Pečeň nepoškodzuje len alkohol. Čo treba vedieť o ochoreniach pečene a ako im predchádzať?
Prekvapili vás pri pravidelnej lekárskej prehliadke zvýšené hodnoty pečeňových testov? Alebo vás dlhšie trápia tráviace ťažkosti, ktorým neviete prísť na koreň? Môže sa jednať o problém s pečeňou. Aj keď sa ochorenia pečene väčšine ľudí spájajú s dlhodobým a nadmerným príjmom alkoholu, nie je to tak. Netýkajú sa len zarytých konzumentov alkoholu, ale širokých skupín obyvateľstva. Pokiaľ teda neholdujete pravidelnému popíjaniu, možný súvis vašich zdravotných problémov s pečeňou vám spočiatku nemusí vôbec napadnúť.
Vedeli ste, že…
Priemer pečene sa pohybuje medzi veľkosťou tenisovej a futbalovej lopty. Leží v pravej hornej časti brucha pod bránicou a proti nárazom a vonkajším vplyvom je dobre chránená chrupavkovým rebrovým oblúkom1.
Na čo slúži pečeň?
Pečeň patrí k najväčším a najdôležitejším orgánom brušnej dutiny. Je hlavným miestom metabolizmu, teda látkovej premeny živín, najmä tukov, cukrov a bielkovín. Spracované živiny môže organizmus použiť hneď alebo ich v pečeni uskladnení na ďalšie použitie. V pečeni sa skladujú aj niektoré vitamíny (napr. vitamín A, B12) a minerály (železo). Pečeň je tiež kľúčovým orgánom v detoxikácii, pretože čistí a filtruje krv od odpadových produktov metabolizmu, toxínov, alkoholu i liekov.
Okrem toho pečeň produkuje žlč, ktorá napomáha tráveniu tukov v čreve a vstrebávaniu vitamínov rozpustných v tukoch. Podieľa sa aj na syntéze mnohých bielkovín, ktoré sa zúčastňujú procesov zrážania krvi a imunitných reakcií. Spolu so slezinou odstraňuje staré a poškodené červené krvinky2.
Čo poškodzuje pečeň?
Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu poškodzovať pečeň a narúšať jej správnu funkciu. Vo veľkej väčšine prípadov sa však jedná o faktory, ktoré súvisia s nezdravým životným štýlom, a ktoré teda vieme sami aktívne ovplyvniť. Pečeni škodia predovšetkým nasledovné:
Nadmerná konzumácia alkoholu
Vysoký príjem tukov v potrave
Obezita
Dlhodobé užívanie a/alebo vysoké dávky niektorých liekov
Užívanie návykových látok – drogy, alkohol, fajčenie
Sedavý spôsob života
Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce zdravie pečene, ktoré však môžeme ovplyvniť len sčasti alebo vôbec, patria:
- Vrodené predispozície na pečeňové ochorenia
- Autoimunitné reakcie organizmu
- Infekcie baktériami a vírusmi
Ako sa prejavujú ochorenia pečene?
V začiatočných štádiách poškodenia pečene sa nemusia objaviť žiadne, alebo len mierne symptómy, ktoré sú zvyčajne nešpecifické. Nemusia hneď poukazovať na problém s pečenou. Ide o prejavy ako napríklad1:
- Bolesť brucha, najmä na pravej strane. Bolesť môže pripomínať podráždenie žlčníka alebo tráviace problémy po konzumácii jedla.
- Nevoľnosť a zvracanie.
- Strata chuti do jedla.
- Nafukovanie a kŕče v bruchu.
- Zápcha.
- Zmeny vo farbe moču alebo stolice.
- Tvorba modrín a krvných podliatin bez príčiny.
- Dlhotrvajúca únava a vyčerpanosť.
Tieto prejavy zvyčajne neprinútia pacienta navštíviť ambulanciu lekára, alebo sa pre lekára rozhodne až vtedy, ak príznaky trvajú príliš dlho a začnú spôsobovať problémy v bežnom fungovaní. Neliečené ochorenie sa však bez adekvátnej liečby ďalej rozvíja a poškodenie pečene sa postupom času prehlbuje.
Upozornenie
Stav pečene, kedy dochádza k jej trvalému závažnému poškodeniu, nazývame cirhóza (ľudovo „tvrdnutie pečene“). Cirhóza je pokročilé a nezvratné ochorenie pečene, pri ktorom je normálne pečeňové tkanivo nahradené jazvami, čo znižuje jej funkčnosť a môže viesť k jej zlyhaniu.
Ako sa prejavujú pokročilé štádiá ochorení pečene?
Pokročilé štádiá ochorení pečene sa vo väčšine prípadov prejavujú typickými špecifickými symptómami, medzi ktoré patria3:
Žltačka – ikterus
Prejavuje sa žltkastým sfarbením očných bielok, kože a slizníc v dôsledku nadmernej produkcie alebo nedostatočného odstraňovania žlčového farbiva – bilirubínu pečeňou. Žltačka v tomto prípade sama o sebe nie je ochorenie, ale príznak ochorenia. Jedná sa o najčastejší prejav všetkých pečeňových ochorení.
