Pripravte sa na dojčenie: Čo by ste mali vedieť ešte pred príchodom bábätka a ako sa na dojčenie čo najlepšie pripraviť?
Tehotenstvo a materstvo sú pre ženu obdobím plným noviniek. Niektoré sprevádza nadšenie a radosť, iné zas strach či obavy. Nie je to predsa len tak, priviesť na svet malého človiečika a postarať sa o jeho spokojnosť a zdravie. Nesmiete však zabúdať na to, že byť matkou je pre ženu prirodzené. Dostáva akýsi materský inštinkt, a preto sme si istí, že aj vy všetko zvládnete. Potrebujete len vhodnú prípravu.
Jednou z vecí, na ktorú sa vo veľkej miere môžete pripraviť vopred, je dojčenie. Naštudujte si všetky dôležité informácie, osvojte si teóriu správnych techník dojčenia a zaobstarajte si potrebné pomôcky. Aby sme vám s tým trošku pomohli, zozbierali sme pre vás zopár tipov, rád a zásad. Čítajte ďalej a zistite viac o kontakte koža na kožu, polohách pri dojčení i praktických pomôckach pre dojčiace maminy.
Ako sa pripraviť na dojčenie a prečo prípravu nepodceniť?
Aj napriek tomu, že dojčenie je prirodzený spôsob, ako nakŕmiť dieťatko, žena sa musí správnu techniku naučiť. S tým možno začať už počas tehotenstva, a to tak, že si naštudujete literatúru o dojčení a oboznámite sa napríklad s tým:
- aké polohy sú na dojčenie vhodné,
- ako spoznať, že je dieťa správe prisaté,
- koľko dieťatko dojčiť a ako často striedať prsníky,
- čo robiť v prípade popraskania bradaviek a podobne.
Poslúžia vám články a knižky, no veľmi obľúbenou voľbou sú aj konzultácie s laktačnými poradkyňami alebo predpôrodné kurzy so školenými odborníkmi. Včasná a dôkladná príprava vám pomôže zvládnuť obdobie po pôrode o niečo ľahšie a pokojnejšie. Budete totiž už teoreticky ovládať mnohé z toho, čo vás v praxi čaká a budete mať pripravené všetky potrebné pomôcky.
Základom je kontakt s dieťatkom
Laktačné poradkyne, pôrodné asistentky a mnohí iní odborníci sa zhodnú na tom, že pre dobrý priebeh a začiatok dojčenia je nevyhnutný priamy kontakt matky s dieťatkom. Hneď po narodení sa preto odporúča priložiť osušené dieťatko na nahý hrudník matky, aby došlo k prirodzenému kontaktu koža na kožu. V mnohých prípadoch sa v takejto situácii dieťatku nemusí nijako pomáhať. Má totiž v sebe veľmi silné vrodené inštinkty. Tie ho vedú k tomu, aby našlo mamin prsník a začalo piť. Ide však o proces, ktorý môže trvať dlhšie a nie vždy je v praxi realizovateľný – respektíve, nie v každej nemocnici je táto metóda v súčasnosti už zaužívaná.
V každom prípade je však kontakt koža na kožu veľmi dôležitý. Ovplyvňuje dojčenie a budovanie puta medzi matkou a dieťaťom – a to nie len počas prvých hodín a dní jeho života. Kontakt koža na kožu pomáha aj neskôr, napríklad keď je dieťatko nepokojné, niečo ho bolí alebo nechce zaspať. Kontakt koža na kožu sa tiež odporúča u oteckov, nakoľko pomáha posilniť vzťahovú väzbu medzi otcom a bábätkom.
V rôznych nemocniciach sa stretávame s rôznymi postupmi a metódami. Preto sa pri výbere nemocnice, v ktorej chcete bábätko priviesť na svet, skúste popýtať, ako to tam chodí – či je dieťatko po narodení odnesené od maminy alebo je umožnený kontakt koža na kožu.
Poznáte vhodné polohy na dojčenie?
Často sa diskutuje o tom, ktorá poloha na dojčenie je správna alebo nesprávna. V podstate sa nedá určiť jedna konkrétna a najlepšia poloha na dojčenie. Ide totiž o to, čo vyhovuje najlepšie vám a vášmu dieťatku. V praxi to zvyčajne vyzerá tak, že maminy sa najprv riadia odporúčaniami laktačnej poradkyne, sestier, lekárov a podobne, vyskúšajú možno viacero techník a potom, postupom času, si nájdu takú, čo im najlepšie sedí. Nezabúdajte – najdôležitejšie je, aby bolo bábätko pri dojčení správne prisaté.
