Najčastejšie otázky o paradentóze, bolesti a zápale ďasien
Bolieť vás môžu nielen zuby, ale aj ďasná. Ako sa tomu vyvarovať? Prečo vzniká zápal? Zozbierali sme pre vás tie najčastejšie otázky o paradentóze a tiež zápale a bolesti ďasien.
Dôkladná ústna hygiena – práve tá je kľúčová nielen pri liečbe ale aj pri prevencii vzniku paradentózy. Pokiaľ vás trápia prvotné štádiá parodontitídy, môžete si pomôcť vhodnou zubnou pastou. Obľúbené sú napríklad pasty značky Parodontax , ktoré sú špeciálne vyvinuté na boj s týmto ochorením. Dôležité je tiež siahnuť po vhodnej zubnej kefke – najlepšie takej, ktorá má mäkké štetinky a nebude ešte viac dráždiť a poškodzovať citlivé ďasná.
Nezabúdajte ani na pravidelné a poctivé čistenie medzizubných priestorov, nakoľko práve tam sa veľmi často zachytáva a ukladá zubný povlak. Siahnuť môžete aj po ústnej vode, ktorá dočistí to, čo nezvládla zubná kefka s pastou. Pri vážnejších štádiách patrí liečba paradentózy výhradne do rúk lekára, ktorý zhodnotí závažnosť situácie a navrhne vhodnú liečbu.
Najlepším spôsobom, ako môžete zastaviť paradentózu, je pravidelne a dôkladne si umývať zuby: minimálne 2x denne – ráno a večer a za použitia zubnej pasty, vhodnej zubnej kefky, medzizubnej nite alebo ústnej vody. Čistite dôkladne, ale opatrne, aby ste nepoškodili zuby a ďasná. Aj agresívne čistenie zubov môže totiž paradentóze „nahrať do kariet“. Na podráždené, zapálené a ustupujúce ďasná môžete použiť gély a roztoky s protizápalovým účinkom.
Navštevujte pravidelne vášho zubného lekára, ktorý môže vďaka preventívnej prehliadke podchytiť parodontitídu ešte v jej začiatkoch. Platí, že čím skôr začnete s liečbou, tým väčšiu šancu máte zachrániť vaše zuby.
Na paradentózu vám môžu pomôcť vhodne zvolené pomôcky na ústnu hygienu – mäkká zubná kefka, zubná pasta s pozitívnymi účinkami na ďasná a zubnú sklovinu, ústna voda, medzizubné kefky či zubná niť. Okrem toho však môžete siahnuť aj po rôznych géloch či roztokoch, ktoré pomáhajú zmierňovať a liečiť zápal ďasien.
Zápal ďasien trvá v závislosti od toho, aká je jeho závažnosť a tiež príčina. Pokiaľ zápal nie je závažný, môžete ho pomocou správnej ústnej hygieny a vhodných prípravkov vyliečiť jednoducho a vcelku rýchlo. V prípade závažnejších zápalov môže liečba trvať dlhšie a je nevyhnutné, aby sa odstránila príčina zápalu. Pokiaľ je toto aj váš prípad, navštívte vášho zubného lekára. Nezabudnite, že základom pre zdravie ústnej dutiny je pravidelná hygiena a preventívne prehliadky.
Z voľnopredajných liekov môžete pri zápale ďasien siahnuť napríklad po roztokoch s protizápalovými a dezinfekčnými účinkami, ako sú napríklad Glimbax či Herbadent. Oba prípravky sú vhodné nielen na zapálené ďasná, ale pomôžu vám aj pri aftách či paradentóze.
Veľkým pomocníkom sú tiež gély na ďasná, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a upokojiť podráždenie. Vyskúšajte Herbadent Professional Bylinný gél na ďasná či Curasept.
Obľúbené zubné pasty na zapálené ďasná sú napríklad pasty značky Parodontax, no siahnuť môžete napríklad aj po paste Lacalut Aktiv Ochrana ďasien, Oral-B Gum & Enamel, Phyneteo Stomaphyt bez chlóru a mnohých iných. Okrem zubnej pasty je tiež dôležité, aby ste používali zubnú kefku s mäkkými štetinkami, ktoré ďasná nebudú dráždiť.
Svrbenie ďasien je vcelku bežný problém, ktorý zväčša spôsobujú problémy ako nahromadenie zubného povlaku, zápal či iné ochorenia, poranenia, ale tiež hormonálne zmeny, alergie a iné. U žien sa svrbenie ďasien objavuje veľmi často počas menštruácie, tehotenstva či menopauzy a je sprevádzané aj väčšou citlivosťou či krvácaním. U alergikov zase môže byť prejavom kontaktu s alergénom, sprevádzať ho môže aj opuch či svrbenie pokožky úst a jazyka.
Ďasná môžu bolieť z viacerých dôvodov. U malých detí je bolesť ďasien spojená najčastejšie s prerezávaním prvých zúbkov. V takom prípade pomáhajú na bolesť ďasien chladivé a upokojujúce géliky. Pokiaľ je bolesť spôsobená zápalom, pomôžu vám prípravky s upokojujúcimi a protizápalovými účinkami. Skvelou voľbou sú napríklad roztoky ako Herbadent či Glimbax a gély alebo ústne vody s antiseptickými účinkami. Ak hľadáte niečo na ďasná, no skôr inklinujete k prírodným prípravkom, sú vhodnou voľbou aj bylinné výplachy napríklad zo šalvie či harmančeka.
Je potrebné si uvedomiť, že keď vám už raz ďasná ustúpia, naspäť už nedorastú. Liečbou však môžete dosiahnuť stav, kedy sa ustupovanie ďasien nebude zhoršovať. V rámci liečby je dôležité predovšetkým správne čistenie zubov. Ústup ďasien je totižto spôsobený hromadením zubného povlaku, ktorý sa postupom času môže zmeniť na zubný kameň a spôsobiť zápal. Práve opakovaný a zhoršujúci sa zápal ďasien stojí za vznikom paradentózy. Okrem prípravkov na ústnu hygienu môžete siahnuť aj po géloch či roztokoch, ktoré sú určené na podporu zdravia ďasien, zmierňovania ich krvácania a zápalu.
Na odhalené zubné krčky sú vhodné zubné pasty na citlivé zuby. Zubný povlak na povrchu zubov obsahuje baktérie, ktoré spôsobujú zápal ďasien a tiež vznik zubného kazu. Práve gingivitída (zápal ďasien) je jednou z príčin ústupu ďasien, a teda aj odhaľovania zubných krčkov. Zubné pasty na citlivé zuby obsahujú zložky, ktoré pomáhajú zuby chrániť a tiež prinášajú úľavu od bolesti a citlivosti.
Výber produktov, ktoré vám môžu pomôcť poraziť zápal ďasien a bojovať s paradentózou: