Kolagén sa dá piť, jesť aj aplikovať na pokožku. Viete však, v akej forme je najúčinnejší?
Kolagén je základnou stavebnou zložkou nášho tela. Nachádza sa v kostiach, šľachách, svaloch, kĺboch, tvorí až tri štvrtiny našej pokožky a jednu tretinu všetkých bielkovín v tele.1 Ľudské telo je schopné si kolagén vytvárať samé, avšak s pribúdajúcim vekom ho produkuje čoraz menej. Navyše, znížená produkcia sa začína oveľa skôr, ako by ste povedali. Znižovanie produkcie kolagénu v tele začína už zhruba v 20-tke.
Kolagén sa stará nielen o zdravie kĺbov, ale zohráva významnú úlohu aj v oblasti krásy a starostlivosti o pleť. Aj z tohto dôvodu sa čoraz viac ľudí snaží telu túto bielkovinu dodávať. Niektorí siahajú po kolagéne v prášku, iní v kapsulách alebo kozmetike. Pozrite sa spolu s nami na to, ktorá forma kolagénu je najúčinnejšia a zistite, ako kolagén užívať, aby bol naozaj účinný.
Čo potrebuje telo, aby si mohlo vytvárať kolagén?
Už teda viete, že telo si dokáže kolagén vytvárať samo. Nevytvorí ho však len tak z ničoho. Potrebuje na to kombinovať aminokyseliny a:
- prolín: nachádza sa vo vaječných bielkoch, mliečnych výrobkoch, kapuste, hubách a špargli,
- glycín: je v bravčovej koži, kuracej koži a želatíne, a tiež rôznych iných potravinách bohatých na bielkoviny,
- vitamín C: jeho zdrojom sú napríklad citrusové plody a paprika,
- zinok: nachádza sa v hovädzom, jahňacom, bravčovom mäse, mäkkýšoch, cíceri, šošovici, fazuli, mlieku, syre a rôznych orechoch a semenách,
- meď: nájdete ju vo vnútornostiach, kakaovom prášku, kešu orieškoch, sezamových semienkach a šošovici.1
Prirodzenú produkciu kolagénu teda môžete podporiť tým, že budete konzumovať vyváženú a zdravú stravu s dostatkom vyššie spomenutých látok. Nezabúdajte však na to, že s pribúdajúcim vekom sa táto produkcia kolagénu bude znižovať a zdravá strava nebude stačiť na to, aby ho vaše telo malo dostatok.
Hydrolyzovaný kolagén – prečo by mal byť vašou prvou voľbou?
Štandardne si kolagén možno predstavíte ako želatínu. Ide o „prirodzenú“ formu kolagénu, ktorá je pre telo ťažko stráviteľná. Má navyše zložitú štruktúru a telo nedokáže úplne využiť jeho potenciál. Keď hľadáte vhodné doplnky stravy, mali by ste sa teda vždy pozerať nielen na cenu a zloženie, ale aj na vstrebateľnosť daného prípravku.
Čím ľahšie je totiž doplnok vstrebateľnejší, tým je vyššia šanca, že využije svoj plný potenciál na pomoc vášmu organizmu. V prípade kolagénu to platí tak isto. Vhodnou formou takzvaný hydrolyzovaný kolagén. Ide o kolagén štiepený chemickou reakciou (hydrolýzou) na menšie a ľahšie vstrebateľné molekuly, nazývané aj kolagénové peptidy. Hydrolyzovaný kolagén má formu bieleho kryštalického prášku a je považovaný za najefektívnejšiu formu kolagénu, ktorá je maximálne využiteľná pre organizmus.2,3
Ako nájsť najlepší kolagén na trhu?
Pod najlepším kolagénom na trhu si predstavujeme predovšetkým taký prípravok, ktorý dodá naozaj kvalitný, pre telo dobre vstrebateľný a využiteľný kolagén. To znamená, že vám naozaj pomôže podporiť zdravie kĺbov, kostí, šliach a samozrejme aj pokožky a podobne. Najkvalitnejší je samozrejme čistý kolagén bez konzervačných látok a umelých prísad s certifikátom kvality. Najpoužívanejšou formou kolagénu je kolagén v prášku, tesne za ním je potom kolagén v kapsulách a drinky s kolagénom. Aký typ prípravku je pre vás ten najlepší?
Kolagén v prášku
Kolagén v prášku sa teší veľkej popularite. Je to predovšetkým preto, že táto forma kolagénu má širokú použiteľnosť. Kolagén v prášku si môžete nasypať do vody, rannej kávy, džúsu, zamiešať do raňajkovej kaše, polievky či do smoothie. V podstate ho možno primiešať do akéhokoľvek jedla alebo nápoja. Počítať by ste však mali s tým, že kolagén nie je práve niečo, čím by ste jedlo nejako chuťovo obohatili. Práve naopak. Kým výhodami takého prášku sú dobrá vstrebateľnosť a stráviteľnosť, nevýhodou je jeho chuť. Ak si vyberiete čistý kolagén bez umelých prísad a príchutí, môžete v kolagéne cítiť akúsi pachuť. Pokiaľ ale prášok primiešate do vhodného jedla, prípadne nápoja, nebudete s ním mať žiaden problém.
