Vitamín K2 pre zdravé srdce, krv i kosti. Čo by ste mali o tomto vitamíne vedieť?
Vitamín K2 je síce jeden z menej známych vitamínov, neznamená to však, že nie je pre ľudské telo dôležitý. Je nevyhnutný pre ľudské zdravie, a to predovšetkým pre správne zrážanie krvi a zdravie kostí. Vitamín K existuje v troch formách, ako K1, K2, a K3, pričom účinky vitamínu K1 a K2 sa od seba výrazne líšia. Prečítajte si viac o tom, prečo je dôležitý práve vitamín K2. Zistite, ako sa prejavuje jeho nedostatok a akými spôsobmi ho môžete telu dodávať.
Vitamín K – čo by ste o tomto vitamíne mali vedieť?
Vitamín K patrí k vitamínom, ktoré sú rozpustné v tukoch. Prirodzene sa vyskytuje v dvoch formách, a to ako vitamín K1 a K2. Tretia forma – K3 je syntetická forma a pre ľudí toxická. Svoj názov získal z nemeckého slova „Koagulation“, nakoľko jeho objavenie sa spájalo predovšetkým so zrážaním krvi. K jeho objaveniu došlo v roku 1936 na základe pozorovania kurčiat. Bolo totiž vypozorované, že kurčatá kŕmené stravou nízkou na tuky trpeli oveľa vyššou krvácavosťou.
Toto pozorovanie podnietilo vedcov problematiku skúmať, až nakoniec prišli k objaveniu vitamínu K. Keďže je tento vitamín rozpustný v tukoch, u kurčiat s nízko tukovou stravou nedochádzalo k jeho dostatočnému vstrebávaniu a ich krv mala veľmi nízku schopnosť koagulovať, čiže zrážať sa.1
Vitamín K1
Vitamín K1 je označovaný aj ako fylochinón a nájdete ho primárne v listovej zelenine a celkovo v rastlinnej strave. Vitamín K1 je veľmi dôležitým hráčom pri zrážaní krvi. Tento vitamín sa ukladá v pečeni a pokiaľ ho pravidelne telu nedodávate v strave, jeho zásoby sa telu minú do niekoľkých dní.
Vitamín K1 sa cielene podáva napríklad novorodencom. Novorodenci totiž zvyknú mať nízke hodnoty vitamínu K1 kvôli jeho nízkemu prechodu cez placentu, malému obsahu tohto vitamínu v materskom mlieku a nezrelosti tráviaceho traktu novorodenca, a teda aj nízkej absorpcie prijatého vitamínu K1. Podávaním vitamínu K1 sa u novorodencov predchádza potencionálnemu krvácaniu.
Vitamín K2
Vitamín K2, nazývaný aj menachinón, je druhou formou prirodzene sa vyskytujúceho vitamínu K. Nájdete ho predovšetkým v mliečnych výrobkoch, vajciach a fermentovaných potravinách. Tieto potraviny patria k najlepším zdrojom vitamínu K, nachádza sa v nich však v relatívne nízkej koncentrácii.
Svoju úlohu zohráva pri:
Zdraví srdca a krvného obehu
Vývoji a spevňovaní kostí a liečbe zlomenín
Chronických ochoreniach obličiek
Okrem toho sa účinky vitamínu K2 prejavujú aj pri liečbe ochorení pečene, imunitných reakciách tela a neurologických ochoreniach. Prebiehali tiež výskumy, ktoré sa venovali účinkom užívania vitamínu K2 na zníženie rizika vzniku cukrovky, pozitívneho vplyvu na liečbu rakoviny, regeneračných účinkov na pečeň a zlepšenie funkcie obličiek.1
Upozornenie:
Na hladinu K2 by si mali dávať pozor ľudia s ochoreniami srdca, pretože mnohí užívajú lieky na riedenie krvi, aby predišli upchatiu ciev zrazeninami (predchádza sa tak infarktom a mozgovým príhodám). Ak by si títo pacienti neustriehli hladinu vitamínu K, mohlo by u nich dôjsť k vykrvácaniu aj pri malých zákrokoch či zraneniach.
