Prvá pomoc pri krvácaní z nosa
Krvácanie z nosa nie je život ohrozujúci stav, no veľakrát nás môže nemilo prekvapiť, dokonca vystrašiť. Keďže je sliznica nosa aj s nosovou prepážkou pretkaná množstvom žiliek a cievok, nos je prekrvovaný a udržuje správnu termoreguláciu pre vdychovaný vzduch. Práve narušením celistvosti krvnej siete dochádza ku krvácaniu z jednej alebo z oboch nosných dierok2.
Krvácanie môže nastať po úraze či poranení alebo len tak, bez jasnej príčiny. Ak je zároveň na nose tržná alebo rezná rana, je vhodné, aby sa na zranenie pozrel lekár a v prípade potreby nos ošetril, prípadne ranu zašil. Pokiaľ rana na nose nie je, pravdepodobne si budete s krvácaním vedieť pomôcť aj sami doma.
V niektorých odborných článkoch ste sa možno stretli s výrazom epistaxa. Ide o latinský výraz pre krvácanie z nosa1.
Typy krvácania z nosa a jeho príčiny
Predné
Krvácanie pochádza zo steny medzi dvomi nosnými dierkami. Toto miesto obsahuje veľa malých a jemných cievok, ktorých celistvosť môže byť narušená podráždením. Krvácanie je slabé, trvá niekoľko minút a dokážete ho zastaviť priamo na mieste.
Zadné
Krvácanie pochádza z vetvy tepny. Je preto silnejšie a v niektorých prípadoch môže byť naozaj vážne. Pri dlhšom trvaní si ihneď vyžaduje lekárske ošetrenie3.
Bežnými príčinami krvácania sú suchosť sliznice, zmeny ročného obdobia, nádcha, alergia, časté smrkanie, mechanické poškodenie sliznice alebo užívanie niektorých liekov. Pri bežnom krvácaní z nosa človek nestratí viac ako 1 – 2 polievkové lyžice krvi. Pri poruche zrážanlivosti krvi môžu byť straty vyššie1.
Prvá pomoc pri krvácaní z nosa
1. Pokiaľ nie je známa príčina krvácania (žiadne udretie, otvorená rana, rezná rana), upokojte dotyčného a skúste zastaviť krvácanie sami. Dieťa sa snažte utíšiť, pretože sa obvykle zľakne a začne plakať. Usaďte ho a uistite ho, že mu pomôžete.
2. Dotyčného posaďte a uvoľnite tesný odev v oblasti krku.
3. Dôležité pravidlo je nezakláňať hlavu! Kedysi to bol obľúbený zvyk, no prehĺtaním krvi sa dostáva krv do žalúdka, čo spôsobuje nevoľnosť a pocit ťažoby. Pacientovi, ktorému pomáhate, môže prísť nevoľno a začne zvracať. Dieťaťu pri záklone môže krv zabehnúť a veľmi rýchlo sa môže začať dusiť.
4. Dotyčný by nemal smrkať. Ak musí, tak len veľmi jemne, aby sa uvoľnili z nosa krvné zrazeniny.
5. Nechajte krv voľne vytekať v miernom predklone do servítky.
6. Pritlačte nos v mieste pod nosnou chrupavkou asi na 10 minút.
7. Ak krvácanie pokračuje, opakujte postup.
8. Pokiaľ krvácanie trvá dlhšie ako 30 minút, dotyčnému je na odpadnutie a krvi stratil veľa, radšej kontaktujte rýchlu zdravotnú pomoc.
9. Po zastavení krvácania sa odporúča aspoň dve hodiny sa vyhýbať fyzickej námahe, smrkaniu alebo horúcim nápojom. Deti sa snažte držať v pokoji a bez fyzickej záťaže.
10. V prípade, že je krvácanie spôsobené úrazom (pád na hlavu, zlomenie nosa), vyhľadajte alebo zavolajte zdravotnú pomoc.
V minulosti sa na oblasť koreňa nosa alebo na zátylok zvykli prikladať studené obklady, no nepreukázalo sa to ako príliš efektívne riešenie.2
Kedy kvôli krvácaniu z nosa volať zdravotnú pomoc?
