Po čom prírodnom siahnuť, ak sa chcete zamerať na detoxikáciu, odvodnenie a štíhlu líniu?
Na jar sa množstvo ľudí začne zaujímať o to, ako skrášliť svoj zovňajšok, ako sa dostať do „formy“ alebo ako si obliecť tie o číslo menšie nohavice, ktoré v šatníku čakajú už nejaký ten piatok. Častokrát ľudia túžia po jednom prípravku na detoxikáciu organizmu, na chudnutie alebo odvodnenie, ktorý by im veľmi rýchlo pomohol.
Pravdou je, že „úspešný“ detox či zdravý životný štýl závisí aj od stravy, pitného režimu, pohybu a ďalších aspektov života. Ak už toto všetko máte zvládnuté, tento článok je práve pre vás. Pozrite sa na prírodné prípravky značky Avropa, ktoré vám s detoxom, odvodnením a štíhlou líniou môžu pomôcť.
1. Detoxikácia a antioxidanty
Organizmus disponuje orgánmi a mechanizmami na elimináciu xenobiotík. V rastlinnej ríši existuje viacero rastlín, ktoré dokážu aktivovať pečeň a obličky, čo má za následok zvýšenú elimináciu odpadových látok metabolizmu. Ktoré látky to sú?
Chlorela – Chlorella pyrenoides
Chlorela je sladkovodná riasa, ktorá má význam pri prevencii rôznych chorôb. Uvádza sa, že pomáha pri odbúravaní ťažkých kovov vrátane ortuti, kadmia a olova. Niektoré výskumy uvádzajú, že môže byť nápomocná pri predchádzaní kardiovaskulárnym chorobám, prispieva k zníženiu hladiny triglyceridov, LDL cholesterolu, a tiež prispieva k ochrane DNA proti
γ-žiareniu.
Chlorela sa využíva aj pri redukčnej diéte. Obsahuje vysoký obsah chlorofylu, vitamínov skupiny B, vitamínu C, E, K a minerálnych látok. Z dôvodu obsahu vitamínu K sa neodporúča užívanie s antikoagulanciami (napr. warfarin). Častokrát sa chlorela kombinuje aj so zeleným jačmeňom (Hordeum vulgare).
Púpava lekárska – Taraxacum officinale
Terapeuticky sa púpava lekárska využíva pri hepatálnych poruchách spôsobených nedostatočnou činnosťou pečeňového parenchýmu vplyvom toxických látok (alkohol, organické rozpúšťadlá, prípadne niektoré lieky a podobne). Púpava taktiež prispieva k zlepšeniu metabolizmu organizmu pomocou vhodnej kombinácie účinných látok a stopových prvkov. Využíva sa ako amarum, stomachicum, antidiabetikum, diuretikum a ako regulátor vylučovania stolice. Obsahuje predovšetkým horčiny, ale aj triterpény, flavonoidy, kumaríny, fytosteroly, inulín a minerálne látky (najmä soli draslíka).
Acai – Euterpe oleraceae
Acai je tradičnou potravinou obyvateľov tropickej strednej a južnej Ameriky. Obsahuje najmä látky s antioxidačným efektom a komplex látok s detoxikačným účinkom. Medzi ďalšie zložky patria antokyány, triesloviny, flavonoidy, vitamíny skupiny B, vitamín C a minerálne látky.
2. Odvodnenie a štíhla línia
Neoddeliteľnou súčasťou detoxikácie organizmu je eliminácia vody z organizmu. Odvodnením nadbytočnej vody z organizmu sa okrem detoxikácie snažíme aj znížiť hmotnosť a zmierniť opuchy. Ktoré látky či bylinky pomáhajú odvodniť?
Breza previsnutá – Betula pendula
Flavonoidy a silice brezy pôsobia diureticky, pričom sa nepozorovali toxické účinky na obličkový parenchým. Pri užívaní výťažkov z brezy je potrebné zvážiť aj vyššie vylučovanie sodíka a chlóru z dôvodu saluretického účinku.
Ihlica tŕnitá – Ononis spinosa
V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri reumatizme. Ihlicu využívame najmä pre jej diuretický efekt, ktorý vyvoláva kombinácia flavonoidov a silíc.
Artičoka bodliaková – Cynara cardunculus syn. Cynara scolymus
Pre hypolipidemický a hypocholesterolemický účinok sa využíva pri liečbe vysokej hladiny cholesterolu. Pôsobením artičoky sa zvyšuje hladina „dobrých“ HDL lipoproteínov, inhibuje sa oxidácia „zlých“ LDL lipoproteínov a inhibuje sa syntéza cholesterolu. V súčasnosti sa v kombinácii s dietetickými opatreniami využíva aj pri redukčnej diéte.
Ľan siaty – Linum ussitatissimum
Pre obsah slizov sa využíva ako laxatívum. Napučané slizy zväčšujú črevný obsah a zlepšujú črevnú peristaltiku. Ľan je vhodné užívať aj pri vredovej chorobe žalúdka, dvanástnika, pri análnych fisúrach a hemoroidoch. V kombinácii s dietetickými opatreniami sa využíva aj pri redukčnej diéte.
Lorem Paulínia nápojná nazývaná aj Guarana – Paullinia cupanaIpsum
Tradične sa guarana užívala ako podporná liečba pri únave, vyčerpanosti a pri rekonvalescencii. Povzbudzujúci účinok sa jej pripisuje vďaka obsahu kofeínu. Popri stimulačnom účinku guarana znižuje pocit hladu, preto sa spolu s dietetickými opatreniami využíva pri redukčnej diéte.
3. Lymfatický systém
Lymfatický systém udržuje rovnováhu tekutín medzi krvou a tkanivami, a preto je dôležitou súčasťou správneho hospodárenia s vodou v organizme. Nedostatočná činnosť lymfatického systému môže spôsobiť nedostatočné vracanie prebytočnej tekutiny a bielkovín z tkanív, ktoré sa nedajú vrátiť cez krvné cievy a spôsobuje hromadenie tekutiny v intersticiálnom priestore. V terapii lymfatických ťažkostí sa často využívajú:
- Ploštičník hroznovitý – Cimicifuga racemosa
- Lipkavec syridlový – Galium verum
- Komonica lekárska – Melilotus officinalis
Hľadáte prírodné prípravky aj na iné problémy?
Pozrite si celý sortiment značky Avropa – slovenských, prírodných produktov fytoterapie a výživových doplnkov, ktoré boli vyrobené s láskou k vášmu zdraviu.