Osteoporóza – tichý zlodej kostí. Jej príčiny, príznaky aj správna výživa pri liečbe
Osteoporóza je najzávažnejšie ochorenie pohybového aparátu. Odhaduje sa, že na celom svete trpí osteoporózou asi 200 miliónov ľudí. Je označovaná aj ako „tichá choroba,“ pretože veľmi často postupuje bez akýchkoľvek príznakov alebo bolesti, a diagnostikovaná je až pri zlomenine kosti. Tomuto ochoreniu je však možné do značnej miery predchádzať, a preto je vhodné mať dostatočné množstvo informácií o jeho priebehu aj prevencii. Základom prevencie vzniku je zdravý životný štýl, pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava s dostatočným príjmom vápnika, vitamínu D a K.
Čo je to osteoporóza?
Samotné pomenovanie ochorenia „osteoporóza“ znamená „pórovitá kosť‘. Je to systémové ochorenie spojené s úbytkom kostnej hmoty, poruchami architektúry kostí a tendenciou k zlomeninám. Jednoduchšie možno povedať, že ide o ochorenie, ktoré oslabuje pevnosť kosti, a ak ho máte, hrozí vám väčšie riziko náhlych a neočakávaných zlomenín kostí. Osteoporóza prebieha spočiatku bez akýchkoľvek príznakov a bolesti a väčšinou sa naň príde až vtedy, keď oslabené kosti spôsobia bolestivé zlomeniny. Prevažne ide o zlomeniny krčka stehennej kosti, zápästia a chrbtice. Zlomeniny nemusia vznikať iba pri pádoch alebo úrazoch, niekedy sa zlomenina stane aj pri zlom pohybe či udretí ruky o stôl. Samotná kosť je živé tkanivo, ktoré sa počas života človeka obmieňa. V tomto tkanive prebiehajú súčasné dva procesy obmeny kosti a jej odbúravanie a novotvorba. Približne do 30. roku života prevažuje novotvorba kostného tkaniva. Po 35. roku života dochádza k odbúravaniu rýchlejšie ako k tvorbe, čo spôsobuje postupný úbytok kostnej hmoty. Ak trpíte osteoporózou, strácate kostnú hmotu ešte rýchlejšie. Rovnako rýchlejší rozpad kostí nastáva u žien po menopauze. Rozdiel však je v príčine tohto deja, kým pri senilnej osteoporóze je znížená novotvorba kosti, pri postmenopauzálne osteoporóze stúpa počet a aktivita osteoklastov, čo vedie k zvýšenému odbúravaniu kosti.
Hoci sa osteoporóza vyskytuje aj u mužov aj u žien, ženy majú až štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku ochorenia v porovnaní s mužmi. Za nárast výskytu osteoporózy môže jednak starnutie populácie, ale aj zmena životného štýlu spojená s obmedzením pohybu, zmenou stravovacích návykov, fajčením a podobne.
Aké sú príznaky a symptómy osteoporózy?
Zvyčajne osteoporóza postupuje bez akýchkoľvek príznakov. Mali by ste si však dávať pozor na nasledujúce zmeny:
- stratu výšky (skrátenie o centimetre alebo viac),
- zmenu držania tela (sklon alebo predklon),
- dýchavičnosť (menšia kapacita pľúc v dôsledku stlačených diskov),
- zlomeniny kostí,
- bolesť v dolnej časti chrbta.
A čo rizikové faktory pre vznik osteoporózy? Ohrozenejšie sú ženy
Existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré zvyšujú vašu šancu na rozvoj osteoporózy, pričom dva z najvýznamnejších sú pohlavie a vek. Najväčšie riziko vzniku osteoporózy majú ženy nad 50 rokov alebo ženy po menopauze. Menopauza totiž spomaľuje produkciu estrogénu, hormónu, ktorý chráni pred nadmerným úbytkom kostnej hmoty. U žien vo fertilnom veku estrogény bránia nadmernej osteoresorpcii, po menopauze však tento ochranný vplyv estrogénu chýba, a preto sa môže vyskytnúť postmenopauzálna osteoporéza. V priebehu starnutia dochádza k ubúdaniu kostnej hmoty a k narušeniu štruktúry kosti u každého človeka, čo je príčinou vzniku tzv. senilnej osteoporózy. Tá postihuje ženy aj mužov, avšak v pomere 2:1. Presná príčina vzniku senilnej osteoporózy nie je úplne známa, predpokladá sa, že tu zohrávajú úlohu viaceré faktory. Vekom podmienený pokles kostnej formácie, obmedzené vstrebávanie vápnika pri zníženom príjme a syntéze vitamínu D, alebo aj znížená hladina cirkulujúceho testosterónu, sa podieľajú na vzniku tohto ochorenia.
Prekvapujúce je, že u mužov nad 50 rokov je väčšia pravdepodobnosť zlomeniny kostí spôsobenej osteoporózou než rakoviny prostaty. Očakáva sa, že približne 80 000 mužov ročne si zlomí bedrový kĺb a muži s väčšou pravdepodobnosťou zomrú do roka po zlomenine bedra ako ženy.
