Čo je aneuryzma a ako sa prejavuje? Kedy toto vážne ochorenie vzniká a je možné ho zvrátiť?
Slovo aneuryzma pochádza z gréckej predpony ana-, ktorá znamená „opäť“, a zo slova eurys s významom „široký“. Doslovný preklad by teda mohol znieť „opakované či opätovné rozšírenie“. V medicíne sa aneuryzma popisuje ako výduť1, respektíve trvalé vyklenutie steny cievy alebo srdca.
Toto život ohrozujúce ochorenie sa spája s oslabením tepennej steny. Nebezpečenstvom takejto cievnej výdute je to, že môže prasknúť a viesť k vnútornému krvácaniu. Aneuryzma môže vzniknúť v ktorejkoľvek tepne tela, avšak najčastejšie vzniká z aorty, alebo niektorej z mozgových tepien.
Artérie, teda tepny, sú krvné cievy, vďaka ktorým sa krv dostáva zo srdca do ostatných častí organizmu. Aorta je pritom najväčšia tepna v ľudskom tele, začína z ľavého srdca a prechádza hrudníkom, bruchom až k miestu, kde sa delí na hlavné tepny smerujúce do dolných končatín. Hlavne v oblasti brucha je výduť aorty, teda aneuryzma, najčastejšia. K ďalším bežnejším lokalizáciám aneuryziem patrí slezina, krčnica, dolné končatiny, zákolenná jamka či tepna čreva.
Aké sú príčiny aneuryzmy?
Aneuryzma tepny môže byť vrodená alebo získaná. Samotnou príčinu jej vzniku býva:
- ateroskleróza,
- infekcia typu syfilis,
- úraz,
- vrodené abnormality.2
Rolu zohráva aj poškodené arteriálne tkanivo, spojené s ukladaním tukových depozitov do steny cievy. To môže spätne viesť k zvýšeniu tlaku krvi, pretože srdce musí udierať proti väčšiemu odporu. Samozrejme aj stres zvyšuje tlak krvi, čo potencuje nebezpečie vzniku aneuryzmy.
Aké typy aneuryzmy existujú? Najčastejšou je aneuryzma brušnej aorty. Poznáme aj tzv. disekujúcu – tepennú aneuryzmu. Vzniká na podklade prasknutia výstelky cievy, jej následného rozštiepenia, pričom spočiatku nie je prasknutá celá stena cievy. Je oslabená a na tomto mieste sa hromadí krvný výron, tzv. intramurálny hematóm. Neskôr však môže dôjsť k úplnej ruptúre steny cievy a krv sa vyleje mimo cievu. Disekujúca aneuryzma sa vyskytuje najčastejšie na aorte, no môže byť prítomná aj inde.
Ďalším typom je srdcová aneuryzma. Vzniká obdobne ako tá cievna, často po infarkte, kedy je oslabená stena srdca. Môže zhoršovať srdcovú funkciu a byť vyplnená krvnou zrazeninou.
Upozornenie:
Mozgové aneuryzmy, ktoré nepraskli, sa vyskytujú asi u 3,2% ľudí celosvetovo. Aneuryzma brušnej aorty sa vyskytuje približne u 0,5% západnej populácie.
Rizikové faktory pre vznik aneuryzmy sú:
- Ateroskleróza– vedie k vzniku aneuryzmy, no nie je to pravidlom. Ľudia trpiaci touto chorobou majú v cievach tzv. aterosklerotické pláty. V miestach, kde vznikajú, je stena cievy oslabená a náchylná na rozvoj aneuryzmy.
- Vysoký tlak krvi – môže spôsobiť aneuryzmu, pričom zvýšenie tlaku krvi nad bežné hodnoty oslabuje steny ciev. Arteriálna hypertenzia je zároveň aj predispozičným faktorom k prasknutiu cievnej výdute.
- Pohlavie – u mužov sa toto ochorenie vyskytuje častejšie ako u žien.
- Vek – ľudia nad 65 rokov sú viac rizikovými.
- Strava – vysoký príjem tukov taktiež môže prispievať k aneuryzme.
- Genetika – rodinný výskyt kardiovaskulárnych ochorení vrátane cievnych výdutí.
- Fajčenie
- Obezita
- Tehotenstvo – môže viesť k zvýšenému riziku vzniku slezinných aneuryziem.
Je aneuryzma nebezpečná? Aké komplikácie človeku hrozia?
Niektoré malé aneuryzmy nezvyknú praskať. Riziko ruptúry (prasknutia) aneuryzmy sa spája s niektorými prejavmi, ako aj rodinným výskytom tohto ochorenia. Tiež tu zohráva nemalú úlohu veľkosť, tvar a lokalizácia aneuryzmy. V cievnom systéme mozgu sa môže vyskytnúť aj niekoľko aneuryziem naraz, čo samozrejme zhoršuje prognózu. Prasknutie aneuryzmy je priamo život ohrozujúci stav, ktorý môže skončiť smrťou.
Ďalšou komplikáciou pri veľkej aneuryzme je krvná zrazenina, ktorá sa v nej môže vyformovať a následne vycestovať krvným prúdom do menších ciev so vznikom infarktu. Ak sa krv vyleje do brušnej dutiny, vedie to k vzniku náhlej príhody brušnej s dráždením pobrušnice.
Aké prejavy má aneuryzma?
