Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo je kurie oko a ako sa ho zbaviť?

Kurie oko patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia, ktoré postihujú deti i dospelých. Hoci zo zdravotného hľadiska nepredstavuje závažný problém, často pôsobí nevzhľadne a v mieste vzniku môže vyvolávať nepríjemný diskomfort, prípadne bolesť. Ako kurie oko rozpoznať a čo najrýchlejšie sa ho zbaviť?

Ako kurie oko vyzerá a ako vzniká?

Kurie oko (clavus) je dobre ohraničené, kruhovité ložisko zhrubnutej vrstvy kože s priemerom okolo 1 cm. Zvyčajne je sfarbené do žlta až žlto-šeda a má centrálne jadro. Často je viditeľný i čierny tŕň, ktorý preniká do hĺbky. Kurie oko nie je vírusového pôvodu, a preto je neinfekčné a medzi osobami neprenosné1.

Vzniká v dôsledku nadmerného mechanického trenia pokožky, na ktoré koža obranne reaguje svojím zhrubnutím a stvrdnutím. Nie je preto prekvapením, že kurie oká najčastejšie vznikajú na chodidlách, pätách a prstoch nôh, kde dochádza k treniu a tlaku obuvi o pokožku. Často sa objavujú i nad drobnými kĺbmi článkov prstov na rukách, napríklad u športovcov. Tieto suché a zrohovatené kožné útvary sú známe ako tzv. ,,tvrdé“ kurie oká. Poznáme však i ,,mäkké“ kurie oká, ktoré sa vyskytujú v medziprstových priestoroch chodidla, kde je vysoký obsah vlhkosti. Pre pacienta môžu byť extrémne bolestivé1,2.

Hlavné príčiny vzniku kurieho oka

Príčiny vzniku kurieho oka zahŕňajú najmä opakujúce sa činnosti, ktoré vyvíjajú na postihnuté miesto nadmerný tlak a trenie. Najčastejšie sa jedná o:

  • nevhodne zvolenú obuv – príliš úzke topánky a topánky na vysokom podpätku vytvárajú na chodidlo neprimeraný tlak. Na druhej strane, príliš voľná obuv umožňuje chodidlu šmýkať sa a odierať o topánku. Chodidlo sa tiež môže trieť o švy a stehy vo vnútri topánky.
  • nenosenie ponožiek alebo ponožky, ktoré nesedia správne,
  • dlhodobý tlak pri používaní ručného náradia, hre na hudobné nástroje alebo pri písaní,
  • nepoužívanie ochranných pomôcok rúk, napríklad rukavíc.

Rizikové faktory vzniku kurieho oka

Niektoré skupiny pacientov sú náchylnejšie na drobné poškodenia pokožky, najmä v oblasti chodidiel, čím sa u nich prirodzene zvyšuje i riziko vzniku kurieho oka. Medzi rizikové faktory radíme najmä:

  • Deformácie chodidiel – charakteristické kostnými výbežkami, ktoré vystavujú chodidlo nerovnakým trecím silám alebo nerovnomernej chôdzi (napr. vybočený palec, kladivkový prst, kostná ostroha).
  • Vek nad 65 rokov – pokožka starších pacientov je v dôsledku starnutia tenšia a suchšia, stráca svoju ochrannú funkciu a ľahšie sa poškodí. Neliečené alebo opakujúce sa kurie oká nielenže spôsobujú bolesť, ale u starších môžu i výrazne narušiť mobilitu a zvyšovať riziko pádu.
  • Pohlavie – mierne vyšší výskyt kurieho oka je u žien, čo pravdepodobne súvisí s častejším nosením nevhodnej módnej obuvi.
  • Diabetes mellitus (cukrovka) – kurie oko u diabetika môže ľahko prerásť do otvorenej nehojacej sa rany a infikovať sa.

Pozor!

Ošetrenie kurieho oka u diabetika patrí do rúk lekára.

Diagnostika je dôležitá. Ako rozlíšiť, či ide o kurie oko alebo o bradavicu?

Niekedy je pre laika na prvý pohľad komplikované odlíšiť kurie oko od bradavice alebo iných mechanických poškodení kože, ako je napríklad mozoľ či pľuzgier.

Bradavica (verruca) je zvyčajne zrnitý útvar, ktorý vystupuje nad okolitú pokožku. Jej povrch je drsný, ale na dotyk krehký, a pri poškriabaní môže ľahko začať krvácať. Kurie oko pri zatlačení skôr zbelie, zdrsnie, ale obvykle nekrváca. Na rozdiel od kurieho oka je bradavica vírusového pôvodu, jej vznik je teda podmienený infekciou ľudským papilomavírusom (HPV) v organizme. Z tohto dôvodu sa bradavice môžu prenášať z človeka na človeka, ako i množiť kdekoľvek po tele (ruky, nohy, intímne oblasti, tvár). Ľahko sa šíria najmä v teplom a vlhkom prostredí s nedostatočnou hygienou – napríklad na verejných kúpaliskách, plavárňach či saunách1.

