Darujte seniorom na Vianoce zdravie. Máme pre vás 4 tipy na zdravé darčeky z lekárne
Ani sme sa nenazdali a vianočný čas už pomaly klope na dvere, prinášajúc so sebou vôňu medovníčkov a melódie vianočných piesní. Pre väčšinu ľudí sú Vianoce najkrajšími a najobľúbenejšími sviatkami roka – spájajú sa s rodinnou pohodou, láskou a teplom domova. S blížiacimi sa vianočnými sviatkami však prichádza aj tradičná úloha – výber darčekov pre našich blízkych, ktorí sú už v seniorskom veku.
Niekedy je ale výber toho správneho darčeka, ktorý by obdarovaného potešil, ťažká úloha. Čo tak tento rok pre zmenu darovať niečo, čo nezapadne prachom, no podporí zdravie a vitalitu našich milovaných? Teraz vám predstavíme niekoľko tipov na zdravé vianočné darčeky, ktoré potešia našich seniorov.
Prečo darovať rodičom, starým rodičom a seniorom darček z lekárne?
Darčeky z lekárne sú pre starých rodičov a seniorov vďačným nápadom. Mnohých starších totiž trápia rôzne zdravotné ťažkosti a komplikácie, ktoré im vhodne zvolený darček dokáže zmierniť. Hoci je nepríjemné si to priznať, starnutie je prirodzený a neodvratný proces, ktorý postihuje každého človeka. Ide o komplexný fenomén, ovplyvnený rôznymi faktormi, najmä genetikou a životným štýlom.
V procese starnutia dochádza najprv k zmenám na úrovni buniek, ktoré sa neskôr prejavia zmenami na úrovni tkanív, orgánov a orgánových sústav. Starnutie sa vekom prejavuje ako:
- Zhoršenie zraku
- Zmeny v kostiach a kĺboch, ktoré vedú k poruchám hybnosti
- Strata svalovej hmoty
- Zhoršenie schopnosti regenerácie po zvýšenej fyzickej aktivite
- Poruchy trávenia, močenia a vyprázdňovania
- Zníženie schopnosti imunitného systému brániť sa proti infekciám
- Úbytok energie
- Poruchy pamäti
Častokrát si seniori aj sami pod stromček vypýtajú niečo, čo z lekárne pravidelne užívajú. S takýmto darčekom „na istotu“ preto zaručene nešliapnete vedľa. Aké darčeky z lekárne môžete venovať seniorom?
Vitamíny a minerály na podporu celkového zdravia
Doplnky výživy na pamäť
Kĺbová výživa
Prípravky na starostlivosť o zrelú pokožku
1. Vitamíny a minerály na podporu celkového zdravia, imunity a vitality
Zmeny spojené so starnutím sú vysoko individuálne a nemusia sa prejaviť u každého v rovnakom čase. Aby sa však seniori aj vo vyššom veku cítili fit, je vhodné u nich dopĺňať vitamíny a minerály, ktoré im môžu pomôcť vysporiadať sa s týmto náročným životným obdobím. O ktoré látky sa jedná?1
- Vápnik – kalcium: je dôležitý pre zdravie kostí a zubov. Mnoho seniorov trpí osteoporózou, pri ktorej dochádza k úbytku kostnej hmoty, čo vedie k častým zlomeninám. Dostatočný príjem vápnika je preto kľúčový pre udržanie pevnosti kostí.
- Vitamín D: zohráva esenciálnu úlohu v absorpcii vápnika, čo je nevyhnutné pre zdravie kostí a svalov. Rovnako prispieva budovaniu imunity.
- Horčík – magnézium: podporuje správne fungovanie svalov, nervového systému, srdca a metabolizmu. Pomáha pri prevencii svalových kŕčov.
- Draslík – kalium: podporuje správny srdcový rytmus a rovnováhu tekutín v tele.
- Zinok: jedôležitý pre imunitný systém a hojenie rán.
- Vitamín C: prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, tvorbe kolagénu, pevnosti ciev a vstrebávaniu železa.
- Železo: je hlavnou zložkou hemoglobínu, červeného krvného farbiva, ktoré v tele umožňuje prenášať kyslík. Dostatočný príjem železa slúži ako prevencia anémie (chudokrvnosti).
- Vitamín K: reguluje procesy zrážania krvi.
- Vitamíny skupiny B: sú nevyhnutné pre fungovanie nervovej sústavy, krvotvorbu, metabolizmus a tvorbu energie.
- Vitamín A: prispieva k udržaniu zdravej pokožky, slizníc a dobrého zraku.
- Vitamín E: chráni bunky pokožky pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi.
- Chróm: stopový prvok, ktorý pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.
- Selén: silný antioxidant. Chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Je potrebný aj pre správne fungovanie štítnej žľazy.
- Fluór: udržiava pevnosť zubov a slúži ako prevencia zubného kazu.
