Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Celiakia alebo život bez lepku: Aké má celiakia príznaky a kedy sa môžu prejaviť?

Ešte pred pár rokmi nebola celiakia taká známa, ako je dnes. Pojmy ako bezlepková diéta, lepok či glutén sú však v súčasnosti čoraz viac používané, nakoľko počet celiatikov každý rok stúpa. Keďže existuje viacero symptómov, ktoré si s celiakiou spočiatku vôbec nemusíte spojiť, pripravili sme pre vás malý prehľad. Prečítajte si viac o tom, čo to celiakia vlastne je, aké sú jej najčastejšie príznaky a kedy sa môže ochorenie prejaviť.

Celiakia nie je alergia ani intolerancia

Mnohí považujú celiakiu za určitý druh potravinovej alergie alebo intolerancie. Hoci existuje aj intolerancia a aj alergia na lepok, ide o tri rôzne typy ochorenia. V tomto článku sa sústredíme na celiakiu – trvalú neznášanlivosť organizmu voči lepku. Je to autoimunitné zápalové ochorenie tenkého čreva, ktoré vzniká po prijatí lepku do organizmu. Pokiaľ ste celiatik a zjete potravinu s obsahom lepku, spustí sa vo vašom tenkom čreve autoimunitná zápalová reakcia. To znamená, že telo považuje lepok za látku ohrozujúcu organizmus a začne vytvárať protilátky. Tie však okrem lepku útočia aj na štruktúry jemu podobné a poškodzujú tak tkanivá stien čreva, čo spôsobuje atrofiu klkov. Vyhladením klkov dochádza k zmenšeniu plochy, cez ktorú sa živiny dostávajú do obehovej sústavy. Jednoducho povedané, vy síce v potrave prijmete živiny potrebné pre vaše telo, tie sa však nedostanú tam, kam by mali.

Celiakia je dedičné ochorenie

Pokiaľ má niektorý váš priamy príbuzný toto ochorenie, je určitá šanca, že ste sa s predispozíciou na jeho vznik narodili aj vy. Celiakia sa môže prejaviť už u malých detičiek, no stáva sa aj to, že k jej diagnostike dôjde až v dospelosti.

Príznaky a prejavy celiakie

Celiakia môže mať celé spektrum príznakov, pričom väčšina sa týka priamo tráviacej sústavy. Okrem trávenia sa však môže prejavovať aj na vašom psychickom zdraví, pokožke či strate hmotnosti. Príznaky u detí a dospelých sa môžu v niektorých bodoch líšiť a dokonca existujú prípady, kedy sa celiakia klinicky neprejavila. To znamená, že sa môže stať, že nebudete pociťovať najbežnejšie príznaky, ako sú napríklad hnačka, plynatosť či bolesti brucha, a aj napriek tomu môžete byť na toto ochorenie pozitívne testovaný.

Tieto príznaky sa môžu objaviť u detí aj dospelých:

bolest brucha - ikona

Bolesť brucha

Plynatosť a nadúvanie

Zápcha alebo hnačka

fyzicka unava - ikona

Zvýšená únava

Bolesť hlavy, úzkosť a depresia

krvacanie

Deficit železa

nevolnost a zvracanie

Nevoľnosť a zvracanie

strata hmotnosti - ikona

Úbytok na váhe

Príznaky celiakie u dospelých

Okrem vyššie spomenutých príznakov sa u dospelých môžu objaviť aj:

  • problémy s pamäťou,
  • bolesť kĺbov,
  • vynechávanie menštruácie,
  • vredy v ústach a afty,
  • osteoporóza a osteomalácia,
  • periférna neuropatia (poškodenie periférneho nervového systému),
  • hyposplenizmus.

Celiakia – príznaky u detí

U detí sa môžu prejaviť aj niektoré zo špecifickejších príznakov, napríklad:

  • poruchy správania a pozornosti,
  • poškodenie zubov,
  • oneskorený nástup puberty,
  • podráždenosť,
  • bledá zapáchajúca stolica,
  • poruchy rastu,
  • problémy s koordináciou svalov.2

Celiakia a jej prejavy na koži: Dermatitis Herpetiformis Duhring (DH)

DH je forma celiakie, ktorá sa prejavuje ako zápalové kožné ochorenie. Nazýva sa často aj kožná manifestácia celiakie – to znamená, že pokiaľ vám bolo diagnostikované DH, automaticky to znamená, že máte celiakiu. Toto ochorenie sa prejavuje začervenanými mokvajúcimi vyrážkami alebo pľuzgierikmi. U väčšiny pacientov sa vyrážky vyskytujú na lakťoch a predlaktí. Aj tento druh celiakie je možné liečiť len prísnou bezlepkovou diétou, pričom kožný lekár môže odporučiť medikamentóznu liečbu počas prechodového obdobia (kým sa prejavia pozitívne účinky diéty). Pokiaľ však nezačnete s liečbou pomocou diéty, príznaky ochorenia sa nezmiernia.

kozny prejav celiakie

Typy celiakie – ako sa môže ochorenie prejaviť?