Poloha madony patrí k najpoužívanejším polohám dojčenia v sede. Jednou rukou držíte bábätko, druhou prsník, pričom ruka dieťatka by mala byť buď okolo vášho pása, pod prsníkom alebo pod dieťatkom, aby nebránila priamemu kontaktu. Pre viac pohodlia si môžete nohu podložiť stoličkou a pod dieťatko dať vankúš.
Táto poloha nie je vhodná, ak sa zotavujete po cisárskom reze. Vzhľadom na jeho umiestnenie by vám dieťatko tlačilo priamo na jazvu.
Pre ženy po cisárskom reze je vhodná poloha dojčenia v ľahu, kedy vám dieťatko leží na bruchu. Táto poloha najlepšie podporuje prirodzené inštinkty bábätka a vám umožňuje zabrániť zvýšenému tlaku na jazvu. Iná obľúbená poloha pre dojčenie v ľahu je poloha na boku. Pri nej ležíte vy aj dieťatko na boku, pričom dieťatko má byť tesne pritisnuté k vášmu bruchu a má mať vytočenú hlavičku. Je dôležité, aby sa vám ležalo pohodlne, inak v tejto polohe dlho nevydržíte, čo môže ovplyvniť dojčenie.
Pri prisatí musí dieťatko uchopiť bradavku i prsný dvorec
Mnohé novopečené maminy si myslia, že pri dojčení stačí, aby sa dieťatko prisalo na bradavku. Nie je to však tak. Aby ste zabránili bolestivým rankám, je nevyhnutné, aby dieťa okrem bradavky uchopilo aj čo najväčšiu časť prsného dvorca. Pri tom by malo mať doširoka otvorené ústočká a nosom i bradou by sa malo dotýkať prsníka.
Aké pomôcky na dojčenie si prichystať ešte pred pôrodom?
Po pôrode budete mať plné ruky práce s novým členom rodiny, ale tiež so zotavovaním sa a zvykaním si. Preto rozhodne odporúčame, aby ste si vopred pripravili vhodné pomôcky a potreby, ktoré sa vám pri dojčení zídu.
Prípravky na starostlivosť o prsia a bradavky
Vo vašej výbave by rozhodne nemali chýbať tampóny do podprsenky a prípravky na starostlivosť o bradavky.
U dojčiacich žien dochádza často k samovoľnému spusteniu mlieka – napríklad, keď sú rozrušené, dojaté alebo sú v blízkosti plačúceho dieťaťa. Prsné tampóny pomáhajú toto mlieko zachytiť a zabrániť nepríjemným fľakom na oblečení. Prsné vložky sú dostupné vo viacerých farbách či dokonca s antibakteriálnym povrchom, takže si môžete vybrať podľa vašich preferencií.
V prípade, že má dieťa problém správne sa prisať, môžu sa u vás vytvoriť takzvané ragády. Ide o bolestivé ranky na bradavkách, ktoré zvyknú mamičke veľmi znepríjemniť dojčenie. S ich liečbou a prevenciou vám pomôžu špeciálne krémy na bradavky s upokojujúcimi a regeneračnými účinkami.
Zaobstarajte si kvalitnú odsávačku mlieka
Väčšina mamičiek sa obáva nedostatočnej tvorby mlieka. Je ale potrebné myslieť aj na to, že nastať môže presný opak – to znamená, že budete mať mlieka nielen dostatok, ale dokonca až nadbytok. Preto by ste mali mať doma kvalitnú odsávačku mlieka a tiež špeciálne uzatvárateľné vrecká na skladovanie materského mlieka v chladničke alebo mrazničke. Vďaka nim možno mliečko podať bábätku neskôr alebo napríklad počas neprítomnosti maminy.
Vankúše na dojčenie
Vankúše na dojčenie si obľúbilo mnoho mamičiek. Pomáhajú totiž zvýšiť pohodlie dieťatka i maminy. Dostupné sú vankúše pripomínajúce klasické obdĺžnikové vankúšiky, no nájdete aj rôzne zaoblené a hravé varianty. Špeciálna kategória sú podlhovasté vankúše na dojčenie v tvare U, poskytujúce oporu mamičke i dieťatku súčasne.
Poradíme vám, ako podporiť laktáciu
Stále máte z dojčenia strach? Prečítajte si viac o dojčení a najlepších spôsoboch, ako môžete podporiť tvorbu materského mliečka.