Legionella: Nebezpečný mikroorganizmus v klimatizácii či vodovodnom potrubí. Ako sa chrániť?
Možno ste započuli, že u našich severných susedov v Poľsku sa rozšírila nákaza baktériou Legionella. Akokoľvek hrozivo to znie, pravdepodobne ste nevedeli, že baktéria Legionella môže byť bežnou súčasťou aj vašej domácnosti. Veľmi dobre sa jej darí vo vodovodných potrubiach, klimatizáciách, výrobníkoch ľadu, bojleroch, fontánach aj bazénoch. Bežné hodnoty tejto baktérie vo vode však nemusia vyvolávať dôvod k obavám. Problém nastáva vtedy, ak sa premnoží. Čo všetko môže Legionella spôsobiť a ako sa pred ňou chrániť?
Legionella bola objavená v klimatizácii hotela
V roku 1976 vo Philadelphii sa u 221 amerických legionárov prejavil pri oslavách výročia podpísania Deklarácie nezávislosti atypický zápal pľúc. Podľahlo mu 29 ľudí, pričom po niekoľkých mesiacoch od tejto udalosti bol v klimatizácii hotela, v ktorom sa všetci nakazení účastníci pohybovali, identifikovaný nový druh baktérie. Tá dostala pomenovanie Legionella pneumophilla a neskôr sa ukázalo, že bola zodpovedná aj za iné epidémie atypických závažných pneumónií v USA, ktorých príčina nebola dovtedy odhalená.
Legionella je gramnegatívna baktéria čeľade Legionellacae, ktorá prežíva vo vodných ekosystémoch, rezervoároch teplej úžitkovej vody či v rozvodoch vodovodných systémov. Darí sa jej aj na miestach, kde voda stagnuje, napríklad na gumových a silikónových tesneniach, v sprchovacích hlaviciach, fontánach, klimatizáciách, výrobníkoch ľadu a podobne.
Nákaza Legionellou je možná v prípade, ak sa táto baktéria dostane do pľúc vdýchnutím kvapôčok alebo aerosólu kontaminovanej vody. Prenos z človeka na človeka doposiaľ nebol preukázaný.
Príznaky nákazy môžu byť rôzne
Vyššiemu riziku nákazy Legionellou sú vystavení predovšetkým starší ľudia, onkologickí pacienti, pacienti s chronickými ochoreniami pľúc, obličiek a pečene, a tiež ľudia s oslabenou imunitou. Legionella spôsobuje ochorenie nazývané legionelóza, ktoré sa môže vyskytnúť v dvoch rôznych formách.
V prípade podozrenia na legionelózu sa diagnostika opiera najmä o RTG vyšetrenie pľúc a špecifické laboratórne testy. Tie zahŕňajú kultiváciu vzoriek z dolných dýchacích ciest, detekciulegionelového antigénu v moči, PCR analýzu krvného séra na prítomnosť DNA Legionelly a detekciu protilátok.
Upozornenie:
Ak sa legionelóza laboratórnymi testami u pacienta potvrdí, výskyt tohto ochorenia podlieha povinnému hláseniu na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Následne sa pátra po možnom zdroji nákazy kultivačným vyšetrením vzoriek vody z vodovodnej siete, klimatizačných jednotiek, bazénov, či iných vodných systémov, s ktorými nakazený mohol prísť do styku.
Ako sa legionelóza lieči?
Legionelóza vo forme Pontiackej horúčky zvyčajne nevyžaduje žiadnu špecifickú liečbu a do 5 dní spontánne ustúpi. Nápomocné môžu byť lieky proti horúčke a bolesti a prípravky na posilnenie imunity s obsahom betaglukánov, zinku a vitamínov C a D.
Ak sa však legionelóza prejaví vo forme Legionárskej choroby, potrebné je čo najskôr zahájiť antibiotickú liečbu makrolidmi (azitromycín) alebo chinolónmi (levofloxacín). Vo väčšine prípadov sa pristupuje k hospitalizácii pacienta.1,2
Aká je prevencia nákazy Legionellou?
Rast baktérií Legionelly podporuje teplota vody 20 – 45°C, pH 5.0 – 8.5, stagnovanie vody, tj. nedostatočná cirkulácia vody vo vodnom systéme a vytvorenie biofilmu, vodného kameňa či hrdze vo vodných systémoch. Primárnou prevenciou na zabránenie premnoženia Legionelly vo vodnom systéme je teda jeho pravidelná údržba a systémová dezinfekcia vody chlórovaním, ionizovaním alebo udržiavaním kontinuálneho ohrevu vody nad 60°C.
Pre zaujímavosť vám znázorníme životnosť Legionelly v závislosti od teploty vody, v ktorej sa vyskytuje:
- Do 20°C: prežíva v spiacom štádiu, tj. nemnoží sa.
- 20 – 45°C: intenzívne rozmnožovanie.
- 55°C: usmrtenie zhruba do 6 hodín pôsobenia.
- 60°C: usmrtenie zhruba do 30 minút pôsobenia.
- 65°C: usmrtenie zhruba do 2 minút pôsobenia.
- Nad 70°C: termická dezinfekcia, okamžité usmrtenie.
Ako ochrániť svoj domov pred premnožením Legionelly? V rámci prevencie môžete vykonávať nasledujúce opatrenia
- Zabráňte státiu vody v kohútikoch a sprchových hlaviciach. Udržiavajte ich čisté, bez vodného kameňa či iných usadenín. V prípade, ak sa dlhšie nepoužívali, je potrebné vodu najskôr nechať pár minút odtiecť.
- Klimatizáciu podrobte pravidelnej údržbe aspoň 2x ročne, pred sezónou a po sezóne.
- Zabezpečte pravidelnú údržbu bojlerov a iných používaných zásobníkov vody, úžitkovú teplú vodu ohrievajte nad 55°C.
- Vodu pre bazény a vírivé kúpele filtrujte a vhodným spôsobom dezinfikujte, napríklad chlórovaním.
- Zariadenia s obsahom vody, napríklad výrobníky na ľad, zvlhčovače vzduchu a podobne pravidelne čistite a vodu v nich pravidelne vymieňajte.
- Zabezpečte správne technické riešenie vodovodných potrubí v domácnosti.
- Po oprave vodovodného potrubia počkajte na výsledok testovania vody a vodu pred používaním nechajte pár minút odtiecť.
- V prípade vlastných zdrojov úžitkovej vody (studňa) vodu pravidelne testujte.3
So silnou imunitou to ide ľahšie
Silný a zdravý organizmus lepšie odoláva baktériám a vírusom. Podporte ho vhodnými doplnkami, ktoré vám doručíme s raketovo rýchlou dopravou.
Zdroje použité v článku:
1. ŠPALEKOVÁ, M. Legionelózy – klinický obraz, epidemiológia, diagnostika a liečba. Via pract., 2010, 7 (4): 155-158. [online] [cit. 09-09-2023]. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/2a9f0c0d784c3b64641b50d793b442db.pdf
2. BRADY, M.F. a kol. Legionnaire´s disease. StatPearls Publishing, 2023. [online] [cit. 09-09-2023]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430807/
3. KOTRBANCOVÁ, M. a kol. Legionelózy a ich diagnostika. Epid Mikrobio Imunol. 66, 2017, 3: 133-139. [online] [cit. 09-09-2023]. Dostupné z: https://www.prolekare.cz/casopisy/epidemiologie/2017-3-3/legionelozy-a-ich-diagnostika-61746