Vitiligo – čo je to, ako sa prejavuje a lieči? Máme pre vás informácie aj tipy na starostlivosť pri chorobe bielych škvŕn
Existujú rôzne ochorenia a stavy vplývajúce na stav a vzhľad našej kože. V niektorých prípadoch ide o krátkodobé zmeny, ako napríklad spálenie od slniečka alebo poranenie, ktoré sa postupom času zahojí. V iných prípadoch majú kožné zmeny dlhodobejší až trvalý charakter. Medzi takéto kožné ochorenia patrí napríklad vitiligo – ochorenie spôsobujúce vznik bielych škvŕn na pokožke. Už ste o ňom počuli?
V poslednom čase sa o vitiligu hovorí o niečo viac, stále sa však nájdu aj takí ľudia, ktorí o tejto diagnóze vôbec nepočuli. Či už je to váš prípad, alebo vitiligo sami máte, teraz vám všetko o vitiligu podrobne vysvetlíme.
Ako začína vitiligo a prečo vzniká?
Vitiligo je autoimunitné ochorenie charakterizované stratou pigmentu kože a vznikom bielych fľakov na pokožke. Aj preto sa môžete stretnúť s tým, že niektorí ľudia toto ochorenie nazývajú práve choroba bielych škvŕn. Ide o ochorenie rozšírené po celom svete – ale nie preto, že by bolo infekčné. Vitiligo patrí k ochoreniam postihujúcim mužov i ženy, a to bez ohľadu na vek, farbu pokožky alebo rasu. Trpí ním asi 1% svetovej populácie.
Dodnes sa presne nevie, prečo vitiligo vzniká a vedci, lekári a iní odborníci sa tomu snažia prísť na kĺb. Najviac výsledkov smeruje k už spomínanému autoimunitnému základu ochorenia. To znamená, že pri ňom zohráva úlohu prehnaná reakcia imunitného systému a vznik cytotoxických protilátok proti melanocytovým antigénom. Imunitný systém teda začne ničiť nielen tie látky, ktoré sa organizmu snažia uškodiť, ale aj jeho vlastné melanocyty, čiže pigmentové bunky. V dôsledku týchto reakcií potom dochádza k vzniku bielych fľakov na pokožke.1

