Čo prírodné vám pomôže na kašeľ? Vyskúšajte prípravky Avropa
Kašeľ je najčastejším symptómom ochorení dýchacích ciest. Má ochrannú funkciu. Je to obranný reflex, ktorý pomáha k odstráneniu hlienu a cudzieho materiálu z dýchacích ciest.
Kašeľ je možné klasifikovať podľa niekoľkých hľadísk: charakteru zvuku, dĺžky trvania, intenzity a produkcie spúta (hlienu). Najčastejšie sa v lekárni stretávame s kašľom, ktorý môžeme charakterizovať na základe produkcie spúta na suchý – neproduktívny a vlhký – produktívny kašeľ. Podľa intenzity zase na akútny, subakútny a chronický.
Ako rozlíšiť suchý kašeľ od vlhkého kašľa?
Liečba a podpora suchého kašľa
Na liečbu suchého kašľa vám pomôžu antitusiká, ktoré tlmia reflex kašľa. Tieto liečivá sa môžu podávať aj večer alebo v noci na utlmenie dráždivého kašľa. Podávať antitusiká deťom do 6 rokov je potrebné s opatrnosťou, preto sa odporúčajú podať skôr antihistaminiká alebo fytoterapeutiká – rastlinné prípravky. Môžu sa použiť samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi. Pri pomôžu suchom kašli zvlhčiť sliznice a uľaviť pri podráždení hrdla a hrtana. Pri podávaní antitusík musíme byť opatrní, vplyvom nesprávnej diagnostiky typu kašľa môžu zhoršiť priebeh vlhkého kašľa.
Vhodné bylinky a zmesi liečivých bylín alebo ich extrakty vo forme sirupov či kvapiek pri liečbe a podpore suchého, neproduktívneho kašľa sú:
- Lipa malolistá – Tilia cordata
- Slez lesný – Malva silvestris
- Rumanček kamilkový – Matricaria chamomilla
- Yzop lekársky – Hyssopus officinalis
- Ibištek sudánsky – Hibiscus sabdariffa
- Mäta pieporná – Mentha piperita
- Mäta kučeravá – Mentha crispa
- Podbeľ lekársky – Tussilago farfara
- Skorocel kopijovitý – Plantago lanceolata
Tieto liečivé byliny sú vhodné na upokojenie podráždenia dýchacieho systému, pri suchom, dráždivom kašli, respiračných problémoch, zápaloch, nachladnutí, chrípke, na imunitu ale aj ako antioxidanty. Sú účinné vďaka obsahu celého spektra účinných látok ako sú flavonoidy, apigenín, slizy, antioxidanty, fenoly, triterpény, iridoidy, kumaríny, taníny, éterické oleje ako chamazulén, pinén, cineol, thujón, mentol, mentón, vitamíny ako napríklad vitamín C a minerály. Nájdete ich aj v sortimente značky Avropa.
Skorocel kopijovitý
Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) sa navyše používa ako univerzálna bylinka pri kašli. Skorocel je bezpečný aj počas tehotenstva a laktácie, no nemal by sa v tomto období používať dlhodobo.
Liečba a podpora vlhkého kašľa
Pri liečbe vlhkého kašľa sa uplatňujú mukoaktívne liečivá – mukolytiká a expektoranciá. Mukolytiká zrieďujú hlien, aby sa dal ľahšie vykašľať, no a expektoranciá reflexným dráždením zvyšujú produkciu riedkeho hlienu, čo navodzuje kašlanie. Pre dosiahnutie maximálneho účinku treba mukoaktívne liečivá užívať dlhšie. Nástup účinku je viditeľný zvyčajne za 3 až 4 dni.
Mukoaktíne látky môžeme nájsť aj v prírode. Vhodné bylinky a zmesi liečivých bylín alebo ich extrakty vo forme sirupov či kvapiek pri liečbe a podpore vlhkého, produktívneho kašľa sú:
- Dúška tymianová – Thymus vulgaris
- Dúška materina – Thymus serpyllum
- Skorocel kopijovitý – Plantago lanceolata
- Prvosienka jarná – Primula veris
- Pamajorán obyčajný – Origanum vulgare
- Lišajník islandský – Cetraria islandica
- Borovica lesná – Pinus sylvestris
- Smrek obyčajný – Picea abies
Spomenuté liečivé bylinky obsahujú celé spektrum účinných látok, ako sú polysacharidy, licheníny, kyselina usnínová, fytosteroly, flavonoidy, saponíny, taníny, kumaríny, fluoridy, triterpény, vitamíny ako napríklad vitamín C, minerály a esenciálne oleje ako thymol, linalool, karvakrol, alfa-pinén, beta-pinén, limonén. Majú expektoračné, protizápalové a antimikrobiálne účinky. Pomáhajú uvoľňovať hlien z dýchacích ciest a podporujú imunitu.
Dúška tymianová
Dúška tymianová (Thymus vulgaris) sa používa pri vlhkom kašli, zápaloch a problémoch s dutinami. Je bezpečná aj počas tehotenstva či laktácie, no nemala by sa používať dlhodobo.