Kliešť u psa nie je len otravný problém. Aké nebezpečné ochorenia môžu kliešte preniesť na vášho domáceho miláčika?
Možno sa vám už stalo, že ste úplne náhodou počas kúpania, česania či hladkania našli vášmu psíkovi kliešťa. Kliešte by sami o sebe až tak veľký problém predstavovať nemuseli, situáciu však komplikuje fakt, že tieto vonkajšie parazity šíria rôzne infekcie a ochorenia.
V našom dnešnom článku sa dozviete niečo viac o jednotlivých chorobách z kliešťov, ich príznakoch a liečbe. A keďže aj v tomto prípade platí, že najlepším liekom je prevencia, predstavíme vám tiež tie najúčinnejšie spôsoby, ako psíka chrániť pred kliešťami a inými vonkajšími parazitmi. Objavte zaujímavé informácie a kvalitné antiparazitiká pre psy z nášho sortimentu.
Kliešť u psa – kedy a kde môže psík kliešťa chytiť?
Vo všeobecnosti sa hovorí, že hlavnou kliešťovou sezónou sú jarné mesiace. Žijeme však v dobe klimatických zmien – vonku je teplejšie, zimy už nie sú tým, čím bývali a kliešťové „sezóny“ sa predlžujú. To znamená, že v súčasnosti sú kliešte aktívne takmer celoročne. Preto sa teda môže pokojne stať, že psíkovi kliešťa nájdete aj počas chladnejších jesenných mesiacov.
Vzhľadom na túto skutočnosť vás zrejme neprekvapí fakt, že psíkovi hrozí oveľa vyššie riziko infekcie prenášanej kliešťom, než tomu bolo kedysi. Kliešte sa zdržujú v trávnatých oblastiach, listnatých a zmiešaných lesoch či krovinatých oblastiach poskytujúcich dostatok vlhkosti – tú totiž kliešte potrebujú pre svoje prežitie.
Ako kliešť psíka nájde?
Kliešte si svoje obete hľadajú pomocou takzvaného Hallerovho orgánu. Hallerov orgán je zmyslový orgán na báze chemoreceptorov nachádzajúci sa na chodidlách prvého páru nôh kliešťa.1 Hallerov orgán zachytáva látky ako amoniak, oxid uhličitý, kyselina mliečna a kyselina maslová nachádzajúce sa v pote a dychu potenciálneho hostiteľa.
Tieto chemoreceptory pomôžu kliešťovi zaregistrovať svoju budúcu obeť – napríklad vášho psíka. Následne na psa prelezú a prisajú sa až vtedy, keď nájdu to najvhodnejšie miesto. Kliešte sú totiž veľmi vyberavé. Uprednostňujú jemnú pokožku, ktorá je okrem iného teplá, mierne vlhká a samozrejme dobre prekrvená. Preto kliešťa u psa nájdete väčšinou na slabinách, na krku, v okolí očí, uší či na koreni chvosta.
Najčastejšie ochorenia prenášané kliešťom na psa sú:
- lymská borelióza,
- kliešťová encefalitída,
- babezióza,
- anaplazmóza,
- dirofilarióza.
Lymská borelióza u psa
Lymská borelióza patrí k ochoreniam, ktoré sa u psíka nemusia prejaviť ihneď. Prebieha totiž v troch štádiách, pričom prvé dve sú veľmi často úplne bezpríznakové. Jediné, podľa čoho by ste počiatočné štádium boreliózy mohli odhaliť, je červená škvrna na mieste, kde bol kliešť prisatý. U psíkov je to však veľmi ľahko prehliadnuteľné, nakoľko ich telo pokrýva hustá srsť. Ak by ste predsa len odhalili toto ochorenie už v tomto skorom štádiu, výhodou je jeho dobrá liečiteľnosť. Častejšie sa ale stáva, že k odhaleniu boreliózy dôjde až neskôr, keď sa objavia príznaky. To môže trvať niekoľko týždňov či dokonca mesiacov. Ochorenie spôsobuje baktéria Borrelia burgdorfer.2
- Príznaky boreliózy u psa: Apatia, nechutenstvo, ťažkosti pohybového aparátu ako krívanie, opuchy či zápaly kĺbov.
- Liečba: Keďže ide o infekčné bakteriálne ochorenie, liečba prebieha pomocou antibiotík. Pre psíkov existuje aj očkovanie.
Upozornenie:
Ak sa lymská borelióza nelieči, môže u psíka vyvolať rôzne závažné komplikácie, neurologické poruchy a dokonca aj srdcovo-cievne zlyhanie.
Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie prenášané slinami kliešťa. K prenosu ochorenia dochádza už v priebehu niekoľkých minút po prisatí kliešťa. Inkubačná doba je zhruba 7 až 14 dní, niekedy aj viac. Ochorenie môže trvať až tri týždne a jeho chronická bezpríznaková forma aj niekoľko mesiacov.
- Príznaky: Horúčka, letargia, apatia, neurologické príznaky.
- Liečba: Keďže ide o ochorenie vírusového pôvodu, antibiotiká naň nezaberajú. Liečba prebieha symptomaticky, teda zmierňovaním príznakov. Pre zvieratá nie je vyvinutá žiadna vakcína.
Babezióza u psa
Babezióza u psa je menej známe ochorenie spôsobené prvokmi. Tie napádajú červené krvinky. Babezie sa v tele množia a spôsobujú rozpad krviniek. Ide o vážne ochorenie. Ak nie je správne liečené, môže mať až fatálne následky.