Prejavy aneuryzmy sa líšia v závislosti od jej tvaru, veľkosti aj lokalizácie. Môžete s ňou žiť dlhé roky a ani o nej nebudete vedieť. Zväčša sa prejaví až prasknutím, v podobe silnej bolesti a napuchnutia. Môže sa vytvoriť veľká masa pod povrchom tela. Prasknutie mozgovej aneuryzmy sa prejavuje ako:
- náhle vzniknutá silná bolesť hlavy,
- problémy s videním,
- citlivosť na svetlo,
- pocit na vracanie, vracanie,
- strata vedomia.3
Prasknutie mozgovej aneuryzmy vedie k tzv. subarachnoidálnemu krvácaniu a často je sprevádzané aj ďalšími neurologickými poruchami. Je dôležité vedieť, že aneuryzma vyskytujúca sa v mozgovom cievnom systéme nevykazuje žiadne prejavy, až kým nepraskne. Pokiaľ sa včasne nediagnostikuje, je skrytá a jej prasknutie môže byť o to viac prekvapivé.
Ruptúra aortálnej aneuryzmy sa prejavuje v závislosti od toho, či je lokalizovaná v hrudnej alebo brušnej časti aorty.
- Prasknutie v hrudnej časti: môže vyústiť do bolesti hrudníka, náhlej bolesti chrbta, poklesu tlaku krvi či zníženej citlivosti končatín.
- Prasknutie brušnej aorty: dochádza k bolestiam dolnej časti chrbta, zrýchleniu srdcovej akcie, závratu, skráteniu dýchania a studenému potu.
Upozornenie:
Pri všetkých týchto prejavoch je potrebné zavolať rýchlu zdravotnú pomoc, nakoľko ide o život ohrozujúci stav. Stav môže byť sprevádzaný krvácaním navonok či náhlym úrazom, zmätenosťou, ale aj agitovanosťou.
Diagnostika aneuryzmy: Ako spoľahlivo zistíte, že ju máte?
Aj keď sa stanovenie diagnózy aneuryzmy opiera hlavne o zobrazovacie metódy, lekár vyšetrí pacienta aj fyzikálne. Všíma si možné cievne abnormality typu zmien pulzu na periférií končatiny v porovnaní s činnosťou srdca. Pomocou auskultácie môže v niektorých prípadoch zachytiť podozrivý šelest nad brušnou krajinou. Tiež si v niektorých prípadoch všíma vyklenutú neznámu podkožnú masu a podobne. Prítomné neurologické príznaky predchádzajú dôkladnému vyšetreniu rádiológom.
Mozgová aneuryzma sa väčšinou nájde náhodou, napríklad pri CT vyšetrení úrazu hlavy. Dokazuje sa pomocou angiografickej počítačovej tomografie, respektíve MRAG, teda angiografickou magnetickou rezonanciou. Na nepravidelnosť v toku krvi upozorní aj ultrasonografické vyšetrenie využívajúce dopplerov jav. Podobne sa dá nájsť aneuryzma aj v ostatných častiach tela.
Upozornenie:
Skríning aneuryzmy sa zvykne robiť u pacientov, u ktorých sa toto ochorenie vyskytlo v rodine.
Dá sa aneuryzma liečiť?
Liečba tepennej aneuryzmy sa opiera o presnú diagnostiku. Základom je úprava životosprávy vrátane diéty. Je potrebné:
- Znížiť príjem sladkých a mastných jedál s vysokým obsahom cholesterolu.
- Zaradiť do jedálnička antioxidanty prítomné najčastejšie v ovocí, zelenine a niektorých bylinách.
Keďže je samotné poškodenie cievy vážnym zdravotným problémom, často sa zdravotnícky tím zameriava na liečbu pomocou PTA (perkutánna transluminálna angioplastika). Jedná sa o zavedenie stentu trubicového tvaru do samotnej cievy, čo zlepšuje celkovú prognózu. V nebezpečných prípadoch sa pristupuje k chirurgickému zákroku.4 Je možné aneuryzmu zaklipovať, v niektorých prípadoch i vyoperovať.
Je možné aneuryzme predchádzať?
Nie vždy sa dá predísť vzniku aneuryzmy. Najlepšou prevenciou je zdravý životný štýl. Toto sú tie najzákladnejšie opatrenia v prevencii aneuryzmy, ale i iných, život ohrozujúcich ochorení:
- Zdravá strava s vysokým obsahom ovocia, zeleniny a vlákniny.
- Pravidelné cvičenie a športové aktivity.
- Skončenie s fajčením je dôležitým krokom k zlepšeniu vitality a udržania správneho napätia cievnej steny.
- Obmedzenie alkoholu na minimum.
- Pravidelné kontroly cestou rádiológie v rámci skríningu pri podozrení na rodinný výskyt.
Majte svoj tlak pod kontrolou
Máte vysoký tlak? Alebo naň máte predispozíciu? V optimálnej hladine vám ho môžu pomôcť udržať aj niektoré prírodné doplnky. Pozrite si, ktoré to sú.
Zdroje použité v článku:
1. MAYO CLINIC STAFF: Aneurysm. 2023. MayoClinic [online] [cit. 05.26.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/aneurysms/symptoms-causes/syc-20354633
2. DEBAKEY, E.M. a kol.: Aneurysm. 2024. Britannica [online] [cit. 05.26.2024]. Dostupné z: https://www.britannica.com/science/aneurysm
3. MACON, L.B. a kol.: Overview of an aneurysm. 2021. Healthline [online] [cit. 05.26.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/aneurysm
4. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS: What Is an Aneurysm? 2012. WebMD [online] [cit. 05.26.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/heart-disease/understanding-aneurysm-basics