Vitiligo sa vyskytuje najmä u dospelých, najčastejšie sa prejaví pred 20. rokom života. Nie je však nič výnimočné ani to, ak sa toto ochorenia vyvinie už u dieťaťa.
U koho sa môže vitiligo vyvinúť?
Ako sme už spomenuli, vitiligo sa môže vyvinúť v podstate u kohokoľvek – ženy i muža v rôznom veku. Ešte stále presne nevieme určiť, prečo toto ochorenie vôbec vzniká. Poznáme však niekoľko faktorov, ktoré vývin vitiliga dokážu ovplyvniť. Patrí sem napríklad:
Genetická predispozícia:
Vitiligo môže mať aj genetický základ – to znamená, že predispozíciu naň v niektorých prípadoch zdedíte v genetickej informácii.
Autoimunitné ochorenia:
Výskyt určitých autoimunitných ochorení môže zvýšiť riziko vzniku vitiliga. Patrí sem napríklad Addisonova choroba, cukrovka 1. typu, lupus, psoriáza či ochorenia štítnej žľazy.2
Hovorí sa, že na vznik vitiliga má vplyv aj oxidačný stres, respektíve môže vznik a priebeh ochorenia urýchliť.
Vitiligo príznaky: Toto ochorenie nebolí
Vitiligo nie je bolestivé ochorenie, nesprevádza ho žiadna forma fyzickej bolesti alebo diskomfortu. Jeho prejavy sa sústreďujú primárne na pokožku a spomínanú stratu pigmentu. Typický je vznik bielych, až akoby mliečne bielych škvŕn na pokožke. V dôsledku chýbajúcej pigmentácie sa vitiligo môže prejaviť aj na vlasoch, chlpoch, mihalniciach a podobne – ale vždy len v prípade, že sa v danej oblasti nachádza aj biely fľak na pokožke.
Vznik vitiliga si v mnohých prípadoch dokážete odsledovať na základe určitých „varovných signálov“:
- zblednutie pokožky na rukách, tvári či v okolí telesných otvorov,
- predčasné šedivenie vlasov, chĺpkov, fúzov a mihalníc,
- strata farby slizníc.
Pri vitiligu sa biele škvrny zvyčajne objavujú symetricky na oboch stranách tela, napríklad na oboch rukách alebo na oboch kolenách. Niekedy môže dôjsť k rýchlej strate pigmentu a dokonca k pokrytiu veľkej plochy.2
Často sa stáva, že sa toto ochorenie u daného človeka prejaví na sebavedomí a vnímaní seba samého. Niektorí ľudia ťažšie prijímajú svoju odlišnosť a môžu sa u nich objaviť depresie, smútok a podobne. Aj preto je osveta ohľadom vitiliga dôležitá.
Aké typy vitiliga poznáme?
Rozlišujeme niekoľko typov vitilga. Medzi najznámejšie patrí lokalizované vitiligo, generalizované vitiligo, segmentové, slizničné, trichóm a vitiligo universalis.
Lokalizované vitiligo:
Lokalizované vitiligo môže byť fokálne alebo segmentálne vitiligo.
- Fokálne vitiligo znamená, že máte jedno, prípadne viaceré ložiská, pričom vytvoriť sa môžu hocikde na tele.
- Segmentálne vitiligo – ide opäť o jedno a/alebo viaceré ložiská postihujúce len konkrétnu oblasť.
Generalizované vitiligo:
Generalizované vitiligo delíme na akrofaciálne a vitligo vulgaris.
- Akrofaciálne vitiligo pozostáva z početných ložísk, pričom najčastejšie sa vytvárajú na tvári a koncových častiach končatín.
- Vitiligo vulgaris pokrýva väčšie plochy tela.
Vitiligo universalis
Tento typ vitiliga je charakterizovaný úplnou, prípadne skoro úplnou, stratou pigmentu až na 80 – 90% kože. Najčastejšie mu predchádza generalizované vitiligo, pričom sa postupne rozvinie do takmer úplnej, prípadne až úplnej straty pigmentu kože a vlasov.
Mucosálne alebo slizničné vitiligo
Postihuje slizničné membrány úst a/alebo pohlavných orgánov.
Trichóm
Trichóm si v podstate môžete predstaviť ako „volské oko“, ktoré má v strede bielu, respektíve úplne depigmentovanú oblasť a okolo nej oblasť svetlejšej pigmentácie.1,3
Spôsobuje vitiligo zdravotné komplikácie?
Komplikácie sa môžu objaviť, no nie u každého pacienta s vitiligom. V niektorých prípadoch sa vyvinú pridružené ťažkosti, a to napríklad vo forme:
- zvýšenej citlivosti pokožky,
- abnormalít na očiach,
- predispozície na niektoré autoimunitné ochorenia,
- zhoršenia psychického zdravia.3
Vitiligo liečba: Ako prebieha liečba tohto ochorenia?
Ak vás trápi vitiligo, liečbu nechajte na odborníka – v tomto prípade dermatológa. Vyšetrí vás, stanoví presnú diagnózu a nastaví tú najvhodnejšiu formu liečby. Celkový priebeh liečby sa potom líši v závislosti od toho, aký je vek pacienta, rozsah, respektíve množstvo ložísk, rýchlosť postupu ochorenia a jeho vplyv na kvalitu život pacienta. Najčastejšie prebieha liečba vitiliga pomocou:
- lokálnych liečiv na repigmentáciu,
- fototerapie svetlom a UV lúčmi na prinavrátenie pigmentácie,
- depigmentácie, čiže vyrovnania farebného tónu pokožky tým, že sa odstráni melanín aj z miest, ktoré nie sú postihnuté chorobou,
- chirurgického zákroku.