Pľuzgiere vznikajú ako dôsledok pôsobenia tepla a trenia pod tlakom, kedy sa vrchná vrstva kože oddelí od spodnej a medzi nimi sa vytvorí tekutina. Tekutina sa časom sama vstrebe, prípadne pľuzgier praskne. Pri prasknutí alebo zámernom prepichnutí pľuzgieru však pri nedostatočnej hygiene hrozí riziko infekcie3.

Mozoľ (callus) je charakteristický stvrdnutou, drsnou, zrohovatenou kožou, ktorá podobne ako pri kurom oku vzniká v dôsledku dlhodobého neprimeraného tlaku na postihnuté miesto. V porovnaní s kurím okom však mozoľ nemá presne ohraničené okraje a je sfarbený ako okolitá koža3,4.

Ako sa zbaviť kurieho oka?

Hoci je kurie oko nepríjemný, estetický, a často i bolestivý problém, existuje viacero možností, ako sa ho nadobro zbaviť. Je ale potrebné mať na pamäti, že liečba kurieho oka je často zdĺhavá, a preto sa treba vyzbrojiť poriadnou dávkou trpezlivosti. Niekedy je potrebné i celý liečebný cyklus zopakovať.

Domáca samoliečba

Bezprostredne po vzniku, kým ešte nie je kurie oko hlboko zakorenené, je možné začať aj s domácou samoliečbou.

Kúpeľ nôh a pedikúra

Každému domácemu ošetreniu by mal predchádzať 20 – 30 minútový kúpeľ nôh či rúk v teplej slanej vode alebo vode s mydlom, ktorý pomôže zmäkčiť stvrdnutú kožu. Zmäknutú kožu je následne možné opatrne odstrániť pilníkom alebo pemzou. Pozor: Pri odstraňovaní stvrdnutej kože sa vyhýbajte použitiu ostrých predmetov, ako sú nožničky alebo žiletky! Neodborným zásahom si môžete spôsobiť závažné poranenie a zaviesť do rany infekciu. Ak trpíte zvýšenou náchylnosťou k hrubnutiu kože, alebo sa u vás kurie oká vyskytujú opakovane, je vhodné zvážiť i absolvovanie odbornej medicinálnej pedikúry.

kupel noh a pedikura
pripravky na kurie oka z lekarne

Prípravky z lekárne

Po odstránení zhrubnutej a stvrdnutej kože je možné aplikovať na postihnuté miesto prípravky vo forme roztokov, gélov, krémov alebo náplastí, ktoré sú dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu. Zvyčajne obsahujú látky so zmäkčujúcim (keratolytickým) účinkom, ako je kyselina salicylová, kyselina mliečna, kyselina mravčia alebo močovina, ktoré umožnia odlúpenie kurieho oka. Existujú vo viacerých liekových formách.

Náplasti na kurie oká z lekárne

Obľúbeným prostriedkom v boji proti kurím okám sú náplasti s obsahom kyseliny salicylovej. Náplasti majú kruhovitý tvar s dierou uprostred, aplikujú sa večer niekoľko dní po sebe a pravidelne sa menia. Po pár dňoch možno zmäkčené kurie oko odstrániť po teplom kúpeli. Pozor! Používanie produktov s kyselinou salicylovou sa neodporúča u pacientov s poruchami krvnej cirkulácie, diabetom (cukrovkou) alebo ochorením nervov. Používanie v tehotenstve je potrebné zvážiť po odbornej konzultácii s lekárom. Na trhu existujú i tzv. hydrokoloidné náplasti (bez obsahu kyseliny), ktoré chránia postihnuté miesto pred nadmerným tlakom a zároveň vytvárajú optimálne prostredie pre vlhké hojenie.

naplasti na kurie oka
Kolódium

Roztok na šetrné odstránenie kurích ôk, stvrdnutej zrohovatenej kože i bradavíc. Obsahuje látky s keratolytickým účinkom (kyselina mliečna, kyselina salicylová), ako i rastlinné zložky (extrakt z lastovičníka, tuje a terpentínové silice), ktoré majú antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti a zároveň napomáhajú hojeniu kože. Roztok sa aplikuje vatovou tyčinkou 2x denne v dávke 1 – 3 kvapky. Prvé účinky je možné pozorovať po pár dňoch od začiatku liečby. Roztok sa neodporúča aplikovať súvisle dlhšie ako 10 dní, avšak po 5 – 7 dňoch prestávky je možné liečbu zopakovať.

