Návaly tepla a potenie sú najčastejšie príznaky menopauzy. Prečo vznikajú, čo ich spúšťa a ako si môžete pomôcť?
Náhly pocit horúčavy, potôčiky potu stekajúce po pokožke a silný pocit diskomfortu – asi takto by sme stručne charakterizovali návaly tepla a potenie. Niektoré ženy návaly dokonca popisujú tak, ako keby odrazu dostali vysokú horúčku alebo sa im v tele rozliala láva. Intenzita i frekvencia návalov sa môže od ženy k žene líšiť. Zatiaľ čo niektoré ženy návaly nemusia pociťovať vôbec, u iných žien sú tak intenzívne, že im vo veľkej miere narúšajú každodenný život či dokonca spánok. Pozrite sa spolu s nami na návaly tepla a potenie bližšie. Čo ich spôsobuje a čo vám pomôže?
Čo sú to návaly tepla?
Nával tepla je náhly pocit horúčavy v hornej polovici tela. Zvyčajne je najintenzívnejší v tvári, na krku a hrudi. Nával tepla sprevádza často začervenanie, potenie či zvýšenie srdcového tepu. Pokiaľ počas návalu telo stratí veľa telesného tepla, môže sa následne objaviť pocit chladu až zimnice.
Návaly tepla a potenie v noci
Špeciálnym typom návalu je takzvané nočné potenie – ide o návaly odohrávajúce sa v nočných hodinách, pričom narúšajú spánok a žena sa musí často aj niekoľkokrát do noci prezliekať. Existuje viacero zdravotných príčin, prečo sa návaly objavujú. Najčastejšie však potrápia ženy v období klimaktéria a menopauzy.
Návaly tepla a jeho príčiny
Najčastejšou príčinou vzniku návalov tepla u žien sú hormonálne zmeny súvisiace s menopauzou. Ich nástup je veľmi individuálny, no v priemere sa u žien začnú objavovať okolo 50. roku života. Individuálne je tiež to, či sa u vás návaly tepla budú objavovať len počas menopauzy alebo pred a aj po nej.
Dodnes presne nevieme, ako presne hormóny vznik návalov ovplyvňujú. Predpokladá sa však, že úbytok hormónu estrogénu ovplyvňuje „termostat“ ženského tela – hypotalamus. Ten v dôsledku toho začne oveľa citlivejšie vnímať aj malé zmeny v telesnej teplote. Keď hypotalamus dostane signál, že je telo prehriate, spustí ochladzujúce procesy. Vtedy žena dostáva nával a začne sa potiť, čím sa organizmus ochladí.
Návaly u žien v strednom veku spôsobuje predovšetkým útlm produkcie hormónov estrogénu a progesterónu. Tie vplývajú na činnosť srdca, mozgu, endokrinných žliaz a metabolizmu. Následkom tohto úbytku je potom množstvo fyzických aj psychických zmien u ženy v prechode. 1,2
Ako sme už spomenuli, najčastejšou príčinou návalov tepla je práve menopauza. V ojedinelých prípadoch sú intenzívne nočné návaly a potenie spôsobené inými zdravotnými ťažkosťami. Môže ísť napríklad o vedľajší účinok niektorých liekov, problémy so štítnou žľazou, prípadne niektoré druhy rakoviny a vedľajšie účinky ich liečby.
Návaly tepla a potenie majú svoje spúšťače
Okrem toho, že vznik návalov a potenia súvisí s hormonálnymi zmenami, existuje niekoľko spúšťačov, ktoré ich nástup podporujú, respektíve urýchľujú. Patria sem napríklad:
Na základe vyššie spomenutých spúšťačov vás teda asi neprekvapí, že ak sa chcete s návalmi popasovať a zmierniť ich frekvenciu i intenzitu, budete musieť v prvom rade prehodnotiť váš životný štýl.
Mávajú návaly tepla aj muži?
Áno, aj muži môžu mať návaly tepla, pričom rovnako ako u žien, aj u pánov ich spôsobuje viacero faktorov. K jedným z nich určite patrí aj andropauza – čiže mužské obdobie prechodu.
