Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Máte podozrenie na laktózovú intoleranciu? Aké sú jej symptómy a diagnostika?

Cítite sa po konzumácii mliečnych výrobkov nafúknuto? Alebo dokonca ihneď musíte utekať na WC? Ak áno, môžete trpieť veľmi častým problémom, nazývaným laktózová intolerancia. Toto ochorenie spôsobuje, že je pre vaše telo ťažké alebo takmer nemožné stráviť cukor vyskytujúci sa v mlieku a mliečnych výrobkoch – tzv. laktózu.

Táto potravinová intolerancia, a teda neznášanlivosť mlieka a mliečnych výrobkov, je najrozšírenejšou potravinovou intoleranciou vo svete. Hoci nie je škodlivá ani nebezpečná, jej príznaky sú veľmi nepríjemné.

Ako vzniká laktózová intolerancia?

Ľudské telo využíva na spracovanie laktózy, mliečneho cukru, enzým nazývaný laktáza. Tento enzým je schopný rozložiť mliečny cukor na jednoduché cukry – glukózu a galaktózu. Tie sa následne vstrebajú do krvi cez črevnú výstelku. Pacienti s laktózovou intoleranciou však trpia nedostatkom enzýmu laktázy, a preto u nich nedochádza k správnemu rozloženiu laktózy. Organizmus prakticky nie je schopný stráviť laktózu, a tak môže mať pacient po konzumácii mliečnych výrobkov nepríjemné príznaky.

Čo sa deje s vaším organizmom, ak ste intolerantný na laktózu? U ľudí netolerujúcich laktózu sa po príjme mlieka objavia tráviace problémy. Tie vznikajú ako dôsledok zvýšenia objemu vody v tenkom čreve, ktorá uľahčuje prechod nestrávenej laktózy do hrubého čreva. Nestrávená laktóza sa v hrubom čreve zmieša s baktériami, ktoré ju rozkladajú a fermentujú, pričom vzniká plyn. Nadbytok plynu ďalej spôsobuje nepríjemné nafukovanie, bolesť a kŕče v dolnej časti brucha.

ako vznika intolerancia na laktozu

Aké sú príznaky intolerancie na mlieko?

bolest brucha pri zastavenych vetroch

Plynatosť a nadúvanie

bolest brucha - ikona

Kŕče v dolnej časti brucha

Hnačka

nevolnost a zvracanie

Nevoľnosť alebo aj zvracanie1

priznaky intolerancie laktozy

 

Prvé symptómy u postihnutých pacientov môžu vznikať už do 30 minút od požitia potraviny s obsahom laktózy, u iných sa ťažkosti prejavy do 2 hodín. Intenzita príznakov záleží od množstva požitej laktózy, a tiež od aktivity enzýmu laktázy v tele. Niektorí ľudia trpia absolútnou nedostatočnosťou, pri ktorej nemajú prítomnú laktázu vôbec. U iných je tento enzým čiastočne aktívny, a preto je schopný rozložiť iba obmedzené množstvo prijatej laktózy – práve preto u niekoho môžu byť príznaky len mierne a u niekoho naopak veľmi nepríjemné.

Upozornenie

Príznaky intolerancie laktózy môžu byť spôsobené aj inými ochoreniami, ktoré nesúvisia s laktózovou intoleranciou. Ak nemiznú ani po vysadení laktózy, navštívte lekára.

Intoleranciu na laktózu delíme na viac typov

Primárna intolerancia

Najčastejší typ, pri ktorom sa tvorba laktázy znižuje s pribúdajúcim vekom. Je zapríčinená geneticky podmieneným znižovaním produkcie enzýmu laktázy v bunkách výstelky tenkého čreva. Deficit laktázy sa rozvíja väčšinou do 5 rokov života, u obyvateľov severnej Európy sa tento začiatok môže posunúť až do veku 18 – 20 rokov. Najčastejšie sa prejavuje u ľudí ázijského, hispánskeho, afrického alebo stredomorského pôvodu.

Sekundárna intolerancia laktózy

Je spôsobená poškodením tenkého čreva, čo má za dôsledok nižšiu produkciu laktázy. Príčinou môže byť zranenie, iná choroba alebo operácia. Veľmi často sa preto laktózová intolerancia vyskytuje u pacientov s celiakiou, ulceróznou kolitídou, gastroenteritídou alebo Crohnovou chorobou. Poranenie tenkého čreva alebo chirurgický zákrok môžu rovnako spôsobiť ťažkosti so spracovaním laktózy. Pokiaľ sa však vyrieši primárna príčina alebo pacient dodržiava odporúčanú diétu, výstelka čreva je schopná opätovne obnoviť tvorbu laktázy.

