Plač bábätka, na ktorý nič nezaberá? Môže ísť o detskú koliku
Vaše bábätko je najedené, prebalené a zdá sa, že je všetko tak, ako má byť. Napriek tomu celé hodiny plače, žiadne upokojujúce metódy nezaberajú a vy ste na pokraji svojich síl – psychických aj fyzických. Čo sa s bábätkom deje? Môže ísť o detskú koliku – jednu z najdiskutovanejších tém medzi rodičmi novorodencov. Aj keď je kolika prakticky neškodná, svojimi prejavmi dokáže spôsobiť nemalé starosti. Čo robiť a ako bábätku pomôcť?
Čo spôsobuje detskú koliku?
Detskú koliku charakterizujú neutíšiteľné záchvaty plaču u inak zdravého novorodenca. Platí pri nej diagnostické kritérium známe ako tzv. pravidlo troch, ktoré definuje detskú koliku akoplač trvajúci viac ako 3 hodiny denne, častejšie ako 3 dni v týždni a dlhšie ako 3 týždne. Vyskytuje sa zhruba u 25% novorodencov vo veku od 3 do 16 týždňov1.
Napriek tomu, že príčina detskej koliky je neznáma, existuje niekoľko rizikových faktorov, o ktorých sa predpokladá, že by za jej vznik mohli byť zodpovedné:
1. Nezrelosť tráviaceho systému
Nezrelosť tráviaceho systému súvisí najmä s črevnou mikroflórou, ktorá sa začína u dieťaťa tvoriť až po jeho narodení. Kým nie je dostatočne vyvinutá, môže byť tráviaci systém dočasne citlivejší a náchylnejší na intolerancie. Dochádza k nadúvaniu a vzniku kŕčov, v dôsledku čoho je dieťa nepokojné a plače. Celý problém sa prehlbuje aj tým, že sa dieťa v prvých týždňoch života nedokáže otočiť a zmeniť polohu.
1. Nezrelosť tráviaceho systému
Nezrelosť tráviaceho systému súvisí najmä s črevnou mikroflórou, ktorá sa začína u dieťaťa tvoriť až po jeho narodení. Kým nie je dostatočne vyvinutá, môže byť tráviaci systém dočasne citlivejší a náchylnejší na intolerancie. Dochádza k nadúvaniu a vzniku kŕčov, v dôsledku čoho je dieťa nepokojné a plače. Celý problém sa prehlbuje aj tým, že sa dieťa v prvých týždňoch života nedokáže otočiť a zmeniť polohu.
2. Nezrelosť nervového systému
Obzvlášť v prvých 2 mesiacoch života dieťaťa je nervový systém ešte nezrelý a vyvinuté sú len vrodené reflexy, ako napríklad sanie. Nezrelý nervový systém teda nie je schopný spracovať veľké množstvo stimulov z vonkajšieho prostredia. Tým, že je dieťa stimulmi prirodzene presýtené, používa ako formu uvoľnenia plač.
3. Prehĺtanie vzduchu
K prehĺtaniu vzduchu dochádza pri plači alebo pri nesprávnej technike kŕmenia. Bublinky vzduchu sa následne dostávajú do tráviaceho systému a spôsobujú nepríjemné nadúvanie, dieťa plače, je napäté a nepokojné.
4. Stres
Nadmerné svetlo a hluk, podráždení rodičia, popôrodná depresia matky, či iné stresujúce situácie v domácnosti môžu taktiež u dieťaťa spôsobiť vznik detskej koliky.
Mýty o kolikách
O kolikách medzi rodičmi koluje mnoho mýtov. Nie je pravda, že detskou kolikou trpia najmä:
- chlapci,
- predčasne narodené deti,
- deti, ktoré neboli porodené prirodzeným spôsobom,
- deti, ktoré nie sú dojčené,
- deti, ktorých rodičia trpia alergiami,
- deti, ktorých matky konzumovali v tehotenstve kávu.
Kolika sa prejavuje najmä večer
Príznaky detskej koliky vrcholia zvyčajne v 6. týždni veku dieťaťa. Dostavujú sa najmä vo večerných hodinách a okrem neutíšiteľného plaču možno na dieťati pozorovať aj začervenanú tvár, priťahovanie nôh k brušku, zatínanie pästí alebo prehýnanie sa v chrbte. Do veku 3. – 4.mesiacov detská kolika takmer vždy spontánne ustúpi 2.
Upozornenie
Pri akýchkoľvek pochybnostiach týkajúcich sa neutíšiteľného plaču dieťaťa neváhajte navštíviť pediatra. Odkladať by ste to nemali obzvlášť vtedy, ak sa k plaču pridruží teplota, letargia, dieťa zle reaguje, nadmerne zvracia, má nezvyčajnú stolicu alebo má problémy s dýchaním.
Ako zvládnuť detskú koliku?
Liečba detskej koliky je veľmi obmedzená najmä z dôvodu neznámej vyvolávajúcej príčiny. Na trhu existuje celý rad prípravkov, ktoré pravdepodobne môžu prejavy detskej koliky zmierniť alebo im predchádzať. Častokrát sa však stáva, že je potrebné takýchto prípravkov vyskúšať viacero, až kým nenájdete ten, ktorý zaberie práve vášmu dieťaťu. Patria k nim:
- probiotické kvapky s obsahom Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Biffidobacterium lactis, Biffidobacterium breve,
- kvapky s obsahom simetikónu, ktorý zmierňuje nadúvanie,
- bylinné kvapky alebo čaje s obsahom feniklu, anízu a mäty,
- kvapky s obsahom laktázy,
- kvapky s obsahom sacharózy.
Pomôcť môžu aj rôzne režimové opatrenia, ako napríklad:
- masáže bruška v smere hodinových ručičiek,
- nosenie dieťaťa v šatke alebo nosiči,
- polohovanie dieťaťa,
- zavinovanie,
- dočasná úprava stravy dojčiacej matky vylúčením najčastejších alergénov a dráždivých zložiek potravy, predovšetkým kravského mlieka, vajec, pšenice, arašidov, cibule, papriky, korenistých jedál, ale aj brokolice, karfiolu, a iných potravín, ktoré prirodzene nadúvajú,
- používanie cumlíka alebo častejšie prikladanie k prsníku (sanie dieťa pomáha upokojiť),
- používanie špeciálnej antikolikovej dojčenskej fľaše a dojčiaceho vankúša, správna technika kŕmenia,
- správna technika odgrgnutia dieťaťa po skončení kŕmenia.
Možno aj u vášho dieťatka prídu dni, kedy nič nezaberie. Vtedy je potrebné nepanikáriť a nenechať sa pohltiť zúfalstvom. Dôležité totiž je, aby nervozita rodičov vyprovokovaná neutíšiteľným plačom dieťaťa nebola pri snahe o jeho upokojenie na dieťa prenášaná. Jedine pokojný rodič môže upokojiť svoje dieťa, a na to je potrebné pamätať.
Zdroje použité v článku:
1. GREGORA M., Kojenecké koliky. Pediatr. prax, 2010, 11 (4): 144–146. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/fac7482dfef3759fd3ad77f220c1c5d2.pdf
2. SHAMIR R. a kol., Infant crying, colic, and gastrointestinal discomfort in early childhood: A review of the evidence and most plausible mechanisms. 2013, JPGN, Vol. 57, Supl. 1, S1-45. (online) [cit. 25.9.2022]. Dostupné z: https://journals.lww.com/jpgn/Citation/2013/12001/Infant_Crying,_Colic,_and_Gastrointestinal.1.aspx