Čo by ste si mali zbaliť do svojej homeopatickej lekárničky, keď si balíte kufre?
Prečo sa na dovolenku so sebou oplatí vziať pohotovostnú homeopatickú lekárničku? Homeopatia ako doplnok tradičnej medicíny môže byť dobrou voľbou na liečbu drobných ochorení, ktoré sa vyskytnú počas letnej dovolenky. Pri balení batožiny je dobré zostaviť si homeopatickú cestovnú lekárničku.
Čo by homeopatická lekárnička mala obsahovať?
Či už sú cieľom cesty hory, príroda alebo more, dovolenka môže byť prerušená množstvom drobných ochorení, ktoré sa dajú liečiť homeopatickými liekmi. Homeopatické lieky sú praktické, ľahko sa dajú vziať všade so sebou a môžu ich používať všetci členovia rodiny bez vedľajších účinkov alebo kontraindikácií.
Upozornenie:
Samozrejme, homeopatické lieky nemôžu pokryť všetky situácie. V prípade zdravotnej pohotovosti, alebo ak sa príznaky zhoršia alebo pretrvávajú po 24 hodinách, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom.
Na dovolenku v plnom zdraví
Obdobie tesne pred dovolenkou býva často hektické. Posledné, čo človek potrebuje, je ochorieť tesne pred cestou. Na posilnenie imunity voľte kombináciu Echinacea 5CH a Silicea 15CH. Dávkujte 5 granúl 2x týždenne počas 1 mesiaca pred plánovanou cestou.
Cesta bez nevoľností
Častou nevyhnutnou dovolenkovou komplikáciou je cestovná nevoľnosť. Bez ohľadu na použitý dopravný prostriedok môže spôsobiť potenie, bledosť, nevoľnosť, zvracanie a pocit nepohody. V tomto prípade môže byť užitočných niekoľko homeopatických liekov:
- Cocculine: viaczložkový homeopatický liek na cestovateľskú nevoľnosť, ktorý je vhodný pre celú rodinu. Neutlmí a dá sa užiť preventívne.
- Tabacum 5CH: dávkujte 5 granúl každú hodinu. Liek je vhodný pri pocitoch na omdlenie či žalúdku ako na vode, keď zhoršenie nastupuje otvorením očí, extrémnym teplom alebo aj chladom. Objavuje sa nevoľnosť, búšenie srdca, zlepšenie nastáva na čerstvom vzduchu alebo zatvorením očí.
- Cocculus indicus 5CH: dávkujte rovnako, ako Tabacum 5CH. Liek je vhodný na nevoľnosť a zvracanie, keď zlepšenie nastáva na čerstvom vzduchu, jedlom a teplom.
- Gelsemium sempervirens 9CH: užívajte v prípade stresu spojeného s odchodom.
Jet lag
„Jet lag“ je syndróm, ktorým trpia ľudia po rýchlom prekonaní troch alebo viacerých časových pásiem smerom na východ alebo na západ. Prejavuje sa nespavosťou, podráždenosťou a únavou. Na zmiernenie ťažkostí u citlivých osôb slúži Phosphoricum acidum 9CH. Dávkujte 5 granúl 3x denne, 3 dni po príchode a po návrate z cesty.
Poštípanie hmyzom
Včely sa počas dovolenky vyskytujú častejšie pri pobyte na čerstvom vzduchu a v prírode.
Na liečbu uštipnutia homeopatickými liekmi by ste si mali so sebou vziať homeopatické granule Ledum palustre 9CH a Apis melifica 15CH. Dávkujte po 5 granulách, 3-krát denne až do zlepšenia. Apis mellifica pôsobí na ružový opuch, ktorý sa zlepšuje prikladaním chladného obkladu. Pôsobí dobre aj po popŕhlení medúzou a zabraňuje ďalšiemu rozvoju alergickej reakcie. Ledum palustre pôsobí aj ako prevencia pred uštipnutím komárom.
Tip:
Na postihnuté miesto môžete naniesť nechtíkový krém Homeoplasmine a DAPIS gél, ktoré budú na postihnuté miesto pôsobiť upokojujúco a regeneračne.
Úrazy a šport
Základným liekom úrazov je Arnica montana 9CH na údery, nárazy, hematómy, bolesti, svalovú únavu a podobne. Zmenšuje bolesti, urýchľuje hojenie. Preventívne ho môžete užiť pri namáhavých športových výkonoch pre zníženie svalovej únavy (svalovice).
Spálenie slnkom, žihľavka či solárna alergia
Odporúčané homeopatické lieky sú:
- Poumon histamine 15CH– podáva sa pravidelne pri akomkoľvek alergickom prejave,
- Apis mellifica 9CH – v prípade žihľavky, má sa vybrať podľa vzhľadu kože,
- Belladonna 9CH, Apis mellifica 15CH a Cantharis 9CH– základné lieky na spálenie od slnka, hoci najlepšou ochranou pred slnkom a jeho nebezpečenstvami zostáva prevencia.
Pokiaľ trpíte na slnečnú alergiu pravidelne a viete ju predvídať, tak v prevencii môžete siahnuť po kombinácii Hypericum perforatum 15CH, Natrum muriaticum 15CH a Muriaticum acidum 15CH. Dávkujte 10 granúl 1x týždenne pred rizikovým obdobím a 5 granúl 1x denne počas pobytu na slnku.
Herpes
Reaktiváciu vírusu herpes labialis (oparu) treba liečiť čo najskôr Vaccinotoxinum 15CH (1 dávka ihneď, potom jedna dávka o 10 hodín neskôr) a Rhus toxicodendron 15CH, ak sa objavia malé pľuzgieriky naplnené svetložltou tekutinou. Pri výseve s veľkými vyrážkami a intenzívnou pálivou bolesťou siahnite po Cantharis 9CH – 5 granúl 3x denne.
Hnačka a tráviace problémy
Pripomíname niekoľko jednoduchých a dôležitých pravidiel pri cestovaní:
- nepiť vodu z kohútika a v rizikovejších oblastiach ju nepoužívať ani na čistenie zubov,
- kontrolovanie originálnych uzáverov od balených vôd a nepoužívať ľad do nápojov,
- nekonzumovať tepelne nedostatočne upravené jedlá, údeniny alebo zmrzlinu,
- ovocie a zeleninu dôkladne umývať balenou vodou a až potom spracovávať,
- vyhýbať sa ovociu a zelenine, ktoré sa nedajú ošúpať.
Dočasnú hnačku možno zmierniť liekmi Arsenicum album 9CH a China rubra 9CH, okrem opatrení na prevenciu dehydratácie. Nux vomica 9CH je vhodný liek pri tráviacich nevoľnostiach, plynatosti, pálení záhy a to najmä pri konzumácii neobvyklých jedál a korenín. Platina 9CH oceníte pri cestovateľskej zápche, môžete užívať 1 týždeň pred cestou ako prevenciu tohto problému.
V niektorých špecifických prípadoch – napríklad u ľudí náchylných na určité poruchy, špecifických dovolenkových destináciách, malých deťoch a podobne, možno odporučiť aj iné homeopatické lieky.
Upozornenie:
Neváhajte sa pred odchodom na dovolenku poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom. Aj keď homeopatia dokáže zmierniť niektoré dovolenkové ťažkosti, v prípade pochybností je vhodné poradiť sa s lekárom.
E-book Homeopatia do vrecka:
Viac o homeopatii sa dočítate aj v e-booku Homeopatia do vrecka, ktorý vám ponúkame na stiahnutie.