Ako si poradiť s návalmi tepla v menopauze?
V prvom rade je dôležité, aby ste vedeli, kedy je návaly tepla v menopauze potrebné riešiť s lekárom. Ak sú u vás návaly tak časté a intenzívne, že narúšajú vaše fungovanie a sociálny život, mali by ste sa rozhodne obrátiť na lekára. Existujte totiž viacero spôsobov, ako možno návaly riešiť. Na jednej strane je dôležitá úprava životosprávy, zmena jedálnička, obmedzenie štipľavého jedla, ale i kofeínu či alkoholu. Na druhej strane existujú formy hormonálnej liečby, prípadne fytoestrogénna liečba.
Liečba návalov pomocou HRT alebo substitučnej hormonálnej terapie
V rámci HRT (hormone replacement therapy) sú telu substituované hormóny, čoho výsledkom je zmiernenie symptómov menopauzy. Aby ste však mohli podstúpiť túto liečbu, je potrebné, aby váš lekár zvážil viacero okolností a faktorov. Dôležitým faktorom je napríklad to, či ste v minulosti podstúpili hysterektómiu (chirurgické odstránenie maternice). Iným faktorom môžu byť aj iné zdravotné problémy a ochorenia. Pri hormonálnej liečbe sa potom telu dodávajú estrogény, prípadne estrogény s progestínmi tým ženám, ktorým nebola odstránená maternica.
Upozornenie:
Je na lekárovi, aby zvážil vhodnosť tejto liečby. Musí posúdiť všetky prínosy a riziká, nakoľko tie sa zvyknú od ženy k žene líšiť. Hormonálna liečba môže totiž u niektorých žien zvyšovať riziko vzniku krvných zrazenín, infarktu, mozgovej porážky, rakoviny prsníka, maternice a podobne.3
Nehormonálna terapia pri návaloch tepla a potení
Ako nehormonálna alternatíva liečby intenzívnych návalov a potenia, prípadne aj iných nepríjemných príznakov menopauzy, sa používajú fytoestrogény. Ide o látky rastlinného pôvodu, ktoré majú štruktúru a funkciu podobnou estradiolu. Estradiol patrí k estrogénom a je hlavným pohlavným hormónom produkovaným primárne vo vaječníkoch. Tieto fytoestrogény majú však veľmi nízku aktivitu v porovnaní s účinkami estradiolu. Nájdete ich v mnohých rastlinách, napríklad v:
- ploštičníku strapcovitom,
- vitexe jahňacom,
- ďateline lúčnej,
- ľubovníku bodkovanom,
- šalvii lekárskej,
- rôznych strukovinách,
- sójových bôboch a podobne.4
Fytoestrogény môžete telu dodávať v strave, no sú dostupné aj vo forme doplnkov určených pre ženy v menopauze. Obsahujú presne určené koncentrácie účinných látok, vďaka čomu napomáhajú zmierňovaniu príznakov menopauzy, medzi nimi aj návalov tepla a potenia. Poraďte sa s vaším gynekológom a vyskúšajte napríklad prípravky:
- Forfemina Menopauza 56 tabliet – obsahuje kyselinu listovú, vitamínB6, horčík, vitamín D3, extrakty zo semien sóje a ďateliny lúčnej.
- Terezia Menopauza 60 kapsúl – doplnok stravy kombinujúci účinky 6 byliniek a huby maitake.
- Dr. Müller Klimakterin kapsuly 60 ks – nehormonálny prípravok s obsahom izoflavónov z červenej ďateliny, sóje a vitamínu D.
- FytoFEM harmony&control (pre ženu 40+) – obsahuje prírodné fytoestrogény, vitamín B6, horčík, vitamín B6, vápnik, vitamín D, chróm a zinok.
