Pozitívny test na okultné krvácanie: Čo to znamená a čo vás čaká?
Okultné krvácanie predstavuje skryté krvácanie v dolnej časti tráviaceho traktu, ktoré pre pacienta nie je viditeľné. Bežne sa prejavuje prítomnosťou krvi v stolici, a s tým súvisiacou anémiou (chudokrvnosťou) kvôli strate krvi1. Bežný človek si tieto prejavy často ani nevšimne, obzvlášť v prípadoch, ak nie sú sprevádzané ďalšími tráviacimi ťažkosťami. To však vedie k oneskorenej diagnostike i liečbe vyvolávajúceho ochorenia.
Problémom je i to, že hoci je test na okultné krvácanie zo stolice súčasťou preventívnej prehliadky pre všetkých pacientov od 50. roku života, a dokonca ho dnes všetky slovenské zdravotné poisťovne poskytujú zdarma ako benefit už pre poistencov od 40 rokov, stále málo Slovákov tento test absolvuje. Skorý záchyt okultného krvácania a nájdenie jeho príčiny pritom dokáže predchádzať vážnejším zdravotným komplikáciám, a dokonca i zachrániť život.
Kedy je potrebné testovať stolicu?
Testovaniu na okultné krvácanie sa nevyhýbajte nielen v rámci preventívnej prehliadky, ale najmä v prípadoch, ak3:
- Pozorujete zmeny vo svojom vyprázdňovaní – zápchu alebo hnačku
- Máte pocit nedostatočného vyprázdnenia
- Trpíte nadmerným nadúvaním, plynatosťou, bolesťou brucha alebo kŕčmi
- Stolica je tenká, ceruzkovitá
- Dochádza k zmene farby stolice od natrávenej krvi na tmavohnedú až čiernu
- Dlhodobo pociťujete únavu, vyčerpanie, slabosť – ide o prejavy anémie (chudokrvnosti) zo straty krvi
- Nechutí vám jesť
- Dochádza u vás k nevysvetliteľnej strate váhy
Čo môže byť príčinou pozitívneho testu na okultné krvácanie?
Príčinou okultného krvácania sú ochorenia, ktoré poškodzujú steny tenkého čreva, hrubého čreva a konečníka, čo vedie ku krvácaniu. Ak vám testovanie na okultné krvácanie potvrdilo prítomnosť krvi v stolici, je veľká pravdepodobnosť, že krvácanie mohla vyvolať niektorá z týchto príčin2:
- Autoimunitné zápalové ochorenia čriev – ulcerózna kolitída, Crohnova choroba
- Kolitída – zápal hrubého čreva na podklade infekcie
- Vredy
- Hemoroidy
- Divertikulózne ochorenia čriev
- Polypy hrubého čreva
- Análne fistuly a abscesy
- Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm)
- Poškodenia čriev po radiačnej záťaži a podobne
To, o ktoré konkrétne ochorenie sa jedná, všeobecný lekár len na základe pozitívneho výsledku testu na okultné krvácanie nedokáže určiť. Z toho dôvodu vás odošle k špecialistovi – gastroenterológovi, ktorý zvyčajne vykoná kolonoskopické vyšetrenie.
Pokiaľ máte podozrenie, vyskúšať môžete aj domáci samotest:
Kolonoskopia: obávané vyšetrenie, ktorého sa netreba báť. Čo dokáže odhaliť?
Kolonoskopia je vyšetrenie, pri ktorom sa do hrubého čreva a konečníka zavádza tenká, ohybná hadica s malou kamerou, vďaka ktorej môže lekár prezrieť ich vnútro. To lekárovi umožní pozorovať v črevách a konečníku už aj malé, podozrivé zmeny, nájsť zdroj krvácania alebo odhaliť príčinu bolesti, chronickej zápchy, hnačky či iných tráviacich problémov. Ak je to potrebné, lekár môže súčasne odobrať vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie (biopsiu) alebo odstrániť podozrivé výrastky – polypy4.
