Musí trhanie zuba vždy bolieť? A čo robiť potom?
Povedzme si úprimne, trhanie zuba nie je pre väčšinu ľudí príjemná predstava. Mnohí už len pri pomyslení na zubára zblednú od strachu, rozbúši sa im srdce a na čelo vystúpi studený pot. Pacienti, ktorí trhanie zuba podstúpili, často spomínajú na nepríjemnú bolesť alebo komplikácie, ktoré im znepríjemňovali život aj niekoľko dní či týždňov. Hoci tento zákrok rozhodne nepatrí do kategórie obľúbených, veríme, že s našimi radami a odporúčaniami sa stane aspoň ako-tak znesiteľným.
Aké sú dôvody na trhanie zubov?
Extrakcia zuba, hovorovo ,,trhanie zuba“, je stomatologický zákrok, pri ktorom je zub kompletne odstránený zo zubného lôžka1. V minulosti bolo trhanie zuba často jedinou možnosťou, ako pacientovi s boľavým zubom pomôcť a zuby sa ťahali rad-radom takmer každému pacientovi. Dnes už extrakcia zuba predstavuje len poslednú možnosť, a to vtedy, ak zub nie je možné zachrániť inými metódami. Stále však zostáva jedným z najčastejších úkonov, s ktorými sa zubní lekári stretávajú vo svojej ambulancii, najmä v prípadoch, ak je zub1:
- poškodený rozsiahlym zubným kazom, ktorý nie je možné opraviť zubnou výplňou,
- zlomený, alebo stratí príliš veľa tvrdého zubného tkaniva a nedá sa nahradiť zubnou korunkou,
- napadnutý závažnou infekciou, s možným rozšírením do krvného obehu,
- postihnutý ťažkou formou parodontitídy, pri ktorej dochádzka k deštrukcii závesného aparátu zubu, čím zub stráca svoje pevné upevnenie v ďasne a kosti a začína sa kývať,
- nesprávne uložený v ústnej dutine, tlačí na ostatné zuby alebo tkanivá – častým prípadom sú tzv. zuby múdrosti.
Zuby múdrosti sa niekedy nesprávajú múdro
Zuby múdrosti, alebo tzv. osmičky, predstavujú posledné trvalé zuby – stoličky, ktoré vyrastajú v ústach. Odborne ich nazývame aj tretie moláre. Svoje pomenovanie dostali od toho, že sa zvyčajne prerezávajú až v skorej dospelosti, väčšinou medzi 17. – 30. rokom života, a teda v období, kedy by už mal byť človek dostatočne zrelý a rozhľadený. Podľa niektorých štúdií má zuby múdrosti až 96% populácie2.
V dávnej minulosti slúžili osmičky našim predkom na spracovanie potravy, avšak postupom času v priebehu evolúcie dochádzalo k zmenšovaniu čeľuste, ale nie zubov. Z toho dôvodu nezostalo v ústnej dutine pre osmičky dostatok miesta na prerezanie, čo spôsobuje dodnes ľuďom problémy. Predpokladá sa, že až jedna tretina mladých môže mať nejakým spôsobom zuby múdrosti postihnuté2. Najčastejším problémom býva, že osmičky rastú šikmo pod uhlom smerom k druhým molárom (stoličkám) alebo k zadnej časti úst, niekedy dokonca až ,,ležia“ (rastú pod pravým uhlom k ostatným zubom). Často sa stáva, že zuby múdrosti sa prerežú iba čiastočne alebo sa neprerežú vôbec, a ostatnú uložené v čeľustnej kosti3. Takéto zuby označujeme ako retinované.
Medzi komplikácie, ktoré nesprávne uložené osmičky môžu spôsobiť, najčastejšie radíme3:
- Bolesť – je spolu s opuchom najčastejším symptómom, ktorý sprevádza prerezávanie osmičiek. Niekedy môže bolesť vystreľovať i do líca a k uchu, alebo sťažovať prehĺtanie či rozprávanie. U niektorých pacientov sa bolesť zubov opakuje aj niekoľkokrát do roka v určitých intervaloch, alebo prechádza do chronického štádia.
- Nedostatočná hygiena – poloha osmičiek, ktoré sa nachádzajú vzadu v ústnej dutine a často sú tesne natlačené na vedľajšie stoličky, môže sťažovať vykonávanie ústnej hygieny. Na nevyčistených zadných plochách a v medzizubných priestoroch sa zachytávajú nečistoty a zvyšky potravy, čo uľahčuje tvorbu zubného kazu a vznik infekcie.