Bojujte s návalmi tepla pomocou zmeny životosprávy
Zdravá životospráva vplýva na to, ako sa celkovo cítite, a to psychicky i fyzicky. Zdravá strava, dostatok odpočinku, psychohygiena, pohyb na čerstvom vzduchu – to všetko vám môže pomôcť aj s nepríjemnými prejavmi menopauzy. Nebudeme tvrdiť, že ak začnete zdravo jesť, tak všetky príznaky menopauzy zázrakom zmiznú. Menopauza je prirodzený jav, s ktorým sa ženský organizmus vyrovnáva všelijako. Pokiaľ sa ale o vaše telo a psychiku budete dobre starať, dokážete jednotlivé príznaky zmierniť, prípadne znížiť frekvenciu návalov tepla a potenia.
- Dávajte si pozor na to, čo jete a pijete. To, že zdravá a vyvážená strava by mala obsahovať dostatok vitamínov, minerálov, vlákniny, bielkovín a zdravých tukov, pravdepodobne už viete. Dôležité je však i to, že s menopauzou sa u žien zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy, problémov so spánkom a iných ťažkostí. Preto by ste mali naozaj dbať na to, aby ste telu dodávali len tie najlepšie živiny. Napomôcť vzniku návalu môže konzumácia pikantných a štipľavých jedál a tiež pitie kávy. Preto sa odporúča tieto typy jedál a nápojov obmedziť.
- Pite dostatok tekutín. Pitný režim je kľúčový pre mnoho telesných pochodov. Denne by dospelý človek mal vypiť aspoň 2 litre čistej vody. U žien v menopauze je to ešte dôležitejšie, nakoľko návaly tepla a potenie spôsobujú, že telo príde o veľké množstvo vody. Pitný režim môžete navyše doplniť o ovocné šťavy či bylinné čaje. Vhodné sú napríklad čaje zo šalvie lekárskej, ktorá pomáha proti poteniu a okrem toho je tiež zdrojom fytoestrogénov.
- Relaxujte a snažte sa vyhýbať stresu. Stres je jedným zo spúšťačov návalov a potenia u žien v menopauze. To znamená, že čím viac ste vystresovaná, tým častejšie sa u vás môžu návaly objavovať. Nájdite si preto niečo, čo vám pomáha redukovať stres. Niektorým funguje napríklad prechádzka na čerstvom vzduchu, jóga, dychové cvičenia, bicyklovanie, prípadne nejaký koníček.
- Dajte si pozor na zlozvyky. Medzi ďalšie spúšťače návalov patrí aj konzumácia alkoholu a fajčenie. Obmedzte konzumáciu alkoholických nápojov a s fajčením by ste mali ideálne prestať úplne.
- Vhodne sa obliekajte. Je síce pravda, že obliekanie nával nezastaví, no pomôže vám lepšie zvládať výkyvy telesnej teploty. Odporúča sa nosiť viacero tenkých a ľahkých vrstiev. Tak sa budete môcť prispôsobovať tomu, či je vám teplo alebo chladno. Siahnite po materiáloch ako sú bavlna, prípadne iné vzdušné a prírodné materiály. Vyhýbajte sa umelým látkam, ktoré udržujú teplo a neprepúšťajú vzduch.
Trápi vás nadmerné potenie, ktoré nie je spôsobené menopauzou?
Menopauza nie je jedinou príčinou nadmerného potenia. Prečítajte si viac o hyperhidróze a zistite, aké opatrenia vám s ňou pomôžu bojovať.
Zdroje použité v článku:
1. Hot flashes. In: Mayoclinic.org. 2023. [online] [cit.6-9-2024] Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hot-flashes/symptoms-causes/syc-20352790
2. Hot Flashes. In: My.clevelandclinic.org. 2022. [online] [cit. 6-9-2024] Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15223-hot-flashes
3. ŠÚKL. Informácia pre verejnosť – Klimaktérium a hormonálna liečba. 2023. [online] [cit. 6-9-2024] Dostupné z: https://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/bezpecnostne-opatrenia-a-upozornenia/informacia-pre-verejnost-klimakterium-a-hormonalna-liecba?page_id=548
4. Redakcia portálu Lekár.sk. Zmeny v menopauze. 2016. [online] [cit.6-9-2024] Dostupné z: https://lekar.sk/clanok/zmeny-v-menopauze