Na trhu tiež nájdete veľmi širokú ponuku kolagénu v prášku na prípravu ochuteného nápoja. Dostupné sú príchute od výmyslu sveta – čokoládová, mangová, ananásová, jahodová, pomarančová a rôzne iné. Stačí si len vybrať, čo vám chutí najviac a môžete si pripraviť chutný kolagén drink. Pozor si však dajte na ostatné zloženie takéhoto doplnku. Niektoré môžu obsahovať pridaný cukor alebo iné nežiaduce látky.
Tekutý kolagén
Tekutý kolagén vo forme predpripravených drinkov alebo shotov je vhodný pre tých, ktorí si chcú doplniť dávku kolagénu rýchlo a bez nejakej špeciálnej prípravy. Takýto nápoj totiž stačí vypiť, často ho nemusíte do ničoho zamiešať ani zapíjať. Vďaka tomu je možné užiť ho takmer kdekoľvek. Je tiež skvelou voľbou pre ľudí s problémom pri prehĺtaní piluliek.2 Opäť existuje mnoho druhov tekutého kolagénu, pričom niektoré prípravky sú ochutené, iné môžu byť bez príchute. Tekutý kolagén je taktiež ľahko stráviteľný, dobre vstrebateľný a efektívne využiteľný vaším telom.4 Opäť však pozor na obsah pridaných látok, farbív, cukru a podobne.
Kolagén tablety a kapsule
Ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú kolagén užívať rýchlo a jednoducho, sú kolagénové kapsule. Stačí ich prehltnúť, zapiť pohárom vody a hotovo. Pri výbere vhodných kolagénových tabliet a kapsúl je však dôležité dbať na niekoľko faktorov:
- Vstrebateľnosť – mali by ste hľadať prípravky obsahujúce hydrolyzovaný kolagén alebo kolagénové peptidy.
- Koncentrácia kolagénu – v kapsulách a kolagénových tabletách môže byť rôzna koncentrácia kolagénu. Pokiaľ ho je v prípravku málo, potrebovali by ste užiť viacero tabliet na to, aby ste pokryli potrebnú dávku, takže sa vám jedno balenie minie veľmi rýchlo.
- Typ prípravku – zatiaľ čo tablety a kapsule zvyknú obsahovať spomínané ľahko stráviteľné formy kolagénu, v žuvacích tabletách sa niekedy používa aj jeho želátínová forma, ktorá je pre organizmus ťažšie vstrebateľná. Tým pádom takéto kapsule nie sú také efektívne.
Kolagén na pokožku
Kolagén nájdete aj v rôznych kozmetických prípravkoch a produktoch, ako sú pleťové séra, krémy či mlieka. Pomôcť vám môžu napríklad pri hydratovaní a zjemnení pokožky, nakoľko kolagén je často kombinovaný s kyselinou hyalurónovou. Ak by ste však čakali, že kolagén v kréme urobí s vašou pokožkou a vráskami zázraky zo dňa na deň, asi budete sklamaný.
Hľadáte kolagén na pokožku a podporu krásy?
Pokojne siahnite po kolagéne v prášku, ideálne v kombinácii so zinkom, vitamínom C a inými zložkami podporujúcimi zdravie a krásu vlasov, nechtov, pleti a podobne.
Kolagén v strave
Určite ste už veľakrát počuli, že silný a kvalitný vývar je zdravý pre telo i dušu. V tomto prípade súhlasíme – aspoň čo sa kolagénu týka. Silný vývar z bravčových kostí, rovnako ako huspenina, sú jedným z najväčších zdrojov kolagénu v strave. Okrem toho kolagén nájdete aj v rybacom mäse s kožou, kuracom mäse či niektorých druhoch morských rias. Pokiaľ chcete vášmu telu pomôcť k dostatku kolagénu len pomocou stravy, sústreďte sa na zdravú stravu s množstvom vitamínu C. Ten totiž podporuje prirodzenú tvorbu kolagénu vo vašom tele.1 Stále však platí, že vo výživových doplnkoch kolagénu nájdete viac.
Zdroje použité v článku:
1. WebMD Editorial Contributor. Health Benefits of Collagen. 2023. [online] [cit. 9-9-2024] Dostupné z: https://www.webmd.com/diet/collagen-health-benefits
2. Oficiálne stránky výrobcu Inca Collagen. 2020. [online] [cit. 9-9-2024] Dostupné: https://www.incacollagen.sk/blog/hydrolyzovany-kolagen/
3. Oficiálne stránky výrobcu Kompava. 2024. [online] [cit. 9-92024] Dostupné: https://www.kompava.sk/kolageny
4. MCPHERSON, G. M.S., RDN, LDN. The 4 Best Ways to Take Collagen, According to a Dietitian. 2023. [online] [cit. 9-9-2024] Dostupné: https://www.eatingwell.com/article/8067695/best-ways-to-take-collagen/