Ako sa pripraviť na kolonoskopické vyšetrenie?
Približne 7 – 10 dní pred kolonoskopiou je potrebné absolvovať u všeobecného lekára predpísané vyšetrenia, ako je krvný obraz, hemokoagulačné vyšetrenie, HbsAg, HCV a anti-HIV. O užívaní niektorých liekov, najmä na cukrovku a riedenie krvi, sa poraďte so svojím lekárom5.
Keďže počas kolonoskopie musia byť črevá prázdne a čisté od zvyškov stolice, musí pacient niekoľko dní pred vyšetrením (cca 3 – 5 dní) dodržať predpísanú bezzvyškovú diétu. V deň vyšetrenia sa užíva preháňadlo podľa odporúčania lekára. Vyšetrenie sa vykonáva nalačno, počas prípravy je však možné prijímať tekutiny (čistú vodu, čaj). Celé vyšetrenie trvá do 30 minút.
V prípade pozitívneho nálezu po kolonoskopii môžu ďalšie doplnkové vyšetrenia zahŕňať napríklad ultrasonografiu (USG), röntgenologické vyšetrenie pomocou rádiokontrastnej látky, počítačovú tomografiu (CT) alebo magnetickú rezonanciu.
Máte nárok na bezplatnú kolonoskopiu?
V rámci celonárodného skríningu kolorektálneho karcinómu majú zo zákona bezplatný nárok na kolonoskopické vyšetrenie všetci poistenci nad 50 rokov každých 10 rokov, a ďalej osoby, u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina hrubého čreva alebo konečníka. Niektoré zdravotné poisťovne poskytujú bezplatnú kolonoskopiu ako jeden z benefitov aj pre poistencov už od veku 40 rokov. V prípade podozrivého nálezu lekár následne odporučí ďalšiu kolonoskopiu aj v kratšom časovom intervale než 10 rokov6.
Kolonoskopia dokáže mnoho odhaliť. Aké sú možné nálezy po kolonoskopii?
Najčastejším nálezom po kolonoskopii bývajú polypy – malé výrastky na vnútornej stene hrubého čreva. Riziko polypov spočíva v tom, že sa časom môžu, ale nemusia zvrhnúť na rakovinový charakter. To, či sa polyp časom zmení na rakovinový, významne závisí od jeho typu. Aké typy polypov poznáme?
1. Non-neoplastické polypy
Polypy, u ktorých je rakovinový potenciál nízky, napríklad zápalové, hyperplastické polypy a hamartómy. Zápalové polypy sú typické pre zápalové ochorenia čriev, ako je ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba. Hyperplastické polypy vznikajú zmnožením buniek sliznice čreva a niekedy vyžadujú častejšie sledovanie kolonoskopiou. Hamartómy sú polypy z chybne vyvinutého tkaniva, často sa vyskytujú u detí. Zvyčajne obsahujú zmes rôznych tkanív, cysty a hlien.
2. Neoplastické polypy
Polypy, u ktorých je rakovinový potenciál vysoký, napríklad adenómy a pílové polypy. Práve adenómy sú najčastejším typom prekanceróznych (predrakovinových) polypov, z ktorých sa až 90% vyvinie v kolorektálny karcinóm. Tzv. pílové polypy majú svoj názov odvodený od typického usporiadania vrchnej vrstvy, ktorá pripomína zúbky píly. Majú podobnú schopnosť malígneho zvrhnutia ako adenómy.
Polypy sa všeobecne považujú za rizikové z hľadiska možného rakovinového bujnenia najmä v prípadoch, ak1,4:
- Je polyp väčší ako 1 cm
- Je v čreve prítomných 3 a viac polypov
- V odstránenom polype sa nájde dysplázia, teda patologicky zmenené tkanivo, ktoré je prekanceróznym stavom
Prítomnosť polypov je preto dôležité identifikovať čo najskôr, ešte v predrakovinových štádiách, kým sa dajú ľahko odstrániť. Pravidelné preventívne prehliadky a testovanie stolice na okultné krvácanie by ste rozhodne nemali zanedbávať.
