Domáce recepty na suchý kašeľ: Prečítajte si, ako si pripraviť chutný a liečivý domáci sirup na kašeľ
Kašeľ sám o sebe nie je ochorenie. Patrí k obranným mechanizmom tela. Pomocou neho sa organizmus snaží odstrániť cudzie telesá a škodliviny z dýchacích ciest. Ide tiež o príznak rôznych ochorení, pričom najčastejšie sú to infekcie dýchacích ciest vírusového i bakteriálneho pôvodu.
Kašeľ dokáže organizmus poriadne potrápiť. Napríklad pri suchom neproduktívnom kašli sa objavuje neustále nutkanie na kašeľ, škriabanie v krku a niekedy až ako keby dusivý pocit, ktorý vám nedá nadýchnuť. Ak máte takýto dusivý kašeľ, môžete siahnuť po rôznych voľnopredajných liekoch. Nápomocné však sú aj rokmi a našimi starými mamami overené domáce recepty na suchý kašeľ. Prečítajte si, ako si pripraviť domáci sirup na kašeľ z rôznych liečivých surovín a objavte ďalšie tipy na úľavu od nepríjemného suchého kašľa.
Suchý kašeľ a jeho príznaky
Charakteristikou suchého kašľa je, že pri ňom nedochádza k produkcii hlienu. To znamená, že hoci vás neustále trápi dráždenie na kašeľ, nie ste schopný si odkašľať. Dusivý kašeľ zvykne chorý organizmus poriadne vysiliť. Najsilnejší je zvyčajne v noci, čím narúša spánok a telo si v noci poriadne neoddýchne. Vo väčšine prípadov sa objavuje na začiatku ochorenia, napríklad prechladnutia či inej infekcie dýchacích ciest a postupne prejde do vlhkého produktívneho kašľa.
Suchý kašeľ sprevádzajú príznaky ako:
Dusenie
Bolesť na hrudi
Opakujúci sa nutkavý pocit na odkašliavanie
Namáhanie slizníc dýchacích ciest
Dráždenie, škriabanie v hrdle
Pocit, že sa nedokážete poriadne nadýchnuť
Ako sa suchý kašeľ lieči?
Liečba prebieha na základe toho, čo je pôvodcom ochorenia. V prípade bakteriálnej infekcie vám lekár predpíše antibiotickú liečbu. V prípade bežných vírusových infekcií sa na liečbu používajú lieky z radov antitusík. Ich úlohou je zvlhčiť sliznicu a stlmiť reflex kašľa. Okrem liekov vám však môžu pomôcť aj bylinky a rôzne babské rady. Pozrime sa spolu bližšie na to, ako so suchým kašľom bojovať práve pomocou domácich receptov.
Domáce sirupy na suchý kašeľ
Recept na domáci sirup na suchý kašeľ nie je len jeden. Vo vašej kuchyni totiž nájdete hneď niekoľko vcelku bežných surovín, z ktorých si takýto sirup môžete pripraviť. Základom väčšiny domácich sirupov je kvalitný med. Ten má antibakteriálne, protizápalové, protiplesňové a antioxidačné účinky. K nemu sa potom pridávajú rôzne iné prísady, napríklad citróny, zázvor, cibuľa či škorica.
Výroba všetkých domácich sirupov prebieha veľmi podobne. Suroviny očistíte, nakrájate a naukladáte do skleneného uzatvárateľného pohára. Následne ich prelejete medíkom. Potom pohár uzavriete a necháte odležať na chladnom alebo teplom mieste – závisí to od daného receptu. Najobľúbenejšie domáce sirupy na suchý kašeľ sú:
- sirup z medu, citróna a zázvoru – nakrájaný citrón a zázvor striedavo uložte do pohára a prelejte medom. Následne nechajte odpočívať v chladničke dovtedy, kým zmes nezíska akoby želatínovú konzistenciu. Užívajte jednu čajovú lyžičku rozpustenú v pohári teplej vody, prípadne sirup konzumujte priamo z lyžičky. Po medicínke siahnite 4x denne až dovtedy, kým sa kašeľ nezlepší.
