Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Starajte sa o svoju pleť: Prečo je dôležité SPF na tvár?

Siahnete po opaľovacom kréme vždy, keď sa chystáte stráviť dlhší čas vonku v prírode, na kúpalisku či dovolenke? Odpoveď by mala byť jednoznačné áno. Okrem teplých a radosť vzbudzujúcich slnečných lúčov sa k nám totiž dostáva aj zdraviu škodlivé UV žiarenie, ktoré je jedným zo spúšťačov predčasného starnutia pleti, môže prispieť k vzniku ochorení pokožky a zvýšiť oxidačný stres. Okrem opaľovacích prípravkov na telo by ste nemali zabúdať ani na ochranu pleti – a to použitím pleťových prípravkov s SPF faktorom. Prečo je dôležité používať SPF aj na tvár?

Slnečné žiarenie – ako vplýva na našu pokožku?

Teplé slnečné lúče sú symbolom leta, dovolenky, oddychu a dobrej nálady. To však ani zďaleka nie je všetko. Okrem toho, že slnko priaznivo vplýva na našu dobrú náladu a duševnú pohodu, je dôležité aj pre naše zdravie.

  • Slnko je veľmi dôležité pre náš imunitný systém.
  • UVB žiarenie zo slniečka je potrebné pre syntézu vitamínu D v našom tele.
  • Slnečné lúče môžu tiež pozitívne vplývať na niektoré kožné ochorenia, ako sú napríklad akné, psoriáza či rôzne ekzémy.

Ako sa však hovorí – všetko treba s mierou. Pokiaľ sa slnku vystavujeme až príliš a nepoužívame dostatočnú slnečnú ochranu, môže nám slnečné UV žiarenie spôsobiť viacero zdravotných ťažkostí.

Spálenie

Podráždená, začervenaná pokožka, ktorá bolí – to býva jedným z najčastejších príznakov toho, že sme na slnku strávili viac času, než bolo treba.

Hyperpigmentácia

Hyperpigmentácia alebo takzvané slnečné škvrny sú tmavé pigmentové škvrny, ktoré sú spôsobené predovšetkým nadmerným vystavovaním pokožky slnku.

Slnečná alergia

Polymorfná svetelná erupcia (PLE) sa môže objaviť už po krátkom pobyte na slnku a prejavuje sa malými červenými vriedkami, väčšími červenými škvrnami alebo pľuzgiermi.

Predčasné starnutie

UV žiarenie je jednou z najvýraznejších príčin predčasného starnutia pokožky, ktoré sa prejavuje vznikom vrások, liniek a suchou hrubou pleťou bez pružnosti.

Nadmerné a časté slnenie môže mať za následok aj potlačenie imunitného systému. Naše telo je potom náchylnejšie na rôzne ochorenia a je menej odolné voči baktériám a vírusom, ako sú napríklad herpes simplex. Herpes sa prejavuje pľuzgierikmi na perách alebo v okolí úst.1

Ochranný faktor SPF – prečo je dôležitý?

Aby sme pochopili, prečo je používanie SPF na tvár dôležité, musíme si najprv zadefinovať, čo to SPF vlastne je a akú má úlohu.  Skratka SPF pochádza z anglického názvu Sun Protection Factor, čo môžeme preložiť ako ochranný faktor proti slnku. Jeho úlohou teda je chrániť našu pokožku pred nebezpečnými UVB lúčmi, ktoré k nám prenikajú spolu so slnečným žiarením. Na trhu nájdete krémy, spreje a rôzne prípravky s rozličnými hodnotami SPF – od 15 až po hodnoty vyššie ako 50 SPF. Tieto hodnoty nám značia mieru ochrany opaľovacieho prípravku.

Musíme si však uvedomiť, že použitím SPF faktora nedôjde k eliminácii všetkých negatívnych účinkov UVB žiarenia. Hodnota SPF nám udáva informáciu o tom, o aký násobok času si môžeme predĺžiť pobyt na slniečku bez začervenania či spálenia.

Hodnota SPF na obale produktu teda znamená, že:

Pokiaľ máte bledšiu a citlivejšiu pokožku, ktorá sa spáli za 10 minút a použijete krém s SPF 50, ste chránení pred slniečkom zhruba po dobu 500 minút. Pokiaľ by ste použili krém s SPF 30, tak by ste na priamom slnku nemali stráviť viac než 300 minút. Pri výbere opaľovacieho prípravku (na tvár, ale aj na telo) by ste vždy mali siahnuť po produkte, ktorý obsahuje okrem SPF faktora aj UVA filtre.

UVA filtre

UVA žiarenie preniká hlboko do pokožky, kde ovplyvňuje bunky. Prispieva k tvorbe voľných radikálov, ktoré zvyšujú oxidačný stres a spôsobujú predčasné starnutie pokožky – vznik vrások, pigmentových škvŕn a stratu pružnosti pokožky. UVA filtre pomáhajú chrániť pokožku pred týmto typom žiarenia a zabrániť jej dlhodobému poškodeniu.