Rakovina hrubého čreva a konečníka na Slovensku: čo hovoria štatistiky?
Z prekanceróznych polypov, ktoré neboli včas diagnostikované alebo odstránené, sa časom môže vyvinúť rakovina hrubého čreva a konečníka, alebo kolorektálny karcinóm. Patrí, žiaľ, medzi onkologické diagnózy, ktoré si Slováci vypočujú až príliš často.
Vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka patrí Slovensku v celosvetovom rebríčku neslávne 2. miesto, hneď za Maďarskom.
Upozornenie
Kolorektálny karcinóm sa u nás nachádza v prvej trojici najčastejších novodiagnostikovaných zhubných nádorov u mužov i žien6. Postihuje najmä osoby po päťdesiatke, avšak nie je to pravidlom – v posledných rokoch významne pribúda pacientov aj z mladších ročníkov.
Kolorektálny karcinóm je multifaktoriálne ochorenie, čo znamená, že za jeho vznik nie je zodpovedný jeden, ale viacero faktorov. Mnohé z nich, ako napríklad vek alebo vplyv dedičnosti odstrániť nemôžeme, ale mnohé z nich ovplyvniť vieme. Najvýznamnejším rizikovým faktorom rakoviny hrubého čreva a konečníka je totiž strava, najmä strava bohatá na nasýtené tuky (maslo, masť), červené mäso (hovädzie, bravčové) a mäsové výrobky (údeniny, klobásy, salámy). Mäso a údeniny, ktoré sú známymi karcinogénmi, sú typickou zložkou tradičnej slovenskej kuchyne a mnohí ich konzumujú na dennej báze. Nadspotreba týchto produktov na Slovensku, spolu s častou konzumáciou alkoholu a fajčením, preto pravdepodobne úzko súvisí s vysokým výskytom kolorektálnych karcinómov u nás. Rizikovým faktorom je i nadváha, obezita a sedavý spôsob života.
Vyváženým a pestrým jedálničkom s obmedzením uvedených potravín, abstinenciou od alkoholu i fajčenia, pravidelnou fyzickou aktivitou a dôslednou prevenciou vieme aj my sami aktívne prispieť k zdraviu našich čriev.
Zdroje použité v článku:
1. Colorectal Cancer. American Cancer Society. In: cancer. org [cit. 9.6.2023]. Dostupné na: https://www.cancer.org/cancer/types/colon-rectal-cancer.html
2. DOBROVODOSKÁ, P. Krvácanie z dolnej časti gastrointenstinálneho traktu. Via practica 2017; 14(3): 140-144
https://www.solen.sk/storage/file/article/6dc768820a5786aacd5d82fce62fc1c8.pdf
3. Kolorektálny karcinóm. ESMO/ACF Pacientske príručky na základe ESMO odporúčaní z klinickej praxe. Liga proti rakovine. In: lpr.sk [cit. 9.6.2023]. Dostupné na: https://www.lpr.sk/wp-content/uploads/2021/01/Kolorektalny-karcinom-rakovina-hrubeho-creva-a-konecnika-komplexna-verzia.pdf
4. Colonoscopy. In: mayoclinic. org [cit. 9.6.2023]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/colonoscopy/about/pac-20393569
5. Kolonoskopia. Poučenie pred kolonoskopickým vyšetrením. Univerzitná nemocnica Bratislava. In: unb.sk [cit. 9.6.2023]. Dostupné na: https://www.unb.sk/data/files/151_kolonoskopia.pdf
6. Skríning kolorektálneho karcinómu. Liga proti rakovine. In: lpr.sk [cit. 9.6.2023]. Dostupné na: https://www.lpr.sk/prevencia-a-skriningy/skrining-kolorektalneho-karcinomu/