- Príznaky: Medzi najčastejšie príznaky patrí apatia, nechutenstvo, horúčka, tmavý moč. Neskôr dochádza v dôsledku rozpadu krviniek k anémii až ikterickému sfarbeniu (zažltnutiu) slizníc a spojiviek.
- Liečba: Liečba prebieha pomocou injekčne podávaných liekov, pričom ju možno ešte podporiť infúziami, protizápalovými liečivami či transfúziou krvi.3 Liečba patrí výhradne do rúk veterinára.
Erlichióza a anaplazmóza u psa
Ehrlichióza a anaplazmóza sú ochorenia spôsobené baktériami z rodu Anaplasma, a to Anaplasma phagocytophilum a Ehrlichia canis. Ochorenie je prenášané slinami kliešťa. Toto ochorenie sa na našom území vyskytuje vcelku bežne a je dokonca prenosné aj na ľudí (v prípade anaplasma phagovytophilum). Ochorenie napáda krvinky, primárne leukocyty a môže postupne napadnúť obličky, pečeň, pľúca či mozog.
- Príznaky: Anaplazmóza má veľmi premenlivé príznaky. Nie u každého psíka sa musia objaviť, pokiaľ sa však ochorenie vyvinie, je akútne. Medzi príznaky patrí napríklad horúčka, zápaly kĺbov, anémia a pokles bielych krviniek, zvracanie a hnačka, únava, zväčšené uzliny, opuch sleziny alebo pečene.
- Liečba: Prebieha podávaním špeciálnych liekov proti rickettsiám a podpornou symptomatickou liečbou. V niektorých prípadoch sa používajú aj antibiotiká, transfúzia krvi, prípadne infúzie.
Dirofilarióza
Dirofilarióza je závažné ochorenie kože a srdcovocievneho systému, objavujúce sa primárne u psov. Toto ochorenie spôsobujú parazity Dirofilaria immitis a Dirofilaria repens prenášané komármi a kliešťami. Srdcová forma ochorenia môže mať až fatálne následky. V našich končinách je však skôr raritná. Kožná forma diroflariózy je u nás bežnejšia, ale majitelia psíkov často vôbec nevedia, že ju zviera má.
- Príznaky: Kožná dirofilarióza je veľmi často bezpríznaková. Pokiaľ sa však príznaky objavia, nájdete psíkovi pod pokožkou tvrdé uzlíky, v ktorých sa nachádza skrútený parazit.
- Liečba: Liečba kožnej formy ochorenia prebieha chirurgicky, parazita je potrebné vyrezať.2
Ako chrániť psa pred ochoreniami z kliešťov?
Najlepším spôsobom, ako chrániť vášho psa pred ochoreniami z kliešťov, je ochrániť ho pred kliešťami samotnými. V súčasnosti je dostupné veľké množstvo antiparazitík, ktoré účinkujú nielen proti kliešťom, ale aj blchám a iným vonkajším parazitom. Vybrať si môžete na základe typu pomôcky alebo prípravku, pričom prípravky sa líšia v aplikácii i dĺžke účinku. Obľúbené sú predovšetkým antiparazitárne tabletky, obojky a pipetky proti kliešťom.
Tabletky proti kliešťom pre psov
Sú považované za najspoľahlivejšie antiparazitikum pre psov. Niektoré kúpite iba osobne v lekárni alebo ich zvieraťu podá priamo veterinár. Účinkujú 1 – 3 mesiace, podávajú sa v pravidelných intervaloch a výrazne znižujú riziko prenosu infekcie a vznik ochorenia. Zväčša sa ešte kombinujú s obojkami alebo ultrazvukovými repelentmi.
Antiparazitárne obojky pre psov
Antiparazitárne obojky pre psy sú obľúbené, nakoľko poskytujú ochranu aj niekoľko mesiacov. Ak psíkovi takýto obojok zaobstaráte. Existuje viacero druhov antiparazitárnych obojkov pre psy, preto si vždy dobre prečítajte, akú dlhú účinnosť daný obojok má a pred akými parazitmi vášho domáceho miláčika ochráni. Pozor: Nikdy obojok pre psa nedávajte mačke, mohol by pre ňu byť toxický.
Pipety proti kliešťom pre psy
Pipety proti kliešťom sa tešia čoraz väčšej popularite. Patria k lokálnym antiparazitikám s veľmi jednoduchou aplikáciou. Používajú sa tak, že psíkovi obsah pipetky aplikujete na nepoškodenú kožu medzi lopatkami alebo pri chvoste. Účinná látka v prípravku kliešte usmrcuje. Účinok pipetky proti kliešťom je zvyčajne zhruba jeden mesiac môže sa však líšiť v závislosti od konkrétneho produktu.
Zdroje použité v článku:
1. Hallerov orgán. Encyclopaedia Beliana, ISBN 978-80-89524-30-3. [online] [cit. 2024-04-23]. Dostupné na: https://beliana.sav.sk/heslo/hallerov-organ
2. BŘEZINOVÁ, N. MVDr. Kliešť a zvieratá – čo o tom vieme?. 2024. [online] [cit. 2024-4-29] Dostupné z: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/kliest-zvierata-co-o-tom-vieme
3. Veterinárna ambulancia MVDr. Radoslav Rigler. Babezióza. 2023. [online] [cit. dňa 2024-4-29] Dostupné z: https://www.rigler.sk/babezioza