Malária: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť pred cestou do exotickej destinácie
Malária je vážne infekčné ochorenie, prenášané komárom z rodu Anopheles, ktorý je hosťujúcim rezervoárom parazita druhu Plasmodium. Toto parazitárne ochorenie je prevažne lokalizované v subtropických až tropických klimatických pásmach, no vplyvom súčasnej migrácie obyvateľstva sa objavuje a šíri aj do iných častí sveta. Najväčší podiel prípadov malárie spôsobuje druh parazita Plasmodium falciparum, ktorého výskyt spadá do oblastí Afriky. V menšej miere sa vyskytuje druh Plasmodium vivax, ktorý je príznačný pre oblasti južnej a strednej Ameriky alebo juhovýchodnej a južnej Ázie. Miestami sa môže vyskytnúť infekcia parazitom Plasmodium ovale alebo Plasmodium malariae1.
Malária od parazita až po nákazu
Nákazu maláriou si môžeme premietnuť cez životný cyklus parazita, ktorý je zodpovedný za maláriu.1 Ten vyzerá nasledovne:
1. Parazit rodu Plasmodium sa dostane do komára z rodu Anopheles, kde sa začína jeho životný cyklus nazývaný aj sporogonický cyklus. Proces trvá približne 17 dní.
2. Pri uštipnutí človeka komárom zrelé sporozoidy zo slín komára prechádzajú do krvi človeka.
3. Parazit prechádza krvou do pečene, kde ďalej pokračuje jeho vývojový cyklus.
4. Plasmódiá prestupujú postupne do pečeňových buniek, hepatocytov, kde sa neustále množia. V jednej pečeňovej bunke môže byť až 40 tisíc tzv. merozoitov.
5. Merozoity sú vyplavované z hepatocytov do krvi, kde sa naviažu na erytrocyty a asi do 2 minút ich osídlia.
6. Tvar erytrocytu sa mení a vzniká trofozoid, ktorý sa v priebehu 48 hodín štyri – päťkrát rozdelí.
7. Nakopené trofozoidy rozrušia membránu bunky, a tým dochádza deštrukcii krvných elementov. Pacient v tomto štádiu pociťuje množstvo klinických príznakov.
8. Uvoľnené trofozoidy infikujú ďalšie a ďalšie erytrocyty.
9. Z človeka sa parazity dostávajú opäť krvou pri prisatí komára, a tým sa ochorenie ďalej šíri.
Ako rozpoznáte príznaky malárie?
Klinické príznaky ochorenia môžu byť mierne, no ak sa nepodchytia hneď v počiatočnom štádiu, môžu sa zmeniť na veľmi vážne, až život ohrozujúce. Miernymi príznakmi malárie sú horúčka, zimnica a bolesť hlavy. Tie sa objavia spravidla do 10 – 15 dní po uštipnutí infikovaným komárom. Medzi závažné príznaky patrí únava, zmätenosť, záchvaty a ťažkosti s dýchaním. Pacienti môžu mať kŕče a celkovo sa im zhoršuje vedomie.
Keďže ide o masívne osídľovanie červených krviniek parazitom, príznakom sú aj anemické stavy, abnormálne krvácanie a môže sa objaviť krv v moči. Ak sa ochorenie nepodchytí včas, môžu sa príznaky zhoršovať. Behom 24 hodín môže pacient prejsť do tak vážneho stavu, že sa nákaza skončí smrťou2.
Včasná diagnostika malárie je kľúčová
Čím skôr sa malária diagnostikuje, tým rýchlejšie sa predíde zhoršeniu stavu. Včasná a úspešná liečba je zárukou vyliečenia sa. Na presné stanovenie diagnózy sa hodnotí hrubý či tenký krvný náter. Ten predstavuje rýchlu a vysoko senzitívnu metódu stanovenia ochorenia. Podľa hrubého krvného náteru sa potvrdí výskyt parazita v erytrocytoch. Ide hlavne o kvantitatívne stanovenie prítomnosti ochorenia. Tenký krvný náter zas umožňuje špecifikovať jednotlivé druhy parazita, čiže je viac kvalitatívny.
Krvný náter by sa mal realizovať čo najskôr. Ak príznaky a cestovateľská anamnéza nasvedčujú, že by mohlo ísť u pacienta o maláriu, vyšetrenie by sa malo niekoľkokrát zopakovať po 12 až 24 hodinách, aj keď prvotný test vyjde negatívny.1
Ako sa malária lieči?