Mnohé z uvedených látok dnes nájdete vo forme multivitamínových a multiminerálových prípravkov. Obsahujú dávky potrebných vitamínov a minerálov špeciálne navrhnuté pre osoby už od 50. rokov. Obľúbenou zložkou prípravkov pre seniorov býva aj štandardizovaný extrakt zo ženšenu – ázijskej rastliny Panax ginseng. Tá sa v tradičnej ázijskej medicíne po stáročia využíva na podporu fyzickej a duševnej vitality, zvýšenie energie, posilnenie imunitného systému a zlepšenie adaptácie na stres.
2. Doplnky výživy pre seniorov na pamäť
Nie je žiadnym tajomstvom, že so stúpajúcim vekom sa čoraz častejšie objavujú aj poruchy s pamäťou, a to približne okolo 60. roku života. Nie je to však pravidlom – u niekoho sa môžu prvé problémy s pamäťou vyskytnúť niekoľko rokov či desaťročí skôr, ale i neskôr.
Pri akýchkoľvek problémoch s pamäťou je potrebné vždy najprv odborne zhodnotiť, či za zabúdanie môže iba pribúdajúci vek, alebo sa jedná o stareckú demenciu či neurodegeneratívne ochorenie (napr. Alzheimerovu alebo Parkinsonovu chorobu).
Na to, aby pamäť aj vo vyššom veku fungovala tak, ako má, potrebuje byť mozog dostatočne zásobovaný krvou a živinami. Len pri správnych podmienkach totiž dokáže nervová sústava uchovávať informácie vo forme pamäťových stôp. Čo teda pomáha z preventívneho hľadiska i pri ľahších formách porúch pamäte? Veľmi obľúbené je ginkgo biloba – ginkgo dvojlaločné.
So svojím typickým vejárovitým listom patrí medzi najznámejších bojovníkov so zabúdaním. Extrakt z listov ginkga obsahuje veľké množstvo účinných látok zo skupiny flavónových glykozidov a terpénových laktónov (ginkgolidov a bilobalidov). Zlepšujú prekrvenie mozgu a iných orgánov, znižujú zrážanlivosť krvi a podporujú vychytávanie škodlivých voľných radikálov.
Vďaka týmto účinkom ginkgo podporuje pamäť a koncentráciu, a súčasne chráni mozog pred poškodením. Zlepšenie prietoku krvi môže pomôcť aj pri syndróme studených končatín2. Aby ste z ginkga vyťažili maximum, vyberajte si prípravky s obsahom štandardizovaného extraktu, ktorý obsahuje presne definované množstvá účinných látok, optimálne vo forme tabliet alebo kapsúl.
Upozornenie:
Ginkgo samo o sebe znižuje znižuje zrážanlivosť krvi, preto treba byť pri súčasnom užívaní s liekmi na riedenie krvi obzvlášť opatrný a poradiť sa o vhodnosti užívania s lekárom alebo lekárnikom.
Medzi ďalšie látky podporujúce pamäť patria lecitín, cholín a esenciálne mastné kyseliny. Ide o látky tukovej povahy, ktoré sa v tele zúčastňujú mnohých metabolických procesov. Lecitín je zmes zložených tukov (fosfolipidov), ktoré tvoria obal všetkých buniek v ľudskom tele. U ľudí je najvyššia koncentrácia lecitínu práve v mozgu a pečeni. Hlavnou zložkou lecitínu je fosfolipid cholín, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu neurotransmittera acetylcholínu.
Acetylcholín slúži ako „prenášač“ signálov v nervových bunkách a je zodpovedný za činnosť mozgu i schopnosť pohybu. O esenciálnych mastných kyselinách, najmä kyseline eikozapentaénovej (EPA) a dokozahexaénovej (DHA) je zas známe, že dokážu spomaliť a oddialiť zhoršovanie kognitívnych funkcií v staršom veku.
Na pamäť pomáhajú aj vitamíny skupiny B. Ide o skupinu vitamínov B1 – B12, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému. Najmä vitamíny B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamín) sú dôležité pre tvorbu neurotransmitterov, chemických látok, ktoré umožňujú komunikáciu medzi nervovými bunkami. Okrem toho majú ,,béčka“ aj antioxidačné vlastnosti, ktorými chránia nervové bunky pred oxidačným stresom v procese starnutia.
Vitamíny skupiny B zohrávajú úlohu aj pri tvorbe myelínu, izolačnej látky, ktorá obaľuje nervové vlákna a umožňuje rýchlejší a efektívnejší prenos nervových impulzov. Práve kvôli týmto vlastnostiam sú vitamíny skupiny B, tzv. B-komplex, potrebné pre udržanie kognitívnych funkcií, vrátane pamäti a koncentrácie, až do vysokého veku.