- Komplikácie ortodontickej liečby – nesprávne umiestnené osmičky, či už prerezané alebo neprerezané, môžu negatívne ovplyvniť liečbu na vyrovnanie iných zubov, napríklad pri nosení zubných strojčekov.
Samozrejme, nie všetky osmičky je nevyhnutné odstraňovať. Existuje aj skupina ľudí, ktorí osmičky vôbec nemajú, alebo ktorým ani po vyrastení nespôsobujú žiadne problémy. V takomto prípade je však potrebné venovať zvýšenú pozornosť ústnej hygiene, najmä čisteniu zadných plôch a medzizubných priestorov, v ktorých sa ľahko tvorí zubný kaz.
Čo potrebuje zubný lekár vedieť predtým, ako vám vytrhne zub?
O tom, či je zub potrebné odstrániť a akým spôsobom, rozhoduje zubný lekár – stomatológ, na základe dôkladného zhodnotenia jeho aktuálneho stavu, veľkosti a polohy. Optimálne je, ak sú kvôli presnému zobrazeniu zubov k dispozícii i röntgenové snímky. Niektoré komplikovanejšie extrakcie, ktoré vyžadujú chirurgický zásah, je totiž často potrebné vykonať na špecializovanom stomatochirurgickom pracovisku.
Zubár je tiež povinný informovať sa o liekoch, ktoré pravidelne užívate, a ktoré by mohli skomplikovať priebeh zákroku či následné hojenie. Rizikové sú najmä niektoré antikoagulačné lieky, teda lieky na ,,riedenie krvi“, ktoré môžu vyvolať po extrakcii zvýšené krvácanie. Niektoré z nich, napríklad warfarín, sa dokonca odporúča po porade s lekárom a stanovení zrážacích parametrov krvi na niekoľko dní pred samotným zákrokom vysadiť.
Problematické sú aj bisfosfonáty – lieky určené na liečbu osteoporózy. Samy o sebe zvyšujú riziko poškodenia čeľustnej kosti a po extrakcii zuba môžu pri nesprávnom ošetrení spôsobiť vznik kostného defektu. Rizikoví sú aj pacienti s diabetom či onkologickým ochorením, u ktorých je predpoklad zhoršeného hojenia rán. Podobne, u pacientov po prekonanom infarkte myokardu sa stomatochirugický zákrok odporúča až po niekoľkých mesiacoch. Zubárovi preto nezatajujte žiadne svoje ochorenia, hoci si myslíte, že so zubami nemusia mať nič spoločné. Ak užívate viacero liekov alebo výživových doplnkov, pripravte si ich zoznam ešte pred návštevou zubnej ambulancie, aby ste v strese na nič nezabudli.
Ako prebieha samotná extrakcia?
V dnešnej dobe už, našťastie, trhanie zuba nemusí byť bolestivé – pred samotnou extrakciou totiž stomatológ miesto znecitlivie lokálnym anestetikom. Počas zákroku preto nebudete cítiť žiadnu bolesť, ale len tlak pri trhaní. Ak viete, že ste na niektoré lokálne anestetiká alergickí, vždy to svojmu lekárovi vopred oznámte. Pokiaľ pociťujete zo zákroku neprimerane veľký strach a úzkosť, ktoré by mohli narušiť vašu spoluprácu počas výkonu, môže vám lekár ponúknuť liek na upokojenie.
Na prevenciu zápalu a opuchu po extrakcii sa občas do tkanív ústnej dutiny injekčne aplikuje aj kortikosteroid. V špeciálnych prípadoch možno pacienta aj kompletne uspať pomocou celkovej anestézie, ktorá sa aplikuje injekčne alebo vdychovaním pomocou inhalačnej masky. Táto procedúra však už vyžaduje prítomnosť špecializovaného lekára – anestéziológa. Niekedy sa používa napríklad u malých detí, ktorým je potrebné ošetriť naraz väčšie množstvo zubných kazov a dlhší zákrok by pri vedomí nezvládli.