Účinky vitamínu K2 na krvný obeh a kardiovaskulárne ochorenia
Vitamín K2 má schopnosť regulovať to, kde sa ukladá vápnik. Pokiaľ nedochádza k správnemu vstrebávaniu vápnika, nedostáva sa tento minerál tam, kde ho telo potrebuje, ale usadzuje sa v tepnách. Tým sa zvyšuje riziko krvných zrazenín a vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Vitamín K2 pomáha smerovať vápnik priamo do kostí a zubov. Tým bráni jeho ukladaniu v tepnách a chráni organizmus pred srdcovými ochoreniami.2
Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu K2?
U dospelých je nedostatok vitamínu K2 zriedkavý. K ľuďom, ktorí si tento vitamín potrebujú dopĺňať, patria predovšetkým pacienti trpiaci cystickou fibrózou, celiakiou a syndrómom krátkeho čreva.
Nedostatok vitamínu K sa prejavuje predovšetkým zhoršeným hojením rán a vznikom modrín. Ak trpíte nedostatkom tohto vitamínu a poraníte sa, vaše rany budú krvácať dlhšie a bude to chcieť viac času, pokým sa zacelia. Pri nedostatku vitamínu K trpia navyše aj kosti a zvyšuje sa riziko vzniku osteoporózy, nakoľko vitamín K ovplyvňuje aj pevnosť kostí.
Ďalšie prejavy nedostatku vitamínu K2:
Časté krvácanie z nosa alebo ďasien
Nadmerné krvácanie pri menštruácii
Skryté vnútorné krvácanie
Ohrozenie funkcie pečene, hrubého čreva
Vitamín K2 v potravinách
Tak, ako aj pri iných vitamínoch, aj pri vitamíne K2 je ideálne dopĺňať ho prostredníctvom zdravej a vyváženej stravy. Môžete tak urobiť konzumáciou potravín ako:
- kyslá kapusta,
- surové mliečne výrobky (pasterizáciou sa obsah vitamínu K2 znižuje),
- jahňacie, kačacie mäso a hydina,
- vajcia,
- tvrdé syry,
- hovädzia a bravčová pečeň.1
Ako už viete, vitamín K2 je rozpustný v tukoch, preto by ste tieto potraviny mali konzumovať s kvalitnými olejmi. Tie podporia jeho vstrebávanie a efektivitu.
Aké má vitamín K2 dávkovanie?
Ak máte málo vitamínu K2, môžete do dopĺňať užívaním doplnkov stravy. Je však potrebné, aby ste jeho suplementáciu konzultovali s lekárom. Ten vám povie, či je naozaj potrebné vitamín K2 dopĺňať a odporučí vám najlepší spôsob.
Dávkovanie vitamínu K2 sa u jednotlivých ľudí líši. Vplýva na to viacero faktorov, ako napríklad vek či zdravotný stav. Keď sa na to pozrieme všeobecne, dospelí by mali prijímať zhruba 90 až 120 mikrogramov denne. Dávka je ale vyššia napríklad u tehotných či dojčiacich žien. Opäť však pripomíname, že užívanie tohto vitamínu je potrebné konzultovať s lekárom.
Vitamín K2 a D3 – prečo sa užívajú spolu?
Vitamín K2 a D3 sa pri svojich účinkoch na organizmus navzájom podporujú a dopĺňajú. Oba vitamíny napomáhajú tomu, aby sa vápnik dostal presne tam, kde ho telo potrebuje, teda do kostí. Pomáhajú predchádzať problémom s upchávaním ciev, zlepšujú pružnosť ciev a napomáhajú vstrebávaniu fosforu z hrubého čreva. Aj preto často nájdete kombinované doplnky s obsahom týchto dvoch vitamínov.
Zdroje použité v článku:
- HORÁKOVÁ, M. PharmDr. Vitamín K a K2: Aké má účinky? Kde v potravinách sa nachádza? 2023. [online] [cit. 21-2-2024] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/magazin/vitamin-k-k2-ake-ma-ucinky-kde-v-potravinach-sa-nachadza/
- Zabudnutý vitamín K. Poznáte hlavné účinky tohto menej známeho vitamínu a viete prečo je životne dôležitý? In: Mediteka. 2024. [online] [cit. 21-2-2024] Dostupné z: https://mediteka.sk/vitamin-k/