3. Kĺbová výživa
Je známe, vekom sa naše kĺby a chrupavky opotrebovávajú, čomu nepomáha ani preťažovanie kĺbov pri nadváhe a jednostranne zameranej práci či športe. Odhaduje sa, že v stredoeurópskej populácii má až polovica osôb nad 65. rokov preukázateľne poškodené kĺbové chrupavky3. Osteoartróza – degeneratívne ochorenie kĺbovej chrupavky, je preto najčastejším typom artritídy u starších jedincov. Postihuje hlavne kolenné a bedrové kĺby a kĺby rúk, čo často vedie k bolesti, obmedzeniu pohybu a iným ťažkostiam.
Je preto vhodné, aby seniori okrem zdravej stravy a primeranej fyzickej aktivity podporovali zdravie svojich kĺbov aj zvnútra, a to tzv. kĺbovou výživou. Ide o prípravky vo forme tabliet, kapsúl alebo prášku na rozpustenie vo vode, ktoré kĺbom poskytujú potrebné živiny1:
- Chondroitín (sulfát) – je prirodzenou súčasťou kĺbovej chrupavky, kostí, rohovky, kože a cievnej steny. Chondroitín vyživuje kĺbovú chrupavku a podporuje tvorbu proteoglykánov a kolagénu typu II.
- Glukozamín (sulfát) – predstavuje základný komponent kĺbovej chrupavky, ktorý preukázateľne zlepšuje funkčný stav kĺbov a znižuje bolestivosť.
- Kolagén – je najrozšírenejší proteín ľudského tela a predstavuje základnú stavebnú jednotku väzivových tkanív. Kolagén typu I sa nachádza hlavne v kostiach, šľachách a koži, kde zabezpečuje ich pevnosť a odolnosť. Kolagén typu II sa nachádza najmä v chrupavkách, preto ho nájdeme vo väčšine produktov kĺbovej výživy. Kolagén typu III zabezpečuje pružnosť kože, ciev, svalov a vnútorných orgánov. Kolagén je vhodné užívať spolu s vitamínom C, ktorý podporuje jeho prirodzenú tvorbu v tele.
- MSM (metylsulfonylmetán) – zdroj organickej síry, ktorá je okrem iného potrebná na tvorbu bielkovín pohybového aparátu.
- Boswellové kyseliny – extrakty z indického stromu Boswellia serrata sa v tradičnej indickej medicíne po stáročia využívali na liečbu pohybových ťažkostí rôzneho druhu
- Omega-3-mastné kyseliny – v hojnom množstve sa nachádzajú najmä v rybom oleji, pôsobia protizápalovo a môžu zmierňovať bolestivosť kĺbov.
Mnohé doplnky kĺbovej výživy dostupné v lekárni obsahujú dnes už kombinácie viacerých látok, Majú tak spolu komplexnejší a silnejší podporný efekt na kĺby.
4. Prípravky starostlivosti o zrelú pokožku
Dôležitým aspektom v starostlivosti o celkové zdravie je aj starostlivosť o pokožku. Vekom satotiž pokožka mení, stáva sa suchšou a menej pružnou. Objavujú sa vrásky a pokožka sa môže stať náchylnejšou k rôznym kožným problémom.
V starostlivosti o zrelú pokožku je základom dôkladná hydratácia. Vyberajte produkty, ktoré obsahujú ingrediencie s hydratačným a zvlhčujúcim účinkom, ako je glycerín, kyselina hyalurónová, ceramidy alebo urea. Dámy iste potešia i krémy a séra s obsahom látok, ktoré bojujú proti vráskam. A čo je najdôležitejšie – seniorom pripomínajte, aby sa hydratovali aj zvnútra a počas dňa prijímali dostatok tekutín. Starší totiž často nepociťujú smäd a zabúdajú piť vodu.
Pozor:
Pri kúpe kozmetického produktu pre starších sa zamerajte na prípravky s minimálnou alebo žiadnou parfumáciou, ktorá by mohla citlivú pokožku seniorov podráždiť.
Pri výbere akéhokoľvek prípravku z lekárne sa nezabudnite poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom, ktorí zhodnotia, či je daný produkt pre seniora vhodný. Správne vybratý vianočný darček, či už v podobe výživového doplnku alebo kozmetického prípravku, môže pozitívne ovplyvniť zdravie, pohodu a vitalitu osôb aj v staršom veku.
Zdroje použité v článku:
1. Dietary supplements for older adults. National Institute of Aging. In: nia.nih.gov [cit. 22.11.2023]. Dostupné na: https://www.nia.nih.gov/health/vitamins-and-supplements/dietary-supplements-older-adults
2. STANKO, P. Ginkgo biloba a jeho súčasná pozícia z pohľadu farmakoterapie. Ambulantná terapia 2009; 7(1): 34-36
3. RICHTER, R. Přírodní látky v doplňcích stravy a jejich role u osteoartrózy. Praktické lékárenství 2014; 10(1): 20-23