- sirup z medu, citróna a cibule – cibuľu ošúpte a spolu s citrónom nakrájajte na kolieska. Následne prísady vrstvite do skleného uzatvárateľného pohára a prelievajte medom. Zmes odložte na teplé miesto, nechajte lúhovať aspoň 2-3 hodiny a následne sceďte.
- sirup zo zázvoru so škoricou – princíp je opäť podobný ako pri predchádzajúcich sirupoch. Zázvor nastrúhajte alebo nakrájajte, citrón dobre umyte a tiež nakrájajte. Všetko uložte do skleného pohára a prelejte medom zmiešaným so škoricou. Zmes zavrite, nechajte odležať aspoň dva tri dni a užívajte po lyžičkách. Tento sirup je skvelý aj ako prevencia.
Porazte dusivý kašeľ pomocou byliniek
Existuje viacero byliniek, ktoré majú pozitívne účinky pri liečbe suchého kašľa. Patrí sem napríklad:
- materina dúška,
- skorocel kopijovitý,
- aníz,
- podbeľ liečivý,
- lipa malolistá,
- ibiš lekársky,
- šalvia lekárska,
- dúška tymiánová,
- pýr plazivý (koreň).
Tieto bylinky dostanete kúpiť ako jednozložkové čaje, ale aj predpripravené bylinné zmesi – najčastejšie vo forme prieduškových čajov. Okrem toho môžete vyskúšať aj bylinné tinktúry, olejčeky na vonkajšie i vnútorné použitie či sirupy z týchto byliniek. Stačí si len zvoliť formu, ktorá vám najlepšie zapasuje.
Bylinné čaje, ktoré vám môžu pomôcť pri boji so suchým kašľom:
- FYTO Tatranská priedušková zmes Bylinný čaj 20×1 g
- LEROS PULMORAN sypaný čaj 100g
- HERBEX PRIEDUŠKOVÝ ČAJ bylinný čaj 20×3 g
- TEEKANNE BČ Priedušky a pľúca – 10×2 g (20 g)
Bylinky a sirupy sú skvelými pomocníkmi pri liečbe kašľa. Okrem toho by ste však nemali zabúdať ani na iné opatrenia a tipy, ktoré sú pre účinnú liečbu potrebné. Patrí sem napríklad vetranie, zvlhčovanie vzduchu či kloktanie slanej vody.
Vetrajte – pravidelne a krátko
Možno to už viete, možno ešte nie, ale horúci, prekúrený a suchý vzduch zvyšuje dráždenie slizníc. To v preklade znamená, že ak sa budete zdržovať vo vyhriatej izbe, bude vás na kašeľ dráždiť viac. Samozrejme tým nechceme tvrdiť, že máte s dusivým kašľom chodiť po vonku. Odporúča sa byť v kľudovom režime a miestnosť, v ktorej sa nachádzate, pravidelne a krátko vetrať. Pomôcť môže aj to, ak vzduch trošku zvlhčíte pomocou mokrého uteráka. Ten stačí rozprestrieť na radiátor a nechať schnúť.
Vyskúšajte kloktanie slanej vody
Kloktanie síce nevylieči kašeľ ako taký, ale môže pomôcť urýchliť jeho liečbu. Soľ má totiž dezinfekčné a antibakteriálne účinky. To znamená, že pomáha ničiť baktérie v krku a ústnej dutine. Navyše, slaný roztok pomáha tlmiť a upokojovať podráždenie slizníc, takže je nápomocný aj pri zmierňovaní záchvatov kašľa.
Nezaberá vám domáca liečba suchého kašľa?
V prípade, že aj po niekoľkých dňoch domácej liečby nedochádza k zmierneniu kašľa, siahnite po niektorom z voľnopredajných antitusík. Dostupné sú vo forme kvapiek, sirupov i tabliet. Medzi najznámejšie a u našich zákazníkov najobľúbenejšie lieky na suchý kašeľ patria napríklad:
Upozornenie:
Ak k zlepšeniu vášho stavu nedochádza ani po užívaní voľnopredajných liekov, obráťte sa na lekára. Môže ísť totiž o bakteriálnu infekciu a na ňu vám zrejme voľnopredajné lieky nepostačia.