Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Plavecké ucho vám môže znepríjemniť dovolenku. Ako chrániť dieťa pred zápalom zvukovodu?

baktérie

Bakteriálnu

virus

Vírusovú

plesen

Mykotickú

Ako rozdeľujeme zápal vonkajšieho zvukovodu?

Ohraničený zápal

Ohraničený zápal je sústredený na jedno miesto. Najčastejšie ide o zápal mazovej žliazky alebo napríklad vlasového koreňa v koži. Tento typ zápalu sa vyskytuje na ušnici, prípadne vo vonkajšej chrupavkovej časti zvukovodu. Prejavuje sa intenzívnou bolesťou (aj na dotyk), ktorá je silnejšia pri činnostiach ako prežúvanie a zívanie.

Difúzny zápal

Difúzny zápal vzniká najčastejšie splynutím viacerých ohraničených zápalov, napríklad keď dôjde k zápalu väčšieho počtu mazových žliaz a podobne. Takýto zápal sa môže šíriť na kožu ušnice a do jej okolia – až k lymfatickým uzlinám. Prejavuje sa bolesťou uší a výtokom z vonkajšieho zvukovodu. Objavuje sa tiež zhoršenie sluchu a pocit zaľahnutia. S rozširovaním zápalu sa bolesť zvykne stupňovať.1

 

  • Prienik vody s obsahom mikroorganizmov do vonkajšieho zvukovodu: Odtiaľ pochádza aj laický názov plavecké ucho. Ide o jednu z najčastejších príčin predovšetkým u malých detičiek, no nevyhýba sa ani dospelým.
  • Nesprávna hygiena uší: Mnoho ľudí si nesprávnym používaním vatových tyčiniek zatláča ušný maz hlbšie do ucha. Keďže maz obsahuje rôzne nečistoty a nemá sa ako z ucha dostať von, pripravuje ideálne podmienky pre vznik infekcie.
  • Nedostatočná hygiena uší: Platí v zásade to isté, čo pri nesprávnej hygiene. Pokiaľ si uši nečistíte pravidelne a správne, maz sa bude v uchu hromadiť, spôsobí vznik zátky a následný zápal.
  • Poranenie zvukovodu: Asi najčastejšie dochádza k poraneniam vonkajšieho zvukovodu práve pri čistení uší vatovými tyčinkami. Ranka je potom vstupným miestom pre infekciu a následný vznik zápalu. U detí odporúčame používať špeciálne vatové tyčinky s upraveným vatovým koncom.

Ako liečiť zápal vonkajšieho ucha?

Hoci miernejšie prejavy ochorenia by bolo možné liečiť aj doma pomocou voľnopredajných ušných kvapiek, nemali by ste ho rozhodne podceňovať. Ak vaše dieťa pociťuje bolesť alebo nadmerné svrbenie ucha, mali by ste sa čo najskôr obrátiť na otolaryngológa. Ten ucho v prípade potreby poriadne prečistí a odstráni všetok ušný maz pomocou výplachu. Tento zákrok síce mnohí neobľubujú, nemusíte sa však báť. Je možno nepríjemný, ale nie je bolestivý a čo je hlavné, prinesie dieťaťu úľavu. Spriechodní ucho a odstráni pocit zaľahnutia.2

liecba plaveckeho ucha
Ako na prevenciu plaveckého ucha u detí?
  • Pri plávaní je vhodné používať plaveckú čiapku, prípadne zátky do uší.
  • Po kúpaní jemne uši i zvukovod vysušte a aplikujte burow roztok, prípadne iné ušné kvapky.
  • Nekúpte sa v znečistenej alebo špinavej vode.
  • Dbajte na pravidelnú a správnu ušnú hygienu. Vatové tyčinky používajte opatrne – ideálne tak, aby ste nezatláčali ušný maz hlbšie do ucha a aby ste neporanili citlivú pokožku zvukovodu dieťaťa. Na pravidelnú starostlivosť o uši možno tiež použiť kvapky a roztoky so zložením rozpúšťajúcim ušný maz.

Upozornenie:

Pozorne si vždy prečítajte príbalový letáčik ušných kvapiek. Pozornosť venujte predovšetkým informácii o tom, či je daný prípravok vhodný aj pre detičky, respektíve vekovému ohraničeniu používania daného prípravku. Niektoré sú totiž vhodné aj pre menšie deti, iné až pre staršie. Pokiaľ si nie ste istý, obráťte sa na lekára alebo lekárnika. Pri maličkých detičkách odporúčame všetky zdravotné ťažkosti konzultovať s lekárom.

Zdroje použité v článku:

1. ŠTRELINGER, J., MUDr. Zápal vonkajšieho ucha. 2018. [online] [cit. dňa 5.7.2023] Dostupné z https://lekar.sk/clanok/zapal-vonkajsieho-ucha

2. HREBÍK, M. Liečba zápalu vonkajšieho ucha. 2022. [online] [Cit. dňa 5.7.2023] Dostupné z https://zdravoteka.sk/choroby/zapal-vonkajsieho-ucha/liecba/

Neprehliadnite