Ochrana pred UVB žiarením

UVB žiarenie pôsobí predovšetkým na vrchné vrstvy kože. Vďaka UVB lúčom sa opálime, ale tiež spálime. UVB žiarenie preniká až do bunky, kde môže zmeniť jej genetickú informáciu a narušiť jej schopnosť regenerácie. To môže mať za následok napríklad potlačenie imunity a v niektorých prípadoch môže mať vplyv na vznik rakoviny kože.2

Najlepší SPF krém na tvár – čo by mal obsahovať?

Aby ste vašu pleť chránili čo najlepšie, mali by ste siahnuť po takom kréme, ktorý:

  • obsahuje ochranu pred oboma typmi žiarenia – ide o takzvané širokospektrálne opaľovacie krémy. Tie obsahujú kombináciu fyzikálnych a chemických filtrov chrániacich pokožku pred UVA i UVB žiarením.
  • je určený na použitie na tvár. Nepoužívajte na tvár telové opaľovacie krémy. Pokožka tváre je jemnejšia a citlivejšia, potrebuje preto inú starostlivosť.
  • Má kvalitné zloženie – opaľovacie krémy na tvár majú často jemné zloženie obohatené o hydratačné zložky, vitamíny, antioxidanty a látky, ktoré pleť ochránia a súčasne vyživia a hydratujú.
  • SPF minimálne 30, ideálne 50.

Doprajte si štedrú vrstvu krému s SFP faktorom

Podľa niektorých štúdií je najväčším problémom to, že ľudia si nenanášajú dostatok opaľovacieho krému. Podľa niektorých prieskumov si bežne nanášame len 20 až 50% odporúčaného množstva prípravku. Pre ochranu tváre a krku by ste mali použiť zhruba jednu čajovú lyžičku opaľovacieho krému. Použitie menšieho množstva prípravku prirovnávajú niektorí k použitiu nižšieho SPF faktora – to znamená, že pokiaľ si nanesiete napríklad nedostatočné množstvo krému s SPF 50, je to ako keby ste použili prípravok s ochranným faktorom 25.3

SPF krém na tvár ako pevná súčasť vašej pleťovej rutiny

Hoci sa vám možno zdá zbytočné používať SPF krém na tvár napríklad v zime, pravdou je, že by sme ho mali používať denne bez ohľadu na počasie či ročné obdobie. Opálenie sa nám možno spája len s letom a dovolenkou, UVB žiarenie k nám však preniká počas celého roka. Prejde cez oblaky a dokonca i sklo – SPF by ste teda mali aplikovať aj v takom prípade, že sa nechystáte von.

Ako často je potrebné reaplikovať pleťový SPF krém?

Nutnosť opätovného nanesenia SPF krému závisí od viacerých faktorov:

  • pokiaľ sa pohybujete celý deň len v interiéri a nevystavujete pokožku priamemu slnku, nebudete zrejme potrebovať nanášať ďalšiu vrstvu krému.
  • v prípade, že sa chystáte na kúpalisko alebo plánujete deň stráviť aktívne a viete, že sa budete veľa potiť, je potrebné opaľovací krém reaplikovať  častejšie – napríklad vždy, keď vyjdete z vody.

SPF krém by mal byť teda súčasťou vašej každodennej pleťovej rutiny – po čistiacich prípravkoch, sérach, pleťovom kréme. Nanášať by ste ho teda mali až ako poslednú vrstvu. Pomôže vám ochrániť pokožku pred nepriaznivými vplyvmi slnečných lúčov a zabráni nepríjemnému spáleniu a bojovať s prejavmi predčasného starnutia pleti. Na trhu dnes nájdete množstvo kvalitných dermokozmetických produktov na opaľovanie i každodennú starostlivosť o pleť, stačí si len vybrať z našej ponuky.

Hľadáte krém s SPF vhodný pre vás ?

Pozrite si našu ponuku produktov s SPF a chráňte vašu pokožku pred škodlivým UV žiarením počas celého roka.

Zdroje použité v článku:

  1. Pôsobenie slnka na pleť tváre [online] [cit. 14.6.2022]. Dostupné z: https://www.eucerin.sk/indikacie/slnecna-ochrana/slnecna-ochrana-pleti-tvare
  2. Why you need to wear sunscreen every day. 13.12.2021 [online] [cit. 14.6.2022]. Dostupné z: https://www.laroche-posay.com.au/blog/why-you-need-to-wear-sunscreen-every-day.html
  3. Sander, M., Sander, M., Burbidge, T., & Beecker, J. The efficacy and safety of sunscreen use for the prevention of skin cancer. CMAJ : Canadian Medical Association journal = journal de l’Association medicale canadienne. 14.12.2020 [online] [cit.14.6.2022]. Dostupné z: https://doi.org/10.1503/cmaj.201085

Neprehliadnite