Lokálna liečba vitiliga
Lokálna liečba vitiliga sa používa len v prípade, že rozsah plôch postihnutých ochorením nepresiahne 20% povrchu tela. Pri tejto liečbe sa najčastejšie používajú kortikosteroidy vo forme mastí či krémov na kožu, ako napríklad hydrokortizón, triamcinolón alebo betametazón, ktoré v mnohých prípadoch použitia na menšie ložiská vykazujú dobré repigmentačné výsledky. Kortikosteroidy sa zvyčajne aplikujú jedenkrát denne, navečer a len v tenkej vrstvičke.
Fototerapia
Fototerapia sa vykonáva pomocou špeciálnych prístrojov pracujúcich s úzkopásmovými UVA a UVB lúčmi. Fototerapia pomáha brániť postupu ochorenia, zlepšovať jeho prejavy a zvýšiť kvalitu života pacienta. V praxi sa fototerapia často používa v kombinácii s inými spôsobmi liečby.
Chirurgická liečba vitiliga
Chirugická liečba je možná len pri niektorých lokalizovaných typoch vitiliga. V podstate pozostáva z transplantácie prirodzene sa vyskytujúcich melanocytov do oblastí, v ktorých kožný pigment chýba.
Upozornenie:
Dôležitou súčasťou liečby vitiliga je edukácia. Lekár by mal pacienta informovať o tom, že liečba je komplexná, dlhodobá a v závislosti od zvoleného spôsobu aj rôzne náročná. Výsledky sa môžu objaviť až po niekoľkých mesiacoch či roku.
Čo môžete urobiť pre liečbu vitiliga vy sami?
Možno to neviete, ale úlohou kožného pigmentu je nielen dodávať pokožke krásnu farbu, ale tiež chrániť ju pred nebezpečným UV žiarením. Práve to je dôvod, prečo pri opaľovaní zhnednete – organizmus v procese ochrany spustí zvýšenú tvorbu kožného pigmentu. Keďže je však pre vitiligo charakteristická depigmentácia, postihnuté oblasti kože sú viac náchylné na rýchle a silné spálenie. Pokožku by ste preto mali chrániť vhodným opaľovacím prípravkom. Rozhodne siahnite po prípravkoch s čo najvyšším ochranným faktorom 50+ a nezabudnite na pravidelnú reaplikáciu.



Hydratujte a vyživujte pokožku
Hydratovaná koža má oveľa väčšiu šancu na regeneráciu než pokožka, ktorá je suchá a dehydratovaná. Urobte si preto zásobu kvalitného hydratačného krému s jemným, ale účinným zložením. Vhodnou voľbou sú napríklad hypoalergénne hydratačné prípravky bez farbív, parfumácie a parabénov. Nájdete ich v radoch dermokozmetiky. Sú vhodné aj pre citlivú pokožku. Upokojujú, hydratujú, zjemňujú a dodávajú jej pružnosť i zdravie.


Dodávajte telu dostatok antioxidantov
Antioxidanty pomáhajú telu vysporiadať sa s oxidačným stresom, a ten, ako už zrejme viete, môže nielen urýchľovať prejavy vitiliga, ale aj starnutie pokožky, vznik vrások a podobne. Medzi bežne používané antioxidanty patria napríklad:
- Vitamín C
- Vitamín E
- Retinol
- Betakarotén
- Koenzým Q10
- Zinok
- Selén
Ako prekryť vitiligo?
Mnohí ľudia fungujúci s týmto ochorením používajú na prekrytie depigmentovaných miest korektory či make-up. Pri výbere by ste mali dbať na výber správneho odtieňa, a to tak, aby sedel k vášmu prirodzenému odtieňu pokožky. Vhodné sú tiež prípravky, ktoré sú dlhotrvácne a vodeodolné, aby sa vám hneď ľahko nezmyli, keď sa napríklad spotíte, budete jesť alebo piť. Opäť odporúčame, aby ste si radšej zaobstarali kvalitnú hypoalergénnu kozmetiku.


Medzi ďalšie dočasné spôsoby, ako prekryť vitiligo, patria aj samoopaľovacie prípravky. Pomôžu vám zmenšiť rozdiel medzi vašou pokožkou a bielymi miestami. Ich účinok síce trvá len niekoľko dní, po ktorých ich budete musieť reaplikovať, no cieľ splnia.
Ak vám diagnostikovali vitiligo, pripravte si zásobu trpezlivosti a dobrého nastavenia. Liečba je síce beh na dlhú trať, avšak s dobrým prístupom a odhodlaním môžete vašej pokožke pomôcť so zdravím a krásou. Navyše, vo väčšine prípadov ide len o estetickú záležitosť, preto si vitiligom nedajte zobrať dobrú náladu.
Zdroje použité v článku:
1. Laca Megyesi Š. PharmDr. PhD., MSc. Vitiligo: Čo je a aké má príčiny a príznaky? Kedy začína? In: Zdravoteka.sk. 2024. [online] [cit.20-6-2024] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/choroby/vitiligo/
2. Vitiligo. In: National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases. 2022. [online] [cit.20-602024] Dostupné z: https://www.niams.nih.gov/health-topics/vitiligo
3. Vitiligo. In: Cleveland Clinic. 2022. [online] [cit. 20-6-2024] Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12419-vitiligo