostrohou na päte musia byť v liečbe vytrvalí a zmieriť sa zo zmenou životného štýlu. Nie je to len zmena obuvi, ale mnohokrát zmena pohybových zvyklostí. Je nutné zmeniť druh športu, ktorému sa človek častokrát celoživotne venuje. U starších ľudí je liečba ostrohy spojená s komplexným riešením zdravotného stavu, pričom sa kladie dôraz na chronické ochorenia, ktorými pacient trpí.
Uľavte si od bolesti
V našej online lekárni nájdete množstvo liekov, liečivých krémov či náplastí, ktoré vám pomôžu uľaviť od bolesti. Doručíme vám ich expresne rýchlo, aby pre vás bolesť viac nebola prekážkou.
Zdroje použité v článku:
1. VELAGALA, V.R. a kol. Calcaneal Spurs: A Potentially Debilitating Disorder. 2022 Aug 28;14(8):e28497. doi: 10.7759/cureus.28497. PMID: 36185871; PMCID: PMC9514376.
2. Cleveland Clinic. Heel Spurs. 2021 [online] Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21965-heel-spurs
3. MUSIL, L. a kol. Bolesti chodidla v oblasti paty. Rehabil.fyz. Lék., 22, 2015, No. 1, pp. 10-13. [online] Dostupné z: https://www.prolekare.cz/casopisy/rehabilitace-fyzikalni-lekarstvi/2015-1/bolesti-chodidla-v-oblasti-paty-51518