Trápia vás v zime suché vlasy? Spoznajte 6 jednoduchých krokov, vďaka ktorým im prinavrátite krásu i zdravie
Určite ste už počuli o tom, že príliš veľké teplo, UV žiarenie zo slniečka a tiež napríklad chlór v bazénoch dokážu vlasy poriadne oslabiť. Preto by ste sa počas teplých mesiacov mali o vlasy dobre starať. Letom sa to však nekončí. Aj zima dokáže s kvalitou a zdravím vašich vlasov poriadne zatočiť. Mráz, studený vzduch, nosenie čiapok – to všetko môže spôsobiť, že vlasy zostanú mdlé, matné a vysušené. Ako im pomôcť? Prečítajte si, čo suchosť vlasov spôsobuje a objavte tipy, ako im prinavrátiť zdravie, lesk a krásu.
Ako spoznáte, že máte suché vlasy?
Rozštiepené končeky
Jedným z najčastejších prejavov suchých vlasov sú rozštiepené končeky. Spoznáte to tak, že konček vlasu vyzerá ako rozstrapkaný a rozdelený na viacero častí.
Strata lesku a mdlý vzhľad
Zdravé vlasy sú zvyčajné prirodzene lesklé až žiarivé. Pri suchých vlasoch sa však lesk stráca a vlasy sú matné, mdlé a nevýrazné.
Drsnosť a „slamovitosť“
Keď vlasy stratia vodu, môžu pôsobiť až slamovito a drsne. Nie sú hladké a hebké, je ťažké ich nejako upraviť a nech sa snažíte akokoľvek, sú strapaté.
Elektrizovanie vlasov
Suché vlasy majú vyššiu tendenciu elektrizovať. Poznáte to, vlasy vám poletujú okolo hlavy, stačí si po nich prejsť rukami alebo si napríklad obliecť sveter.
Zvýšená lámavosť
Suché vlasy majú zhoršenú kvalitu nielen na pohľad, ale sú tiež náchylnejšie na mechanické poškodenie a viac sa lámu.
Strata elasticity
Za normálnych okolností sú vlasy elastické a do určitej miery odolné. Ak ale vlasu chýba vlaha, stratí aj elasticitu, rýchlo sa roztrhne alebo poškodí.
Tieto faktory prispievajú k suchosti vlasov – a to nielen počas zimy
Chlad a suchý vzduch nie je to jediné, čo vplýva na vaše vlasy. Okrem toho ich zdravie, kvalitu a v neposlednom rade aj suchosť ovplyvňuje tiež:
- frekvencia umývania vlasov,
- používanie nevhodnej vlasovej kozmetiky,
- horúci vzduch a celkovo upravovanie vlasov teplom, napríklad kulmovaním, fénovaním, žehlením a podobne,
- nezdravé stravovanie, respektíve nedostatok vitamínov a minerálov v organizme.
- nedostatočný pitný režim.
Všetky tieto faktory ovplyvňujú zdravie vašich vlasov celoročne. Je však nutné podotknúť, že počas zimy sa k nim pridávajú už spomínané nízke teploty, časté nosenie zimných čiapok a podobne, ktoré ich vysušovaniu môžu napomôcť.
Ako na starostlivosť o suché vlasy?
Pozrime sa teraz na 6 krokov, s ktorými podporíte zdravie vašich vlasov a navrátite im lesk, krásu a hydratáciu.
1. Neumývajte si vlasy každý deň
Každodenné umývanie vlasov sa vám síce možno zdá ako dobrý nápad, no so suchosťou vlasov vám nepomôže. Príliš častým umývaním vlasov podporíte ich vysušovanie. Ideálne by ste si mali vlasy umývať každé 2 až 3 dni. Navyše, opatrný by ste mali byť aj v prípade, že obľubujete horúcu sprchu. Veľmi horúca voda tiež vyvoláva vysušovanie vlasov.
2. Vyberte si vhodný šampón na suché vlasy
Ak máte problémy so suchými vlasmi vyberajte si šampóny s hydratačnými účinkami. Šampóny na suché vlasy obsahujú zložky ako glycerín, prírodné oleje, napríklad argánový alebo jojobový, bambucké maslo, D-panthenol či kyselinu hyalurónovú. Tieto zložky vlas hydratujú a napomáhajú vlhkosť uzavrieť v jeho vnútri, čím bránia jeho vysušovaniu.
3. Používajte kondicionér
Vlasový kondicionér napomáha nielen tomu, aby ste si vlasy vedeli ľahko a bez trápenia rozčesať, ale svoju úlohu zohráva aj vo výžive, regenerácii, posilňovaní a hydratácii. Samozrejme, existuje viacero druhov kondicionérov – vyberať by ste si ich pritom mali vždy podľa toho, čo vaše vlasy potrebujú. V prípade suchých vlasov by ste sa mali poobzerať po kondicionéri s obsahom olejov, vitamínu E, kyseliny hyalurónovej a podobne. Kondicionér nanášajte vždy len na konce vlasov. Jeho používanie pri korienkoch by mohlo spôsobiť nadmerné mastenie vlasov.
4. Maska na suché vlasy
Doprajte vlasom trošku hýčkania vo forme masky na vlasy. Určite sa vám poďakujú – a to predovšetkým v prípade, že trpia suchosťou, lámu sa, potrebujú doplniť živiny a vyhladiť trhlinky spôsobené dehydratáciou. Masku naneste na vlasy a niekoľko minút nechajte pôsobiť. Čím dlhšie, tým lepšie. Následne vlasy opláchnite.
5. Doplnky a vitamíny na vlasy
Okrem starostlivosti zvonku – teda prostredníctvom vhodnej kozmetiky, potrebujú vlasy vyživovať aj zvnútra. Ak vás dlhodobo trápia problémy so suchými lámavými vlasmi, siahnite po doplnkoch s obsahom vitamínu E, biotínu, vitamínu B5, omega-3 mastných kyselín, kolagénu, zinku a podobne:
6. Pitný režim
Dostatočný pitný režim u dospelého človeka predstavuje minimálne 2 litre vody denne. Je kľúčový pre vaše celkové zdravie a fungovanie počas dňa. Platí to aj pre zdravie pokožky a vlasov. Ak telo nebude mať dostatok vody, bude vaša pokožka suchá, popraskaná, môže sa šúpať a tiež byť náchylnejšia na vznik infekcií a zápalov. Na vlasoch sa dehydratácia podpíše vysušením, zvýšenou lámavosťou, štiepením končekov a náchylnosťou na mechanické poškodenie. Snažte sa preto vypiť denne aspoň 6 až 8 pohárov vody, prípadne doplňte pitný režim napríklad o bylinné čaje, nesladené minerálky či riedené ovocné šťavy.
Tip na záver:
Každodenné fénovanie, kulmovanie, žehlenie a dokonca nosenie vlasov v upnutých účesoch je častou príčinou nielen straty kvality vlasov, ale aj ich vypadávania. Nechajte si preto vlasy sem-tam rozpustené a snažte sa obmedziť používanie horúceho vzduchu a kuliem na minimum. Pri fénovaní či kulmovaní vždy použite vhodné prípravky na ochranu vlasov pred teplom.