- Dotyčný stratil veľké množstvo krvi
- Krv tečie viac ako 30 minút
- Pacient užíva lieky na riedenie krvi (warfarín, aspirín)
- Pacient má poruchu zrážanlivosti krvi
- Pacient má úraz hlavy
- Pacient zvracia prehltnutú krv
- Krv tečie dieťaťu mladšiemu ako 2 roky3
Ak sa epistaxa opakuje častejšie, upozornite na to svojho všeobecného lekára, ktorý vám urobí základné vyšetrenia a odsleduje zmeny krvného tlaku. Veľmi časté krvácanie z nosa si vyžaduje ošetrenie na ORL ambulancii špecialistom (ušno-nosno-krčná ambulancia). Najskôr sa zisťuje zdroj krvácania a jeho možné príčiny. Je vhodné, aby pacient podstúpil odber krvi na zistenie koagulačných faktorov zrážania krvi. Lekára potom treba informovať o všetkých liekoch, ktoré užívate a akými ochoreniami trpíte. V niektorých prípadoch je indikované vyšetrenie CT, MR alebo RTG.
Krvácanie z nosa sa môže vyskytnúť u každého. Zo štatistík však vyplýva, že ním trpia častejšie deti do 10 rokov, tehotné ženy, ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi a práve pacienti užívajúci spomínané lieky na riedenie krvi1.
Buďte na krvácanie z nosa pripravení. Čo vám pomôže zastaviť ho?
Pri akútnom krvácaní z nosa je možné aplikovať gázové tampóny alebo špeciálnu hemostatickú želatínovú špongiu, ktoré je možné zakúpiť voľne v lekárni. Pri suchej sliznici nosa, aby sme predišli opakovanému krvácaniu, je možné lokálne do nosa aplikovať olejové spreje alebo masti. Pri častom krvácaní je tiež vhodné „spevniť“ svoj cievny systém. Všetky tieto metódy vám teraz predstavíme bližšie.
Vstrebateľná hemostatická želatínová špongia
Na zastavenie akéhokoľvek krvácania, či z rany alebo nosa, sa môže použiť sterilná želatínová špongia, napríklad Curaspon alebo Surgispon. Pri kontakte s krvou zmení svoju štruktúru a aktivuje zrážanie krvi, čím sa krvácanie rýchlejšie zastaví. Dá sa aplikovať suchá alebo navlhčená fyziologickým roztokom do nosa, kde sa okamžite prispôsobí tvarom. Je vhodné jej veľkosť prispôsobiť odstrihnutím potrebnej veľkosti na otvor v nose. Špongia nasatá krvou sa po približne 15 minútach jemne vyberie. Ak krvácanie pretrváva, aplikácia sa zopakuje4.
Olejové spreje a masti do nosa
Spreje, ktoré sú účinné na vysušenú a veľmi citlivú sliznicu nosa, sú vyrábané na olejovej báze. Nielenže účinne zvlhčujú a zvláčňujú sliznicu, ale aj bránia jej ďalšiemu vysychaniu a tvorbe chrást. Pôsobia hlavne ako prevencia krvácania z nosa v dôsledku suchej sliznice. Voľnopredajné spreje, ktoré zároveň sliznicu regenerujú, obsahujú pantenol. Ten je obsiahnutý aj v mastiach spolu s vitamínom A, vitamínom E a bisabololom4. Siahnuť môžete napríklad po prípravkoch Panthenose, Rinopanteina, Coldastop alebo Nollix.
Lieky a výživové doplnky na podporu cievneho systému
Časté krvácanie z nosa môže byť spôsobené nie len suchou sliznicou, ale aj jemnými cievkami. Na spevnenie cievneho systému sa odporúča vazoprotektívny liek s obsahom rutozidu a vitamínu C, napríklad Ascorutin. Z minerálov je vhodné dopĺňať horčík, železo a zinok4.
Tak ako sme na začiatku článku spomínali, krvácanie z nosa je vo väčšine prípadov ľahko zvládnuteľný stav. Vyžaduje si predovšetkým pokoj a postupovať podľa inštrukcií, ktoré sme vám priniesli. Ak si nie ste istý, či postupujete správne a zdá sa vám, že krvácanie trvá príliš dlho, obráťte sa na zdravotnú pomoc. Rovnako je potrebné volať lekára v prípade, že dotyčný stratil veľa krvi, ostáva malátny alebo si zranil hlavu.
Zdroje použité v článku:
1. NHSinform. Nosebleed. 2023. https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/ears-nose-and-throat/nosebleed
2. DOBIÁŠ, V. Repetitórium urgentnej medicíny. Krvácanie z rán a telesných otvorov. Via practica 2005, roč. 2 (2): 106-108. www.meduca.sk
3. Mayo Clinic. Nosebleeds: First aid. 2023. https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-nosebleeds/basics/art-20056683
4. Súhrn charakteristických vlastností liekov [online]. Available from:www.adcc.sk