Príznaky spojené s portálnou hypertenziou
A teda príznaky spojené so zvýšením tlaku v pečeňovej (vrátnicovej) žile, napríklad ascites (hromadenie tekutiny v brušnej dutine a zväčšenie brucha), ezofagiálne varixy (rozšírenia žíl v stene pažeráka, ktoré môžu praskať a krvácať), hemoroidy v konečníkua caput medusae (rozšírenia žíl viditeľné v oblasti pupka, ktoré pripomínajú medúzy).
Koagulopatie
Poruchy zrážania krvi v zmysle nadmernej krvácavosti a tvorby krvných podliatin bez objektívnej príčiny. Súvisia s nedostatočnou tvorbou zrážacích faktorov v pečeni.
Hepatálna encefalopatia
Komplexná neurologická porucha, ktorá sa vyvíja u pacientov s vážne narušenou funkciou pečene v dôsledku hromadenia toxínov, najmä amoniaku, ktorý pečeň už nedokáže detoxikovať. Prejavuje sa poruchami vedomia, správania a orientácie. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý musí byť okamžite liečený, inak dochádza k hepatálnej kóme Začiatok formuláraaž smrti.
Ďalšie prejavy
Medzi ďalšie prejavy patria opuchy dolných končatín, zväčšenie pečene a sleziny, ale napríklad aj svrbenie kože v dôsledku hromadenia žlčových solí.
Aké ochorenia pečene sa u pacientov vyskytujú najčastejšie?
Keďže pečeň vykonáva niekoľko stoviek funkcií, spektrum ochorení, ktoré ju môžu postihnúť, je naozaj široké. Prinášame prehľad niektorých najčastejších porúch pečene, ale i tých menej známych.2,4
Ochorenia vyvolané dlhodobou a pravidelnou konzumáciou alkoholu
Patrí sem napríklad alkoholová steatóza, alkoholová hepatitída, cirhóza a podobne. Slovensko patrí, žiaľ, ku krajinám s vysokou spotrebou alkoholu, keďže alkohol je tradičnou súčasťou slovenskej kultúry a je nadmerne konzumovaný pri rôznych spoločenských udalostiach. To prispieva k častému výskytu chronických pečeňových ochorení u Slovákov.
Nealkoholová steatóza (stukovatenie) pečene
Stav, kedy sa v pečeňových bunkách hromadí nadmerné množstvo tuku, ktorý ovplyvňuje funkciu pečene. Nealkoholová steatóza sa najčastejšie spája s nadváhou a obezitou, nezdravým životným štýlom a metabolickými ochoreniami, najmä diabetom (cukrovkou).
Vírusové hepatitídy typu A, B, C, D a E
Systémovo prebiehajúce vírusové infekcie postihujúce najmä pečeň, v ktorej vzniká zápal (hepatitída). Vírusy hepatitídy typu A a E sa prenášajú fekálno-orálnou cestou pri nedostatočnej hygiene. O hepatitíde typu A sa preto hovorí aj ako o „chorobe špinavých rúk“. Ochorenie neprebieha chronicky. Hepatitída typu B sa môže vyskytovať v akútnej ale i chronickej forme (asi 10 – 15% prípadov). Prenáša sa infikovanou krvou a telesnými tekutinami (napríklad pri pohlavnom styku).
Hepatitída typu C sa prenáša podobne ako typ B. Infekcia sa ľahko šíri, napríklad pri spoločnom užívaní ihiel u drogovo závislých, alebo v minulosti pri krvných transfúziách. Ide o najčastejší typ chronickej hepatitídy (85 – 90% prípadov). Ako chronické hepatitídy sa vo všeobecnosti označujú tie, ktoré neustupujú po 6 mesiacoch. Vyznačujú sa vyšším rizikom vzniku cirhózy.
Toxické poškodenie pečene pri otravách
V našich podmienkach sa najčastejšie jedná o intoxikáciu nadmernými dávkami alkoholu, liekmi (napr. paracetamolom), hubami (napr. muchotrávkou), priemyselnými jedmi alebo ťažkými kovmi (olovo, arzén). V prípade otráv je viac než inokedy nevyhnutné začať s okamžitou terapiou intoxikácie, pretože požitie vysokých dávok toxických látok viesť k ťažkému poškodeniu až akútnemu zlyhaniu pečene.
Autoimunitné ochorenia pečene
Patria sem napríklad neinfekčné hepatitídy, ktoré vznikajú vtedy, ak organizmus sám napáda vlastné bunky pečene, čo spôsobuje zápal. Môže dochádzať aj k poškodeniu žlčových ciest.
