Detoxikácia a váhový manažment: 5-minútový sprievodca od lekárnika. Aké bylinky sú vhodné na detox a udržiavanie hmotnosti?
Detoxikačné procesy a optimalizácia telesnej hmotnosti predstavujú novodobé výzvy aj pre lekárnikov. Hromadenie endogénnych a exogénnych toxínov môže viesť k disregulácii metabolizmu, spomaleniu energetického výdaja a zvýšenej retencii tekutín, čo negatívne ovplyvňuje vitalitu aj celkovú telesnú hmotnosť. V tradičnej i súčasnej fytoterapii sa preto využívajú špecifické rastlinné extrakty s overenými mechanizmami pôsobenia, ktoré cielene podporujú očistu organizmu, normalizáciu trávenia, diurézu i termogenézu.

Bylinky na detoxikáciu
- Mikroriasy (microalgae) Spirulina platensis a Chlorella pyrenoidosa fungujú ako prirodzené cheláty. Viažu ťažké kovy a zároveň znižujú oxidačný stres prostredníctvom bohatého obsahu fykobiliproteínov, karotenoidov a komplexu antioxidantov.
- Zelený jačmeň (Hordeum vulgare) aktivuje detoxikáciu v pečeni a dopĺňa deficity chlorofylu, vitamínov a minerálov.
- Koreň púpavy lekárskej (Taraxacum officinale) preukázateľne podporuje žlčotvorbu a má mierny diuretický efekt, čím prispieva k lepšej eliminácii metabolitov a obnove hepatocelulárnej homeostázy.
- Koriander siaty (Coriandrum sativum) stimuluje motilitu a normuje pomer gastrointestinálnych plynov.
- Psyllium (Plantago ovata) zväčšuje objem stolice, urýchľuje črevnú pasáž a podporuje reguláciu hladiny cholesterolu.
Integrované využitie mikrorias, zeleného jačmeňa, púpavy, koriandra a psyllia cielene aktivuje pečeňové detoxikačné dráhy, viaže a eliminuje toxíny aj ťažké kovy a zároveň zmierňuje oxidačný stres. Obnova hepatocelulárnej homeostázy a optimalizácia gastrointestinálnej pasáže vytvára pevný základ pre dlhodobú fyziologickú regeneráciu a udržanie optimálnej energetickej rovnováhy.
Bylinky na podporu diurézy
Pre redukciu retencie tekutín je nevyhnutné posilniť vylučovacie funkcie obličiek a podporiť mikrocirkuláciu. K tomu môžu dopomôcť:
- Hloh obyčajný (Crataegus laevigata) a breza previsnutá (Betula pendula) zvyšujú diurézu a znižujú prechodné opuchy tkanív.
- Ihlica tŕnistá (Ononis spinosa) a žihľava dvojdomá (Urtica dioica) stimulujú schopnosť obličiek odstraňovať sodík a vodu, pričom zároveň udržiavajú elektrolytovú rovnováhu.
- Petržlen záhradný (Petroselinum crispum) a borievka obyčajná (Juniperus communis) prispievajú k správnej funkcii dolných močových ciest.
- Baza čierna (Sambucus nigra) poskytuje antioxidačnú ochranu a podporuje rovnováhu glukózového metabolizmu.
- Praslička roľná (Equisetum arvense) podporuje remineralizáciu tkanív.
- Kukurica siata (Zea mays) zvyšuje renálnu elimináciu vody, čo blahodarne vplýva na pocit ľahkosti.
Bylinky prispievajúce k regulácii apetítu
Pre stimuláciu metabolizmu tukov a kontrolu hladu sú kľúčové termogénne extrakty. Patria sem:
- Listy cezmíny paraguajskej(Ilex paraguariensis) a čajovníka čínskeho (Camellia sinensis) obsahujú kofeín, mateín a polyfenoly, ktoré zvyšujú tepelnú produkciu a podporujú oxidáciu mastných kyselín v pokoji.
- Paulínia nápojová (Paullinia cupana) redukuje subjektívny pocit hladu stimuláciou centrálneho nervového systému.
- Ľan siaty (Linum usitatissimum) zlepšuje pocit sýtosti vďaka vláknine a lignanom.
- Palina pravá (Artemisia absinthium) a pamajorán pravý (Origanum vulgare) zaisťujú mierne karminatívne účinky a podporujú tráviace enzýmy.
- Artičoka bodliaková (Cynara cardunculus) aktivuje pečeňové enzýmy zodpovedné za metabolizmus lipidov.
- Pupočník ázijský (Centella asiatica) napomáha vaskulárnej integrite a podporuje syntézu kolagénu.
- Chróm prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi a zlepšeniu inzulínovej citlivosti.
Synergia diuretických extraktov s termogénnymi a apetít potláčajúcimi látkami podporuje redukciu zadržiavania vody, zvyšuje energetický výdaj a zlepšuje kontrolu chuti do jedla. Takýto synergický účinok môžu byť ďalej využitý v komplexnom prístupe úpravy telesnej hmotnosti v závislosti od individuálnych potrieb pacienta.
Zdroje použité v článku:
1. BELAY, A. Spirulina in clinical practice: evidence-based human applications. Altern Med Rev. 2002;7(5):512–526.
2. MERCHANT RE, ANDRE CA. A review of recent clinical trials of the nutritional supplement Chlorella pyrenoidosa. Altern Med Rev. 2001;6(4):292–302.
3. YAMAGUCHI A, KABASHIMA T, SEMBA R, et al. Barley grass: Nutrition and health benefits. J Nutr Food Sci. 2018;8(6):762.
4. SCHÜTZ K, CARLE R, SCHIEBER A. Taraxacum – a review on its phytochemical and pharmacological profile. J Ethnopharmacol. 2006;107(3):313–323.
5. MCKAY DL, BLUMBERG JB. A review of botanical diuretics. J Herb Pharmacother. 2006;6(2):127–151.
6. PAN MH, LAI CS, HO CT. Anti-obesity mechanisms of green tea catechins. Mol Nutr Food Res. 2015;59(1):127–140.
7. HURSEL, R, WESTERTERP-PLANTENGA MS. Thermogenic ingredients and body weight regulation. Int J Obes (Lond). 2010;34(4):659–669.
8. ANDERSON, RA. Chromium and polyphenols enhance insulin sensitivity. West Indian Med J. 2008;57(4):375–382.