CORN and CALLOUS REMOVER – prípravok na odstránenie kurích ôk a otlakov 10 ml
Scholl CORN EXPRESS PEN 2 in1 (pero na kurie oká) 1 ks
Perá na kurie oká

Perá umožňujú používateľovi pohodlnú a bezpečnú aplikáciu účinnej látky, ktorá sa pomocou špicatého aplikátora (štetčeka) nanesie na kurie oko po predchádzajúcom mechanickom odstránení stvrdnutej kože. Pozor! V nižšej koncentrácii (5-15 %) kyselina salicylová zmäkčuje vrchnú, rohovú vrstvu kože, vo vyššej koncentrácii (40-60 %) priamo rozleptáva kurie oko.

Nesprávna alebo nadmerná aplikácia prípravkov s vysokou koncentráciou kyseliny salicylovej môže viesť k tzv. ,,chemickým popáleninám“ a poškodiť vrchnú vrstvu pokožky. Pri aplikácii prípravkou s vysokou koncentráciou kyseliny salicylovej je preto vhodné okolie kurieho oka natrieť vrstvou lekárskej vazelíny alebo mastnejšieho krému, aby sa zabránilo poleptaniu okolitej zdravej pokožky.

A aké recepty mali naše babky? Mnohí pacienti sa spoliehajú i na tradičné možnosti liečby kurieho oka, ktorých zámerom je taktiež podporiť zmäkčenie kože a následné odstránenie kurieho oka. Odporúča sa potieranie postihnutého miesta šťavou z lastovičníka väčšieho (Chelidomium majus), citrónovou šťavou alebo octom, prikladanie plátkov cesnaku alebo cibule, či dokonca banánovej šupky a sušených hrozienok na kurie oko. Pripomíname, že účinnosť uvedených ,,babských“ receptov nie je podložená klinickými štúdiami, ale iba osobnými skúsenosťami pacientov. užívať buď 30 minút pred jedlom alebo 90 minút po jedle. Tablety je potrebné prehltnúť vcelku a zapiť dostatočným množstvom vody – aspoň 250 ml. Je dôležité, aby ste tablety nedelili, nehrýzli a nedrvili. Došlo by k znehodnoteniu účinných látok.

Lekárske ošetrenie kurieho oka

Pokiaľ nie je samoliečba kurieho oka zvládnuteľná v domácom prostredí, alebo v prípade, že kurie oko spôsobuje výraznú bolesť, je namieste vyhľadať pomoc dermatológa. Najbežnejšou metódou na odstránenie kurieho oka, ale i iných kožných výrastkov (napr. bradavíc), je lokálna kryoterapia tekutým dusíkom. Pri tomto ošetrení sa kožný útvar vystaví extrémne nízkym teplotám (-196 °C), pri ktorých dochádza k zmrazeniu a následnému odumretiu kožných buniek. Na mieste kurieho oka sa vytvorí chrasta, ktorá po pár dňoch sama odpadne. Druhou možnosťou je klasické chirurgické odstránenie kurieho oka skalpelom alebo použitie lasera – táto možnosť sa väčšinou volí pri kurích okách s hlbšími koreňmi.

Dá sa kuriemu oku predchádzať?

Po úspešnom odstránení kurieho oka je namieste dodržiavať pár jednoduchých rád, ktoré v budúcnosti zabránia opätovnému vzniku tohto nepríjemného problému:

  • Noste pohodlné topánky správnej veľkosti, ktoré nijako netlačia ani neodierajú a dobre odvádzajú vlhkosť. Nezabúdajte ani na ponožky z prírodných materiálov. Môžete vyskúšať i špeciálne ochranné pomôcky určené do topánok.
  • Doprajte chodidlám pravidelný zmäkčujúci kúpeľ a následné jemné odstránenie zhrubnutej kože pemzou alebo pilníkom, prípadne sa zverte do starostlivosti skúsenej pedikérky.
  • Kožu ošetrujte regeneračnými krémami určeným na veľmi suchú pokožku podľa potreby i viackrát denne.
  • Pri práci doma i v záhrade používajte ochranné rukavice.

Správna starostlivosť o pokožku rúk i nôh je predpokladom pre udržanie zdravej a neporušenej pokožky. Keďže najmä počas teplých letných mesiacov sú naše nohy viac vystavené očiam verejnosti, je práve jarné obdobie vhodným mesiacom pre odstránenie nežiaducich kožných výrastkov.

Zdroje použité v článku

1. PENNYCOOK, K.M. and McCREADY, T.A. Clavus [Updated 2021 July 126]. In: StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546598/
2. SILFVERSKIÖLD, J.P. Common foot problems. Relieving the pain of bunions, keratoses, corns, and calluses. Postgrad Med 1991; 89(5), 183-8 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1826149/
3. AKSAMÍTOVÁ, H. Kožní onemocnění vyvolaná mechanickými faktory u sportovců. Dermatol. praxi 2011; 5(3), 124-125 https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2011/03/02.pdf
4. FREEMAN, D. Corns and calluses resulting from mechanical hyperkeratosis. Am Fam Physician 2002; 65(11), 2277-80 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12074526/

Neprehliadnite