Prvá pomoc pri popáleninách: Čo robiť v prípade popálenia a naopak, čo by ste nikdy robiť nemali?
Ak ste sa už niekedy popálili, zrejme vám nemusíme hovoriť, že ide o naozaj nepríjemné a bolestivé poranenie kože. Aj drobná popálenina na prste vám dokáže na niekoľko dní znepríjemniť každodenné fungovanie. Aby ste zmiernili bolesť, zabránili infekcii a zápalu popáleného miesta, je nevyhnutné pokožku správne ošetriť. Pripravili sme si pre vás preto malý návod na prvú pomoc pri popáleninách. Čítajte ďalej a zistite, čo robiť a tiež to, čo by ste pri popáleninách nikdy robiť nemali.
Ako vznikajú popáleniny a ako ich rozdeľujeme?
Popálenina je poškodenie kože, ktoré je následkom lokálneho pôsobenia tepla na vaše telo. To znamená, že môže ísť napríklad o poškodenie spôsobené vplyvom ohňa, horúceho predmetu, tekutín alebo plynov. Okrem toho zaraďujeme k popáleninám aj poranenia spôsobené elektrickou energiou, bleskom, slnkom, pôsobením chemických látok či dokonca rádioaktívneho žiarenia.
Popálená pokožka je viditeľne podráždená a bolestivá. Ďalšie prejavy popálenia sa líšia v závislosti od toho, aký stupeň popáleniny máte. Popáleniny totiž rozdeľujeme do 4 hlavných skupín.
Popáleniny I. stupňa
Pri tomto type popálenín dochádza k poškodeniu najvrchnejšej časti kože. Hlavné prejavy sú začervenanie a lokálna bolesť.
Popáleniny II. stupňa
Tieto postihujú povrchové vrstvy pokožky a časti podkožia. Hlavným prejavom popálenín druhého stupňa sú pľuzgiere.
Popáleniny III. stupňa
Často sa nazývajú aj príškvar. Dochádza pri nich k poškodeniu kože aj podkožia, pričom koža sa sfarbí do bielej, až akoby voskovitej farby.
Popáleniny IV. stupňa
Nazýva sa aj zuhoľnatenie. Ide o najzávažnejšie popáleniny postihujúce nielen kožu, ale aj svaly a šľachy. Koža je čierna a úplne spálená.
Upozornenie:
Hovorí sa, že popáleniny prvého a ľahšie popáleniny druhého stupňa si môžete ošetriť aj sami doma, pretože ide o povrchové typy popálenín. Do úvahy by ste však vždy mali vziať nielen stupeň popálenia, ale aj jeho rozsah. V prípade, že máte popáleniny I. a II. stupňa väčšieho rozsahu, ihneď sa obráťte na lekára.
Popáleniny druhého a tretieho stupňa patria k hlbokým popáleninám a rozhodne by ste ich nemali podceňovať. Čím je stupeň popálenia a jeho rozsah vyšší, tým je stav popáleného človeka závažnejší.
Ako vyzerá prvá pomoc pri popáleninách?
Prvá pomoc pri popáleninách je veľmi dôležitá nielen kvôli úľave postihnutého človeka, ale ovplyvňuje aj ďalší priebeh liečby poranenia.
- Zabráňte ďalšiemu pôsobeniu tepla a šíreniu popáleniny: To znamená odstráňte príčinu popálenia alebo odneste poraneného ďalej od zdroja tepla.
- Odstráňte z popálených končatín hodinky, prstene, náramky a podobne: Pokiaľ je popálená pokožka horných končatín, je dôležité, aby ste spomínané predmety odstránili čo najskôr. Postihnuté miesto totiž môže začať puchnúť.
- Ochladzujte popáleninu: Ochladzujte popálenú pokožku vodou aspoň 10-15 minút. Popáleniny I. stupňa možno chladiť aj pod tečúcou vodou, no popáleniny II. stupňa chlaďte ponorením postihnutej oblasti do nádoby s vodou. Popáleniny III. a IV. stupňa nechlaďte vodou, ale postupujte podľa odporúčaní lekára alebo operátora na linke RZP.
- Popáleninu ničím nenatierajte: Popáleninu v akútnej fáze nenatierajte žiadnym krémom, masťou ani ničím iným. Po schladení postihnutú oblasť prekryte sterilným obväzom, prípadne čistou tkaninou, ktorá nepúšťa chlpy.
- Pri rozsiahlych popáleninách sa môže objaviť šok: Je to nebezpečný a život ohrozujúci stav nastávajúci pri vyššej strate tekutín. Postihnutému by ste teda mali zabezpečiť takzvané protišokové opatrenia, nazývané aj 5T – ticho, teplo, tíšenie bolesti, transport, tekutiny.
- Zavolajte RZP: pokiaľ ide o popáleniny väčšieho rozsahu, vyššieho stupňa, popáleninu spôsobil elektrický prúd alebo chemikália, bolo popálené dieťa alebo citlivá časť tela (napríklad tvár), neváhajte a okamžite privolajte RZP. Operátor vám zároveň poradí, ako s popálenou osobou narábať až do príchodu RZP.
