Čo prírodné na bolesť hrdla?
Bolesť hrdla patrí azda k najčastejším problémom, s ktorým prichádzajú pacienti do lekárne. Nie vždy je bolesť natoľko silná, aby s ňou pacienti išli k svojmu lekárovi. Ako sa správne zorientovať v tejto problematike? Čo si má pacient kúpiť, aby si uľavil od ťažkostí?
Najčastejšou príčinou bolesti hrdla sú zápaly spôsobené vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Zdrojom bakteriálnej infekcie môžu byť baktérie rodu streptococcus, staphylococcus, haemophilus a iné. Etiologickým agensom vírusových infekcií môže byť aj vírus chrípky, koronavírus, EBV, CMV a iné. Existuje viacero príčin bolesti hrdla, preto je dôležité rozlišovať okrem intenzity aj dĺžku trvania bolesti. V prípade dlhodobých bolestí hrdla je určite vhodné navštíviť lekára a zistiť príčinu.
Prírodné prípravky na bolesť hrdla
V lekárni je k dispozícii značné množstvo produktov na liečbu bolesti hrdla. Väčšina prípravkov obsahuje lokálne antiseptiká, prípadne kombináciu antiseptík s lokálnymi anestetikami. Príroda nám poskytuje alternatívu vo forme liečivých bylín s antiseptickými účinkami. Pravdepodobne najznámejšou liečivou bylinou je šalvia. Účinné látky nám okrem bylín poskytuje aj živočíšna ríša, najznámejším produktom je včelí propolis. Výťažky z nich ponúkajú aj produkty značky Avropa.
Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
Antibakteriálny účinok predurčuje použitie šalvie na aplikáciu na sliznice úst a hrdla. Ordinuje sa ako kloktadlo alebo výplach pri infekčných zápaloch ako sú stomatitída, gingivitída, faryngytída, ale aj ako pomocný prípravok pri angíne. Nositeľom antibakteriálneho účinku je laktón salvín, ktorý potláča rast grampozitívnych a gramnegatívnych baktérií.
Okrem iného šalviu používame aj pri tráviacich ťažkostiach, pre jej mierny spazmolytický efekt. Rovnako tiež ako antihydrotikum pri nadmernej a neúčelnej potivosti. Z dôvodu obsahu tujónu sa užívanie neodporúča tehotným a dojčiacim ženám. Taktiež sa neodporúča dlhodobé a nadmerné užívanie silice alebo liehového výťažku, ktoré by mohli vyvolať celkové epileptiformné kŕče.
Pľuzgierka islandská (Cetraria islandica)
Pľuzgierka islandská (Cetraria islandica), známa tiež ako lišajník islandský, je droga, ktorá obsahuje lišajníkové kyseliny, najmä fumaroprotocetrarovú, protolichesterov a uzínínovú. Majú výrazný antibiotický účinok na viaceré druhy baktérií. Spolu s obsahom slizov ako chenín, izolichenín a pektín vykazujú aj expektoračný a mucilaginózny účinok.
Vďaka týmto vlastnostiam sa lišajník stal obľúbenou voľbu pri bolesti hrdla spojeného s kašľom. Slizy obsiahnuté v droge sú vhodné pri suchých dráždivých zápaloch ústnej dutiny a hrdla. Je ideálnou voľbou pri chorobách z prechladnutia a zachrípnutí. Pri krátkodobom použití je droga vhodná aj v období tehotenstva a laktácie.
Repík lekársky (Agrimonia eupatoria)
Repíková vňať patrí medzi najuniverzálnejšiu drogu u nás. Obsahuje katechínové triesloviny, ktoré sú nositeľom adstringentného a protizápalového účinku. Často sa používa pri zápaloch v ústnej dutine (pri paradentóze), hltana a sliznice dýchacích ciest. Často sa kombinuje so šalviou a tymianom pri príprave kloktadla. Pri dlhodobom užívaní treba byť obozretný, pretože sa môže vyskytnúť hypotenzia sprevádzaná zhoršeným videním, bolesťou hlavy a závratmi. Drogu neodporúčame užívať v tehotenstve.
Propolis
Propolis je významnou zložkou, ktorú nám poskytuje živočíšna ríša. Je to produkt včely medonosnej (Apis mellifica). Obsahuje celý rad účinných zložiek. Ich zastúpenie však značne kolíše, a to podľa dostupnosti jednotlivých prírodných zdrojov. Obsahuje do 30% vosku, 50% živice alebo balzamu, 8 – 10% silice, približne 5% peľu a iné, doteraz neznáme látky.
Propolis pôsobí proti vírusom, baktériám, plesniam, ako anestetikum, antiflogistikum, stomatologikum a epitelizans. Mechanizmus antiseptického účinku nie je zatiaľ jednoznačný. Predpokladá sa, že buď zastavuje rast alebo ničí baktérie, vírusy a plesne. Často sa pre jeho antiseptické účinky využíva v stomatológii. Toxické účinky sa nepozorovali, preto propolis považujeme za bezpečný. Jedinou jeho nevýhodou je možná alergia na včelie produkty.
Autorom článku je PharmDr. Peter Švec, COO & Co-founder značky Avropa