Celiakiu môžeme rozdeliť na 3 typy na základe toho, ako sa jednotlivé príznaky prejavujú:

Typická celiakia

Nazýva sa tiež symptomatická. Tento typ celiakie sa často vyvinie dosť skoro. V niektorých prípadoch sa prejaví už u malých detí, ktoré už neprijímajú materské mlieko, ale postupne dostávajú stravu zaťaženú lepkom. Typická cieliakia sa prejavuje predovšetkým príznakmi malabsorpcie (nedostatočného príjmu živín), čiže hnačkou, poruchami rastu, nechutenstvom, nafúknutým bruškom a nevoľnosťou.

Atypická celiakia

Atypická celiakia sa zvykne prejaviť neskôr, pričom črevné ťažkosti nie sú až tak frekventované. Príznaky pri tomto type celiakie sa prejavujú skôr chudokrvnosťou, intoleranciou na laktózu, defektami zubnej skloviny, kožným prejavom DH, problémami s plodnosťou a prípadne ešte poruchami rastu (u detí v školskom veku).

Tichá celiakia

Tichá celiakia sa často označuje aj ako bezpríznaková, pretože sa pri nej neobjavujú žiadne z bežných klinických príznakov ochorenia. K diagnostike dôjde často náhodne pri krvných testoch. Aj napriek tomu, že sa symptómy ochorenia neprejavujú, často sa stáva, že po nasadení bezlepkovej diéty sa pacientom zlepší ich fyzický aj psychický stav.1,2

V niektorých prípadoch sa popri celiakii (predovšetkých v jej akútnych štádiách) môže vyvinúť aj intolerancia na laktózu. Je spôsobená poškodením sliznice tenkého čreva a s tým súvisejúcim deficitom laktázy – enzýmu, ktorého úlohou je štiepiť mliečny cukor (laktózu). Intolerancia na laktózu sa zvyčajne prejavuje bolesťou brucha, hnačkou, nadúvaním a plynatosťou.

Máte v rodine celiatika?

Ak máte v rodine priameho príbuzného (rodiča alebo súrodenca), u ktorého sa vyvinula celiakia, mali by ste sa dať preventívne otestovať. Je totiž šanca, že si v sebe nesiete genetickú výbavu pre vznik ochorenia. Až u 99 % celiatikov sa pri testoch potvrdila minimálne jedna z alel DQ2/DQ8 HLA systému. Po absolvovaní takéhoto testu môže (ne)prítomnosť spomínaných alel potvrdiť alebo vyvrátiť šancu, že sa u vás ochorenie môže vyvinúť.3

 

Upozornenie

Pokiaľ máte podozrenie, že sa u vás prejavujú príznaky celiakie, upovedomte o tom vášho ošetrujúceho lekára. Ten na základe krvného testu posúdi či je potrebné poslať vás na vyšetrenie u gastroenterológa, ktorý diagnózu dokáže potvrdiť na 100 %. Ak sa u vás ochorenie nepreukáže, nezačínajte s bezlepkovou diétou. Bezdôvodné vylúčenie lepku zo stravy môže spôsobiť vznik intolerancie.

V prípade, že váhate s návštevou lekára, môžete si zaobstarať domáci samotest, ktorý dostanete kúpiť v lekárni. Testy na celiakiu sú veľmi jednoduché na použitie a preukazujú vysokú presnosť. Nezabúdajte však, že samotest nikdy nedokáže nahradiť vyšetrenie u lekára. Pokiaľ sa teda test preukáže ako pozitívny, informujte ho o tom. Pokiaľ bude test negatívny a vy aj naďalej pociťujete zdravotné ťažkosti, taktiež sa obráťte na lekára.

CELIATIK TEST samodiagnostika celiakie – 1 ks

Neprehliadnite