Hneď potom, ako je tkanivo kompletne znecitlivené, môže stomatológ začať so zákrokom. Ak je zub prerezaný, postačí ho vytiahnuť pomocou klieští. V prípade neprerezaných zubov sa tkanivo ďasien najprv nareže, aby sa odhalil zub a kosť. Niekedy je potrebné odstrániť aj časť kosti, ktorá môže blokovať prístup ku koreňu zuba. Následne sa zub odstráni vcelku, alebo sa rozdelí na menšie časti, ktoré sa ľahšie vyberajú. Miesto extrakcie sa dôkladne vyčistí a nakoniec zašije3. Dnes sú k dispozícii aj stehy zo vstrebateľných materiálov, ktoré sa v tele prirodzene rozpadnú na neškodné zložky a nie je potrebné ich chirurgicky vyberať.
Ako sa starať o ranu po vytrhnutí zuba?
Bezprostredne po zákroku zubný lekár vloží do záhryzu sterilný gázový tampón, ktorý slúži na zastavenie krvácania. Približne po 15 – 20 minútach, kedy sa už vytvorí v mieste rany bielkovinová krvná zátka, môžete tampón vybrať a zahodiť. Aby sa rana po extrakcii zuba čo najrýchlejšie zahojila, snažte sa dodržiavať nasledujúce pravidlá:
- Miesto extrakcie treba začať čo najskôr chladiť, aby sa minimalizoval opuch a bolesť. Na chladenie môžete použiť chladiace gélové vrecúška z lekárne, alebo kocky ľadu zabalené v tenkom uteráku či kuchynskej utierke, ktoré priložíte na líce.
- Krv, ktorá môže z rany tiecť, cielene nevypľúvajte, pretože podtlak by mohol spôsobiť opätovné krvácanie. Prípadnú krv a sliny nechajte z úst iba voľne vytiecť. Podobne, na boľavé miesto nepoužívajte ani teplé obklady, ktoré môžu ranu rozkrvácať.
- Pár hodín po zákroku nejedzte, následne si pripravte mäkké, kašovité jedlá, ktoré by nemali byť príliš studené, ani príliš horúce.
- Spite vo vyvýšenej polohe a podložte si hlavu vankúšom na zdravej strane, aby ste znížili tlak na ranu.
- Prvých 24 hodín ranu ničím nevyplachujte. Od ďalšieho dňa ju môžete opatrne vyplachovať odvarom z repíka lekárskeho alebo šalvie lekárskej, ktoré vďaka protizápalovým a sťahujúcim účinkom podporujú zocelenie rany.
- Na utlmenie bolesti môžete použiť voľnopredajné analgetiká, prípadne lieky od bolesti, ktoré vám predpísal lekár.
- Pokiaľ vám lekár predpísal aj antibiotiká, užívajte ich v pravidelných intervaloch podľa predpisu a vždy doužívajte celé balenie. Antibiotiká zabraňujú v mieste extrakcie vzniku infekcie.
- Ani po trhaní zuba nezabúdajte na dodržiavanie ústnej hygieny, aby sa do rany nedostali zvyšky potravy a nevznikla infekcia. Zuby si šetrne čistite zubnou kefkou s mäkkými štetinami a na pár dní sa vyhnite používaniu sonických aj rotačných kefiek.
- V deň extrakcie a pár dní po nej si nastavte kľudový režim, oddychujte a nešportujte, aby sa rana mala čas zahojiť.
- Najmä po komplikovanejších extrakciách je optimálne, ak lekár po pár dňoch vykoná kontrolu, ako sa rana hojí a prípadne vyberie stehy. Ak by rana neprimerane krvácala alebo bolela, kontaktujte svojho zubára alebo navštívte zubnú pohotovosť.
Na záver už len jedno: nebojte sa! Ak váš zubár rozhodne o tom, že zub musí ísť von, zákrok neodkladajte, aby sa časom ešte viac neskomplikoval. Dnešná moderná medicína už dokáže aj trhanie zubov spraviť znesiteľným, a so správnou starostlivosťou viete hojeniu výrazne napomôcť.
Zdroje použité v článku:
1. Tooth extraction. In: my.clevelandclinic.org [online] [cit. 3.10.2022]. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/22120-tooth-extraction
2. HYAM, DM. The contemporary management of third molars. Aust Dent J 2018; 63 Suppl 1: S19-S26 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29574809/
3. Wisdom tooth extraction. In: mayoclinic.org [cit. 3.10.2022]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/wisdom-tooth-extraction/about/pac-20395268