Čo pri popáleninách nikdy nerobiť?
- Popáleniny nikdy nechlaďte ľadom. Môžete tak stav poranenia skôr zhoršiť než zlepšiť. Na schladenie popáleniny vám úplne postačí studená voda.
- Ak sa k popálenine prichytil kus odevu, nikdy ho nasilu nestrhávajte. Oblečenie prichytené o poranenie v prípade potreby opatrne obstrihajte.
- Neprikladajte na ranu vatové tampóny, prípadne materiály, ktoré by mohli vypúšťať malé vlákna. Tie sa totiž môžu k rane prilepiť a prispieť k vzniku infekcie.
- Na čerstvú popáleninu nikdy nedávajte oleje, masti, krémy a podobne, tuky totiž držia teplo.
Domáce ošetrenie drobných popálenín
K drobnej popálenine môže dôjsť veľmi rýchlo a ľahko. Stačí napríklad chvíľka nepozornosti pri varení, pečení či žehlení, no a poranenie je na svete. Pokiaľ ide o malé a nezávažné popálenie, možno ho ošetriť doma, a to nasledovne:
- Popáleninu jemne očistite šetrnou dezinfekciou neobsahujúcou alkohol, vhodný je napríklad roztok Betadine.
- Postihnuté miesto prekryte nepriľnavým sterilným krytím. Použite napríklad mastný tyl alebo hydrokoloidnú náplasť. Krytie pravidelne vymieňajte.
- Ak ide o drobnú popáleninu, môžete na ňu aplikovať aj hydrogél. Ten totiž na povrchu postihnutého miesta vytvorí ochranný film.
Nezabúdajte, že ani v prípade drobných popálenín by ste nemali:
- popálenú pokožku vystavovať slnku a mechanickému dráždeniu (napríklad odevom),
- za žiadnych okolností prepichovať pľuzgieriky, ktoré môžu v niektorých prípadoch vzniknúť, pľuzgieriky sa vstrebú samé,
- počas prvých dní vystavovať popálenú pokožku saponátom a mydlu,
- natierať popáleninu masťami alebo krémami – platí to počas prvých dní hojenia.
Masť na popáleniny
Masť na popáleniny by ste nemali aplikovať v akútnej fáze, čiže keď je popálenina čerstvá. Väčšina mastí na popáleniny obsahuje zložky napomáhajúce obnove pokožky, jej regenerácii a podobne. Siahnuť by ste po nich mali až neskôr, keď sa popálenina už hojí. Nie je však popálenina ako popálenina. Spomenuté platí predovšetkým pre drobné popáleniny 1. stupňa, závažnejšie, prípadne väčšie popáleniny, je potrebné riešiť s lekárom. Ten vám odporučí vhodný prípravok.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
Okamžitú lekársku pomoc si vyžadujú popáleniny 3. a 4. stupňa a tiež všetky popáleniny spôsobené elektrickým prúdom, bleskom či chemickými látkami. Tak isto v prípade popálenín 1. a 2. stupňa je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc, a to v prípade, že postihujú rozsiahlu časť tela, prípadne oblasti s citlivou pokožkou, ako je tvár, krk a genitálie.
Vedeli ste, že k popáleninám sa počíta aj spálenie pokožky od slniečka?
Je to tak, pokiaľ to na slnku preženiete a spálite sa, ide v podstate o popáleniny I., niekedy až ľahšieho II. stupňa. Preto by ste:
- nemali podceňovať ochranu pred slnkom,
- mali dbať na správnu starostlivosť o pokožku po opaľovaní.
Stavte na kvalitný opaľovací krém
Hoci sa im hovorí opaľovacie krémy a u mnohých ľudí evokujú zámer ležať na deke a „opekať“ sa na slniečku, ich úloha je trošku iná. Opaľovacie krémy majú v prvom rade chrániť vašu pokožku pred slnkom, respektíve škodlivým UV žiarením. UVA a UVB lúče môžu totiž pokožku poškodiť vo vonkajších aj vnútorných vrstvách. Stavte teda na opaľovací krém s vysokým SPF faktorom, UVA a IR filtrami. A nezabudnite – opaľovací krém je potrebné pravidelne reaplikovať.
Ako vyzerá správna starostlivosť o pokožku po opaľovaní?
Po pobyte na slniečku by ste mali pokožke dopriať dostatok hydratácie, a to zvnútra i zvonku. Preto si doprajte vlažnú sprchu a pokožku následne osušte prikladaním mäkkého uteráka. Ako ďalší krok jej doprajte ošetrenie a potrebnú úľavu použitím prípravku po opaľovaní. Ten ju upokojí, dodá jej potrebnú hydratáciu a zjemní ju. Nezabúdajte na pitný režim.
Najčastejšie nájdete v prípravkoch po opaľovaní zložky, ako sú napríklad:
Ako sa starať o vašu pokožku v letných mesiacoch a čo robiť, ak sa spálite?
Prečítajte si viac o tom, ako sa správne starať o pokožku počas leta a objavte rady a tipy na úľavu od spálenej pokožky.