Okrem týchto dvoch hlavných rizikových faktorov – pohlavie a vek, bolo doteraz zistených aj niekoľko ďalších:
- etnický pôvod: u belošských a ázijských žien je väčšia pravdepodobnosť vzniku osteoporózy v porovnaní s afroameričankami a hispánkami,
- štruktúra kostí a telesná hmotnosť: drobní a štíhli ľudia majú väčšie riziko vzniku osteoporózy, pretože majú menej kostnej hmoty, ktorú môžu stratiť, v porovnaní s ľuďmi s vyššou telesnou hmotnosťou a väčšími postavami,
- rodinná anamnéza a genetické faktory: ak vaši rodičia alebo starí rodičia mali nejaké príznaky osteoporózy, ako je zlomenina bedra po menšom páde, môžete mať väčšie riziko vzniku ochorenia. Existuje celý rad dedičných faktorov, ktoré majú vplyv na rýchlejší rozvoj osteoporózy.
Okrem spomenutých rizikových faktorov, môžu aj niektoré iné ochorenia alebo lieky zvýšiť vaše riziko vzniku osteoporózy. Sem patria:
- chronické ochorenia: endokrinné a metabolické ochorenia, gastrointestinálne ochorenia, hematologické ochorenia, renálne ochorenia, zápalové reumatické ochorenia,
- riziková medikácia: glukokortikoidy, antipsychotiká, antiepileptiká, heparín,
- nutričné príčiny: alkohol, malnutrícia, nízky príjem vápnika alebo vitamínu D,
- iné: fajčenie, nízka fyzická aktivita.
Hoci sa môže zdať, že všetky tieto spomínané rizikové faktory sú mimo vašej kontroly, nie je to úplne pravda. Zmena životného štýlu a správne stravovacie návyky sú schopné v mnohých prípadoch predísť vzniku osteoporózy. Mnohé štúdie preukázali napríklad vzťah medzi užívaním alkoholu a kostnými ochoreniami. Alkohol pôsobí toxicky na osteoblasty a preto dochádza k poklesu ich funkcie a spôsobuje zmeny kostnej formácie. Fajčenie pôsobí rovnako toxicky na osteoblasty a spôsobuje zvýšenú resorpciu kostí.
Správna výživa v prevencii vzniku osteoporózy
Veľký vplyv na prevenciu a liečbu osteoporózy má vaša výživa. Na udržanie silných a zdravých kostí potrebujete počas života prijímať stravu a látky, ktoré sú potrebné na stavbu kostí. Patrí sem vápnik, vitamín D, fosfor, vitamín C a K, stopové prvky. Naopak, mali by ste obmedziť príjem látok poškodzujúcich kostné tkanivo – sodík, hliník, olovo a ďalšie. Môžeme povedať, že cieľom prevencie a liečby osteoporózy je zabrániť zlomeninám, udržať množstvo a kvalitu kostného tkaniva, prípadne dosiahnuť jej úpravu. Základom terapie je úprava životného štýlu s dostatkom pohybu, primeraná životospráva, zabezpečenie dostatočného príjmu vápnika a vitamínu D. Bez dodržania týchto zásad nie je možné očakávať plný účinok medikamentóznej terapie. V liečbe osteoporózy sa používa niekoľko liekových skupín, a to napríklad bisfosfonáty, selektívne modulátory estrogénových hormónov, metabolity vitamínu D, stroncium ranelát, denosumab alebo parathormón, ktoré sú predpisované lekárom po dôkladnom vyšetrení pacienta. Nepriaznivé účinky osteoporózy môžu výrazne znižovať kvalitu života pacientov trpiacich týmto ochorením. Práve preto je veľmi dôležité sústrediť sa nielen na terapiu pacientov, ale aj prevenciu vzniku osteoporózy u rizikových pacientov a dodržiavanie zásad správnej výživy a životosprávy.
Odporúčania pre zdravý životný štýl v prevencii osteoporózy:
- Doprajte si pravidelný fyzický pohyb: chôdza, mierny beh, aerobik.
- Obmedzte príjem alkoholu – dva a viac alkoholických nápojov denne zvyšujú riziko osteoporózy.
- Obmedzte príjem nadmerného množstva kofeínu.
- Nefajčite.
1, CAPOZZI, A., G. SCAMBIA a S. LELLO, 2020. Calcium, vitamin D, vitamin K2, and magnesium supplementation and skeletal health. Maturitas. 2020, roč. 140, s. 55–63.
2, MACGILL, M, 2019. What to know about osteoporosis. In: medicalnewstoday.com [online]. 22.7.2019 [cit. 22.1.2022]. Dostupné z https://www.medicalnewstoday.com/articles/155646.
3, MASARYKOVÁ, P.L., P.Ľ. LEHOCKÁ a M.T. ĎURDÍK, 2015. Osteoporóza a kvalita života. Via practica. 2015, č. 12(6), s. 242–246.