Liečivé účinky rakytníka: Prečo po ňom siahnuť najmä v zimnom období?
Označuje sa ako prírodné zlato, rastlina budúcnosti či ako rastlina s najväčšou výživovou hodnotou na svete. Reč je o rakytníku rešetliakovom, ktorého malé oranžové bobule nás môžu prekvapiť nielen výraznou chuťou, ale aj vysokým obsahom rôznych účinných látok. Viete, čo všetko v sebe rakytník ukrýva a prečo je prospešné užívať ho počas zimného obdobia? Teraz vám to vysvetlíme.
Sila rakytníka je známa už tisícročia
Rakytník rešetliakový (latinsky Hippophae rhamnoides) je dvojdomá rastlina, čo znamená, že samčie a samičie kvety sa vyskytujú na dvoch rozdielnych kroch. Podľa historických záznamov získal rakytník svoje pomenovanie v dobách Alexandra Macedónskeho, kedy ho vojaci využívali pre seba a svoje kone k obnove síl. Kone získali vďaka obsahu oleja v rakytníku lesklú srsť, čo súvisí s latinským názvom rakytníka: „hippos“ – kôň, „phaes“ – lesk.
Ker rakytníka dorastá do výšky okolo 0,5 – 2 m. Je odolný a vydrží aj tuhé mrazy do -40°C. Husté konáre sú bohato pokryté tŕňmi a 3 – 8 cm dlhými kopijovitými listami tmavozelenej farby. Plody rakytníka sú oválne bobuľky svietivej oranžovo-žltej farby. Dozrievajú v prípade skorších odrôd v polovici júla, v prípade neskorších odrôd v septembri. Nachádzajú sa pozdĺž vetvičiek samičieho kru usporiadané v strapcoch.
Upozornenie:
Rakytník rešetliakový je rozšírený od Európy až po Čínu a Mongolsko. Okrem tohto druhu sa všetky ostatné druhy rakytníka vyskytujú predovšetkým vo vysokých horských oblastiach nad 3000 m.n.m. V oblasti koreňov totiž obsahuje baktérie, ktoré sú schopné fixovať dusík. Vďaka tomu dokáže rásť aj na miestach s náročnými podmienkami.
Rakytník sa už po stáročia označuje aj ako sväté ovocie Himalájí. Bežne sa používa v potravinárstve, ale unikátny je predovšetkým z medicínskeho hľadiska. Výťažky z rakytníka sa vďaka svojim liečivým účinkom vyskytujú v mnohých doplnkoch stravy, ale aj kozmetike.
Do akej formy sa rakytník spracováva?
Na zdravotné účely sa z rakytníka využívajú predovšetkým plody a listy. Listy sa sušia a užívajú vo forme rakytníkového čaju. Plody sa buď konzumujú čerstvé alebo sa rôznymi spôsobmi spracovávajú ako:
- olej
- sušené plody
- sirup
- šťava
- džem
Čo rakytník obsahuje?
Stačí skonzumovať iba zopár, na pohľad malých, bobuliek rakytníka, aby ste pokryli dennú dávku vitamínu C v organizme. Obsah tohto vitamínu sa pohybuje v rozmedzí 100 mg – 400 mg na 100 g čerstvých plodov. Rakytník je tiež tretím najcennejším zdrojom vitamínu E v rastlinnom svete. Z minerálnych látok je pomerne bohatý na draslík, sodík, horčík a vápnik. Okrem toho obsahuje esenciálne mastné kyseliny, aminokyseliny a antioxidanty, ktoré majú priaznivý vplyv na celkové zdravie.1
V plodoch, ale aj listoch rakytníka, sa nachádzajú prírodné látky v podobe flavonoidov, fenolových kyselín a trieslovín, teda všetky zo skupiny tzv. polyfenolov. V bobuliach sú prítomné aj karotenoidy, skupina farbív, vďaka ktorým má rakytník svoju výraznú oranžovú farbu, a ktoré sa v organizme dokážu premeniť na vitamín A.
Výnimočný profil živín robí z rakytníka významného hráča v boji proti sezónnym prechladnutiam a chrípke.1
Aké sú účinky rakytníka?
- Posilnenie imunitného systému
- Podpora trávenia
- Pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém
- Pozitívny vplyv na funkciu pečene
- Znižovanie hladiny LDL cholesterolu v krvi
- Znižovanie hladiny cukru v krvi
- Zníženie množenia baktérií Helicobacter pylori
- Podpora zdravia očí a pokožky
- Pôsobí proti zápalom2
Štúdie preukázali pozitívny vplyv rakytníka na zlepšenie citlivosti buniek na inzulín, čo napomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Vďaka obsahu rutínu má blahodárny vplyv aj na pružnosť a zdravie ciev. Zistilo sa tiež, že konzumácia rakytníka významne znížila hladinu celkového a LDL cholesterolu v krvi, a naopak, zvýšila množstvo prospešného HDL cholesterolu.
Rakytníkový olej je výborným pomocníkom pri hojení rán a popálenín a pri ochrane pokožky pred UV žiarením. Takisto sa používa aj na zmiernenie prejavov atopickej dermatitídy.
Aká je denná dávka rakytníka?
Denná dávka rakytníka môže závisieť od formy, v ktorej sa rakytník konzumuje, ako aj od konkrétnych potrieb a individuálnych faktorov každého jednotlivca. Vo všeobecnosti sa odporúča:
- Šťava: 30 – 50 ml denne, zriedená v ľubovoľnom množstve vody
- Olej: 5 – 10 ml denne
- Sušené plody: 10 – 20 g denne
- Čerstvé (zamrazené) plody: 50 – 100 g denne
- Tinktúra: v závislosti od koncentrácie a výrobcu 20 – 40 kvapiek denne, zriedené v malom množstve vody
- Sirup: v závislosti od koncentrácie a výrobcu 1 polievková lyžica 1 – 3x denne
Lekárenský trh ponúka rôzne produkty obsahujúce rakytník, kde sa okrem čaju, oleja, tinktúry či sirupu môžeme rozhodnúť aj pre tablety, kapsule či cmúľacie tablety. Z hľadiska vonkajšieho použitia môžeme nájsť rakytník v rôznych krémoch, sérach, mastiach, ale aj telových mliekach.
Rakytník je obľúbený aj v doplnkoch pre deti
Zdroje použité v článku:
1. JABLONSKÝ, I. 2007: Rostliny pro posílení organismu a zdraví. Grada Publishing a.s.; str.48-61; ISBN: 9788024717456
2. WANG, Z. a kol., 2022: Phytochemistry, health benefits, and food applications of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.): A comprehensive review. Volume 9 – 2022. [online] [cit. 13.11.2023]. Dostupné z: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2022.1036295/full