Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Návaly tepla a potenie sú najčastejšie príznaky menopauzy. Prečo vznikajú, čo ich spúšťa a ako si môžete pomôcť?

Návaly tepla a potenie v noci

Špeciálnym typom návalu je takzvané nočné potenie – ide o návaly odohrávajúce sa v nočných hodinách, pričom narúšajú spánok a žena sa musí často aj niekoľkokrát do noci prezliekať. Existuje viacero zdravotných príčin, prečo sa návaly objavujú. Najčastejšie však potrápia ženy v období klimaktéria a menopauzy.

Dodnes presne nevieme, ako presne hormóny vznik návalov ovplyvňujú. Predpokladá sa však, že úbytok hormónu estrogénu ovplyvňuje „termostat ženského tela – hypotalamus. Ten v dôsledku toho začne oveľa citlivejšie vnímať aj malé zmeny v telesnej teplote. Keď hypotalamus dostane signál, že je telo prehriate, spustí ochladzujúce procesy. Vtedy žena dostáva nával a začne sa potiť, čím sa organizmus ochladí.

Návaly u žien v strednom veku spôsobuje predovšetkým útlm produkcie hormónov estrogénu a progesterónu. Tie vplývajú na činnosť srdca, mozgu, endokrinných žliaz a metabolizmu. Následkom tohto úbytku je potom množstvo fyzických aj psychických zmien u ženy v prechode. 1,2

navaly tepla priciny

Ako sme už spomenuli, najčastejšou príčinou návalov tepla je práve menopauza. V ojedinelých prípadoch sú intenzívne nočné návaly a potenie spôsobené inými zdravotnými ťažkosťami. Môže ísť napríklad o vedľajší účinok niektorých liekov, problémy so štítnou žľazou, prípadne niektoré druhy rakoviny a vedľajšie účinky ich liečby.

Mávajú návaly tepla aj muži?

Áno, aj muži môžu mať návaly tepla, pričom rovnako ako u žien, aj u pánov ich spôsobuje viacero faktorov. K jedným z nich určite patrí aj andropauza – čiže mužské obdobie prechodu.

priciny andropauzy

Upozornenie:

Je na lekárovi, aby zvážil vhodnosť tejto liečby. Musí posúdiť všetky prínosy a riziká, nakoľko tie sa zvyknú od ženy k žene líšiť. Hormonálna liečba môže totiž u niektorých žien zvyšovať riziko vzniku krvných zrazenín, infarktu, mozgovej porážky, rakoviny prsníka, maternice a podobne.3

  • Dávajte si pozor na to, čo jete a pijete. To, že zdravá a vyvážená strava by mala obsahovať dostatok vitamínov, minerálov, vlákniny, bielkovín a zdravých tukov, pravdepodobne už viete. Dôležité je však i to, že s menopauzou sa u žien zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy, problémov so spánkom a iných ťažkostí. Preto by ste mali naozaj dbať na to, aby ste telu dodávali len tie najlepšie živiny. Napomôcť vzniku návalu môže konzumácia pikantných a štipľavých jedál a tiež pitie kávy. Preto sa odporúča tieto typy jedál a nápojov obmedziť.
  • Pite dostatok tekutín. Pitný režim je kľúčový pre mnoho telesných pochodov. Denne by dospelý človek mal vypiť aspoň 2 litre čistej vody. U žien v menopauze je to ešte dôležitejšie, nakoľko návaly tepla a potenie spôsobujú, že telo príde o veľké množstvo vody. Pitný režim môžete navyše doplniť o ovocné šťavy či bylinné čaje. Vhodné sú napríklad čaje zo šalvie lekárskej, ktorá pomáha proti poteniu a okrem toho je tiež zdrojom fytoestrogénov.
  • Relaxujte a snažte sa vyhýbať stresu. Stres je jedným zo spúšťačov návalov a potenia u žien v menopauze. To znamená, že čím viac ste vystresovaná, tým častejšie sa u vás môžu návaly objavovať. Nájdite si preto niečo, čo vám pomáha redukovať stres. Niektorým funguje napríklad prechádzka na čerstvom vzduchu, jóga, dychové cvičenia, bicyklovanie, prípadne nejaký koníček.
  • Dajte si pozor na zlozvyky. Medzi ďalšie spúšťače návalov patrí aj konzumácia alkoholu a fajčenie. Obmedzte konzumáciu alkoholických nápojov a s fajčením by ste mali ideálne prestať úplne.
  • Vhodne sa obliekajte. Je síce pravda, že obliekanie nával nezastaví, no pomôže vám lepšie zvládať výkyvy telesnej teploty. Odporúča sa nosiť viacero tenkých a ľahkých vrstiev. Tak sa budete môcť prispôsobovať tomu, či je vám teplo alebo chladno. Siahnite po materiáloch ako sú bavlna, prípadne iné vzdušné a prírodné materiály. Vyhýbajte sa umelým látkam, ktoré udržujú teplo a neprepúšťajú vzduch.
nadmerne potenie

Trápi vás nadmerné potenie, ktoré nie je spôsobené menopauzou?

Menopauza nie je jedinou príčinou nadmerného potenia. Prečítajte si viac o hyperhidróze a zistite, aké opatrenia vám s ňou pomôžu bojovať.

Zdroje použité v článku:

1. Hot flashes. In: Mayoclinic.org. 2023. [online] [cit.6-9-2024] Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hot-flashes/symptoms-causes/syc-20352790
2. Hot Flashes. In: My.clevelandclinic.org. 2022. [online] [cit. 6-9-2024] Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15223-hot-flashes
3. ŠÚKL. Informácia pre verejnosť – Klimaktérium a hormonálna liečba. 2023. [online] [cit. 6-9-2024] Dostupné z: https://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/bezpecnostne-opatrenia-a-upozornenia/informacia-pre-verejnost-klimakterium-a-hormonalna-liecba?page_id=548
4. Redakcia portálu Lekár.sk. Zmeny v menopauze. 2016. [online] [cit.6-9-2024] Dostupné z: https://lekar.sk/clanok/zmeny-v-menopauze

Neprehliadnite