Metabolicky podmienené ochorenia
Do tejto skupiny patria vrodené ochorenia ako hemochromatóza alebo Wilsonova choroba. Pri hemochromatóze dochádza k hromadeniu železa v tele, vrátane pečene, a jeho toxickému pôsobeniu na rôzne orgány a tkanivá. Pri Wilsonovej chorobe sa v pečeni a iných orgánoch hromadí meď, ktorá poškodzuje najmä nervový systém.
Žltačka novorodencov
Nazývaná aj kojenecká žltačka. Je to stav, kedy dochádza k zvýšeniu hladiny žlčového farbiva bilirubínu v krvi novorodenca, keďže pečeň ho ešte nedokáže účinne spracovať. To vedie k nažltnutiu kože a očných bielok. Stav je pomerne bežný u novorodencov prvých pár dní po pôrode, zvyčajne nie je nebezpečný a spontánne odznie.
Iné ochorenia
Medzi ďalšie patria vrodené ochorenia pečene, ktoré súvisia s poruchami tvorby zrážacích faktorov krvi, karcinómy a adenómy pečene a žlčovodov alebo kryptogénna hepatitída (zápal pečene, ktorého presná príčina nie je známa).
Čo pomáha zregenerovať pečeň?
Podľa konkrétneho ochorenia lekár nastaví farmakologickú terapiu. Skupinou liečiv, ktoré sa hojne využívajú pri problémoch s pečeňou, sú tzv. hepatoprotektíva. Ide o prípravky s komplexným mechanizmom účinku, ku ktorým patria napríklad:
- Esenciálne fosfolipidy (cholín, fosfatidylcholín), ktoré sú súčasťou bunkových membrán. Pomáhajú normalizovať narušenú funkciu a enzymatickú aktivitu pečeňových buniek, urýchľujú ich regeneráciu, upravujú hladinu tukov a produkciu žlče.
- Prípravky obsahujúce výťažky z ostropestreca mariánskeho s účinnou látkou silymarín. Má ochranný a regeneračný účinok na pečeňové bunky, napomáha odstraňovaniu škodlivín z organizmu a pôsobí proti stukovateniu pečene.
- Niektoré voľnopredajné prípravky na podporu správnej funkcie pečene s obsahom výťažkov z dráča indického (berberín), kurkumínu alebo vitamínov skupiny B.
O vhodnosti užívania voľnopredajných prípravkov sa vždy poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Základom liečby pečeňových ochorení je zmena stravy
Základom pri liečbe pečeňových ochorení je okrem farmakoterapie prísne dodržiavanej predpísanej diéty, ktorá spočíva predovšetkým v obmedzení príjmu tukov. Veľmi dôležité je vyhýbať sa konzumácii mastných a vyprážaných jedál, údenín (salám, klobás, oškvarkov) a tiež tučných mliečnych výrobkov (smotana, šľahačka, plesňové syry).
Zo zeleniny sú nevhodné tie druhy, ktoré nafukujú (kapusta, kel, fazuľa), z ovocia najmä druhy so zrniečkami (ríbezle, černice, jahody). Pri pečeňových problémoch sa treba vyhnúť aj silne aromatickým potravinám (cesnak, cibuľa), pikantným a koreneným jedlám.
Pri liečbe pečeňových ochorení sa odporúča konzumovať:
- Chudé mäso (hydinové, králičie) pripravené šetrným spôsobom, napríklad varením alebo dusením
- Mliečne výrobky s nižším obsahom tuku – syr žervé, nízkotučné jogurty a syry
- Zeleninu, ktorá nenafukuje – mrkvu, petržlen, paradajky, cviklu, šalát
- Ovocie, najlepšie bez zrniečok – jablká, marhule, broskyne, banány
- Striedmo solené a málo korenené jedlá
Neoddeliteľnou súčasťou pečeňovej diéty u všetkých pacientov je striktné vyhýbanie sa alkoholu a u pacientov s nadváhou a obezitou zníženie váhy a zvýšenie fyzickej a pohybovej aktivity. Pri pečeni obzvlášť platí, že jej zdravie vo veľkej miere ovplyvňujeme svojím životným štýlom. Správnou životosprávou vieme riziko mnohých pečeňových problémov minimalizovať, alebo pri už diagnostikovaných ochoreniach zmierniť trvalé následky a možné komplikácie.
Posilnite zdravie svojej pečene
Silymarín, cholín, kurkumín a mnohé ďalšie látky dokážu posilniť zdravie vašej pečene. Objavte ich v podobe doplnky stravy, ktoré vám doručíme s expresne rýchlou dopravou.
Zdroje použité v článku:
1. Liver disease. In: my.clevelandclinic.org [cit. 08-15-2023]. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17179-liver-disease
2. KUŽELA, L. Ochorenia pečene. Univerzita Komenského Bratislava, 2013. 65 s. ISBN 978-80-223-3500-3
3. SHARMA, A. & NAGALLI, S. Chronic liver disease. In: StatPearls [online]. Treasure Island(FL): Stat Pearl Publishing; 2022
4. Liver diseases. In: liverfoundation.org [online] [cit. 08-15-2023]. Dostupné na: https://liverfoundation.org/liver-diseases/