Čo je to bolesť a ako vzniká?
Toto sú vety, ktoré ste určite minimálne raz vyslovili, no tiež počuli od vašich blízkych. Prečo vlastne cítime bolesť? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Pretože telo bolesť používa ako signál, že sa mu niečo deje. Bolesť by sme mohli prirovnať k smske, mailu či telefonátu tela centrálnemu nervovému systému, že to, čo sa práve deje, mu spôsobuje problém, respektíve že problém má a ten pretrváva. Vďaka cíteniu bolesti si uvedomujeme, že sme niečo precenili, podcenili či sme si práve spôsobili úraz.
Prečo cítime bolesť?
Možno ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo vlastne cítime bolesť. A nemyslíme tým bolesť emocionálnu, ale bolesť fyzickú. Aj keď sa to možno nezdá, fyzická bolesť nás ochraňuje. Telo má totižto veľmi dobre a premyslene vytvorený systém prenosov informácií, pričom celý tento systém nás chráni pred poškodením.
V koži máme totižto mnoho štruktúr – receptorov, ktoré majú rôzne úlohy. Jedným typom receptorov sú práve receptory bolesti, vďaka ktorým cítime bolesť pri popálení sa, tlaku na kožu či porezaní sa. Takéto receptory máme uložené všade na tele, a preto dokážeme vnímať bolesť každým kúskom tela.
Tento systém signalizácie bolesti môžeme vysvetliť na jednoduchom príklade: Určite ste sa niekedy v živote popálili. Kým ste si uvedomili, že ste sa dotkli niečoho horúceho, vaše telo si už zabezpečilo, že ste sa predmetu pustili, ruku odtiahli, poprípade už si žmolíte ušný lalôčik. Vedome ste nevykonali žiadne kroky, ale telo ich urobilo automaticky pre svoju ochranu. Vaše vedomie iba vyhodnotilo, že ste sa dotkli horúceho miesta, no všetko potrebné si telo zariadilo „samo“.
Ako lekár zistí charakter bolesti?
Bolesť môže mať rôzne charakterové vlastnosti a podľa týchto vlastností ju aj delíme na viacero typov. Pokiaľ s bolesťou navštívite lekára, ten tieto charakterové vlastnosti aj zisťuje. Samozrejme, začne tým, čo vás bolí a následne sa bude zisťovať základnú charakteristiku.
Ako prvú bude zisťovať dĺžku trvania bolesti, teda sa vás opýta otázku: Ako dlho vás daná časť bolí? Ak bolesť trvá menej ako tri mesiace, charakterizuje sa ako akútna, nad tri mesiace ako chronická. Akútna bolesť môže byť aj jednorazová, a teda taká, ktorá si vyžaduje akútne riešenie. Ako príklad môžeme uviesť akútnu bolesť brucha pri zápale slepého čreva, ale aj akútne bolesti hlavy či krčnej chrbtice. Chronická bolesť je spojená s nejakým ďalším poškodením. Typická chronická bolesť je napríklad bolesť oporného systému, kĺbov či bolesť nádorového pôvodu.
Ďalšia prirodzená otázka pri charakterizácii bolesti je: Ako silno to bolí? Prejav bolesti, teda jej intenzita je individuálna. Každý človek vníma bolesť inak a hoci sa s humorom označujú ženy za pohlavie, ktoré vydrží viac bolesti, tento fakt nie je dokázaný relevantnými štúdiami. Intenzitu bolesti je teda možné označiť len individuálne podľa odpovedí pacienta.
Bolesť sa nedá bežne odmerať. Neexistuje žiadny prístroj, ktorý by analyzoval silu bolesti. Samozrejme, dali by sa využiť novodobé zobrazovacie techniky a sledovať intenzitu bolesti v mozgu, ale to sa bežne nerobí a je to skôr experimentálny spôsob zisťovania bolesti. Preto sa bolesť popisuje číselne. Existuje analýza o výpovednosti miery a sily bolesti, ktorá sa nazýva vizuálna analógová škála bolesti (VAS). Na úsečke sa vyznačia body od 0 po 10 – pričom 0 nepredstavuje žiadnu bolesť a 10 predstavuje bolesť najvyššiu. Pacient oznámi alebo zaznačí, ktoré číslo na škále predstavuje jeho bolesť. U detí sa nevyužívajú čísla ale „smajlíci“, teda od veselého smajlíka až po úplne uboleného smajlíka.
Trojicu otázok uzatvára otázka: Ako to bolí? Poznáme rôzne typy bolestí, inak cítime bolesť brucha, inak zubov, inak hlavy. Dokonca pri bolesti hlavy odborníci podľa typu bolesti vedia rozoznať migrenózne bolesti od bolestí tenzných či od „cluster“ bolestí. Medzi najzákladnejšie typy bolesti zaraďujeme bolesť tupú, trhavú, tepavú (najčastejšie pri zápaloch, cítite v nej vlastný tep), pichľavú či bodavú.
Prečo je dôležité vedieť správne popísať bolesť?
Je skutočne dôležité, aby ste vedeli bolesť takto podrobne charakterizovať? Odpoveď je jasná: Tieto odpovede dovedú lekára k správnej diagnóze a liečbe. Aj tabletky proti bolesti či iné terapeutické možnosti totiž rozlišujeme podľa toho, kde a aká silná bolesť je. Iba v spektre voľnopredajných analgetík (liekov proti bolesti) je neuveriteľná škála možností, a preto by ste mali so svojim lekárnikom diskutovať o bolesti aj napriek stereotypu používania tabliet či krémov a gélov proti bolesti.
Bolesť je najčastejší problém, kvôli ktorému ľudia vyhľadávajú pomoc lekárnika alebo lekára. Cítenie bolesti je signálom organizmu, že sa cíti nekomfortne. Mali by ste urobiť všetko pre to, aby sa váš organizmus cítil komfortne a v prípade bolesti vyhľadali pomoc odborníkov. Tí určia podstatu bolesti a nastavia pre vás individuálnu terapiu. Dobre nastavený liečebný proces vám môže zabezpečiť zmiernenie bolesti, čo kladie na srdce odborníkov aj Svetová zdravotnícka organizácia – ľudstvo by podľa nej nemalo trpieť bolesťou do takej miery, do akej miery je bolesť celosvetovo vnímaná.
Čokoľvek vás bolí, je nutné sa bolesťou zaoberať a nechcieť ju prekonať sám bez liekov či bez liečby. Dlhodobé vnímanie bolesti totiž neprináša iba zhoršenie fyzického stavu, ale aj psychické problémy, ako je napríklad depresia.