Ďalšími typmi sú vývinová laktázová deficiencia, ktorá trvá zvyčajne krátky čas po narodení, najmä u predčasne narodených detí a kongenitálna laktázová deficiencia. Je to veľmi zriedkavé postihnutie, kedy tenké črevo nevyrába laktázu (alebo len jej veľmi malé množstvo) od narodenia. Ide o genetickú poruchu a obaja rodičia musia preniesť gén na svoje dieťa. Bábätko neznáša už materské mlieko. Rovnako tak aj umelé mlieka spôsobujú hnačky, kŕče a bolesti. Vhodné je podávanie laktázy v kvapkách alebo podávanie bezlaktózových umelých mliek. Pokiaľ sa však príčina nerozozná včas, dieťa chudne v dôsledku nedostatku výživy a tekutín2.

laktazova deficiencia

Ako zistíte, či trpíte laktózovou intoleranciou?

  • Krvnými testami, ktoré sa používajú najčastejšie.
  • Výdychový test – hodnotí hladinu vodíka v vdychu po vypití nápoja s vysokým obsahom laktózy. Vodík vzniká pri rozklade laktózy v čreve, odkiaľ sa vstrebe do krvi a následne sa vylúči dýchaním.
  • U malých detí je odporúčaný test kyslosti stolice, ktorým sa stanovuje množstvo kyseliny mliečnej v tele.

Čo robiť, pokiaľ vám diagnostikovaná laktózová intolerancia?

V prvom rade netreba panikáriť. Laktózová intolerancia je veľmi jednoducho zvládnuteľná úpravou stravovacích návykov, ktorých základom je vylúčenie príjmu mliečnych výrobkov. Okrem toho sa už vyrába veľké množstvo bezlaktózových „lactose free“ produktov, ako napríklad mliek, syrov či iných spracovaných potravín.

V prípade, že neviete presné zloženie jedla, alebo jednoducho chcete naďalej konzumovať mliečne produkty, na ktoré ste zvyknutý, sú pre vás vhodné výživové doplnky s obsahom enzýmu laktázy. Vyrábajú sa vo forme tabliet alebo kvapiek a užívajú sa súčasne s jedlom obsahujúcim laktózu.

Na čo si dať pozor pri laktózovej intolerancii pozor?

Všetci vieme, že mlieko a mliečne produkty sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Preto by ste nemali zabúdať, že ak ich vylúčite zo svojho jedálnička, mali by sme prijímať vápnikvitamín D z iných zdrojov potravy, alebo prostredníctvom doplnkov výživy. V potravinách sa vyskytujú najmä v mandliach, šošovici a fazule, tofu, tučných rybách (losos, tuniak, makrela) hovädzej pečeni, vaječných žĺtkoch, ustriciach alebo hubách. Z doplnkov výživy pre vás vyberáme:

NAMIXUJ 4 za cenu 3
Vypredaný

Dajte si pozor na skrytú laktózu:

Mnohé potraviny obsahujú laktózu, aj keď by ste to na prvý pohľad nepovedali. Laktózu môžu obsahovať pekárske výrobky, sladkosti, suché zmesi, sušená zelenina a detská výživa. Vždy si preto čítajte etikety.

Obozretný by ste mali byť aj v prípade liekov vo forme tabliet, kde sa môže laktóza využívať ako plnidlo. Spýtajte sa na zloženie tabliet vášho lekára alebo lekárnika, ktorý vám vedia pomôcť3.

Laktózová intolerancia sa môže vyvinúť kedykoľvek počas života. Ak sa u vás vyskytnú príznaky tohto ochorenia, navštívte svojho lekára. Len on vám dokáže s istotou intoleranciu diagnostikovať.

Zdroje použité v článku:

1. PATHAK, N. What is lactose intolerance 2021. In:webmd.com [online]. 20.09.2021 [cit. 23.02.2023] Dostupné z https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-lactose-intolerance
2. RATINI, M. What causes lactose intolerance 2021. In:webmd.com [online]. 19.05.2021 [cit. 23.02.2023] Dostupné z https://www.webmd.com/digestive-disorders/causes-lactose-intolerance
3. CAFASSO, J. Everything you need to know about lactose intolerance 2019. In:healthline.com [online]. 02.08.2019 [cit. 23.02.2023] Dostupné z https://www.webmd.com/digestive-disorders/causes-lactose-intolerance   

Neprehliadnite