Liečba musí byť zahájená čo najskôr po diagnostikovaní ochorenia. Postup terapie závisí od veku pacienta, typu parazita a vážnosti príznakov. V prípade malých detí, tehotných žien a imunodeficientných pacientov, je čas diagnostiky a liečby kľúčový. Prvá fáza liečby je zameraná na trofozoidy, ktoré napádajú a usmrcujú erytrocyty. Liečba sa zameriava na akútny stav pacienta a klinické príznaky.
Liečba môže byť aj profylaxická, čo znamená, že je zameraná na zastavenie aj ostatných štádií vývojového cyklu parazita, napríklad v hepatocytoch1. Registrovanými liekmi na Slovensku proti malárií sú:
- Plaquenil (hydrochlorochín) – indikuje sa na liečbu akútnej malárie, ale aj na profylaxiu. Je účinný proti kmeňom Plasmodium falciparum, P. vivax, P. ovale a P. malariae.
- Malarone (proguanil vo fixnej kombinácii a atovachónom) – je účinný na kmeň Plasmodium falciparum pri akútnej a nekomplikovanej malárii. Tiež sa indikuje na profylaxiu.
Liečbu akútnej malárie musí mať v rukách lekár
Tabuľka nižšie popisuje liečebný proces4. Ide o štandardizované odporúčanie dávkovania, avšak v prípade zvlášť závažných okolností lekár môže dávkovanie upraviť.
Liek (liečivo) | Deti | Dospelí |
PLAQUENIL (hydrochlorochín) | Celková dávka 32 mg/ kg hmotnosti počas 3 dní podľa dávkovacej schémy 1. dávka 12,9 mg/kg 2. dávka po 6 hodinách 6,5 mg/kg 3. dávka po 18 hodinách 6,5 mg/kg 4. dávka po 24 hodinách 6,5 mg/kg | Začiatočná dávka 800 mg Po 6 až 8 hodinách 400 mg Následne 2 dni 400 mg |
MALARONE (proguanil + atovachón) | Dávkovanie podľa hmotnosti 11-20 kg – 3 dni 1 tabletka 21-30 kg – 3 dni 2 tabletky 31-40 kg – 3 dni 3 tabletky Viac ako 40 kg – 3 dni 4 tabletky | 3 dni za sebou 4 tablety v jednorazovej dávke |
Cestujete do exotiky s výskytom malárie? Nepodceňte prípravu
Pokiaľ sa chystáte do niektorej z krajín, kde sa môžete potenciálne nakaziť maláriou, oznámte to svojmu lekárovi. Lekár vám určí a predpíše lieky, ktoré je vhodné začať užívať ešte pred odcestovaním. Profylaxia – teda preventívne užívanie antimalarík, by malo začať už pred odcestovaním do rizikovej krajiny.
Plaquenil sa odporúča užívať 2 týždne pred plánovanou cestou. U detí sa užíva 6,5 mg / na 1 kg hmotnosti 1x týždenne, u dospelých 400 mg 1x týždenne. Ak nie je možné užívať liek 2 týždne pred cestou, existuje možnosť podania dvojnásobnej dávky. Dennú dávku je možné rozdeliť na dve dávky s odstupom šiestich hodín. Užívanie predpísaných dávok by malo trvať ešte 8 týždňov po odcestovaní z krajiny s potenciálnym rizikom nákazy. Dávkovanie a užívanie vždy prekonzultujte s lekárom.
V prípade lieku Malarone sa má liečba zahájiť 24 alebo 48 hodín pre odcestovaním do krajiny s hroziacou nákazou, mala by pokračovať celý pobyt a následne trvať ešte 7 dní po odchode z endemickej oblasti4. Dospelí užívajú 1 tabletu denne, u detí dávkovanie určuje len lekár.
Buďte ostražitý aj na dovolenke
Malárii možno predchádzať opatreniami, ktoré sú zverejnené na cestovateľských portáloch či na stránkach Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky3. Ako sa pred maláriou chrániť v rizikovej krajine?
- Opakovane a pravidelne si nanášajte repelent.
- Obmedzte pohyb vonku po západe slnka.
- Noste svetlé oblečenie, ideálne ľahké tričká, košele či blúzky s dlhým rukávom a dlhé nohavice.
- Vyberte si ubytovanie, ktoré má sieťky na oknách aj na dverách.
- Spite len v posteli s moskytiérou, prípadne si pribaľte vlastnú.
- Skúste si zohnať elektrické odpudzovače hmyzu do interiéru.
