Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Prvá pomoc pri popáleninách: Čo robiť v prípade popálenia a naopak, čo by ste nikdy robiť nemali?

Popáleniny I. stupňa

Pri tomto type popálenín dochádza k poškodeniu najvrchnejšej časti kože. Hlavné prejavy sú začervenanie a lokálna bolesť.

Popáleniny II. stupňa

Tieto postihujú povrchové vrstvy pokožky a časti podkožia. Hlavným prejavom popálenín druhého stupňa sú pľuzgiere.

Popáleniny III. stupňa

Často sa nazývajú aj príškvar. Dochádza pri nich k poškodeniu kože aj podkožia, pričom koža sa sfarbí do bielej, až akoby voskovitej farby.

Popáleniny IV. stupňa

Nazýva sa aj zuhoľnatenie. Ide o najzávažnejšie popáleniny postihujúce nielen kožu, ale aj svaly a šľachy. Koža je čierna a úplne spálená.

Upozornenie:

Hovorí sa, že popáleniny prvého a ľahšie popáleniny druhého stupňa si môžete ošetriť aj sami doma, pretože ide o povrchové typy popálenín. Do úvahy by ste však vždy mali vziať nielen stupeň popálenia, ale aj jeho rozsah. V prípade, že máte popáleniny I. a II. stupňa väčšieho rozsahu, ihneď sa obráťte na lekára.

Popáleniny druhého a tretieho stupňa patria k hlbokým popáleninám a rozhodne by ste ich nemali podceňovať. Čím je stupeň popálenia a jeho rozsah vyšší, tým je stav popáleného človeka závažnejší.

Čo pri popáleninách nikdy nerobiť?

  • Popáleniny nikdy nechlaďte ľadom. Môžete tak stav poranenia skôr zhoršiť než zlepšiť. Na schladenie popáleniny vám úplne postačí studená voda.
  • Ak sa k popálenine prichytil kus odevu, nikdy ho nasilu nestrhávajte. Oblečenie prichytené o poranenie v prípade potreby opatrne obstrihajte.
  • Neprikladajte na ranu vatové tampóny, prípadne materiály, ktoré by mohli vypúšťať malé vlákna. Tie sa totiž môžu k rane prilepiť a prispieť k vzniku infekcie.
  • Na čerstvú popáleninu nikdy nedávajte oleje, masti, krémy a podobne, tuky totiž držia teplo.
  • Popáleninu jemne očistite šetrnou dezinfekciou neobsahujúcou alkohol, vhodný je napríklad roztok Betadine.
  • Postihnuté miesto prekryte nepriľnavým sterilným krytím. Použite napríklad mastný tyl alebo hydrokoloidnú náplasť. Krytie pravidelne vymieňajte.
  • Ak ide o drobnú popáleninu, môžete na ňu aplikovať aj hydrogél. Ten totiž na povrchu postihnutého miesta vytvorí ochranný film.

Nezabúdajte, že ani v prípade drobných popálenín by ste nemali:

  • popálenú pokožku vystavovať slnku a mechanickému dráždeniu (napríklad odevom),
  • za žiadnych okolností prepichovať pľuzgieriky, ktoré môžu v niektorých prípadoch vzniknúť, pľuzgieriky sa vstrebú samé,
  • počas prvých dní vystavovať popálenú pokožku saponátom a mydlu,
  • natierať popáleninu masťami alebo krémami – platí to počas prvých dní hojenia.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Okamžitú lekársku pomoc si vyžadujú popáleniny 3. a 4. stupňa a tiež všetky popáleniny spôsobené elektrickým prúdom, bleskom či chemickými látkami. Tak isto v prípade popálenín 1. a 2. stupňa je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc, a to v prípade, že postihujú rozsiahlu časť tela, prípadne oblasti s citlivou pokožkou, ako je tvár, krk a genitálie.

  • nemali podceňovať ochranu pred slnkom,
  • mali dbať na správnu starostlivosť o pokožku po opaľovaní.
co na spalenu pokozku

Ako sa starať o vašu pokožku v letných mesiacoch a čo robiť, ak sa spálite?

Prečítajte si viac o tom, ako sa správne starať o pokožku počas leta a objavte rady a tipy na úľavu od spálenej pokožky.

Neprehliadnite