- Obmedzte používanie výrazných parfumov a parfumovaných kozmetických prípravkov.
- Zdržiavajte sa čo najďalej od liahní komárov.
Nezabudnite si pribaliť repelent
Aby ste predišli bodnutiu komárom, majte na dovolenke vždy po ruke kvalitný repelent. Reaplikujte si ho po kúpaní, keď sa veľmi spotíte alebo každých niekoľko hodín. Ak cestujete s deťmi, overte si, či je daný repelent vhodný aj na detskú pokožku.
Moderná medicína už priniesla aj vakcínu proti malárii
Aj napriek objavu účinnej liečby proti malárii vyvstávala otázka, ako zabrániť šíreniu tohto ochorenia v tých najohrozenejších krajinách a ako predísť úmrtiam malých detí. Farmaceutické spoločnosti ako GlaxoSmithKline (GSK) či BioNTech dlhodobo pracujú na zlepšení zdravotného stavu obyvateľstva v endemických častiach sveta. Ako prvej sa to podarilo práve firme GSK, ktorá vyvinula vakcínu známu pod názvom Mosquirix.
Mosquirix je rekombinantná vakcína, obsahujúca adjuvant pozostávajúci z proteínu Plasmodium falciparum s povrchovým antigénom hepatitídy B vo forme neinfekčných častí podobných vírusom. Primárne bola vyvinutá pre potreby ochrany voči malárii, na základe zloženia však poskytuje ochranu aj voči vírusu hepatitídy B. Hlavným dôkazom účinnosti tejto vakcíny je štúdia, ktorá bola realizovaná na území Burkina Faso. Na základe tejto štúdie sa vakcína ukázala na 77% účinná. V roku 2015 výbor Európskej liekovej agentúry pre lieky na humánne použitie prijal oficiálne rozhodnutie o zaradení vakcíny Mosquirix do svetového očkovacieho programu Svetovej zdravotníckej organizácie5.
Aj nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech vyvinula vakcínu proti malárii, ktorá je momentálne v klinickom skúšaní. Malo by ísť o prvú vakcínu proti malárii na báze mRNA6.
Malária na Slovensku
Na Slovensku je výskyt nákazy maláriou nízky, pretože ide o ochorenie, ktoré je importované z rizikových krajín. Od roku 2020 eviduje Epidemiologický informačný systém celkovo 10 hlásení o infikovaní maláriou, pričom všetky prípady boli importované z malarických oblastí ako je Tanzánia, Uganda, Mauretánia, Uganda či Sudán. Za posledné obdobie sa však počet prípadov zvyšuje a od začiatku roku 2023 infektologické pracoviská hlásia 4 prípady tohto ochorenia3.
U nás teda považujeme maláriu za vzácne ochorenie, a keďže nie je súčasťou nášho každodenného života, ani si neuvedomujeme, aké je vážne. Čísla úmrtí pacientov, a hlavne detí, v ohrozených krajinách nie sú pritom vôbec zanedbateľné. Úspešnosť vakcinácie je v celosvetovom meradle kľúčová, pretože vďaka pokroku vo vývoji vakcín by malária postupne nemusela byť nepríjemnou súčasťou každodenného života afrických detí.
Zdroje použité v článku:
1. KARKALÍK, Š. & RUDÁ-KUČEROVÁ, J. Malária, jej liečba a profylaxia. Klinická farmakologie a farmacie 2018;32(2): 20-27. Dostupné z: www.klinickafarmakologie.cz
2. World Health Organization. Malaria. 2023. Dostupné z: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/malaria
3. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Na ochranu pred maláriou myslite už pred cestou do exotiky. 2023. Dostupné z: https://www.uvzsr.sk/web/uvz/aktuality_uvz/-/asset_publisher/rjlr/content/na-ochranu-pred-malariou-myslite-uz-pred-cestou-do-exotiky
4. ADC. Súhrn charakteristických vlastností liekov [online]. Dostupné z: www.adcc.sk
5. KYSELOVIČ, J. Prvá vakcína proti malárii získala pozitívne stanovisko Európskej liekovej agentúry. 2015. Dostupné z: https://www.edukafarm.sk/data/soubory//casopisy/farmiNEWS/03-2015/3.%20Vakcina%20proti%20malarii.pdf
6. BIONTECH. Update on First BioNTainer for African-based mRNA Manufacturing Facility. 2023. Dostupné z: https://investors.biontech.de/news-releases/news-release-details/update-first-biontainer-african-based-mrna-manufacturing-0